TWÓJ KOKPIT
0

Zemsta Sithów

P&O 585: Czemu Yoda zmienił kapsułę ratunkową?

2024-03-24 06:57:27Dziś pytanie o chronologię wydarzeń „Zemsty Sithów”, bo niektórzy się pogubili.

P: W Epizodzie III Yoda bierze sobie kapsułę na Kashyyyku i leci na Dagobah, ale w następnej scenie jest na Coruscant. Dopiero potem mamy skasowaną scenę z Dagobah w dodatkach. Ktoś tu coś namieszał, możecie to wyjaśnić?

O: Zacznijmy od ustalenia chronologii. Yoda wpierw pakuje się do przypominającej jajo kapsuły na Kashyyyku. W kosmosie transmituje sygnał wezwania pomocy, który odbiera senator Bail Organa. Następnie widzimy Yodę na pokładzie okrętu Organy. Potem Organa odbiera podobny sygnał od Kenobiego, odbiera go i razem lecą na Coruscant, gdzie Kenobi rozmontowuje nadajnik w świątyni Jedi, a Yoda musi się zmierzyć z Palpatinem. Po tym jak Yoda zostaje pokonany przez Palpatine’a, ponownie spotyka się z Organą. Wówczas podczas rozmowy decyduje udać się na wygnanie, bierze inną kapsułę i ląduje na Dagobah. I tu właśnie ten fragment może być najbardziej mylący, bo to nie jest ta sama kapsuła, one wyglądają inaczej. Pierwszą opuszczał Kashyyyk, drugą lądował na Dagobah.
KOMENTARZE (3)

Zemsta Sithów

P&O 579: Czy Palpatine miał przygotowany strój Vadera na wszelki wypadek?

2024-02-11 09:50:11Dziś kolejne pytanie o “Zemstę Sithów”.

P: Mam kilka pytań o pochodzenie stroju Vadera. Kiedy i dlaczego został zaprojektowany i przez kogo? Jeśli Palpatine był w stanie przewidzieć co się stanie z Vaderem, mógł go ostrzec, ale wyszło, że strój jest gotowy, gdy Anakin go potrzebował.

O: Podczas pojedynku z Yodą, Palpatine przez krótki czas wierzy, że Anakin stanie się potężniejszy niż którykolwiek z nich. Nie wyczuwa, że Anakin jest w niebezpieczeństwie na Mustafar, aż do momentu gdy skończył walczyć z Yodą. Gdyby miał gotowy strój, zabrałby go ze sobą na Mustafar. A tak leci tam, gdyż nie jest pewny losu Anakina. Zabezpieczają Anakina w kapsule medycznej i przewożą go na Coruscant do centrum rehabilitacyjnego. Nie jest jasne ile czasu mija podczas całej procedury zakładania stroju Vaderowi. Zwłaszcza jak weźmie się pod uwagę, że aparat do oddychania, czy sztuczne kończyny nie były gotowe w ramach tego stroju. Nie jest jasne natomiast skąd pochodził maska Vadera, niektórzy spekulują, że może to być jakieś nawiązanie do stroju wyznawcy Ciemnej Strony Waba Nulla z serii komiksowej „Opowieści Jedi”.K: We fragmencie komiksu The Freedon Nadd Uprising Warb Null walczy z Jedi na Onderonie.
KOMENTARZE (3)

Zemsta Sithów

P&O 576: Kim jest kapitan Kargi

2024-01-21 05:59:06Tym razem o jednej z tajemnic “Zemsty Sithów”.

P:Po niesamowitej walce z Yodą, Imperator Palpatine wspomina kapitana Kargi. Kim jest ta postać, gdyż nigdzie nie widać jej w filmie, ani w materiałach.

O: Pojawia się jedynie w scenariuszu, postać określana jest jako kapitan Kargi. Nie została skojarzona z żadnym zdjęciem z filmu, nie powstała żadna historia w EU o nim. Nie jest to specjalnie dziwne, dla przypomnienia jest wiele bohaterów, których nie ma żadnej historii. Takim przykładem był Tank (czyli Janek Sunber), który został wspomniany w „Nowej nadziei”, ale jego historia ujrzała życie dopiero dzięki komiksom z serii „Empire” i „Rebellion” wydanych przed Dark Horse Comics.
KOMENTARZE (2)

Zemsta Sithów

P&O 566: Jak właściwie umarła Padme?

