TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Gwiezna kołomyja

2007-11-30 20:36:00

Natalie Portman debiutuje za kamerą

Natalie Portman, właścicielka utworzonego niedawno studia filmowego Handsomecharlie Films, podpisała dwuletni kontrakt z firmą Participant Productions. Pierwszą koprodukcją obu studiów będzie film zatytułowany "A Tale of Love and Darkness". Portman chce sama zająć się jego reżyserią.

Scenariusz reżyserskiego debiutu młodej aktorki, którą na ekranach naszych kin zobaczymy wkrótce u boku Dustina Hoffmana w filmie "Pana Magorium cudowne emporium", powstanie w oparciu o pamiętniki Amosa Oza, znakomitego pisarza z Izraela, które w Polsce wydane zostały jako "Opowieść o miłości i mroku".

W swojej książce Oz, laureat Nagrody Pokojowej Księgarzy Niemieckich i od lat kandydat do literackiej Nagrody Nobla, wspomina dzieciństwo i młodość, pełne delikatności i cierpienia małżeństwo rodziców - kobiety o lirycznej duszy, która popełnia samobójstwo i gorliwego uczonego, który nie zdołał zrealizować swych marzeń. Ich wrażliwość zderza się ze światem czasu wygnania z Europy, obawy o przetrwanie, strachu przed śmiercią. To autobiografia, która obok fikcji, przedstawia marzenia Oza, książki, te ulubione, i te, które pisał, życie dziwne, czasem trochę lunatyczne, ludzi zastraszonych, marzycieli i szaleńców czasu Palestyny mandatu brytyjskiego i pierwszych lat nowego państwa. Pokazuje z humorem, a czasem ironią, Jerozolimę, Tel Awiw, życie w kibucach, świat literacki i akademicki, ludzi z krwi i kości - poetę Czernichowskiego, którego zapach pamięta, mrugającego prozaika Agnona, łysego premiera Ben-Guriona. Ukazuje Europę Cierpień młodego Wertera, Byrona, Turgieniewa, Europę burzy i naporu, Wiosny Ludów, nacjonalizmów, militaryzmu. Opowieść sięga najgłębiej źródła, z którego pochodzą wcześniejsze książki autora. Oz ocala obrazy, zapachy, barwy, głosy, smaki, idee, sposoby mówienia i błędy językowe, opisuje świat z miejsca, w którym się urodził i wychował, nie twierdząc przy tym, że to środek świata (za Muza.pl).

Adaptacją scenariusza "A Tale of Love and Darkness" zajmie się Naomi Foner, autorka fabuł filmów takich jak "Stracone lata" i "Sezon na słówka".


Amerykanie kupują nowy film Ole Bornedala

Gridstone Entertainment kupiło prawa do duńskiego dreszczowca "The Substitute" w reżyserii Ole Bornedala. Duński film nie ma nic wspólnego z serią filmów "Belfer" (angielski tytuł "The Substitute").

"The Substitute" Bronedalaopowiada historie grupy uczniów, która odkrywa, że nauczycielka, która ich uczy jest wcieleniem zła. Ole Bornedal jest m.in. twórcą znakomitego "Nocnego Strażnika" i jego amerykańskiego remake'u z Ewanem McGregorem.


Hayden Christensen obrońcą bestii z Bataan

Rozpoczęło się kompletowanie obsady "Beast of Bataan", filmu którego głownym bohaterem będzie japoński zbrodniarz wojenny, generał Masaharu Homma. W filmie pojawią się Hayden Christensen, Willem Dafoe, William Hurt oraz znany z "Babel" Koji Yakusho w roli tytułowej.

Generał Masaharu Homma został stracony przez Amerykanów tuż po zakończeniu II wojny światowej. Homma był odpowiedzialny za Marsz Śmierci na Bataan w 1942 roku. Około 70 tysięcy amerykańskich i filipińskich jeńców wojennych zmuszonych zostało wówczas do ponadstukilometrowego marszu przez półwysep Bataan na Filipinach. Z wyczerpania, głodu i z powodu bestialskiego traktowania zginęło wtedy prawie 10 tysięcy ludzi. Christensen zagra tu rolę młodego prawnika Hommy, dla którego obrona zbrodniarza jest pierwszą sprawą w jego karierze.

