TWÓJ KOKPIT
0

Zemsta Sithów

P&O 7: Co się stało z Naboo po ROTS?

2013-02-24 12:41:40Tym razem mamy pytanie z początku roku 2007, dotyczące „Zemsty Sithów”.

P: Co się stało z Naboo po Zemście Sithów, bo w „Nowej Nadziei” nie widzimy już tej planety?

O: Nic, a przynajmniej nic katastroficznego. Absencja tej planety w filmach z oryginalnej trylogii spowodowała, że narosły wśród fanów dziwne teorie, że została zniszczona albo przetransformowana w coś innego (jedna z nich, najdziwniejsza, mówi nawet o Dagobah).W galaktyce są miliony planet, to całkiem normalne, że niektóre z nich pojawiają się tylko w jednej opowieści i więcej o nich nie słychać.
Oczywiście ważne jest to, że George Lucas stworzył Naboo po oryginalnej trylogii, ale w taki sposób by nie miała żadnego wpływu na opowieść od IV do VI Epizodu. Naboo to mały prowincjonalny świat, zauważony w skali galaktycznej jedynie dlatego, że stamtąd podchodził Palpatine. A ten nie był sentymentalistą, więc gdy już osiągnął władzę nie miał powodu wracać na Naboo ani tym bardziej robić z niej centralnego świata Imperium.
W Star Wars Galaxies, grze MMORPG, istnieje możliwość odwiedzenia Naboo podczas ery Imperialnej. Zgodnie z grą, Palpatine musiał się natrudzić by podporządkować tę planetę Imperium, zwłaszcza by zabezpieczyć cenne źródła energii w postaci plazmy, które tam znaleziono. Wraz z obecnością Imperium na Naboo, Gunganie zostali zmarginalizowani i wrócili na bagna. Co prawda wybrano rząd, ale królowa Kylantha odpowiadała zwierzchnikom Imperium i podobno była lojalna wobec Imperatora.
A gwoździem do trumny fanowskich teorii jest już to, że Lucas dodał Naboo pod koniec „Powrotu Jedi” w wersji DVD. Pałac w Theed wygląda tak samo jak w „Mrocznym Widmie”, a Gunganie radujący się na ulicach muszą znaczyć, że świat ponownie połączył się w świętowaniu wolności.

K: Wracając jeszcze do samych rządów na Naboo, zgodnie z Complete Locations, kapitan Panaka został Moffem zarządzającym tym regionem i dostarczał oryginalne dzieła sztuki z Naboo na Drugą Gwiazdę Śmierci do prywatnego gabinetu Palpatine’a. Według Wookiepedii (za pewnym arktykułem na oficjalnej, który oczywiście zaginął przy zmianach) Jar Jar Binks aż do 6 BBY był Senatorem tej planety, a następnie przeszedł na emeryturę. To by trochę zmieniało obraz sentymentu Imperatora.
KOMENTARZE (11)

Zemsta Sithów

Niewykorzystane pomysły: Han Solo

2013-02-19 16:57:27 /film

Niedawno Bob Iger zapowiedział, że Disney i Lucasfilm przygotowują spin-offy. Niektóre plotki mówią, że filmy te mogłyby opowiadać o przygodach młodego Hana Solo, na przykład gdzieś w okresie między „Zemstą Sithów” a „Nową nadzieją”. Choć w EU jest ten okres trochę wypełniony, to jednak w archiwach Lucasfilmu znajdują się jeszcze inne rzeczy, które dotychczas pozostały niewykorzystane. A jak dobrze wiemy, w LFL lubią wracać do starych idei. Tym razem chodzi o sam pomysł wstawienia Hana Solo w „Zemście Sithów”, o którym wspominaliśmy tutaj. Dziś jednak na ten temat mamy trochę więcej danych i można więcej na ten temat napisać.

Han Solo nie tylko został wspomniany w jednej z pierwszych wersji scenariusza do „Zemsty Sithów”, ale dodatkowo trwały prace koncepcyjne nad tą postacią. Ze względu na akcję Han miałby wówczas zaledwie dziesięć lat. Nie odegrałby w „Zemście” ważnej roli, ale z pewnością miałby coś do powiedzenia. Młodego Hana mieliśmy spotkać n Kashyyyku, gdzie miał pomóc w odnalezieniu kryjówki generała Grievousa. Koncepty Iaina McCaiga można znaleźć nawet w wydanym w Polsce Zemsta Sithów Album. Tam właśnie McCaig wspomina, że postaci już nie ma w scenariuszu, ale w poprzedniej wersji Han Solo miał być wychowywany na Kashyyyku przez Chewbaccę. Według scenariusza Han miał poinformować Yodę o droidzie przesyłającym sygnały, dzięki czemu mistrz Jedi mógł zlokalizować kryjówkę Grievousa na Utapau.

Pomysł został jednak zarzucony w dość wczesnym stadium powstawania filmu, także ze względu na problemy z jego kanonicznością. Według istniejącego wówczas kanonu to Han uratował Chewbaccę z niewoli. Potem był pomysł, by Han tylko przewinął się gdzieś w tle, ale i z tego zrezygnowano. Z tamtego pomysłu pozostały koncepty, kto wie, czy one nie posłużą w sportretowaniu trochę starszej wersji Hana Solo?
KOMENTARZE (19)
Loading..