2023-11-12 00:24:18Tym razem pytanie o końcówkę “Zemsty Sithów”.

P: Jak właściwie umarła Padme? Wiemy, że „straciła wolę życia”, ale nikt nie może samodzielnie mieć wolę od tak umrzeć. Czy tu Moc zadziałała w jakiś sposób?

O: To co stało się z Anakinem, złamało serce Padme. Nie może się rozejść ze swoim mężem, który jest głodnym władzy potworem, masowym mordercą, który zniszczył wszystko, co było jej drogie. Dodatkowo częściowo może sama obwiniać się w jakiejś części, o to, że sprowadziła Obi-Wana Kenobiego na Mustafar. Mimo, że oczywiście nie jest świadoma wyniku ich starcia. Nic nie sugeruje, że śmierć Padme było działaniem Mocy, innym niż to, co Anakin przeczuwał wcześniej.
KOMENTARZE (6)

Zemsta Sithów

P&O 563: Czemu klony tak szybko się starzeją?

2023-10-22 08:02:39Tym razem pytanie o III Epizod.

P: Mam pytanie o wiek klonów „Zemście Sithów”. Skoro technicznie mają one 13 lat, czyli przy przyśpieszonym wzroście będą mieć 26 lat. Ale dlaczego wyglądają jak Cody, który jest starszy niż te 26 lat.

O: Parafrazując alter-ego Hana Solo z innego uniwersum „To wiek, nie przebieg”. Twoje wyliczenia są poprawne, a klony w „Zemście Sithów” powinny bardziej przypominać Bodie’go Taylora z „Ataku klonów” niż Temuerę Morrisona, który grał Jango Fetta. Widzimy Temuerę Morrisona w roli Cody’ego i kilku innych klonów na Uatapau, podobnie jak niektórych pilotów. Niektóre z ich twarzy są zmasakrowane latami bitew. Możecie wierzyć lub nie, ale tak naprawdę w III Epizodzie większość twarzy klonów to cyfrowa kombinacja twarzy Morrisona i Taylora. Bodie zaś wciąż jest umieszczony w napisach jako klon.
KOMENTARZE (2)

Zemsta Sithów

P&O 556: Czy Palpatine oglądał sobie po kryjomu plany Gwiazdy Śmierci?

2023-09-03 08:05:24Tym razem wracamy do serii “Pogromcy mitów” i oficjalne tłumaczenie jednego z elementów fanonu w „Zemście Sithów”.

P: Tuż przed tym, gdy Anakin wszedł do biura kanclerza, by powiedzieć, że Obi-Wan odnalazł generała Grievousa, Palpatine patrzy na czerwony hologram ze sferycznym obiektem. Czy to są plany Gwiazdy Śmierci, które przekazał mu Dooku?O: Nic nie sugeruje, by Palpatine przeglądał plany Gwiazdy Śmierci. Gdyby tak miało być, z pewnością artyści umieściliby tam superlaser czy kaniony. Nic na ten temat nie wspomina się nawet na dodatkach do filmu (komentarze). Co więcej próba odczytania liter, kończy się uzyskaniem jakiegoś bełkotu. A co ważniejsze te litery są ustawione tył na przód z perspektywy Palpatine’a. Więc można strzelać, że to jest jakaś planeta.

Natomiast warto dodać ciekawostkę, gdy robiono pierwsze przymiarki efektów do tej sceny, John Knoll pozwolił sobie na żart. Tam Palpatine grał w pokera online (i przegrywał).
KOMENTARZE (3)

Zemsta Sithów

P&O 553: Kim są członkowie rady Jedi w Epizodzie III?

2023-08-13 07:01:31Dziś pytanie o “Zemstę Sithów”.

P: Kim są członkowie rady Jedi w Epizodzie III?

O: Członkami rady Jedi w Epizodzie III są Yoda, Mace Windu, Plo Koon, Stass Allie, Shaak Ti, Kit Fisto, Seasee Tiin, Coleman Kcaj, Anakin Skywalker, Agen Kolar, Obi-Wan Kenobi i Ki-Adi-Mundi.

Co prawda nie widzimy twarzy Shaak Ti, ale można ją dostrzec, gdy patrzy się na Yodę, który przemawia do rady Jedi przez hologram z Kashyyyku. Wtedy uważny widz dostrzeże jej fragment. Jej obecność w grze „The Force Unleashed” ujawnia, że przetrwała ona rozkaz 66.