Scenariusz obrazu powstał na podstawie książki "A Trial of Generals" Lawrence'a Taylora, a jego adaptacją zajęli się Mark Jean i Chris Carlson. Za kamerą w czasie realizacji filmu stanie Fred Schepisi, a prace na jego planie rozpoczną się w lutym w Australii.


Warner szuka reżysera "Zmierzchu Tytanów"

W sieci pojawiły się ostatnio informacje jakoby Robert Rodriguez miał wyreżyserować nową wersję "Zmierzchu Tytanów". Niestety dla fanów reżysera, tylko część z tej informacji okazała się prawdziwa. Rodriguez rzeczywiście otrzymał propozycję reżyserii, lecz jej nie przyjął, gdyż zajęty jest innymi projektami.

Warner Bros. już od kilku lat nosi się z zamiarem realizacji nowej wersji widowiska z 1981 roku, które przeszło do historii kina za sprawą imponujący, jak na owe czasy, efektów specjalnych. Wiosną tego roku informowaliśmy, że scenariusz ma napisać Lawrence Kasdan.

Bohaterem "Zmierzchu Tytanów" jest Perseusz, syn Zeusa, który wyrusza w pełną przygód i niebezpieczeństw drogę, by dotrzeć do swej ukochanej Andromedy. Nim jednak ją poślubi będzie musiał przejść pomyślnie wszystkie próby, jakie zgotowali mu zazdrośni o względy pięknej Andromedy bogowie. Sam Zeus jest jednym z konkurentów Perseusza. Dzielny młodzieniec nie jest zdany jedynie na własne siły, może bowiem korzystać z pomocy skrzydlatego konia Pegaza i z rad wyjątkowo mądrej sowy.


Beyonce i Fergie śpiewają ku chwale kina

Beyoncé Knowles, Elton John, Fergie, Jennifer Hudson, Jennifer Lopez, John Legend i kompozytor John Williams wezmą udział w 2-godzinnym show pt "Movies Rock". Widowisko uczci związek między muzyką a kinem.

Beyonce wykona utwór "Somewhere Over the Rainbow" z "Czarnoksiężnika z Oz" , zaś Fergie i Hudson zaśpiewają razem "Live And Let Die" oraz "Goldfinger" - piosenki z cyklu filmów o Jamesie Bondzie. Williams będzie dyrygować orkiestrą.

Uroczystość odbędzie się 2 grudnia w Kodak Theatre, gdzie corocznie wręczane są Oscary.


Coppola oskarżony o oszustwo finansowe

Producenci filmu "Przekleństwa niewinności" wnieśli pozew przeciwko Francisowi Coppoli i jego studiu Zoetrope. Uważają, że firma jest im winna conajmniej pół miliona dolarów z wpływów, jakie obraz osiągnął.

Akcja "Przekleństw niewinności" rozgrywa się w latach 70. Państwo Lisbon są rodzicami pięciu atrakcyjnych nastoletnich córek. Dziewczęta, w wieku od trzynastu do siedemnastu lat, zaczynają odkrywać przyjemności dojrzewania, a ich matka i ojciec interesują się w zdrowy sposób ich życiem, choć mają nieco purytańskie poglądy. Dokładnie przyglądają się każdemu chłopcu, który okazuje najmniejszy ślad zainteresowania którąkolwiek z córek. Tak doskonałe życie zostaje zaburzona, gdy najmłodsza z dziewcząt usiłuje popełnić samobójstwo

Choć debiut Sofii Coppoli od czasu premiery zarobił ponad 15 milionów dolarów, Zoetrope od czterech lat nie wypłaca sum należnych jego producentom. Firma Coppoli odmówia na razie komentarza. Wśród aktorów w tym filmie wystąpił między innymi Hayden Christensen.


McGregor i Boorman w podróży filmowej

Ewan McGregor i Charley Boorman wezmą udział w trzeciej części z cyklu "Long Way". Pozostałe części to "Long Way Round" oraz 'Long Way Down", będące zapisem wspólnej motocyklowej podróży popularnego aktora i jego przyjaciela.

