TWÓJ KOKPIT
0

Fandom

Pyrkon 2017 startuje już w ten piątek

2017-04-25 21:32:36 Pyrkon.pl

Dzisiaj 25. kwietnia 2017, a może oznaczać to tylko jedno. Zostały już tylko trzy dni do tegorocznej edycji największego w Polsce festiwalu fantastyki Pyrkon 2017. Jak co roku, fani z całego kraju zbiorą się na weekend na Międzynarodowych Targach Poznańskich. Pełen gwiezdnowojenny program imprezy znajdziecie tutaj.

Dodatkowo chcielibyśmy Was wszystkich zaprosić na spotkanie z redakcją Bastionu. Odbierając swoje wejściówki na festiwal, powinniście dostać mapki całego kompleksu Targów (jeśli nie dostaniecie, koniecznie o nie poproście organizatorów). Nasi redaktorzy zbiorą się w sobotę o 16:30 w okolicach Meet Pointu Star Wars (który należy do bloku integracyjnego) i będą gotowi do rozmów na tematy gwiezdnowojenne i nie tylko. Będziecie mogli nas rozpoznać po legitymacjach bastionowych na szyjach i (najprawdopodobniej u wszystkich) koszulkach Star Wars! Gorąco zapraszamy!

Podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących Pyrkonu 2017:

 • Kiedy: 28-30 kwietnia 2017
 • Gdzie: Międzynarodowe Targi Poznańskie
 • Ceny biletów: 1-dniowe od 35 PLN (od 15 PLN dla dzieci do 12 roku życia), karnety 3-dniowe za 80 PLN
 • Oficjalna strona Pyrkonu 2017

  Serdecznie zapraszamy do udziału. Do zobaczenia w Poznaniu!
  KOMENTARZE (5)
 • Fandom

  Zapowiedź Starforce 2017

  2017-04-24 23:50:06 Starforce na FB

  Po roku przerwy największy zlot miłośników Gwiezdnych Wojen w naszym kraju powraca. Tegoroczna edycja Starforce odbędzie się w dniach 13-14 października w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.

  To na razie jedyne informacje jakie podali organizatorzy, ale oczywiście za jakiś czas zacznie pojawiać się ich więcej, o których będziemy Was informować.


  Podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących Starforce 2017:

 • Kiedy: 13-14 października 2017
 • Gdzie: Wały Generała Władysława Sikorskiego 13, Toruń
 • Oficjalna strona StarForce 2017

  Wkrótce powinno pojawić się więcej informacji.

  Temat na forum
  KOMENTARZE (5)
 • Fandom

  Star Wars Day w Częstochowie

  2017-04-18 23:23:24 Star Wars Day

  W dniu 6 maja w Częstochowie na terenie Miejskiego Domu Kultury w Częstochowie (ul. Łukasińskiego 50/68) odbędą się obchody Dnia Gwiezdnych Wojen, czyli Star Wars Day, zorganizowane przez Stowarzyszenie GILDIA society

  Jak donoszą organizatorzy na imprezie pojawią się wiele ciekawych gości, związanych z serią Star Wars. Osoby zajmujące się modelami (np. bracia Kuleszowie), grupy kostiumowe takie jak Polish Garrison, Rebel Legion, Imperium Mocy i R2-D2 Poland, Wrocławski Fanklub Gwiezdnych Wojen. Ciekawe kolekcje do oglądania a także panele.

  Poniżej prezentujemy program imprezy:

  SCENA


  10:00 - KONKURS: KTO TO POWIEDZIAŁ?
  Konkurs indywidualny lub drużynowy polegający na odgadnięciu który z bohaterów kinowych filmów Star Wars wypowiedział daną kwestię.
  prowadzący: Aleksander Gajewicz

  11:00 - PRELEKCJA: FIZYKA W GWIEZDNYCH WOJNACH
  Świat przedstawiony w "Gwiezdnych Wojnach" jest pełen niezwykłych technologii i urządzeń, o których dzisiaj można tylko pomarzyć: unoszące się w powietrzu pojazdy, podróże w hiperprzestrzeni, miecze świetlne, supermocne lasery. Wiele z tych koncepcji uznaje się obecnie za sprzeczne z prawami fizyki. Niektóre natomiast, choć dzisiaj niewykonalne, wydają się możliwe do realizacji.
  prowadząca: Ania Ciechanowska

  12:00 - PARADA + TANECZNE SHOW
  W samo południe swoją obecnością zaszczyci nas Częstochowa Pipes & Drums, która poprowadzi miniparadę grup kostiumowych przy dźwiękach wielkich dud szkockich grających motyw przewodni z filmów Star Wars wprost na scenę, gdzie w klimatach gwiezdnej sagi odbędzie się występ grupy tańców orientalnych Amarain.