Kiedy Palpatine umieszcza Anakina w radzie jako swojego osobistego reprezentanta, Anakin zostaje 12 członkiem. Można przypuszczać, że zajmuje miejsce Evena Piella, który pojawia się w II Epizodzie, ale nie w trzecim. Jego los został ukazany w serialu „Wojny klonów”.
KOMENTARZE (7)

Zemsta Sithów

P&O 547: Kim jest Coleman Kcaj?

2023-07-02 06:33:41Tym razem kolejne pytanie o bohaterów “Zemsty Sithów”.

P: Kim jest Coleman Kcaj?

O: Coleman Kcaj jest w Epizodzie III członkiem Rady Jedi z rasy Ongree. Widać go także w tle sceny, w której Anakin wchodzi do Opery. Wygląda że rozmawiał z senatorem Sweittem Concorkillem (rasa Vulk). Początkowo Kcaj i Concorkill mieli mieć odwrotne role w filmie, jednak ostatecznie Concorkill z Jedi został senatorem.

Kcaj jest drugim Jedi z rasy Ongree, którego widzimy w filmach. Pierwszym był Pablo-Jill, który walczył na arenie na Geonosis w Epizodzie II. Imię Coleman Kcaj jest na cześć syna szefa animatorów III Epizodu, czyli Roba Colemana. Dotychczas nie są znane szczegóły losu Kcaja po rozkazie 66.K: Ostatnią część odpowiedzi zaadresowano w serialu „Obi-Wan Kenobi”. W muzeum inkwizytorów zwłoki Kcaja są przechowywane w czymś w rodzaju galaktycznej formaliny.
KOMENTARZE (2)

Zemsta Sithów

P&O 545: Dlaczego Bail odwiózł Yodę do senatu?

2023-06-18 09:54:08Dziś mamy pytanie o “Zemstę Sithów”.

P: Jest coś w Epizodzie III co nie ma sensu. Po tym jak Bail Organa odebrał Yodę po walce z Imperatorem, Bail skręca w prawo i leci w kierunku budynku Senatu. Po co?O: „Oczy mogą cię oszukiwać, nie ufaj im”. Tak naprawdę są dwie kopułowate budowle tworzące budynek Senatu. Izba Galaktycznego Senatu to wyższy budynek, przypominający grzyba, tam zbierają się senatorowie i tam miała miejsce walka Yody i Palpatine’a. Drugi budynek to Biuro Senackie, który jest bardziej tradycyjną kopułą. To budynek w którym widzimy jak senatorowie witają Obi-Wana i Anakina po uratowaniu Palpatine’a na początku Epizodu III. Jest tam lądowisko dla większych okrętów i tam zaparkowano „Tantive IV”, gdzie Bail i Yoda udają się po uratowaniu Yody.

Watro dodać, że Yoda skacze do speedera zwisając z budynku. Miało to miejsce w kopule Izby, gdyż budynek Biura Senackiego nie ma takich miejsc, gdzie mogło się by to wydarzyć.
KOMENTARZE (6)

Zemsta Sithów

P&O 530: Kim jest Yeb?

2023-03-05 09:41:23Tym razem pytanie o postacie tła w „Zemście Sithów”.

P: Kim są postacie Veedaaz Awmetth, Solipo Yeb czy Sweitt Concorkill wspomniani w słowniku obrazkowym z „Zemsty Sithów”? Do jakiego gatunku należą i z jakiej planety pochodzą?

O: Podczas produkcji filmu zrobiono zdjęcia wielu z postaci tła, nawet nie wiedząc, czy pojawią się one w finalnym filmie czy nie. Veedaaz Awmetth pochodzi z planety Sarrish, ale jego rasa nie jest znana. Solipo Yeb jest człowiekiem, acz jego ojczysta planeta nie jest znana. Co prawda nosi płaszcz andaliański, acz nie należy z tego wyciągać wniosków. W przypadku Sweitta Concorkilla jest pewien problem, bowiem w oryginalnym wydaniu Revenge of the Sith: The Visual Dictionary omyłkowo użyto inne zdjęcie do opisania pochodzącego z planety Sembla senatora rasy Vurk. Star Wars: The Complete Visual Dictionary poprawia ten błąd.


Veedaaz Awmetth


Solipo Yeb


Sweitt Concorkill

KOMENTARZE (3)
Loading..