McGregor i Boorman wyruszyli w motocyklowe tour dookoła świata 14 kwietnia 2004 roku. Podróż objęła Europę, Ukrainę, Mongolię, Syberię, Kazachstan, Rosję, Kanadę i Alaskę. Podróż zajęła ponad trzy miesiące i zakończyła się w USA. O tym opowiada pierwsza część serii "Long Way Round". W kolejnej części ("Long Way Down") bohaterowie przemierzyli ponad 24 tys. kilometrów na linii Szkocja - Przylądek Horn (Ameryka Południowa). Akcja trzeciej części rozpocznie sie właśnie w tym miejscu, skąd para ruszy do Kalifornii.


Samuel L. Jackson zostanie nianią

Samuel L. Jackson, którego na ekranach naszych kin oglądać właśnie można w thrillerze "1408", zagra główną rolę w nowym filmie studia New Line Cinema pt. "Man That Rocks the Cradle".

Scenariusz filmu napisał Josh Cagan. Jego głównym bohaterem jest przepracowany mężczyzna, ojciec czwórki dzieci, który, nie mogąc pewnego dnia podołać codziennym obowiązkom, postanawia zatrudnić nianię, która zamieszka w ich domu. Jego wybór pada na Mariona Delacroix (Jackson), słynnego "zaklinacza dzieci" z Południa.

Jackson pracuje właśnie na planie "The Spirit" Franka Millera, a ostatnio brał udział w zdjęciach do filmów takich jak "Lakeview Terrace" Neila LaBute'a, "Jumper" Douga Limana i "Iron Man" Jona Favreau.


Ogłoszono nominacje do People's Choice Awards

Po raz 34 ogłoszono nominacje do People's Choice Awards - nagród przyznawanych przez amerykańską publiczność. Oto pełna lista nominowanych w kategoriach filmowo-telewizyjnych:

ULUBIONY FILM
Ultimatum Bourne'a
Piraci z Karaibów: Na krańcu świata
Transformers

ULUBIONY FILM FAMILIJNY
Evan Wszechmogący
Ratatuj
Shrek Trzeci

ULUBIONY FILM AKCJI
300
Ultimatum Bourne'a
Transformers

ULUBIONY FILM KOMEDIOWY
Wpadka
Simpsonowie: Wersja kinowa
Gang dzikich wieprzy

ULUBIONY DRAMAT
Niepokój
Harry Potter i Zakon Feniksa
Przeczucie

ULUBIONY DRUGI SEQUEL
Ultimatum Bourne'a
Piraci z Karaibów: Na krańcu świata
Spider-Man 3

ULUBIONY FILM NIEZALEŻNY
Zakochana Jane
Cena odwagi
Sicko

ULUBIONA AKTORKA FILMOWA
Halle Berry
Sandra Bullock
Reese Witherspoon

ULUBIONA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA
Jessica Alba
Drew Barrymore
Queen Latifah

ULUBIONA GWIAZDA KINA AKCJI (AKTORKA)
Jessica Alba
Jodie Foster
Keira Knightley

ULUBIONY AKTOR FILMOWY
Johnny Depp
Denzel Washington
Bruce Willis

ULUBIONY AKTOR PIERWSZOPLANOWY
Jamie Foxx
Dwayne Johnson
Joaquin Phoenix

ULUBIONA GWIAZDA KINA AKCJI (AKTOR)
Matt Damon
Johnny Depp
Bruce Willis

ULUBIONY EKRANOWY DUET AKTORSKI
Jackie Chan i Chris Tucker - Godziny szczytu 3
George Clooney i Brad Pitt w Ocean's 13
Kirsten Dunst i Tobey Maguire w Spider-Man 3

ULUBIONY SERIAL DRAMATYCZNY
CSI: Kryminalne zagadki Las Vegas
Dr House
Prawo i porządek

ULUBIONY SERIAL KOMEDIOWY
Diabli nadali
Na imię mi Earl
Dwóch i pół

ULUBIONY SERIAL KOMEDIOWY/ANIMOWANY
Głowa rodziny
Bobby kontra wapniaki
Simpsonowie

