TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Lucasfilm umieszcza filmy dokumentalne na YouTubie

2024-06-18 21:58:59

Dość ciekawą rzecz umieścił niedawno Lucasfilm na YouTubie. Otóż, gdy w 2007 szykowano wydanie DVD serialu „Przygody Młodego Indiany Jonesa”, George Lucas chciał, by to było coś więcej niż tylko kolejny serial do domowej kolekcji. Zdecydował, że zostaną stworzone krótkie filmy dokumentalne, których głównym celem miała być edukacja i rozszerzenie tematów, poruszanych w serialu. Miało to lepiej zobrazować przemiany jakie miały miejsce na początku XX wieku i kształtowały rozwój naszej cywilizacji, co także ukazywał serial.

Lucas jak wiemy, niespecjalnie liczył się z kosztami, jeśli chodzi o realizację swoich celów. Więc z dokumentów do DVD zrobił się osobny projekt, którego nie dało się tam umieścić. Ostatecznie Lucasfilm stworzył coś zupełnie innego, 94 pół godzinne dokumenty, które poruszały różne tematy, od archeologii, sztuki, filozofii, literatury, przez politykę, szeroko rozumianą naukę i historię. Ich celem miało być stworzenie bazy, która pomogła by tak nauczycielom jak i uczniom w zapoznaniu się z tymi tematami.

Obecnie Lucasfilm zaczął wrzucać te produkcje na YouTube.Na razie jest dostępny jedynie pierwszy odcinek, ale kolejne już zapowiedziano. Ten pierwszy koncentruje się na archeologii. Jego scenarzystą jest Adam Sternberg. Serię produkowali David Schneider, a także wykonawczo George Lucas i Rick McCallum. Czekamy na kolejne odcinki. Warto dodać, że ta seria była dobrze przyjęta przez kadrę nauczającą.
KOMENTARZE (4)

Świat Filmu

Zmarła Maria De Aragon

2024-06-03 22:20:44

Niedawno dowiedzieliśmy się, że 30 kwietnia w wieku 81 lat zmarła Maria De Aragon. Aktorka zagrała Greedo w „Nowej nadziei”. Pierwotnie praktycznie we wszystkich scenach z Greedem występował Paul Blake. Lucas nie był jednak zadowolony z wyglądu maski i zdecydował się ją poprawić, ale ściągnięcie Paula na dokrętki nie wchodziło już w grę. Poszukano więc zastępstwa i zaangażowano właśnie Marię De Aragon. Faktycznie to ona zagrała więc Greedo w scenach z kantyny.


KOMENTARZE (6)

Świat Filmu

Tony Gilroy z nagrodą Gildii Scenarzystów

2024-04-17 20:51:25

Podczas tegorocznego rozdania nagród Amerykańskiej Gildii Scenarzystów specjalną nagrodę otrzymał Tony Gilroy. Wręczono mu nagrodę im. Iana McLellana Huntera przyznawaną w ramach uhonorowania wybitnej twórczości całego życia. Poniżej możecie zobaczyć fragment z tegorocznej gali na której Tony został uhonorowany.Po rozdaniu nagród wypowiedział się również o „Andorze” nad którym obecnie pracuje, mówiąc, że nie jest pewien czy kiedykolwiek zrobił coś tak ważnego jak ta 24-godzinna opowieść.


KOMENTARZE (4)

Świat Filmu

George Lucas zostanie uhonorowany w Cannes

2024-04-09 19:50:46

Festiwal Filmowy w Cannes odbywa się od 1946 roku, a podczas niego jury przyznaje Złotą Palmę dla najlepszego ich zdaniem filmu w danym roku. Raz na jakiś czas wręczana jest również honorowa Złota Palma dla wybitnych twórców i aktorów. W tym roku, podczas ceremonii zamknięcia 77. festiwalu, która odbędzie się 25.05 honorową Złotą Palmę otrzyma George Lucas.

Festiwal w Cannes ma zaszczyt złożyć hołd jednej z największych postaci współczesnego kina, człowiekowi o niezwykłej karierze, który łączy wspaniałą rozrywkę i innowacje, mitologię i nowoczesność oraz miłość do kina i technologii.


Przypomnijmy, że jeszcze na długo przed Gwiezdnymi Wojnami, bowiem w 1971 roku jego film „THX-1138” został pokazany na festiwalu jako jedna z produkcji od debiutujących reżyserów. Od tego czasu George w Cannes bywał wielokrotnie a jak sam twierdzi festiwal zawsze zajmował szczególne miejsce w jego sercu.


KOMENTARZE (7)

Świat Filmu

Stan Jake’a Lloyda się poprawia

2024-03-16 01:49:44

Mama Jake’a Lloyda Lisa Lloyd udzieliła niedawno wywiadu, w którym powiedziała, że stan aktora w ciągu ostatnich 10 miesięcy zaczął się poprawiać. Co więcej, ma wrażenie, że powoli odzyskuje dawnego Jake’a.

