TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Powiązania Indiany Jonesa ze Star Wars

2003-10-30 23:44:00 Marcin Kamiński, Filmweb

Przeglądając wydanie DVD z trylogią Indiany Jonesa, można dowiedzieć się ciekawych rzeczy z dodatków. Jedną z nich jest informacja, że w Poszukiwaczach znajdziemy hieroglify, przedstawiające R2-D2 i C-3PO. Poniżej zamieszczamy screeny z tych scen, znalezionych już w filmie.Nie jest to jednak koniec powiązań. Można także dowiedzieć się, że sceny na pustyni były kręcone w Tunezji, prawie w tym samym miejscu, gdzie kręcono sceny z Nowej Nadziei. Niektóre lokacje się pokrywają. Ponadto wykorzystano część scenografii z Dagobah by ukazać świątynie. Jednak najciekawsze jest powiązanie Indiego z Chewbaccą. To, że Indiana to imię psa, wie chyba każdy, kto widział Krucjatę. Mniej osób wie, że George Lucas miał kiedyś psa, który właśnie nosił imię Indiana. W dodatkach Lucas wspomina o nim, opowiadając jak często jeździł z nimi, siedząc obok kierowcy, zupełnie jak drugi pilot. George przyznał, że postać Wookiego w dużej mierze była inspirowana jego własnym psem. Zatem Chewie zyskał postać Indiany, a Jones odziedziczył po nim imię. Warto wspomnieć, że w Świątyni Zagłady, główne postaci mają imiona po psach. Np. Willie – to po psie Spielberga, a Short Round – po psie scenarzystów. Trzeba jeszcze nadmienić, że w dodatkach klub ze Świątyni Zagłady jest określany nie jako Obi Wan – tylko Klub Obi Wan Kenobi.

Trzeba jeszcze dodać, że Indiana Jones na DVD okazał się bardzo dużym sukcesem komercyjnym, zresztą samo wydanie jest bardzo dobre i chwalone w wielu recenzjach. Można zatem powiedzieć, iż próba generalna się udała, ale czy to wystarczy Lucasowi, by zmienił zdanie i wydał trylogię na DVD za rok? Cóż, zobaczymy.
KOMENTARZE (8)

Świat Filmu

Lucas ponownie na liście najbogatszych

2003-10-30 23:40:00 Władca Pierścieni

Tygodnik „Polityka” opublikował listę najlepiej zarabiających artystów w USA w 2002, podaną wcześniej w tygodniku „Forbes”.
W pierwszej piątce królują na razie Steven Spielberg (reżyser i producent, 200 mln), George Lucas (reżyser i producent, 185 mln), Oprah Winfrey (dziennikarka, 180 mln), J.K. Rowling (pisarka, 131,4 mln) oraz The Rolling Stones (zespół muzyczny, 66,5 mln).
Dopiero na dalszych miejscach można znaleźć np. Petera Jacksona (zaledwie 37 mln), Toma Clancy, Norę Roberts czy Mike’a Meyersa.
KOMENTARZE (5)

Świat Filmu

Gwiezdne Wojny a Matrix...

2003-10-30 15:28:00 WP.pl

Oto mały artykuł na temat małych porównań Gwiezdnych Wojen z Matrixem:

Wachowscy pobili Lucasa ?

Pytanie: - Ilu fanów „Matriksa" potrzeba do wkręcenia żarówki? Odpowiedź: - Żarówka nie istnieje...

Taki dowcip opowiadają w Ameryce. Oprócz tego matrix żyje już jako przenośnia językowa, reklamowa, dziennikarska. Film Wachowskich jak żaden inny w ostatnim czasie stworzył duchową wspólnotę na wzór „Gwiezdnych wojen". To dlatego, że zarówno Wachowscy, jak i ich aktorzy należą do pokolenia, które wychowało się na sadze George'a Lucasa.

Na spotkaniu z obsadą „Matriksa" w studiach Warner Bros. hasło „Gwiezdne wojny" pojawiało się co chwila, niewywoływane przez żadnego z dziennikarzy.

- Po pierwszych „Gwiezdnych wojnach" wybuchła prawdziwa euforia - porównywała Nona Gaye, odtwórczyni roli Zee. - Po „Imperium kontratakuje", drugiej części, reakcja typu: „To było niezłe, ale chciałbym się dowiedzieć, co będzie potem". A przy ,Powrocie Jedi" - znów euforia. Z „Matriksem" będzie podobnie.

Laurence Fishburne tak opisywał swoją postać: - Morfeusz jest ojcem, przewodnikiem duchowym. Jest jak Obi-Wan Kenobi i Darth Vader w jednej osobie.