ULUBIONY SERIAL SCI-FI
Battlestar Galactica
Doctor Who
Gwiezdne Wrota: Atlantyda

ULUBIONE REALITY SHOW (WSPÓŁZAWODNICTWO)
"American Idol"
"Dancing with the Stars"
"Extreme Makeover: Home Edition"

ULUBIONY TELETURNIEJ
"Are You Smarter Than a 5th Grader?"
"Deal or No Deal"
"Jeopardy"

ULUBIONA AKTORKA TELEWIZYJNA
Sally Field
Katherine Heigl
Jennifer Love Hewitt

ULUBIONY AKTOR TELEWIZYJNY
Patrick Dempsey
Charlie Sheen
Kiefer Sutherland

ULUBIONY KOMIK (KOBIETA)
Ellen DeGeneres
Whoopi Goldberg
Wanda Sykes

ULUBIONY KOMIK (MĘŻCZYZNA)
Will Ferrell
Adam Sandler
Robin Williams

ULUBIONY GOSPODARZ TALK-SHOWU
Ellen DeGeneres
Jay Leno
Oprah Winfrey

ULUBIONA PIOSENKA FILMOWA
The Killers - "Read My Mind" (Światła stadionów)
Linkin Park - "What I've Done" (Transformers)
"You Can't Stop the Beat" (Lakier do włosów)

ULUBIONY NOWY SERIAL KOMEDIOWY
Aliens in America Back to You
The Big Bang Theory Carpoolers
Cavemen
Chuck
Reaper
Samantha Who

ULUBIONY NOWY SERIAL DRAMATYCZNY
Big Shots
Bionic Woman Cane
Dirty Sexy Money
Plotkara
Journeyman
K-Ville Life
Life Is Wild
Moonlight
Private Practice
Pushing Daisies
Women's Murder Club

KOMENTARZE (0)

Świat Filmu

Pana Magorium cudowne emporium

2007-11-30 20:32:00

Dziś na naszych ekranach zadebiutował najnowszy film z Natalie Portman - "Pana Magorium cudowne emporium".

Molly Mahoney jest niepewną siebie asystentką w cudownym sklepie z zabawkami Pana Magorium. Gdy Pan Magorium przekazuje sklep Molly, zaczyna on niespodziewanie tracić swoją magię. Niepowtarzalne, zabawkowe imperium przejmuje tajemnicza siła i sklep z dnia na dzień traci swój niezwykły blask...

Reżyseruje Zach Helm. Występują poza Natalie: Dustin Hoffman, Zach Mills i Ted Ludzik. Za muzykę odpowiada Alexandre Desplat. Więcej o filmie.
KOMENTARZE (0)

Świat Filmu

Newsy indianowe

2007-11-28 22:11:00 Stopklatka, Onet, Filmweb, inne

Indiana Jones i koniec zdjęć

Jak donosi oficjalna strona Indiany Jonesa zakończyły się już podstawowe zdjęcia do czwartej części serii – Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki. Tymczasem na oficjalnej stronie http://www.indianajones.com/ w sekcji video można obejrzeć fragmenty z ostatnich zdjęć na planie trzech oryginalnych filmów, oraz pierwsze i ostatnie zdjęcia z nowego.

Czwarty "Indiana Jones" w Polsce wcześniej

W planach polskiego dystrybutora filmu "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki" nastąpiła drobna zmiana dotycząca kinowej premiery tej produkcji. Z najnowszymi przygodami słynnego archeologa będziemy mogli zapoznać się nieco wcześniej.

Premiera filmu została nieznacznie przyśpieszona i przeniesiona z 23 maja na 22 maja 2008 roku. Oznacza to, że czwarty film z serii "Indiana Jones" obejrzymy w Polsce w dniu jego światowej premiery. Niby nic, ale wiadomość ta na pewno ucieszy fanów serii.

A co słychać za oceanem? Okazuje się, że mężczyzna, który ukradł komputery i fotografie z produkcji czwartego Indiany Jones przyznał się do winy. 37-letni Roderick Davis spędzi w więzieniu stanowym dwa lata i cztery miesiące.

Na oficjalnej stronie filmu pojawiło się kilka nowych elementów. Można tam zobaczyć m.in. nowe filmiki wideo oraz tapety. Na fanów "Kronik młodego Indiany Jones" czeka zwiastun wydania DVD tego serialu. Szczegóły tutaj.