  13:00 - KONKURS: OBRAZKOWA WIEDZÓWKA
  Konkurs polegający na tym, że uczestnikom pokazywane są kadry z filmów z zasłoniętymi fragmentami. Ich zadaniem jest odgadnięcie jaki fragment został zakryty.
  prowadzący: Kamil Domagalski i Michał Ogrodowicz

  14:00 - KONKURS: RODZINNY QUIZ WIEDZY
  Konkurs drużynowy-rodzinny polegający na odpowiadaniu na pytania zadane przez prowadzącego. Pytania o różnym poziomie trudności stanowiące wyzwanie dla dzieci, jak i starszych.
  prowadzący: Joanna Kołcun i Antonii Sauren

  15:00 - GOŚĆ: ANNA HIKIERT-BEREZA
  Anna Hikiert-Bereza to autorka wielu przekładów książek i komiksów ze świata Gwiezdnych Wojen, a zarazem fanka uniwersum i członkini Polish Garisson 501st Legion oraz Rebel Legion Eagle Base. Podczas rozmowy opowie o swoich projektach, pracy i zamiłowaniu do gwiezdnej sagi.
  prowadzący: Adam Florczyk i Izabela Kieliś

  16:00 - INSCENIZACJA: WYBRAŃCY MOCY - OPOWIEŚĆ LUKE'A SKYWALKERA
  Luke Skywalker przekazuje Rey najważniejsze fakty z historii Galaktyki. Ze swojego punktu widzenia opowiada o losach dwóch wielkich rycerzy Jedi z którymi Zakon wiązał wielkie nadzieje. Mowa o Kylo Renie i jego dziadku – Anakinie Skywalkerze. Rycerze ci, skuszeni przez ciemną stronę Mocy, odmienili losy galaktyki w nieprzewidywalny sposób…

  17:00 - PRELEKCJA: QUO VADIS STAR WARS
  Rozważania próbujące odpowiedzieć na pytanie dokąd zmierza Star Wars we wszelakich możliwych aspektach takich jak filmy, gry, książki, komiksy i seriale.
  prowadzący: Michał Ogrodowicz

  18:00 - PRELEKCJA: ARCHITEKT, GUBERNATOR, ADMIRAŁ, CZYLI KTO TWORZY IMPERIUM?
  Choć na samym szczycie imperialnej władzy stoją dwaj Sithowie, to jednak nie tylko na nich spoczywa obowiązek utrzymania porządku na rozległym terenie zajmowanym przez Imperium. Jest także kilka postaci, które niewątpliwie wpłynęły na jego obraz oraz historię. Jakimi cechami charakteru musieli odznaczać się piastujący najwyższe stanowiska imperialni oficerowie? Jakie miejsce w strukturach władzy zajmowali Krennic, Tarkin i Thrawn? Czy bez nich Imperium istniałoby w znanym nam kształcie?
  prowadząca: Magdalena Stawniak

  19:00 - PRELEKCJA: ILE Z RYCERZA MA W SOBIE JEDI?
  Rycerze Jedi bronią mieszkańców galaktyki przed wieloma niebezpieczeństwami (głównie przed innymi mieszkańcami galaktyki…), powinny cechować ich skromność, honor i podległość zasadom kodeksu oraz Mistrzom. Brzmi znajomo? Dla historyka z pewnością. Kultura popularna buduje w naszych oczach niemal identyczny obraz średniowiecznego rycerstwa (zarówno europejskiego jak i dalekowschodniego), jednak jak jest w rzeczywistości? Pozwólmy sobie rzucić okiem na korzenie ideologii "rycerskiej" w fikcji i historii. No i historycznej fikcji, której jest zawsze wokół nas pełno.
  prowadzący: Łukasz Sasuła


  TEREN MDK

  12:00 - AKADEMIA PILOTÓW / IMPERIALNA / JEDI
  Czas uruchomić hipernapęd i wskoczyć w nadprzestrzeń do przyległego do MDK parku, gdzie najmłodsi fani znajdą całą masę atrakcji.
  W Pasie Asteroid, każdy będzie mógł spróbować swoich sił jako pilot myśliwca TIE i wstąpić do Imperialnej Akademii Pilotów.
  Bardziej w stronę centrum galaktyki, na planecie Carida, będzie działać Imperialny Korpus Naziemny. Chcesz zostać Szturmowcem? Podejmij wyzwanie i przejdź szkolenie do elitarnego Legionu 501.
  A może chciałbyś zostać padawanem i uczyć się pod okiem Mistrzów Jedi? Jeśli tak, to Twoja podróż zakończy się u stóp świątyni Jedi na Coruscant. Tam zdobędziesz pierwsze szlify w walce mieczem, posługiwaniem się mocą i może nawet stoczysz pojedynek z Sithem!

  prowadzący: Polish Garrison 501st Legion i Rebel Legion Eagle Base

  13:00 - SZKOŁA WALKI MIECZEM ŚWIETLNYM
  Nauka podstawowych elementów walki mieczem świetlnym, zarówno dla starszych jak i młodszych adeptów Jedi.
  prowadzący: Rafał Mońka

  17:00 - AKADEMIA PILOTÓW / IMPERIALNA / JEDI
  Czas uruchomić hipernapęd i wskoczyć w nadprzestrzeń do przyległego do MDK parku, gdzie najmłodsi fani znajdą całą masę atrakcji.
  W Pasie Asteroid, każdy będzie mógł spróbować swoich sił jako pilot myśliwca TIE i wstąpić do Imperialnej Akademii Pilotów.
  Bardziej w stronę centrum galaktyki, na planecie Carida, będzie działać Imperialny Korpus Naziemny. Chcesz zostać Szturmowcem? Podejmij wyzwanie i przejdź szkolenie do elitarnego Legionu 501.
  A może chciałbyś zostać padawanem i uczyć się pod okiem Mistrzów Jedi? Jeśli tak, to Twoja podróż zakończy się u stóp świątyni Jedi na Coruscant. Tam zdobędziesz pierwsze szlify w walce mieczem, posługiwaniem się mocą i może nawet stoczysz pojedynek z Sithem!

