TWÓJ KOKPIT
0

Zemsta Sithów

Zemsta w Polsce i na świecie

2005-12-30 19:37:00

Ten rok w kinach na świecie to z pewnością rok Zemsty, przynajmniej jeśli chodzi o zarobki, bo z resztą niestety trudno.

Lista 5 największych hitów na świecie roku 2005

1. Zemsta Sithów - 848,5 mln USD

2. Harry Potter 3 - 764,4 mln USD

3. Wojna Światów - 588,9 mln USD

4. Madagaskar - 525,7 mln USD

5. Charlie i fabryka czekolady - 471,9 mln USD

W USA pierwsza 5. najpopularniejszych filmów 2005 roku przedstawia się następująco:
1. Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów - 380,3 mln dolarów
2. Harry Potter i Czara Ognia - 267,4 mln dolarów
3. Wojna światów - 234,3 mln dolarów
4. Polowanie na druhny - 209,2 mln dolarów
5. Charlie i fabryka czekolady - 206,5 mln dolarów

Najchętniej oglądane filmy w polskich kinach 2005 roku to:
1. Karol - człowiek, który został Papieżem - 1,85 miliona widzów.
2. Madagaskar - 1,32 miliona widzów.
3. Harry Potter i Czara Ognia - 1,30 miliona widzów.
(rywalizacja o 2 i 3 miejsce jeszcze trwa)
4. Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów - 926 tysięcy widzów.
5. Kurczak Mały - 730,4 tysiąca widzów.

Trzeba przyznać, że wynik ten jest lepszy niż "Ataku klonów", acz pozostający mimo wszystko za "Mrocznym Widmem" i to właściwie niezależnie na które zestawienie się patrzy.

Podsumowanie roku w kinie możecie przeczytać też na Stopklatce.

Zachęcam wszystkich do uczestniczenia w corocznym plebiscycie forumowym na najlepszy film roku 2005.

I na koniec jeszcze jedna informacja za Stopklatką.

Zemsta w konkursie Oskarowym

"King Kong", "Wojna światów", "Opowieści z Narnii" wśród kandydatów do Oscara za efekty specjalne

Amerykańska Akademia Filmowa ogłosiła listę siedmiu filmów, które ubiegać się będą o Oscara w kategorii Najlepsze Efekty Specjalne. Sześć nich miało już swoją premierę w Polsce.

Wśród tytułów, które ubiegają się o miejsce na liście trójki finalistów znajdują się:

"Batman - Początek"
"Charlie i fabryka czekolady"
"Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów"
"Harry Potter i Czara Ognia"
"King Kong"
"Opowieści z Narnii: Lew, czarownica i stara szafa"
"Wojna światów"

Piętnastominutowe klipy opisujące prace nad efektami specjalnymi zostaną 25 stycznia zaprezentowane komitetowi, który podejmie ostateczną decyzję o przyznaniu trzech nominacji w tej kategorii. Nominacje we wszystkich 24 kategoriach zostaną ogłoszone 31 stycznia 2006

KOMENTARZE (0)

Zemsta Sithów

Nowe utwóry muzyczne z Zemsty Sithów

2005-12-27 00:18:00

Niedawno w sieci pojawiły się dwa ciekawe utwory muzyczne z Epizodu III, które nie znalazły się na albumie z muzyką.

Jeden z nich przedstawia motyw, przewijający się w kilku momentach filmu. Chodzi o przegrupowanie szturmowców klonów na wschód planety Kashyyyk po wydaniu rozkazu 66. Dodatkowo fragment tego utworu można usłyszeć w trakcie odlotu statku Tantive IV z Coruscant, a także w czasie ucieczki Obi-Wana z planety Utapau.
Plik pierwszy zajmuje 4,45 MB i został skonwertowany do formatu mp3. Możecie go pobrać tutaj>>>.