Pod koniec listopada do Polski zawita Janusz Kamiński, autor zdjęć do najnowszego filmu o Indianie Jones. Będzie on bohaterem otwarcia tegorocznego festiwalu Plus Camerimage.


Przygody Młodego Indiany Jonesa część II

I choć jeszcze na półkach sklepowych Młody Indiana Jones nie zdążył wystygnąć, ba do dziczy Europejskiej nawet jeszcze nie dotarł, powoli szykuje się kolejna porcja. Druga część przygód trafi 18 grudnia w USA do sklepów. Jak zwykle poza filmami będzie wypełniona dodatkami o edukacyjnym charakterze. W sumie zobaczymy aż 25 nowych dokumentów. Będą to historyczne filmy opracowane przez wydział dokumentalny Lucasfilmu, któremu przewodzi weteran CBS News, David Schneider. Wypowiadają się w nich uczeni, historycy i autorytety w wielu dziedzinach, dając inne, szersze światło na to, co przedstawiają Przygody. W sumie w trzech częściach zobaczymy ponad 90 dokumentów zawierających wywiady z generałem Colinem Powellem, Henrym Kissingerem, Glorią Steinem, Martinem Scorsese, Barbarą Boxer, Jamesem Earlem Jonesem, Halem Davidem i Deepakiem Choprą.

W drugiej części zobaczymy w roli Indiany Jonesa Seana Patricka Flanery’ego, który pod belgijskim imieniem Henri Defense będzie świadkiem I Wojny Światowej. Indy służy jako kapral podczas piekielnej potyczki nad Sommą, potem zostaje przeniesiony do Francuskiego Wywiadu i „zwiedza” Europę w różnych misjach. Gościnnie wystąpią między innymi Christopher Lee, Catherine Zeta-Jones i Daniel Craig. Z drugiej strony ekranu przewiną się Bille August, Mike Newell, David Hare, Terry Jones, Deepa Mehta, Joe Jonhston, Nicholas Roeg, Michael Schultz, Rosamery Anne Sissons, Frank Darabont oraz Jonathan Hensleigh.

Trzecia część pojawi się na wiosnę 2008. Razem będą zawierać 22 filmy, dokumenty oraz gry. Druga część będzie składać się z 9 płyt (w tym jednej z dodatkami), wszystkie będą połączone ze sobą tematem wojny.

Frank Darabont chce być w czołówce Indiany Jonesa 4

Parę lat temu Frank Darabont (reżyser i scenarzysta) został wynajęty do napisania scenariusza Indiany Jonesa 4. Ostatecznie efekt jego pracy spodobał się Spielbergowi a potem George Lucas uznał, że chce iść w innym kierunku. Skończyło się to scenariuszem Davida Koeppa. Sam scenarzysta stwierdził, że z tego co wie, to w czasie produkcji wykorzystano kilka z jego oryginalnych pomysłów. Nie jest tu kwestią, że Koepp z nich korzystał w swoim scenariuszu, ale prawdopodobnie Spielberg i Lucas połączyli oba, przywracając kilka pomysłów Darabonta. Podobno jest ich tam całkiem sporo. Dlatego Darabont chce aby uwzględniono jego nazwisko w czołówce.

Kosmici w czwartym "Indiana Jonesie"

W filmie "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki" pojawią się znani z "Bliskich spotkań trzeciego stopnia" kosmici.

Spielberg, chcąc uczcić 30. rocznicę "Bliskich spotkań trzeciego stopnia", umieści w najnowszej odsłonie "Indiany Jonesa" wykorzystane w tym pierwszym filmie manekiny kosmitów. W filmie pojawi się trzech przybyszów z kosmosu. Będą siedzieć na tronach Królestwa - azteckiej struktury, która okazuje się statkiem kosmicznym. Mają to być potomkowie nagich, łysych karzełków, które widać było w końcówce "Bliskich spotkań...".