  prowadzący: Polish Garrison 501st Legion i Rebel Legion Eagle Base

  17:00 - SZKOŁA WALKI MIECZEM ŚWIETLNYM
  Nauka podstawowych elementów walki mieczem świetlnym, zarówno dla starszych jak i młodszych adeptów Jedi.
  prowadzący: Rafał Mońka

  STARWARSOWE ORIGAMI
  Durastal to najlepszy metal w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Lecz nie tylko z niego można tworzyć pojazdy. Sztuka origami pozwoli Wam stworzyć własna eskadrę myśliwców czy flotę niszczycieli. Nauczyć może się tego każdy, a my pokażemy Wam od czego zacząć.
  Składanie origami to zabawa nie tylko dla dorosłych, lecz także i dzieci.

  prowadzący: Emil Piekarz

  FOTOBUDKA
  Z przyjemnością informujemy, że podczas naszego wydarzenia, każdy chętny będzie mógł sobie zrobić pamiątkowe zdjęcie. Specjalnie dla gości, przez cały czas trwania imprezy będzie czynna fotobudka, gdzie każdy zupełnie za darmo, zrobi, wydrukuje i zabierze do domu pamiątkę w postaci zdjęcia.
  Oczywiście, aby utrzymać klimat, będzie kilka rekwizytów, które ubarwią "starwarsowo" każde zdjęcie.


  ATRAKCJE DLA NAJMŁODSZYCH PADAWANÓW
  6 maja MDK i park przyległy do niego zamieni się w bardzo odległą galaktykę. Blisko jej centrum natrafić będzie można na kosmopolityczną planetę Hosnian Prime, gdzie zaopatrzyć się będzie można w zmyślne przedmioty tworzone rękami artystów a także pokryć swoja twarz kosmicznymi wzorami, które są ostatnim krzykiem mody w tej części galaktyki.
  Oczywiście to nie wszystkie miejsca, na które będzie można trafić, podróżując po naszej galaktyce. Ale resztę trzeba odkryć samemu.

  prowadzący: Animek


  Podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących Star Wars Day:
  Serdecznie zapraszamy do udziału. Do zobaczenia w Częstochowie!
  KOMENTARZE (13)

  Fandom

  147. Spotkanie Śląskich Fanów Star Wars

  2017-04-18 17:37:50 SŚFSW

  Ave.

  Trwa właśnie kolejne starwarsowe Celebration i co chwilę pojawiają się mniej lub bardziej ciekawe newsy z naszego światka. Będzie więc o czym dyskutować na naszym spotkaniu za tydzień, a już na pewno wszyscy będą się chcieli na żywo podzielić wrażeniami z teasera Epizodu VIII.

  Czas i miejsce bez zmian, zapraszamy!!


  Czas: 22 kwietnia, godz. 16:00
  Miejsce: Cybermachina, ul. św. Jana 10, Katowice
  Obecność: OBOWIĄZKOWA

  Wydarzenie na Facebooku

  KOMENTARZE (3)

  Fandom

  161. spotkanie wrocławskich fanów SW

  2017-04-18 15:15:12 Wrocławski fanklub SW

  Cóż za wspaniały miesiąc! Star Wars Celebration, nowy trailer, a teraz jeszcze nasza kolejna Imperiada! Zapraszamy serdecznie!

  Zapraszamy serdecznie na 161 Imperiadę, czyli spotkanie Wrocławskiego Fanklubu Gwiezdnych Wojen. Jak zawsze, najważniejsze informacje o miejscu i czasie spotkania:

  Data: 22.04.2017

  Miejsce: pub Motyla Noga, piwnica (wejście od podwórka)

  Godzina: 12:00


  Standardowo, omówimy najważniejsze sprawy fanklubowe oraz dotyczące wszystkich naszych imprez i wyjazdów. Jednak główną osią spotkania będą wszelkie nowości z Star Wars Celebration. Dokładna lista punktów poniżej:

  szczegółowa analiza trailera The Last Jedi!

  4 sezon Star Wars Rebels

  Star Wars Battlefront 2 – co nas czeka?

  zapowiedzi książkowe i komiksowe

  Prelekcja Alex „Nawiązania do Star Wars w filmach i serialach”

  dyskusje, debaty i sprzeczki w doborowym towarzystwie

  Do zobaczenia 22 kwietnia!
  KOMENTARZE (3)

  Fandom

  Program Star Wars Celebration 2017

  2017-04-12 13:13:53 Star Wars Celebration


  Podczas gdy my będziemy myć okna, piec ciasta i chodzić z koszykami po mieście, fani z całego świata będą uczestniczyć w najważniejszej imprezie światowego fandomu Gwiezdnych Wojen: Star Wars Celebration 2017. Podobnie jak w zeszłym roku, impreza ta jest głównym źródłem wszelkiego rodzaju nowości ze świata "Gwiezdnych Wojen", począwszy od filmów, poprzez seriale, a na wszelkiej maści gadżetach kolekcjonerskich kończąc. Wcześniej informowaliśmy o panelach książkowych, tym razem warto więc zapoznać się dokładnie z harmonogramem najważniejszych i najciekawszych spotkań, jakie odbędą się w Orlando w nadchodzący weekend.