Archaiczne dziś „Gwiezdne wojny", dworska kosmiczna opera, to już mało atrakcyjna historia w porównaniu z religijno-filozoficzno-technologicznym „Matriksem". O tym filmie wciąż będzie się dyskutować, porównywać z nim inne, opisywać za jego pomocą nasz świat, w którym różnica między magią a technologią zaczyna się zacierać. Mówi się o tym: wspólnota doświadczeń. Kolejny temat obok pogody i polityki, o którym można pogadać ze świeżo poznaną osobą.


Z ostatnim akapitem się NIE ZGODZE !!!
KOMENTARZE (43)

Świat Filmu

Co dalej z "Indianą Jonesem 4"

2003-10-28 21:07:00 Onet

Firma Lucasfilm wydała oficjalne oświadczenie w sprawie czwartej części "Indiany Jonesa".

Z informacji przekazanych przez Lucasfilm wynika, iż Frank Darabont nadal pracuje nad ostateczną wersją scenariusza. Jak na razie w projekt zaangażowane są tylko trzy osoby: Harrison Ford jako aktor odtwarzający główną postać, Steven Spielberg jako reżyser oraz George Lucas jako producent. Praca na planie rozpocznie się po akceptacji scenariusza i po uzgodnieniu terminów z zainteresowanymi stronami. Wszystkie inne pojawiające się wcześniej informacje na temat filmu należy uznać jedynie za spekulacje.

Przypomnijmy, że wśród spekulacji dotyczących fabuły filmu pojawiły się takie, iż akcja ma się rozgrywać w latach 50., a co za tym idzie czarnymi charakterami nie będą naziści. Natomiast wśród kandydatów do obsady czwartej części "Indiany Jonesa" wymieniano Johna Rhys-Daviesa, Seana Connery'ego, Karen Allen i Kate Capshaw.

KOMENTARZE (5)

Świat Filmu

Powrót Indiany Jonesa

2003-10-26 21:14:00 Onet

Powrót Indiany Jonesa na płytach DVD zapewne przejdzie do historii.

Zdaniem znawców branży filmowej pudełkowe wydanie trylogii o przygodach nieustraszonego archeologa ma szanse stać się największym bestsellerem, który pobije wszystkie dotychczasowe rekordy w tej kategorii.

Do zeszłego poniedziałku (21 października 03) w samych tylko Stanach Zjednoczonych sprzedano 600 tysięcy egzemplarzy tego wydawnictwa, a wpływy ze sprzedaży sięgnęły 28 milionów dolarów. To znakomity prognostyk zważywszy, że eksperci są zgodni co do tego, iż o sukcesie komercyjnym w dłuższej perspektywie decydują wyniki osiągnięte w pierwszym dniu i pierwszym tygodniu sprzedaży.


Pozostaje życzyć Indianie pobicia tego rekordu. Nie ma co ukrywać, większy sukces Indiany tylko przybliża nas do wydania klasycznej trylogii na DVD.
KOMENTARZE (5)

Świat Filmu

ILM straszy ludzi

2003-10-25 22:58:00 TFN

Do ciekawego zajścia doszło w czwartek w San Rafael. Tuż pod koniec pewnego meczu, widzowie usłyszeli odgłosy eksplozji, a wkrótce potem zobaczyli dym na wschodzie. Szybko zmobilizowano straż pożarną oraz jednostki ratunkowe, jednak gdy pierwsza jednostka dotarła na miejsce, okazało się, że nie jest potrzebna, gdyż wszystko jest pod kontrolą. Okazało się, że to twórcy efektów specjalnych z firmy Industrial Light & Magic George’a Lucasa kręcili efekt specjalny do kolejnego filmu. ILM nie powiadomił wcześniej o swych planach służb bezpieczeństwa. Tytułu filmu, do którego kręcono ten efekt, nie ujawniono.
KOMENTARZE (8)

Świat Filmu

Indiana Jones na DVD

2003-10-21 19:08:00 Filmweb

Dziś swą światową premierę ma trylogia Indiany Jonesa wydana po raz pierwszy na nośniku DVD. Indiana Jones to chyba najbardziej znane, oprócz Gwiezdnej Sagi, dziecko płodnego umysłu George’a Lucasa. Na dodatek wydanie trylogii archeologa na DVD jest bez wątpienia testem przed wydaniem Klasycznej Trylogii. Więcej o samym specjalnym wydaniu można przeczytać tutaj, natomiast tutaj można podyskutować o tej drugiej sadze Lucasa.
KOMENTARZE (8)

Świat Filmu

Keira Knightley w Piratach z Karaibów 3?