Przypomnijmy, że "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki" został uznany za najbardziej oczekiwany film przyszłego roku. Ranking został sporządzony na podstawie głosowania ponad 2 tysięcy amerykańskich widzów. "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki" będzie miał swoją światową premierę w maju 2008 roku, niemal 20 lat po tym, jak Steven Spielberg i George Lucas po raz ostatni pokazali światu bohaterskiego archeologa w filmie "Indiana Jones i ostatnia krucjata"


"Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki". Są pierwsze oficjalne zdjęcia z filmu!

W sieci pojawiły się pierwsze zdjęcia z najnowszego filmu o przygodach najdzielniejszego z archeologów - "Indiana Jones i Królestwo Kryształowej Czaszki".

Fabuła filmu wciąż owiana jest tajemnicą, a zdjęcia które pojawiły się w sieci niewiele mówią o jej szczegółach. Indy wciąż jednak prezentuje się znakomicie:Czwarty film z serii "Indiana Jones" będziemy oglądać w Polsce w dniu jego światowej premiery, czyli 22 maja 2008 roku. Poza Harrisonem Fordem, który po raz kolejny wciela się w rolę Indy'ego w filmie występują także: Shia LaBeouf, Cate Blanchett, Jim Broadbent, Ray Winstone, John Hurt oraz Karen Allen.

KOMENTARZE (0)

Świat Filmu

Bohaterowie i łajdacy

2007-11-27 18:31:24 Urthona & Stopklatka

Magazyn "Total Film" opublikował ostatnio wyniki przeprowadzanego wśród swoich czytelników plebiscytu na największych filmowych bohaterów i łajdaków. W obu kategoriach można znaleźć postacie z Gwiezdnych Wojen na czołowych miejscach. Pierwsze dziesiątki prezentujemy poniżej:

BOHATEROWIE
1. Indiana Jones
2. Batman
3. Rocky Balboa
4. James Bond
5 Superman
6. Luke Skywalker
7. Spiderman
8. Neo
9. Han Solo
10. Hulk/Bruce Banner

ŁAJDACY
1. Joker
2 Darth Vader
3. Hannibal Lecter
4. Leatherface
5. Freddy Krueger
6. siostra Ratched
7. Anton Chigurh
8. Michael Myers
9. Frank Booth
10. Norman Bates

KOMENTARZE (28)

Świat Filmu

Star-warsowcy w kinie

2007-11-23 22:10:00

Dawno nie zdarzyło się, aby dwa filmy z twórcami z sagi pojawiły się jednego dnia w kinach. Pierwszy z nich to 1408, na podstawie prozy Stephena Kinga z Samuelem L. Jacksonem.

Znany pisarz, autor horrorów Mike Enslin wierzy jedynie w to, co zobaczy na własne oczy, czego dane jest mu dotknąć. Napisał masę bestsellerów, w których podważa obecność zjawisk paranormalnych w większości cieszących się złą sławą nawiedzonych domów, w których rzekomo grasują duchy. Nie udało mu się nigdzie znaleźć dowodu na istnienie życia po życiu. Jego niewzruszone przekonanie będzie jednak musiało ulec zmianie, gdy bohater wynajmie apartament w tajemniczym hotelu Dolphin. Lekceważąc ostrzeżenia dyrektora hotelu, pisarz postanawia zamieszkać w nawiedzonym pokoju, który od lat stoi pusty.

Więcej o filmie tutaj.

Drugi z nich to Zgon na pogrzebie w reżyserii Franka Oza:

Rodzina Daniela spotyka się na pogrzebie jego ojca. Daniel usiłuje odbudować swój nadwątlony związek małżeński z Jane. Nie ułatwi mu tego przybycie z Nowego Jorku jego brata Roberta, słynnego pisarza - m.in. dlatego, że Daniel też jest pisarzem, z tym, że od dawna nie może ukończyć swej książki. Kuzynka Daniela, Martha, z nowym narzeczonym Simonem, bardzo chcą zrobić dobre wrażenie na ojcu dziewczyny. Ale zadanie to jest mocno utrudnione, bo Simon przypadkowo zażywa LSD. W dodatku na pogrzebie pojawia się zagadkowy, nieproszony gość z Ameryki, Peter, który zna pewien pilnie strzeżony rodzinny sekret...