Dodatkowo w internecie ukazał się także utwór z walki Anakina i Obi-Wana na Mustafar. Fragment ten pochodzi z momentu, w którym cały pojedynek bohaterów Wojen Klonów przenosi się na odłamek bunkra, który w późniejszej scenie będzie pływał po gorącej rzece lawy.
Kolejny plik jest również w formacie mp3 oraz zajmuje 2,1 MB. Możecie go ściągnąć pod tym linkiem>>>.
KOMENTARZE (17)

Zemsta Sithów

Sith Snapshot #114

2005-12-25 23:42:00 StarWars.com

Niedawno oficjalna strona poświęcona Gwiezdnym Wojnom opublikowała sto czternaste zdjęcie z serii Sith Snapshot. Nosi ono tytuł „Szturmowiec klon z powietrznego oddziału na planecie Utapau” (Utapau Airborne Clone Trooper). Ujęcie jest dostępne tutaj>>> lub w tym miejscu>>>.

Na nowym Snapshocie zaprezentowano komputerowy model szturmowca klona z Drugiego Oddziału Desantowego "Parjai", 212 Batalionu. To właśnie tam żołnierze posiadają zmodyfikowane zbroje i hełmy przystosowane do odpowiednich działań wojennych. Owych szturmowców mogliśmy podziwiać w czasie akcji na planecie Utapau, pod dowództwem Generała Kenobiego i Komandora Cody`ego.
Co ciekawe słowo "Parjai" w nazwie oddziału pochodzi z języka Mandalorian, które oznacza "zwycięstwo".
KOMENTARZE (14)

Zemsta Sithów

Sith Snapshot #111, 112, 113

2005-12-23 14:30:00 StarWars.com

Na łamach StarWars.com ukazały się kolejne zdjęcia z serii "Sith Snapshot".

Zdjęcie numer sto jedenaście przedstawia datapad, którego Anakin używał w apartamentach Padme na Coruscant. Możecie je obejrzeć tutaj>>> oraz tutaj>>>.

Zdjęcie sto dwunaste przedstawia makietę werandy w apartamencie Padme. To właśnie weranda była jedną z największych lokacji, wybudowanych specjalnie na potrzeby Zemsty Sithów. Makietę możecie zobaczyć tutaj>>> lub tutaj>>>.

Zdjęcie sto trzynaste przedstawia nam C-3PO (Anthony Daniels) w przygotowaniu do odegrania jednej ze scen epizodu trzeciego. Możecie je zobaczyć tutaj>>> i tutaj>>>.
KOMENTARZE (8)

Zemsta Sithów

Sith Snapshot #108, 109, 110

2005-12-18 16:22:00 StarWars.com

W bezpłatnej strefie StarWars.com ukazały się trzy nowe zdjęcia z serii "Sith Snapshot".

Pierwsze z nich, zatytułowane "Wielkie koło", przedstawia pojazd Generała Grievousa, w którym ten uciekał przed Obi-Wanem na planecie Utapau. Możecie je zobaczyć tutaj>>> lub tutaj>>>.

Kolejne, zdjęcie numer sto dziewięć, ukazuje nam plastikowy model korytarza na "Niewidzialnej Ręce" z figurką Obi-Wana w tle. Według opisu, scenka ma przedstawiać miejsce, w którym Shaak Ti ginie z ręki Grievousa oraz to, w którym w ostatecznej wersji filmu bohaterowie zostają uwięzieni przez tarcze promienne. Fotkę, zatytułowaną "Korytarz krążownika" możecie zobaczyć klikając w ten>>> lub w ten link>>>.

Ostatnie ze zdjęć przedstawia komputerowy model ociężałego droida typu IW-37, służącego do przenoszenia ciężkich ładunków, króry w celu lepszego balansowania ma zamontowane na plecach dwa silniki repulsorowe. Snapshota numer sto dziesięć możecie zobaczyć w tym miejscu>>> i tutaj>>>.
KOMENTARZE (9)

Zemsta Sithów

Sith Snapshot #107

2005-12-13 12:37:00 StarWars.com

Jakiś czas temu na łamach oficjalnej strony poświęconej Gwiezdnej Sadze pojawiło się sto siódme zdjęcie o tytule „Szerzące się plotki” (Spreading Rumors). Dostępne jest ono tutaj>>> i w tym miejscu>>>.

