TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Plebiscyt na najlepszy film science fiction

2004-08-30 19:18:00 Przemas i Stopklatka.pl


Stopklatka podaje:

Internetowy Serwis Filmowy Stopklatka.pl oraz magazyn "Cinema" ogłaszają kolejny plebiscyt. Tym razem wybierzecie najlepszy film science fiction.

Z kinem fantastycznonaukowym, jak zapewne dobrze wiecie, jest pewien kłopot. Ścisłe określenie specyfiki tego gatunku nie należy do najłatwiejszych. Zwraca na to uwagę Krzysztof Loska w książce "100 filmów science fiction". W przeciwieństwie do westernu czy filmu gangsterskiego - nie jest [science fiction] gatunkiem o "wyrazistych obliczu i jasno sprecyzowanych regułach" (za Alicją Helman), nie posiada klasycznego schematu narracyjnego, powracającego w kolejnych filmach, ani określonego typu bohatera czy charakterystycznej scenerii.

Autor wylicza najczęściej spotykane motywy fabularne w tym gatunku:

* kontakt z obcą cywilizacją

* podróżowanie w czasie

* obraz świata po katastrofie

* walka człowieka z maszynami

Zacytowaliśmy tę książkę, ponieważ przewidujemy pewne problemy z określeniem filmów, które kwalifikować będą się w szerokie ramy science fiction. Na pewno odezwą się głosy, które podważać będą obecność takiego czy innego tytułu w Waszym zestawieniu. To jednak Wy ułożycie tę listę, która na naszym rynku stanie się pewnym wyznacznikiem ulubionych filmów spod znaku "fantastyki naukowej".

Bardzo prosimy nie głosować na filmy, które nie trafiły jeszcze oficjalnie do naszych kin, oraz na filmy spod znaku fantasy.

W 2002 roku czytelnicy Stopklatki wybierali najlepszy film fantastycznonaukowy, fantasy XX wieku. Ciekawe jak bardzo zmieni się lista, która wkrótce powstanie.

Nasz plebiscyt potrwa do 12 września. Aby oddać swój głos zapraszamy tutaj.Topic na forum dotyczący plebiscyt na najlepszy film science fiction na Forum.
KOMENTARZE (23)

Świat Filmu

"Łowca androidów" najlepszym filmem science-fiction

2004-08-26 10:24:00 Film.Onet.pl

Słynny "Łowca androidów" (Blade Runner) Ridleya Scotta został uznany przez 60 naukowców z całego świata za najlepszy film science-fiction w historii kina. Wyniki sondażu opublikował w czwartek brytyjski dziennik "The Guardian" - podała agencja AFP.

Film Scotta pochodzi z 1982 r. Scenariusz powstał na podstawie książki amerykańskiego pisarza Philipa K. Dicka (znany polskiemu czytelnikowi jako autor m.in. "Ubika", "Bożej inwazji", "Człowieka z wysokiego zamku"). Główną rolę w filmie zagrał Harrison Ford.

Na drugim miejscu znalazł się pochodzący z 1968 roku film Stanleya Kubricka "2001: Odyseja kosmiczna".

Kolejne pozycje zajęły dwie pierwsze części gwiezdnej sagi: "Gwiezdne wojny" i "Imperium kontratakuje" George'a Lucasa.
W pierwszej dziesiątce znalazły się także filmy "Obcy - Ósmy pasażer »Nostromo«", "Terminator" i "Matrix".

KOMENTARZE (12)

Świat Filmu

Lucas przeciw koloryzowaniu klasycznych filmów

2004-08-13 13:20:00 TFN

W artykule na temat koloryzacji klasycznych filmów, opublikowanym niedawno na CNN znalazła się bardzo ciekawa wypowiedź George'a Lucasa. Otóż wyraźnie wystąpił on przeciwko koloryzowaniu starych filmów, poprawianiu klasyki. Zdaniem Lucasa wiele rzeczy w tamtych filmach jest już mocno przestarzałych, humor jest inny, archaiczny, ale właśnie zgrany z oryginalnym filmem, czasem w którym powstał. Koloryzacja obrazu niestety powoduje, że gubi się pewien kontekst.

Swoją drogą ciekawe jak ta wypowiedź Lucasa ma się do pomysłów zmian w oryginalnej trylogii, które zostały już raz zmienione w Wersji Specjalnej (więcej >>>) i wszystko wskazuje na to, że zostaną ponownie zmienione w wydaniu trylogii na DVD.

Zmiany w wersji DVD nie są jeszcze oficjalnie potwierdzone. O prawdopodobnych można przeczytać tutaj:
Nowa Nadzieja
Imperium Kontratakuje
Powrót Jedi

KOMENTARZE (16)

Świat Filmu

Coppola, Dunst i Schwartzman opowiedzą o Marii Antoninie

2004-08-12 18:29:00 Stopklatka.pl

Sofia Coppola przygotowuje się do realizacji filmu, który zatytułowany został "Marie-Antoinette". Obraz powstanie dla studia Columbia Pictures, a główne role zagrają w nim Kirsten Dunst oraz Jason Schwartzman.