Więcej tutaj.
KOMENTARZE (0)

Świat Filmu

Dolby wkracza w inny wymiar

2007-11-20 18:02:00

Być może już niedługo firma Dolby będzie się kojarzyć nam czymś innym, D jak 3-D. Po ponad 30 latach, Dolby Laboratories stały się synonimem dźwięku filmowego, jakości i postępu. Teraz w San Francisco ta firma rozpoczyna kolejny pionierski projekt, który zrewolucjonizuje tym razem wizualne doznania.

W tym tygodniu Dolby przedstawia swój nowy produkt, Dolby 3D, technologię która pozwoli wyświetlać filmy 3-D w wysokiej rozdzielczości. Na pierwszy ogień poszedł "Beowulf" Roberta Zemecksa. Póki co rynek jest zdominowany przez inną technologię, real D, w samym Hollywood jest już 80 kin dostosowanych do jego projekcji, a na świecie będzie ich niebawem koło 1100 (w tym także w Warszawie).

Zdaniem Jeffa McNalla, menadżera Dolby, kiedy się zobaczy cyfrowe 3-D trudno wrócić do tradycyjnego, zupełnie jak z telewizją HD.

Ciekawostką jest to, że Dolby rozpoczynało właśnie swoją przygodę nie z dźwiękiem a obrazem. Założyciel Ray Dolby zaczynał od robienia wideonagrań, a potem powoli zabierał się za redukcję zakłóceń i tak dalej wszedł w dźwięk.

Kilka lat wcześniej firma zaczęła pracować nad cyfrowymi projektorami, standard ten zaczął być popularny w USA koło roku 2005. Te cyfrowe projektory pozwalają na wyświetlanie filmów w wysokiej rozdzielczości, ale nie tylko nie będzie trzeba używać dwóch niezależnych projektorów, kina będą mogły je wymienić i skonwertować na te, które są używane przez Real D i Dolby.

Jedną z poważniejszych różnic między systemami jest to, że projektory Dolby rozbijają obraz na wiązki światła czerwonego, niebieskiego i zielonego, które są składane przez odpowiednie okulary 3-D. Czasy papierowych okularów odchodzą w niepamięć. Pojedyncze okulary Dolby kosztują 50 USD, kina nie tylko będą musiały ich pilnować, ale jeszcze je myć, a widzowie nie będą mogli ich zabrać na pamiątkę. Z drugiej strony w przeciwieństwie do produktu Real D, nie trzeba będzie instalować specjalnych pokrytym aluminium srebrzystych ekranów. Dzięki temu kina będą miały większą wygodę w przenoszeniu projektów w zależności od zainteresowania filmem.

Taka polaryzacja i konkurencja na rynku może sprawić, że technologia nie tylko się szybciej rozwinie ale także zostanie spopularyzowana. A tego życzą sobie wielkie nazwiska Hollywood, choćby James Cameron, autor Titanica, pracuje nad filmem "Avatar" stworzonym specjalnie pod technologię 3-D, za nie bagatela 195 milionów USD.

Inne nazwiska to choćby Peter Jackson i Steven Spielberg, którzy chcieliby stworzyć serię animowanych filmów na podstawie belgijskiego bohatera komiksów Tintina. Również George Lucas jest zainteresowany technologią i wypuszczeniem konwersji Gwiezdnych Wojen w tym formacie. Ale konwersja to jedno, tymczasem powoli szykuje się pierwszy film aktorski nakręcony specjalnie pod technologię 3-D, będzie to nowa wersja powieści Juliusza Verne'a "Podróż do wnętrza ziemi". Producent, Beau Flynn twierdzi, że Hollywood pokocha nową technologię.

Ale technologia 3-D już zaczyna się zwracać, choćby popularna animacja 3-D - "Rodzinka robinsonów" zarobiła prawie 1/3 z 98 milionów w USA właśnie w kinach 3-D, a znajdowała się tam tylko 1/6 kopii filmu.

Dla spopularyzowania technologii wystarczy zatem, że kiniarze zamontują ją na 20 % swoich ekranów, co w przypadku multipleksów spowoduje praktycznie wolny dostęp do technologii, a im pozwoli przez proces konwersji przejść bardziej oszczędnie.

Wszystko wskazuje, że najbliższe lata będą wielkie dla tej technologii, już teraz większość studiów myśli o filmach 3-D na rok 2009. Dreamworks już zapowiedziało, że wszystkie ich filmy od 2009 będą także w wersji 3-D, w tym Shrek 4.