Nowy Snapshot prezentuje wyciętą scenę z Zemsty Sithów. Anakin Skywalker wita Kanclerza Palpatine`a w budynku Senatu. Właśnie tam polityk przypadkowo informuje Wybrańca o niepotwierdzonych plotkach, jakoby Obi-Wan Kenobi spotyka się z kobietą, która jest Senatorem.
KOMENTARZE (21)

Zemsta Sithów

Sith Snapshot #106

2005-12-10 23:50:00 StarWars.com

Niedawno oficjalna strona poświecona Gwiezdnej Sadze opublikowała sto szóste zdjęcie z cyklu Sith Snapshot. Zatytułowano je „Świat o wielu księżycach” (Many Mooned World). Ujęcie jest dostępne w tym miejscu>>>.

Nowy Snapshot prezentuje planetę Utapau w przestrzeni kosmicznej. Owy świat otoczony jest przez kilka księżyców.
To właśnie na tę planetę udał się Obi-Wan Kenobi w celu zniszczenie Grieovousa. Mistrz Jedi zmierzył się z Generałem w zaciętym pojedynku na miecze świetlne.
KOMENTARZE (10)

Zemsta Sithów

Sith Snapshot #104, #105

2005-12-09 13:54:00 StarWars.com

Jakiś czas temu na łamach bezpłatnej strefy StarWars.com pojawiły się dwa zdjęcia z serii Sith Snapshot.

Sto czwarte ujęcie nosi tytuł „Pomarańczowy Szturmowiec” (Orange Trooper). Możecie je zobaczyć tutaj>>>.
Zdjęcie prezentuje model szturmowca klona z 212 Batalionu Szturmowego. Owych żołnierzy mogliśmy podziwiać na planecie Utapau w Zemście Sithów, na czele z Komandorem Cody`ym. Znajdowali się oni pod dowództwem generała Obi-Wana Kenobiego. Warto dodać, iż szturmowcy z owego Batalionu mieli pomarańczowe oznaczenia na zbrojach, do czego nawiązuje tytuł zdjęcia.

Sto piąte zdjęcie pod tytułem „Wirtualne Lądowisko” (Virtual Pad) dostępne jest w tym miejscu>>>.
Na nowym Snapshocie ukazano cyfrowy model platformy lądowniczej w mieście Pau na planecie Utapau. To właśnie tutaj wylądował Obi-Wan i dowiedział się od Tiona Meddona o miejscu ukrycia Generała Grievousa.
KOMENTARZE (15)

Zemsta Sithów

Sith Snapshot #103

2005-12-06 15:20:00 StarWars.com

Jakiś czas temu na łamach StarWars.com pojawiło się sto trzecie zdjęcie z cyklu Sith Snapshot. Nosi ono tytuł "Ostrzeżenie na Mustafar" (Mustafar Warning). Ujęcie jest dostępne w tym miejscu>>>.

Na nowym Snapshocie widać ekran ukazujący stan stabilności kompleksu na Mustafar. Scena pochodzi z pojedynku Anakina i Obi-Wana na wulkanicznej planecie. To właśnie Skywalker w ferworze walki nieświadomie wyłączył osłony kompleksu w pokoju dowodzenia. Dzięki temu pojedynek przeniósł się w otoczenie rzeki lawy.
KOMENTARZE (14)

Zemsta Sithów

Zagłosuj na Zemstę Sithów

2005-12-04 16:14:00 Resztki Imperium za www.pcavote.com

Na stronie www.pcavote.com rozpoczęło się 32 doroczne głosowanie na najlepsze filmy, gdzie jurorami są ludzie, a nie krytycy. Od kilku lat głosują także internauci. Zemsta dostała nominacje w dwóch kategoriach - ulubiony film i ulubiony dramat. Dodatkowo nominowany jest Samuel L. Jackson w kategorii ulubiony aktor. Zachęcamy wszystkich do głosowania!
KOMENTARZE (17)

Zemsta Sithów

Sith Snapshot #102

2005-12-04 16:12:00 StarWars.com

Na łamach oficjalnej ukazało się sto drugie zdjęcie z serii "Sith Snapshot". Fotka przedstawia myśliwiec typu P-38, produkowany na planecie Utapau, który mieliśmy okazję tylko przez moment zobaczyć w Zemście Sithów. Zdjęcie możecie zobaczyć tutaj lub tutaj.
KOMENTARZE (6)

Zemsta Sithów

Nominacje do Złotych Satelitów

2005-12-04 10:35:00 Stopklatka

Nominacje do swoich nagród ogłosiła International Press Academy, najpoważniejsza konkurencja dla organizacji przyznającej Złote Globy. Przyznawane przez International Press Academy Satelity wręczone zostaną po raz 10.

