TWÓJ KOKPIT
0

Atak klonów

P&O 160: Czy Yodzie trudno było podnieść zwaloną kolumnę?

2016-01-31 08:23:30Dziś pytanie o pewną logikę „Ataku klonów” i „Imperium kontratakuje”.

P: Dlaczego Yoda sprawia wrażenie, że tak ciężko mu to idzie i męczy się, gdy utrzymuje w powietrzu olbrzymią kolumnę, która miała zgnieść Obi-Wana w „Ataku klonów”, podczas gdy sam w „Imperium kontratakuje”, mówi, że wielkość nie ma znaczenia, niezależnie czy to mały kamień czy X-Wing Luke’a?

O: Trudno dziś zaimponować dzieciakom. Yoda podnosi wielotonowy kamień czy metalowy słup, a ludzie widzą, że robi to z łatwością. W praktyce jednak wymaga to wielkiego wysiłku, nawet gdy używa się Mocy. Co prawda nie jest to ten sam wysiłek, co wymagany przy przestawianiu mebli, gdy czuje się ból w plecach, ale raczej specyficznej medytacji i koncentracji. A ta niestety nie wygląda najlepiej na ekranie, więc zastosowano coś, co w sposób tradycyjny ukaże wielkość tego przedsięwzięcia. Jak dobrze się przypatrzysz Yodzie w Imperium, zauważysz, że również ciężko szło mu z wyciąganiem –Xwinga. Tak samo musiał natrudzić z podnoszeniem tej kolumny.

Druga sprawa to fakt, że dla kogoś, kto używa Mocy, zaiste wielkość nie ma znaczenia. Ale z pewnością wyczerpująca walka na miecze świetlne, ma, dzięki niej nawet skupienie się na jednej rzeczy bywa trudniejsze i nie jest tak proste, jak mogłoby się wydawać.
KOMENTARZE (9)

Atak klonów

„Atak klonów” w TVN

2016-01-09 07:26:19W niedzielę 10 stycznia o 20:00 TVN wyświetli drugą część „Gwiezdnych Wojen”, czyli „Atak klonów”. Powtórkę zobaczymy tydzień później (17 stycznia) o 11:30. W obu przypadkach film będzie także wyświetlany w TVN HD.

Minęło dziesięć lat od ataku na Naboo. Anakin Skywalker (Hayden Christensen), teraz dwudziestoletni, jest uczniem rycerza Jedi, Obi-Wan Kenobiego (Ewan McGregor). Galaktyka stoi na skraju wojny domowej. Senator Padmé Amidali (Natalie Portman), byłej królowej Naboo, grozi śmierć. Anakin zostaje przydzielony do jej ochrony. Młody Jedi zakochuje się w Padmé i jednocześnie odkrywa swoją mroczną stronę. Anakin, Padmé i Obi-Wan Kenobi zostają wciągnięci w sam środek narastającego galaktycznego konfliktu, zapoczątkowującego Wojny Klonów.

Drugi chronologicznie film z 2002, który ponownie wyreżyserował George Lucas. Scenariusz pomagał mu pisać Jonathan Hales. W pozostałych rolach występują: Frank Oz, Ian McDiarmid, Samuel L. Jackson, Anthony Daniels, Ahmed Best, Kenny Baker, Temuera Morrison, Daniel Logan, Jimmy Smits i Christopher Lee.
KOMENTARZE (11)

Atak klonów

P&O 156: Dlaczego Dooku dał Sidiousowi plany Gwiazdy Śmierci?

2016-01-03 09:06:16Dziś pytanie pochodzące jeszcze sprzed premiery Epizodu III, zadane przez kogoś, kto nie zrozumiał motywów Sithów.

P: Dlaczego hrabia Dooku dał Darthowi Sidiousowi plany Gwiazdy Śmierci w Epizodzie II, podczas gdy sam przewodniczył ruchowi Separatystów przeciw Lordom Sithów, którzy kontrolowali Republikę?

O: Ta dyskusja będzie musiała poczekać do Epizodu III, przynajmniej w kwestii Gwiazdy Śmierci. Ale ważne jest spojrzenie na intencje hrabiego. Dooku nie rozpoczął wojny przeciw Lordom Sithów, on sam był jednym z nich. Udzielił takich wskazówek, by siać zamęt i zamydlić oczy, ale w końcówka „Ataku klonów” mówi sama za siebie. Dooku przybywa do Sidiousa i wita się ze swoim mistrzem, mówiąc „Wojna się rozpoczęła”. Wtedy dowiadujemy się, że to hrabia jest Lordem Tyranusem.
Wygląda na to, że ruch Separatów był jedną z głównych przyczyn kryzysu. Skoro jako Tyranus zwerbował Jango Fetta na dawcę DNA dla armii klonów, Dooku nie powinien był być zaskoczony jej pojawieniem się na Geonosis. Ale Lordowie Sithów działają w tajemniczy sposób. Pewnie dlatego, nikt nie zna przyczyn, dla których hrabia rozsiał te witki niepewności Obi-Wanowi na Geonosis.

K: W „Zemście Sithów” Gwiazda Śmierci nie odgrywa kluczowej roli. Pojawia się dopiero pod sam koniec filmu, gdy widzimy jej konstrukcję.
KOMENTARZE (7)
Loading..