Warto dodać, że pojawienie się Dolby już wywołało zamieszanie na rynku, a wraz z nim zaczęto popularyzować pokazy testowe 3-D, nie tylko w Stanach, ale też w Hiszpanii, czy Polsce, gdzie jednym ze sztandarowych produktów jest pokazywanie sceny pościgu z Ataku klonów. Oczywiście już po konwersji. Swoją drogą ciekawe, czy technologia 3-D zachłystnie Lucasa na tyle, by zdecydował się nakręcić film specjalnie pod jej potrzeby.
KOMENTARZE (0)

Świat Filmu

Star Wars 3D - jak to działa?

2007-11-16 21:30:24

Kilka dni temu, w środę, w Warszawskim Multikinie Złote Tarasy zaprezentowano nową technologię wyświetlania filmów w trójwymiarze - był to pierwszy taki pokaz w kraju. Co ważne dla nas fanów wśród trójwymiarowych fragmentów filmów znalazło się też kilka scen z "Ataku Klonów". Bez wątpienia "Gwiezde Wojny" są jednymi z bardzo oczekiwanych filmów do pokazania w nowym formacie.
Ponadto dzięki polskiej premierze nowej technologii 3D dowiedzieliśmy się o niej trochę więcej. Cytując Multikino: Do projekcji cyfrowych w formacie 3D wykorzystywane są projektory ze specjalnymi procesorami światła, które błyskawicznie przerzucają obrazy i schematy kolorów pomiędzy prawym i lewym okiem, co w rezultacie tworzy niewiarygodnie realistyczne obrazy trójwymiarowe - bez jakichkolwiek drgań czy przebić. System wykorzystuje również technologię filtrowania kolorów, która eliminuje zmęczenie oka. Lewe i prawe oko postrzegają nieznacznie różne pasma czerwieni, zieleni i błękitu, co powoduje dodatkowe wrażenie głębi obrazu. Na projekcje trójwymiarowe widzowie otrzymują wygodne i lekkie okulary, stanowiące element technologii pasywnej, nie wymagającej oddzielnego zasilania.

Pozostaje więc pytanie kiedy ujrzymy "Star Wars 3D" w nowych kinach? Jakiś miesiąc temu theForce.net dotarł do wiadomości, że w kanadyjskim mieście Kitchener, w tamtejszym Christie Digitals Systems, trwają prace nad filmami w technologii 3D, a wśród nich ponoć nad Gwiezdnymi Wojnami. Za przerobienie zwykłej kopii filmowej na film trójwymiarowy zapłacono już ponoć 10 milionów dolarów.
Kłopot w tym, że ostatnie oficjalne stanowisko Lucasfilm jest nadal takie, że nie trwają jeszcze prace nad SW 3D, ponieważ Lucasfilm zajęty jest pracą nad serialami Star Wars i Indianą Jonesem, a nowa technologia wciąż potrzebuje czasu na rozwój.

W każdym razie możemy być pewni, że jest już możliwość obejrzenia takiego filmu w Warszawie i w Poznaniu. W tej chwili pozostaje nam tylko czekać.
KOMENTARZE (14)

Świat Filmu

''Family Guy: Blue Harvest'' na DVD

2007-11-07 17:22:50 oficjalna

"Family Guy: Blue Harvest" - parodia SW, o której pisaliśmy już tutaj i tutaj będzie niedługo dostępna na DVD.
Film będzie można zakupić w dwóch wersjach: standardowej i specjalnej. W sprzedaży znajdzie się 15 stycznia 2008 roku.

W wydaniu standardowym znajdą się m.in.:
 • ponad cztery minuty dodatkowego materiału,
 • wersja nieocenzurowana,
 • wywiady z Sethem MacFarlanem i Georgem Lucasem,
 • teaser do następnej produkcji pt. "Something, Something, Something Dark Side".

  Natomiast w wydaniu specjalnym m.in.:
 • dodatki z wydania standardowego,
 • sceny walk w 3-D plus okulary 3-D,
 • koszulka.


  KOMENTARZE (8)
 • Loading..