2003-10-21 19:05:00 Stopklatka

Producenci superhitu wakacji – „Piratów z Karaibów: Klątwa Czarnej Perły”, w którym jedną z głównych ról zagrała Keira Knightley, utalentowana młoda aktorka, którą doskonale pamiętamy z roli Sabe – fałszywej królowej w „Mrocznym Widmie”, postanowili pójść za ciosem. To, że będzie realizowany sequel już wiemy od dawna (więcej >>>). Okazuje się jednak, że realizowane będą dwa, a nie jeden film jednocześnie. Na dzień dzisiejszy wszyscy aktorzy, w tym Keira, podpisali kontrakty tylko na realizację drugiej części. Niebawem pewnie zostaną one zmienione. Na razie nic nie wiadomo o scenariuszu czy dacie rozpoczęcia zdjęć do sequeli. O pierwszych Piratach można porozmawiać tutaj.
KOMENTARZE (2)

Świat Filmu

Kubuś Puchatek wyprzedził Vadera

2003-10-20 21:15:00 Sizar, DarkObi i Kisiel za Gazetą Wyborczą

Magazyn "Forbes" opublikował listę dziesięciu najlepiej zarabiających postaci fikcyjnych - bohaterów książek, filmów, gier video. Na pierwszym miejscu znalazł się Kubuś Puchatek, który w ubiegłym roku zarobił 6 mld dolarów. W pierwszej trójce najbogatszych postaci znajduje się również Myszka Mickey (5 mld dolarów rocznego dochodu) oraz Harry Potter (3 mld). Na liście znaleźli się również m.in. Frodo Baggins z "Władcy pierścieni" i Darth Vader z "Gwiezdnych Wojen". Suma dochodów najbogatszej dziesiątki wynosi 23 mld dolarów. Duża jej część przypadła takim kompaniom jak The Walt Disney Co., Viacol, AOL Time Warner.

Na koniec lista, na której chętnie znalazłby się niejeden menedżer:
Najlepiej zarabiające fikcyjne postaci:
1. Kubuś Puchatek - 5,9 miliarda dolarów
2. Myszka Mickey - 4,7 miliarda dolarów
3. Harry Potter - 2,9 miliarda dolarów
4. Spiderman - 2,7 miliarda dolarów
5. Frodo Baggins - 2,2 miliarda dolarów
6. Darth Vader - 1,3 miliarda dolarów
7. James P. Sullivan - 993 miliony dolarów
8. Pokemon Pikachu - 825 milionów dolarów
9. Sponge Bob - 800 milionów dolarów
10. Yu-Gi-Oh - 725 milionów dolarów

KOMENTARZE (2)

Świat Filmu

„Do diabła z miłością” w kinach

2003-10-05 22:23:00

W piątek na nasze ekrany wszedł nowy film z Ewanem McGregorem w roli głównej, pt. Do diabła z miłością, o którym pisaliśmy wcześniej. Jest to komedia romantyczna, w której Ewanowi partneruje Rene Zellweger, a film opowiada o:

Barbara Novak w mgnieniu oka podbija Nowy Jork, gdy jej pierwsza książka "Do diabła z miłością" trafia na listy bestsellerów. Barbara doradza swym czytelniczkom, by zapomniały o miłości i skupiły się na karierze zawodowej, nie rezygnując przy tym z seksu i innych radości życia. Wkrótce Barbara staje się celem ataków Catchera "Catcha" Blocka, dziennikarskiego asa, który zmienia kobiety jak rękawiczki. Catcher postanawia uwieść Barbarę, ośmieszając w ten sposób tezy, które zawarła w swojej książce.

KOMENTARZE (4)

Świat Filmu

Hayden Christensen u Paula Schradera

2003-10-01 21:55:00 Onet

Paul Schrader nie przejął się specjalnie tym, że podziękowano mu za pracę przy filmie "Exorcist: The Begining" i myśli już o kolejnym projekcie.

Pomysłodawcą nowego filmu Paula Schradera jest bratanek reżysera. Obraz zatytułowany "Bottichelli" opowiada historię konwojentki z Los Angeles i jej kierowcy. Młodszy mężczyzna spełniając każde życzenie konwojentki szybko się w niej zakochuje.

Paul Schrader chce by w roli konwojentki pojawiła się Eva Mendes, a młodego kierowcę zagrał Hayden Christensen.

KOMENTARZE (1)
Loading..