  Warto pamiętać, iż najważniejsze panele będą transmitowane drogą internetową, dlatego przy każdym wydarzeniu podajemy godzinę zarówno czasu lokalnego, jak i w przeliczeniu na polską strefę czasową.

  CZWARTEK
  40 lat Gwiezdnych Wojen 11am – 12:30pm (17:00-18:30)
  Wyjątkowy panel rozpoczynający Celebration, który będzie trybutem na 40-lecie "Gwiezdnych Wojen". Prowadzony przez Warwicka Davisa, gościć będzie Kathleen Kennedy, która wraz z najważniejszymi postaciami kosmicznej Sagi porozmawia o wpływie Gwiezdnych Wojen na świat oraz o jedynym w swoim rodzaju fandomie.

  Dave Filoni: Animowane pochodzenie oraz niespodziewane przeznaczenie 1:30pm – 2:30pm (19:30-20:30)
  Spotkanie z Dave Filoni oraz Pablo Hidalgo, którzy będą dyskutować na temat dwóch seriali animowanych: Star Wars: Rebels oraz Star Wars: The Clone Wars. Istnieje szansa, iż podczas tego panelu dowiemy się czegoś na temat nowego serialu animowanego, który nadzorować będzie ponownie Filoni.

  Ian McDiarmid: Opowieści z Ciemnej Strony Mocy 3:15pm – 4:00pm (21:15-22:00)
  Spotkanie z jedynym w swoim rodzaju odtwórcą roli Kanclerza/Imperatora Palpatine'a.

  Doug Chiang: Proces tworzenia Rogue One 4:00pm – 5:00pm (22:00-23:00)
  Spotkanie z współtwórcą lokacji i grafik na potrzeby między innymi Rogue One.

  PIĄTEK
  Star Wars: The Last Jedi 11am – 12:30pm (17:00-18:30)
  Panel poświęcony VIII Epizodowi, na którym Kathleen Kennedy i Rian Johnson przedstawią najnowsze informacje i ciekawostki o filmie. Jest spora szansa, że wtedy zobaczymy pierwszy teaser lub trailer filmu.

  Tworzenie Rogue One 1:30pm – 2:30pm (19:30-20:30)
  Spotkanie, na którym omówiony zostanie proces tworzenie pierwszej Antologii ze świata Gwiezdnych Wojen. Zaprezentowane zostaną nie prezentowane do tej pory grafiki i projekty, które nie trafiły ostatecznie do filmu.

  Bohaterki Gwiezdnych Wojen 3:30pm – 4:30pm (21:30-22:30)
  Panel poświęcony płci piękniejszej w świecie Gwiezdnych Wojen. Od Leii, przez Padme, Rey, Jyn, Ahsoke aż po Sabine. Ich wpływ na świat Odległej Galaktyki jak i na następne pokolenia.

  Hołd Marka Hamilla dla Carrie Fisher 5:30pm – 6:30pm (23:30-00:30)
  Wspomnienia Marka Hamilla o Carrie Fisher, ciekawostki i opowieści z ich wieloletniej współpracy.

  SOBOTA
  Star Wars Rebels: Sezon 4 11am – 12:30pm (17:00-18:30)
  David Filoni wraz ze specjalnymi gośćmi przedstawią wiadomości i zapowiedzi dotyczące 4 sezonu Star Wars Rebels.

  Ogólnogalaktyczna zapowiedz Star Wars Battlefront II 2:30pm – 3:30pm (20:30-21:30)
  Pierwsza publiczna prezentacja nadchodzącej drugiej części gry Battlefront.

  Marvel prezentuje: Star Wars 4:00pm – 5:00pm (22:00-23:00)
  Panel poświęcony najnowszym pozycjom ze świata Star Wars od Marvela. Nowości i zapowiedzi wydawnicze.

  NIEDZIELA
  Behind the Scenes Lego Star Wars: The Freemaker Adventures 11am – 12pm (17:00-18:00)
  Spotkanie z twórcami serialu, którzy opowiedzą o swojej pracy i o tym, co czeka fanów w nadchodzącym sezonie.

  Hamill we własnej osobie 1pm – 2pm (19:00-20:00)

  Tradycyjne niemal już spotkanie z Markiem Hamillem, najgadatliwszym Jedi w Galaktyce!
  Ceremonia zamykająca 4pm – 5pm (22:00-23:00)
  Oficjalne zamknięcie imprezy. Podczas tego panelu zostanie podane miejsce następnego Celebration, które odbędzie się w 2019 roku.