Nagrody International Press Academy przyznawane są w 36 kategoriach. 12 z nich przeznaczonych jest dla filmów telewizyjnych, a 24 dla produkcji kinowych.

Wśród filmów, które w tym roku walczą o nagrodę w kategorii Najlepszy Film/Dramat znajdują się "Historia przemocy", "Capote", "Brokeback Mountain", "Wyznania gejszy" oraz "The War Within". Nominacje w kategorii Najlepszy Film/Komedia lub Musical otrzymały: "Rent", "Shopgirl", "Hustle & Flow", "Happy Endings", "Spacer po linie" oraz "Kung Fu Szał".

Znani są już także laureaci nagród specjalnych. Gena Rowlands otrzyma nagrodę im. Mary Pickford za wkład artystyczny w przemysł rozrywkowy. Tesla Awards za wizjonerskie rozwiązania w technologii filmowej otrzyma Stan Winston, jeden z największych w Hollywood fachowców od efektów specjalnych, wizualnych i charakteryzacji. Nagrodę specjalną otrzyma także George Clooney, reżyser, scenarzysta i odtwórca jednej z ról w filmie "Good Night, And Good Luck".

Uroczysta ceremonia wręczenia Satelitów odbędzie się 17 grudnia.

Oto lista nominacji dla Zemsty i Starwarsowców:

FILM

NAJLEPSZA AKTORKA W KOMEDII LUB MUSICALU
Judi Dench, Mrs. Henderson Presents (Weinsteins)
Joan Allen, The Upside of Anger / Ostre słówka (New Line)
Claire Danes, Shopgirl (Touchstone)
Reese Witherspoon, Walk the Line (Fox)
Joan Plowright, Mrs. Palfrey at the Claremont (Cineville/Pictures ent.)
Keira Knightley, Pride & Prejudice / Duma i uprzedzenia (Universal)

NAJLEPSZA MUZYKA
Alberto Iglesias, The Constant Gardner
John Williams, Memoirs of a Geisha
Danny Elfman, The Corpse Bride
Harry Gregson-Williams, Kingdom of Heaven
Robert Rodriquez, Sin City
Gustavo Santaolalla, Brokeback Mountain

NAJLEPSZE EFEKTY WIZUALNE
Robert Rodriguez, Sin City (Miramax)
Frankie Chung, Kung Fu Hustle (Sony Pictures Classics)
Tom Wood, Kingdom of Heaven (Fox)
John Knoll, Roger Guyett, Rob Coleman, Brian Gernand, Star Wars / Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów (Lucas Film/Fox)
Dennis Muren, Pablo Helman, Randal Dutra, Daniel Sudick, War of the Worlds / Wojna światów (Dreamworks)

NAJLEPSZY DŹWIĘK
John Pritchett, Sergio Reyes, Robert Rodriguez, Paula Fairfield - Sin City (miramax)
William Jacobs, Carla Murray, Tom Myers, Christopher Scarabosio, Andy Nelson, Paul "Salty" Brincat - Star Wars (Lucas Film/Fox)
Ben Burt, Matthew Wood, Paul Pirola - Kung Fu Hustle (Sony pictures classics)
Michael Barry, Martin Czembor, Ludovic Henault, Robert Hein - White Countess (Sony Pictures Classics)
Rob Cavallo, Sally Boldt - Rent (sony)

NAJLEPSZE KIEROWNICTWO ARTYSTYCZNE
Jeanette Scott, David Hack - Sin City (Miramax)
John Myhre - Memoirs of a Geisha (Sony)
Arthur Max - Kingdom of Heaven (Fox)
Jim Bissell - Good Night, and Good Luck. (Warner Bros.)
Gavin Bocquet, Richard Roberts - Star Wars (Lucas Film/Fox)
Luigi Marchione, Vlad Vieru - Modigliani (Ifg)

Reszta tutaj.