Dunst, która grała również w debiucie reżyserskim Coppoli, "Przekleństwach niewinności", wcieli się w obrazie w rolę Marii Antoniny francuskiej królowej, żony Ludwika XVI (Schwartzman), która w okresie dyktatury jakobińskiej wraz z mężem została osadzana w wiezieniu i ścięta.

Prace na planie filmu rozpoczną się w lutym przyszłego roku, a zdjęcia realizowane będą we Francji. W produkcji "Marie-Antoinette" uczestniczyli będą między innymi Ross Katz, Francis Ford Coppola oraz Paul Rassam.

KOMENTARZE (12)

Świat Filmu

McGregor i Bay wybierają się na "Wyspę"

2004-08-09 12:25:00 Stopklatka.pl

Ewan McGregor negocjuje rolę w nowym projekcie Michaela Baya. Film zatytułowany "The Island" sklasyfikowany został jako thriller fantastycznonaukowy.

Obraz powstanie na podstawie scenariusza Caspiana Tredwella-Owena, który jest także autorem "Bez granic" z Angeliną Jolie. Tredwell-Owen pisze także scenariusze "A Very Private Gentleman" dla Universala oraz "After Man" dla studia DreamWorks.

"The Island" będzie się działa w społeczeństwie, którego członkowie są bez przerwy kontrolowani, a docierające do nich informacje są starannie selekcjonowane przez władze. Jeden z członków grupy zaczyna zdawać sobie sprawę z sytuacji i postanawia uciec.
KOMENTARZE (2)

Świat Filmu

Odrestaurowany "THX 1138" Lucasa w Deauville

2004-08-06 11:53:00 Stopklatka.pl

Organizatorzy Festiwalu Kina Amerykańskiego w Deauville złożą hołd George`owi Lucasowi.
W czasie tej imprezy pokazana zostanie m.in. odrestaurowana, określona mianem reżyserskiej, wersja debiutu tego twórcy - "THX 1138" (na DVD w Polsce od 24 września), oraz "American Graffiti" i oryginalne "Gwiezdne wojny" z 1977 roku.
W Deauville przewidziana jest także retrospektywa twórczości Stevena Spielberga. Organizatorzy mają nadzieję, że obaj twórcy będą gośćmi festiwalu, który odbędzie się w dniach 3-12 września.
KOMENTARZE (3)

Świat Filmu

Natalie Portman: Nie tylko efekty specjalne

2004-08-05 08:43:00 Film.Onet.pl


Natalie Portman była zachwycona pracą nad filmem "Garden State", ponieważ nareszcie mogła skupić się na roli, a nie spektakularnych wybuchach.

23-letnia aktorka cieszy się z możliwości występowania w niskobudżetowych produkcjach, które zupełnie nie przypominają zdominowanych efektami specjalnymi filmów z cyklu "Gwiezdne wojny".

"W takich filmach nie liczą się wybuchy, bitwy i efekty specjalne, tylko bohaterowie, ich związki i fabuła, więc cała energia jest bardziej skoncentrowana. Podobało mi się również to, że nie mieliśmy czasu ani pieniędzy na dwugodzinne ustawianie świateł, więc po prostu kręciliśmy bez przerw, co na pewno miało jakiś wpływ na atmosferę całego filmu" - twierdzi aktorka.
KOMENTARZE (13)

Świat Filmu

Scott i Knightley układają "Domino"

2004-08-03 14:30:00 Stopklatka.pl

Tony Scott i Keira Knightley, gwiazda goszczącego obecnie na naszych ekranach "Króla Artura", spotkają się w czasie realizacji filmu zatytułowanego "Domino".

Scenariusz filmu napisze dla Scotta Richard Kelly, autor "Donniego Darko". Scenariusz filmu bazował będzie na prawdziwych wydarzeniach z burzliwego życia Domino Harvey - córki aktora Laurence'a Harveya i modelki związanej z przestępczym światem Los Angeles, która porzuciła wystawne życie w Beverly Hills i stała się łowczynią nagród.

W produkcji "Domino" uczestniczył będzie między innymi Samuel Hadida, który ze Scottem miał już okazję pracować w czasie realizacji "Prawdziwego romansu" w 1993 roku oraz "Zawód: Szpieg" trzy lata temu. Produkcję filmu sfinansuje studio New Line Cinema, a zdjęcia rozpoczną się 4 października i realizowane będą w Los Angeles i Las Vegas.
KOMENTARZE (2)

Świat Filmu

Klip “The Dark Secret”

2004-08-01 22:49:00 MightyRhapsody.comNiedawno pisaliśmy o ukazaniu się w Polsce nowej płyty zespołu Rhapsody pt. „The Dark Secret”. Jest to kolekcjonerski singiel tej grupy. W jego nagraniu wziął udział, hrabia Dooku z "Gwiezdnych Wojen" i jednocześnie Saruman z "Władcy Pierścieni”, czyli Christopher Lee.
Na oficjalnej stronie Rhapsody ukazał się klip promujący ową płytę. Możemy w nim usłyszeć głos, a także zobaczyć samego Christophera Lee.

Teledysk o tytule „Unholy Warcry” dostępny jest tutaj (kliknijcie na przycisk z napisem „Exlusive: UNHOLY WARCRY video online”, który znajduje się na dole strony).
KOMENTARZE (0)
Loading..