  Oczywiście, to tylko wybrane z atrakcji, jakie czekają nas podczas tego weekendu. Jeżeli chcecie dokładnie zobaczyć całą rozpiskę, zapraszamy na oficjalną stronę wydarzenia.
  KOMENTARZE (13)

  Fandom

  Shannon McRandle potrzebuje pomocy

  2017-04-09 22:24:39


  Shannon McRandle (znana wcześniej pod panieńskim nazwiskiem Banksa) zasłynęła wśród fanów tym, że przez lata była twarzą Mary Jade. Można ją było zobaczyć na wielu materiałach promocyjnych, w tym na kartach do gry karcianej Star Wars CCG (na jednej z nich pojawiła się wspólnie z Timothy Zahnem oraz Michaelem A. Stackpole'm). Shannon oraz "jej" Mara były popularne do tego stopnia, że krążyły plotki, iż pojawi się w kolejnej wersji Powrotu Jedi w scenie w pałacu Jabby jako Arica podczas zatrzymania Luke'a. Pomimo plotek jednak tak się nie stało. Shannon wyraziła również swoje niezadowolenie z powodu tego co przytrafiło się Marze Jade w książce Dziedzictwo Mocy: Poświęcenie. A ze swoim "mężem" spotkała się dopiero... w 2004 roku podczas konwentu Celebration. Sama Shannon McRandle tak mówiła o Marze:

  One jest wielką, odważną bohaterką. Silną, sprawną, piękną i inteligentną. Kto by jej nie polubił. Uwielbiałam czytać o niej i byłam bardzo szczęśliwa, gdy poproszono mnie aby się w nią wcieliła. Ona naprawdę jest wzorem dla postaci kobiecych w uniwersum Gwiezdnych Wojen!

  Najbardziej lubiłam ją kiedy była po ciemniej stronie, najmniej, gdy wychodziła za mąż.. Zirytowałam się widząc ją w komiksie w sukni ślubnej, co było przecież niepasujące do niej.

  Najbardziej zabawna była wtedy, kiedy próbowała skopać tyłek Luke'owi!  Jednak mało kto wie, że nasza Mara od 2013 walczy z rakiem. Zdiagnozowano u niej zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa oraz raka odbytu III stopnia, co wymagało od niej poddania się radioterapii raz chemioterapii. W wyniku czego jej białe i czerwone płytki krwi zostały osłabione, co spowodowało, że nabawiła się również osteoporozy oraz menopauzy. Najważniejsze jednak jest fakt, że jej ubezpieczenie nie może pokryć kosztów leczenia w celu zwalczenia choroby.

  Dlatego Shannon postanowiła utworzyć zbiórkę, którą można znaleźć w tym miejscu

  Na jej profilu na stronie zbiórki można znaleźć słowa:

  Moim celem jest uzbieranie wystarczającej ilości pieniędzy na okres 6 miesięcy, aby ciężko pracować używając odkrytych wschodnich technik leczenia by być bliżej normalnego życia jak tylko to możliwe.
  (..)
  Im staję się coraz bardziej niezdolna do wykonywania najprostszych czynności, moi lekarze wydają się coraz mniej zdolni mi pomóc. Ale tak tak naprawdę, co najgorsze, nie obchodzi mnie to w ogóle. Nie podpiszę również żadnych dokumentów o niepełnosprawności. Muszę wyzdrowieć dla moich dzieci, dla mojego męża.
  (..)
  Każdemu z Was życzę miłości, szczęścia, a przede wszystkim zdrowia.


  KOMENTARZE (9)

  Fandom

  Pełen program Pyrkonu 2017

  2017-04-03 20:49:57 Pyrkon.pl

  Niedawno ukazał się pełen program atrakcji tegorocznego Pyrkonu, największego w Polsce festiwalu fantastyki odbywającego się co roku w Poznaniu. Tym razem fani wielu uniwersów zjawią się na Międzynarodowych Targach Poznańskich w dniach 28-30 kwietnia.
  Pełen program możecie obejrzeć tutaj. Natomiast poniżej znajdują się wszystkie gwiezdnowojenne atrakcje. Niektóre z nich poprowadzą redaktorzy Bastionu i w ich imieniu serdecznie zapraszamy do Poznania.

  Komiksy Star Wars lepsze niż filmy

  Kiedy: So, 29 kwietnia, 20:00
  Gdzie: Komiks

  Kinowa Saga "Star Wars" ma już 40 lat. Od samego początku filmom z Gwiezdnych Wojen towarzyszyły niesamowite historie obrazkowe. Które komiksy Star Wars są nawet lepsze niż produkcje z wielkiego ekranu? Spróbujemy przedstawić Wam najważniejsze historie komiksowe, które wstrząsnęły naszą i odległą galaktyką. Bohaterowie naszej prelekcji będą dosłownie barwni: od zielonego kosmicznego królika, przez białą zbroję Dartha Vadera, aż po pomarańczowy skafander Poe Damerona.