Update 19 grudnia 2005
Satelity rozdane. "Tajemnice Brokeback Mountain" znowu wygrywają

Swoje nagrody po raz 10. w historii rozdała International Press Academy. Satelity są bezpośrednią konkurencją dla Złotych Globów. W tym roku za najlepszy dramat, dziennikarze zagraniczni zrzeszeni w tej organizacji, uznali "Tajemnice Brokeback Mountain", zaś najlepsza komedia/musical to według nich "Spacer po linie".

W gronie nagrodzonych aktorów znaleźli się w tym roku: Felicity Huffman, Philip Seymour Hoffman, Reese Witherspoon, Terrence Howard, Laura Linney, Danny Huston, Rosario Dawson i Val Kilmer.

Ang Lee uznany został najlepszym reżyserem, zaś George Clooney jednym ze scenarzystów. Jego "Good Night, and Good Luck." zdobył w sumie dwie nagrody, ale to "Tajemnice Brokeback Mountain" zdobyły najwięcej wyróżnień, bo aż cztery. Dwie nagrody otrzymały też: "Zemsta Sithów", "Spacer po linie" oraz "Wierny ogrodnik" (w tym za zdjęcia).

Poznaliśmy też laureatów nagród specjalnych. Gena Rowlands otrzymała nagrodę im. Mary Pickford za wkład artystyczny w przemysł rozrywkowy. Tesla Awards za wizjonerskie rozwiązania w technologii filmowej otrzymał Stan Winston, jeden z największych w Hollywood fachowców od efektów specjalnych, wizualnych i charakteryzacji. Nagrodę specjalną otrzymał także George Clooney, reżyser, scenarzysta i odtwórca jednej z ról w filmie "Good Night, And Good Luck.".

Lista nagrodzonych Starwarsowców:

NAJLEPSZE EFEKTY WIZUALNE
John Knoll, Roger Guyett, Rob Coleman, Brian Gernand, Star Wars / Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów (Lucas Film/Fox)

NAJLEPSZY DŹWIĘK
William Jacobs, Carla Murray, Tom Myers, Christopher Scarabosio, Andy Nelson, Paul "Salty" Brincat - Gwiezdne wojny: część III - Zemsta Sithów (Lucas Film/Fox)
KOMENTARZE (0)

Zemsta Sithów

Sith Snapshot #101

2005-12-02 13:32:00 StarWars.com

Oficjalna strona poświęcona Gwiezdnej Sadze opublikowała sto pierwsze zdjęcie z serii Sith Snapshot, które zatytułowano „Retro Buttons”. Jest ono dostępne tutaj>>> i w tym miejscu>>>.

Nowe ujęcie ukazuje pokój narad na pokładzie statku Tantive IV, w którym można spostrzec wiele odwołań do filmów science fiction z lat 70tych, zwłaszcza Epizodu IV Nowej Nadziei.
Yoda, Obi-Wan i Bail Organa właśnie w tym pomieszczeniu omawiali poczynania co do dalszych losów Luke`a i Lei.
KOMENTARZE (19)

Zemsta Sithów

Sith Snapshot #99, 100

2005-12-01 15:06:00 StarWars.com

Na łamach StarWars.com ukazały się dwa kolejne zdjęcia z cyklu Sith Snapshot.

Zdjęcie numer dziewięćdziesiąt dziewięć przedstawia ekran taktyczny na pokładzie statku Federacji, który wylądował na Utapau. Na trójkątnym wyświetlaczu wyraźnie widać robota bitewnego typu LM-432. Zdjęcie możecie zobaczyć tutaj lub tutaj.

Kolejne, setne zdjęcie przedstawia nam wersję roboczą pojedynku pomiędzy Macem Windu, a Kanclerzem Palpatine'em. W rolę Sitha wcielił się tu dubler, Michael Byrne. Fotka, zatytułowana "Mace vs. Palpatine" jest dostępna pod tym linkiem lub tutaj.
KOMENTARZE (17)
Loading..