Mówiła też sporo na temat choroby syna. Dla niego nieszczęściem było obsadzenie go w „Mrocznym widmie”. W roku 2000 po tym jak „zjechano” go w recenzjach za drewniane aktorstwo, do gry wkroczyli szkolni koledzy, którzy nie dawali mu życia. Stan Jake’a powoli się pogarszał, zaczął mówić o rzeczywistościach i mieć problemy z ich rozróżnieniem. Zdiagnozowano u niego chorobę afektywną dwubiegunową, a kilka lat później schizofrenię paranoidalną. Tyle, że nie uważał, iż musi przyjmować leki, więc pojawiły się problemy z narkotykami i prawem, przez co kilka miesięcy spędził w więzieniu.
W 2018 zmarła jego siostra Madison, co dalej powodowało problemy ze stanem aktora. W zeszłym roku doznał załamania psychotycznego. Od tego czasu przebywa w ośrodku rehabilitacyjnym.

Dalej jednak lubi „Gwiezdne Wojny” i obecnie znów jest na bieżąco z nowościami, z których jest zadowolony.
KOMENTARZE (5)

Świat Filmu

Zmarł Michael Culver

2024-03-14 21:55:24

Kolejna smutna wiadomość. Zmarł Michael Culver, czyli aktor którego pamiętamy przede wszystkim jako kapitana Needę. Miał 85 lat.Poza “Gwiezdnymi Wojnami” zagrał między innymi Sherlocka Holmesa (w serialu „Powrót Sherlocka Holmesa”), serialu „Kosmos 1999” czy filmie „Podróż do Indii”. Niewielkie rólki zagrał w „Pozdrowieniach z Rosji” czy „Operacji Piorun” z bondowskiego cyklu.

Nie podano przyczyn śmierci.
KOMENTARZE (3)

Świat Filmu

Zmarł Carl Weathers

2024-02-02 21:48:32Portal Deadline zamieścił przed chwila przykrą informację - wczoraj zmarł we śnie Carl Weathers. Aktor odszedł w wieku 76 lat. Fani Gwiezdnych Wojen mieli okazję w ostatnich latach oglądać go w serialu „The Mandalorian” w którym wcielił się w postać Greefa Kargi. Carl przez 50 lat występował w różnych filmach i serialach, a sławę mu przyniosła rola Apollo Creeda w serii „Rocky”.
KOMENTARZE (13)

Świat Filmu

Dave Filoni ze specjalną nagrodą

2024-01-17 18:00:27

W tym roku odbędzie się 51. gala amerykańskiej akademii filmów SF, fantasy i horroru. Co roku na niej wręczane są Saturny, będące nagrodami dla produkcji z gatunków filmowych, którymi się zajmuje wspomniana akademia. W tym roku produkcje z naszego ulubionego uniwersum otrzymały dziewięć nominacji, o czym pisaliśmy w tym miejscu. Jak się okazuje nie jest to jednak jeszcze wszystko. Raz na kilka lat podczas gali wręczana jest nagroda specjalna imienia George'a Pala, która przyznawana jest twórcom filmowym wyróżniającym się wyobraźnią i mistrzostwem w tworzeniu fantastycznych opowieści filmowych. Tym razem uhonorowany tą specjalną nagrodą zostanie Dave Filoni.


KOMENTARZE (6)

Świat Filmu

Zmarł Roger Kastel

2023-11-16 20:22:23

Zmarł Roger Kastel, twórca kultowych plakatów i ilustracji na okładki książek. Stworzył m.in. pierwszy plakat do „Imperium kontratakuje”.Roger Kastel zmarł 8 listopada 2023, a o jego śmierci oficjalnie poinformowano wczoraj. Roger urodził się w 1931 roku, a swoją przygodę z tworzeniem ilustracji rozpoczął już w czasach liceum. Jego kariera zaczęła nabierać rozpędu po powrocie z wojny w Korei, gdy zaczął zatrudniać się przy zleceniach dla różnych szukających ilustratora studiów i agencji w Nowym Jorku. Sławę mu przyniosła jednak dopiero ilustracja do książki „Szczęki” Petera Benchleya - tę samą grafikę zdecydowano się wykorzystać później jako plakat do filmu. Otworzyło mu to drogą do Hollywood i zaczął być coraz częściej zatrudniany przy tworzeniu plakatów promocyjnych. Dokładnie o to poprosił go również George Lucas przygotowując „Imperium kontratakuje”, a współpraca ta zaowocowała dobrze znanym w fanowskim światku plakatem.


KOMENTARZE (5)

Świat Filmu

Zapowiedź i trailer „Timeless Heroes Indiana Jones & Harrison Ford”

2023-11-07 20:49:03

Lucasfilm przygotował nowy film dokumentalny, który pojawi się niedługo na platformie Disney+. Produkcja zatytułowana „Timeless Heroes Indiana Jones & Harrison Ford” ma opowiadać o tym jak Harrison Ford stał się słynnym archeologiem. Dokument nie będzie skupiał się jednak tylko na początkach przygód Forda w roli Indiany Jonesa, ale również pokaże jego przejścia i odczucia przy tworzeniu wszystkich kolejnych części. Reżyserem dokumentu jest Laurent Bouzereau, a w materiale znajdziemy wywiady m.in. z Georgem Lucasem, Stevenem Spielbergiem i Kathleen Kennedy. Produkcja zadebiutuje na platformie Disney+ już 01. grudnia.


KOMENTARZE (7)
Loading..