  Prelegenci: Bastion Polskich Fanów Star Wars (Michał "Komisarz Sev" Ogrodowicz, Marcin "Przewięźl" Przewięźlikowski, Piotr "Master" Rutkowski, Bartek "Burzol" Burzyński)

  Przebudzenie "Star Wars" - wiwisekcja Epizodu VII

  Kiedy: Pt, 28 kwietnia, 17:00
  Gdzie: Filmowo-Serialowa

  "Disney zniszczył Star Wars!" "Luca$ się sprzedał!" "Kylo Ren jest gorszy od Jar Jara!" "Gardzę nowymi Gwiezdnymi wojnami!" "Nawet prequele były lepsze od Przebudzenia Mocy!" "Ten film to plagiat Nowej Nadziei!" "Nie będę oglądał tego badziewia!" Brzmi znajomo? Z całą pewnością nieraz spotkaliście się z podobnymi opiniami. Sukces finansowy sugeruje, że widzowie na całym świecie zakochali się w filmie J.J. Abramsa. Ale chyba nie wszyscy. Na pół roku przed premierą kolejnej części Sagi, rozłożymy Epizod VII na podstawowe elementy i sprawdzimy, z czego tak naprawdę jest zrobiony. Zapraszamy na roast "Przebudzenia Mocy"!

  Prelegenci: Izabela "Taraissu" Rutkowska-Dobosz, Karol "Wedge" Dobosz

  Jak utrzymać władzę nad Galaktyką? TEGO nie rób!

  Kiedy: So, 29 kwietnia, 12:00
  Gdzie: Filmowo-Serialowa

  Imperium niepodzielnie panuje nad Galaktyką. Dysponuje wspaniale wyszkoloną kadrą oficerską, najlepszym sprzętem i flotą. Jednak nawet w tak wielkiej machinie znajdzie się jakiś wadliwy element, który może zepsuć wszystko. Jeśli chcesz utrzymać władzę nad Galaktyką, powiemy ci, czego NIE robić. Ithilnar i Cathia zapraszają na wstępne szkolenie dla tych, którzy chcieliby podążyć śladami Imperatora Palpatine’a. Wszystkich sympatyków Imperium gorąco zapraszamy! Rebeliantów – w ostateczności – będziemy tolerować. Albo przedstawiać na nich co ciekawsze pomysły scenarzystów i autorów zarówno starego, jak i nowego kanonu.

  Prelegenci: Magdalena "Ithilnar" Stawniak, Magdalena "Cathia" Kozłowska

  Przepis na dobrą produkcję "Star Wars"

  Kiedy: So, 29 kwietnia, 14:00
  Gdzie: Sala Ziemi

  Skład: drużyna bohaterów, 1 superbroń, garść piasku, minimum 1 droid, flota rozklekotanych statków, kilku starszych panów w mundurach, szczypta czarnego humoru i miecze świetlne. Czas przygotowania: 40 lat. Koszt: miliardy dolarów. Podawać na gorąco. Zapraszamy na opowieść o "Łotrze 1", o Starej Trylogii, o książkach, o komiksach, o grach, o tym co smaczne i MOCne w "Star Wars". Jak wysmażyć historię, która będzie smakować kilku pokoleniom? Jak przez żołądek trafić do serca fanów? Będziecie trawić tę Sagę przez 1000 lat i poprosicie o dokładkę!

  Prelegenci: Izabela "Taraissu" Rutkowska-Dobosz, Karol "Wedge" Dobosz

  O baśniowości kina science fiction

  Kiedy: Nd, 30 kwietnia, 15:00
  Gdzie: Filmowo-Serialowa

  Mało kto pamięta o tym, że gatunek jakim jest science fiction nie wziął się znikąd, lecz pojawił się jako naturalny następca baśni. Z babcią baśnią i matką fantastyką, science fiction okazało się niezwykle ciekawym gatunkiem dla filmowców. Już pierwszy "prawdziwy" film w historii, "Podróż na księżyc" G. Meliesa, należał do tego gatunku, a dzisiejsze wyniki z box office'ów pokazują, że fantastyka naukowa się nie starzeje. Prelekcja poświęcona będzie temu, aby ukazać jak wiele - choć nie zawsze rzucających się w oczy - elementów świata baśni nadal obecne jest w science fiction, mimo że gatunki te zdawałyby się tak odległe jak Ziemia od Słońca. Za przykłady filmowe posłużą głównie takie dzieła, jak "A.I. Sztuczna inteligencja", "Gwiezdne wojny" oraz "Blade Runner". Poruszona zostanie tematyka baśniowej ikonografii, baśniowego znaczenia obecność robotów, motywu hibernacji i podróży międzygalaktycznej. Zadane zostanie pytanie o to, jaką funkcję pełni baśniowość we współczesnym kinie?

  Prelegenci: Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (Adrianna Fiłonowicz)

  "This is Tatooine" - fanowski teledysk SW od kulis

  Kiedy: So, 29 kwietnia, 15:00
  Gdzie: Filmowo-Serialowa

  "This is Tatooine" to fanowski teledysk z uniwersum Gwiezdnych Wojen oparty na piosence "This is Halloween" z filmu Tima Burtona "Nightmare before Christmas". Staszek "szybki jest" Mąderek opowie o kulisach powstawania tego klipu, który na Facebooku obejrzało ponad 2 miliony osób.

  Goście: Stanisław Mąderek

  Quo vadis Star Wars?

  Kiedy: So, 29 kwietnia, 19:00
  Gdzie: Filmowo-Serialowa

  Po dwóch udanych filmach mało kto już zwiastuje Disneyowi porażkę w procesie przywrócenia Gwiezdnych Wojen na szczyt świata popkultury. Fani nogami i portfelami pokazali, iż kupują niemal w całości "nowe" Gwiezdne Wojny i czekają na więcej. Jednak co nas czeka tak dokładnie w niedalekiej przyszłości Odległej Galaktyki? Czy po dwóch latach znamy już wzór działania promocji i sprzedaży Star Wars, czy może jednak włodarze Disney zaskoczą nas czymś niespodziewanym? Które gałęzie marki będą kwitły, a które odejdą w cień? I chyba najważniejsze: jak długo to wszystko będzie działać? Serdecznie zapraszam na wspólne poszukiwanie odpowiedzi na te i inne pytania, a kto wie, może nawet na skuteczne przewidywanie przyszłości...

  Prelegenci: Wrocławski Fanklub Gwiezdnych Wojen (Michał "Komisarz Sev" Ogrodowicz)

  Jak dobrze znasz sagę Gwiezdnych Wojen?

  Kiedy: Pt, 28 kwietnia, 17:30
  Gdzie: Konkursowa 1

  Lubisz Gwiezdne Wojny? Interesujesz się galaktyką? Uważnie oglądałeś każdą z 6 części? Chciałbyś sprawdzić swoją wiedzę i dobrze pobawić się w dyskusji na ten temat? Nie bój się więc zajrzeć na naszą prelekcję, zapraszamy do udziału w wiedzówce, prowadzonej przez przez dwie fanki lubujące się w tej tematyce...~ Gwarantujemy dobrą zabawę oraz mile spędzony czas w towarzystwie fanów Sagi!
  Prelegenci: Daria "Luceg"; Justyna "Faniel" (Justyna "Faniel" Grudniewska, Daria "Luceg" Pinuszewska)

  Nauka gry X-Wing

  Kiedy: Non-stop
  Gdzie: Gry Bitewne

  X-Wing to szybka taktyczna gra osadzona w uniwersum Star Wars. W trakcie rozgrywki gracze kontrolują gwiezdne myśliwce Sojuszu Rebeliantów albo Imperium Galaktycznego, wybierają pilotów, którzy siądą za ich sterami, wyposażają je w specjalne bronie i usprawnienia – wszystko to w celu pokonania swoich rywali.

  Statki Star Wars z kartonu

  Kiedy: Non-stop
  Gdzie: Blok Integracyjny

  Sokół Millenium, Tie Fighter a może X-wing? Zbuduj swój własny statek przy użyciu kartonów, kleju i farb. Dla najlepszego statku przewidziana nagroda :)

  Meet Point Star Wars

  Kiedy: Non-stop
  Gdzie: Meet Point

  Jeżeli chcesz przedyskutować linię melodyczną Marszu Imperialnego albo wiesz lepiej jak zbudować trzecią Gwiazdę Śmierci to miejsce dla Ciebie! Spotkasz tu fanów tego samego uniwersum, może nawet nawiążesz nowe znajomości?

  Prelegenci: C-Sector

  Kroniki serwisu starwars.pl

  Kiedy: Nd, 30 kwietnia, 12:00
  Gdzie: Strefa Fantastycznych Inicjatyw

  Kiedyś Mocą emanował legendarny adres Imperial City Online. Dziś, niemal rok po Przebudzeniu Mocy, pod adresem starwars.pl opowiemy o wyzwaniach, jakie stają przed redakcją portalu, jak wygląda jego codzienne funkcjonowanie, ale przede wszystkim zdradzimy, czego fani spodziewać się mogą po nas w przyszłości i tej najbliższej, i tej nieco dalszej. Przekonacie się też, że starwars.pl to Wasza codzienna dawka Mocy.

  Prelegenci: Redakcja starwars.pl (Wojtek "Hipo" Wiśniewski, Hubert "huha" Hafke)

  Figury Piotra Mintury - Wystawa Star Wars

  Kiedy: Non-stop
  Gdzie: Świetlica Fantastyczna

  Piotr Mintura postanowił połączyć swoje dwie pasje - Gwiezdne Wojny i zamiłowanie do rzeźbienia i modelarstwa. Dzięki temu powstały niepowtarzalne figurki i modele, nawiązujące do Sagi z Odległej Galaktyki. Kolekcja stale się powiększa. Od ubiegłego roku przybyły m.in. stanowisko dokujące Sokoła Millenium i jaskinia Rangkora! Przyjdźcie i zobaczcie je na własne oczy!

  Prelegenci: Piotr Mintura

  [Larp] Pałac Jabby

  Kiedy: So, 29 kwietnia, 11:00
  Gdzie: RPG/LARP 1.4

  Łowcy nagród. Banici, przemytnicy i cała reszta... Nie ma wśród nas takiego, który nie słyszałby o Jabbie Hutt. Nie ważne z którego kartelu czy z której szajki, nie ma takiego, który nie pragnął mieć jego kredytów na własność... Teraz każdego z nas zaproszono tutaj, do jego pałacu na Tatooine. Do jednej z najbardziej wpływowych istot w przestępczym światku galaktyki, do osoby mającej układy nawet z samym Imperium. Teraz tylko pytanie - czego od nas oczekuje?

  Prelegenci: Sebastian "Savil" Remlein

  [Larp] Rozbitkowie

  Kiedy: So, 29 kwietnia, 14:00
  Gdzie: RPG/LARP 2.1

  Jak mogło do tego dojść? Gdzie popełniłem błąd? -Słyszysz ciche pytania zadawane przez Wielkiego Admirała Thrawna. Sam też się zastanawiasz jak znaleźliście się w tak fatalnej sytuacji. Spoglądasz na mostek gwiezdnego niszczyciela i biegających po nim oficerów. Ludzi który próbują ogarnąć bałagan który powstał. Ciągle słyszanych raporty że kolejne systemy przestały działaś. Wież że to jest twój koniec. Twój i twojego statku. Światło gwiazdy za iluminatorem nie daje ci o tym zapomnieć.

  Prelegenci: Fechmistrz (Robert "Fechmistrz" Wolniewicz)

  Najciekawsze kostiumy filmowe

  Kiedy: Nd, 30 kwietnia, 16:00
  Gdzie: Filmowo-Serialowa

  Kostiumy filmowe - dlaczego jedne mają swoje odbicie w kulturze a inne przechodzą bez echa? Jakie czynniki powodują, że kostium filmowy otrzymuje nowe życie w postaci, np. popularności wśród cosplay'erów? Czy istnieje przepis na dobry kostium filmowy oraz czy "dobry" równa się "popularny"? Wybrane przykłady najciekawszych kostiumów rozłożymy na czynniki pierwsze i postaramy się zanalizować co mogło mieć wpływ na dużą (lub niedużą) ich popularność. Wśród wybranych tytułów na pewno nie zabraknie "Drakuli", "Gwiezdnych wojen", "Piątego elementu", "Alicji w Krainie Czarów" i "Edwarda Nożycorękiego".

  Prelegenci: Witold "VVito" Modrzejewski, Dorota "Day" Kuźniarska

  Podsumowanie najważniejszych informacji dotyczących Pyrkonu 2017:

 • Kiedy: 28-30 kwietnia 2017
 • Gdzie: Międzynarodowe Targi Poznańskie
 • Ceny biletów: 1-dniowe od 35 PLN (od 15 PLN dla dzieci do 12 roku życia), karnety 3-dniowe za 80 PLN
 • Oficjalna strona Pyrkonu 2017

  Serdecznie zapraszamy do udziału. Do zobaczenia w Poznaniu!
  KOMENTARZE (8)
 • Fandom

  VIII Spotkanie Olsztyńskich Fanów Star Wars

  2017-04-03 20:19:45

  Chcielibyśmy wszystkich zaprosić na ósme spotkanie fanów Star Wars z Olsztyna i okolic, które odbędzie się o 12:00 w bibliotece Planeta 11 już w najbliższą sobotę, 8. kwietnia. Poniżej znajdziecie listę zaplanowanych atrakcji.

 • prelekcja Wilczycy o gadżetach Star Wars (przekładana z powodu problemów technicznych)
 • Daniel wyjaśni tajniki RPG
 • gry i zabawy
 • tradycyjne rozmowy o Star Wars
  KOMENTARZE (9)
 • Fandom

  Gwiazdy Star Wars na czerwonym dywanie [Update]

  2017-04-01 12:37:34 przepastny internet  Od dłuższego czasu do redakcji Bastionu napływają sugestie i pytania, z których jasno wynika, że wielu naszym czytelnikom brakuje informacji wiążących świat Gwiezdnych Wojen z szeroko pojmowanymi zagadnieniami spod szyldu "moda i uroda". Newsy poświęcone tej dziedzinie pojawiały się w przeszłości na Bastionie, jednak często w większych odstępach czasu. Postanowiliśmy więc wyjść naprzeciw prośbom naszych użytkowników i zaczynamy bardziej regularną serię newsów poświęconych tej tematyce. Począwszy od ubrań, poprzez rady dotyczące makijażu, a kończąc na podpatrywaniu stylu gwiazd Star Wars - wszystko to i jeszcze więcej znajdziecie od dziś na Bastionie! Serię tych newsów zbierzemy pod wspólnym tytułem "Buduar Amidali". Jeśli nowa seria spotka się z dużym zainteresowaniem oraz pozytywnym przyjęciem redakcja Bastionu nie wyklucza utworzenia nowego działu poświęconego tej tematyce.

  UPDATE - PRIMA APRILIS!
  Na chwilę obecną nie ma w planach regularnej serii o "modzie i urodzie", ani tym bardziej nowego działu poświęconego tej tematyce. Nie oznacza to jednak, że newsy tego typu nie będą się nadal pojawiać na Bastionie.

  Zapraszamy do zamieszczonego poniżej przeglądu kreacji, w jakich wystąpiły na czerwonym dywanie aktorki Gwiezdnych Wojen (i Mark Hamill). Wszystkie prezentowane stylizacje pochodzą z okresu 2015 - 2017. Która z kreacji podoba się Wam najbardziej? Jak oceniacie ciążowe suknie na czerwony dywan Keiry i Natalie? Czy lepiej wypadły bardziej klasyczne kreacje czy te mniej? Koniecznie napiszcie w komentarzach.
  KOMENTARZE (14)
  Loading..