TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

14 absurdów kina SF

2011-09-28 22:11:15

Na Widelcu można przeczytać listę 14 absurdów kina SF. Czego by nie mówić, ale Gwiezdne Wojny musiały znaleźć się w tym zestawieniu. A poniżej sama lista i opisy/zdjęcia z sagi. Pozostałe opisy znajdziecie na Widelcu, wiele z nich równie łatwo można przyporządkować do Star Wars.

1. Obcy kochają Stany
2. We wszechświecie rządzi angielski
3. Źli kosmici są brzydcy
4. Obcy, ale tacy sami
5. Zawsze jest piękna dziewczyna
6. Broń never changes
7. Sztuczna grawitacja jest niezniszczalnaW filmach science-fiction stoczono setki kosmicznych pojedynków, w których niektóre statki wyglądały, jakby ktoś je przeżuł i wypluł, potem przeżuł i wypluł jeszcze raz, a na koniec oddał do zabawy 5-latkowi z młotkiem i ADHD. W takich okrętach może wysiąść wszystko - osłony, silniki, elektroniczne zapalniczki, ale układ wytwarzający sztuczną grawitację działa zawsze, dzięki czemu bohaterowie, zamiast dryfować bezradnie po statku, mogą w jakiś cudowny sposób się uratować.

8. W kosmosie jest tlenZe szkoły pamiętamy, że w kosmosie jest próżnia, co znaczy, iż nie ma w nim powietrza. Pamiętamy też, że tlen potrzebny jest do tego, by mógł rozpalić się ogień, a bez powietrza i jego drgań nie może rozchodzić się dźwięk. Tymczasem filmy s-f nie przejmują się tym za bardzo, dzięki czemu można oglądać efektowne eksplozje, którym towarzyszą równie efektowne odgłosy.

9. DOS powróci w wielkim stylu
10. Ziemianie opanują każdą technologię
11. Obcy tu byli
12. Oszustwo popłaca
13. Obcy są miłosierni
14. Samotny bohater nie jest sam
Wioskę, miasto, planetę czy całą galaktykę przeważnie może uratować tylko samotny heros, który jednak nigdy tak naprawdę nie jest sam. Niezmiennie towarzyszy mu jakiś zwierzak, robot albo kosmita, który ratuje go w decydującym momencie i jest bohaterem wielu zabawnych scen.
KOMENTARZE (0)

Świat Filmu

Co się kręci?

2011-09-26 16:25:04 różne

Wyreżyserowany przez Pernillę August dramat Svinalängorna z Noomi Rapace w roli głównej jest szwedzkim kandydatem do Oscara dla najlepszego filmu nieanglojęzycznego. Oparty na motywach powieści Susanny Alakoski film został ciepło przyjęty przez krytyków podczas 67. festiwalu filmowego w Wenecji. O tym, czy otrzyma nominację przekonamy się pod koniec stycznia.

Samuel L. Jackson dołączył do obsady westernu Quentina Tarantino Django Unchained. Aktor wcieli się w niewolnika będącego prawą ręką głównego szwarccharakteru, w którego wcieli się Leonardo DiCaprio. W filmie zobaczymy także Christopha Waltza, Jamiego Foxxa oraz Geralda McRaneya. Premiera podobno już pod koniec przyszłego roku.

W sieci można już oglądać zwiastun najnowszego filmu z udziałem Liama Neesona. The Grey, bo taki nosi tytuł obraz napisany i wyreżyserowany przez Joe'go Carnahana (Drużyna A również z Neesonem w obsadzie), opowiada o grupie nafciarzy, których samolot rozbija się gdzieś na Alasce. Ich walka o przetrwanie staje się jeszcze trudniejsza, gdy ich śladami podążać zaczyna wygłodniała wataha wilków. Oprócz Neesona w filmie wystąpili także Dermot Mulroney i James Badge Dale. Premiera jest planowana na koniec stycznia przyszłego roku.KOMENTARZE (4)

Świat Filmu

John Dykstra o kolejnych zmianach w Star Wars

2011-09-14 17:40:45 Stopklatka

John Dykstra, legendarny twórca filmowych efektów specjalnych, laureat Nagrody Akademii za pracę przy Nowej nadziei wypowiedział się ostatnio o kolejnych zmianach, które George Lucas wprowadził do wydania Blu-ray. Mimo że przed laty drogi obu panów się rozeszły to jednak Dykstra broni prawa "The Makera" do dokonywania zmian w swojej twórczości. O tak! Powinien zmieniać aż jego serce zazna spokoju. Twórca nigdy nie kończy swojego filmu. Zawsze jest coś, co możesz poprawić. Czy to zawsze polepsza efekt? To już sprawa dyskusyjna. Jak coś robisz, podejmujesz tę decyzję pod względem priorytetu. Czasem te priorytety powstają z czegoś więcej niż przeświadczenia, że efekty specjalne były dobre albo złe.. Wypowiedź twórcy efektów specjalnych do takich produkcji jak: Spiderman, Firefox, oryginalny serial Battlestar Galactica, czy ostatnio X:Men: Pierwsza klasa przytacza serwis Stopklatka.
KOMENTARZE (2)

Świat Filmu

Co się kręci?

2011-09-05 20:44:51 różne

Jak zapowiada francuski reżyser, scenarzysta i producent Luc Besson, w październiku wystartują zdjęcia do kontynuacji hitowej Uprowadzonej z Liam Neesonem w roli głównej. Besson nie zdradził szczegółów dotyczących fabuły filmu, ale można domniemywać, że będzie zbliżona do części pierwszej, w której Neeson wcielał się w byłego komandosa ruszającego na ratunek córce porwanej przez handlarzy żywym towarem. W sequelu możemy się więc spodziewać licznych bójek, pościgów i strzelanin. Oryginalna Uprowadzona Pierre'a Morela z 2008 roku okazała się niespodziewanym przebojem. Przy budżecie wynoszącym 25 mln USD zarobiła blisko sześć razy tyle i wylansowała Liama Neesona na gwiazdora kina akcji.

Najnowszy film Davida Cronenberga A Dangerous Method z Keirą Knightley w głównej roli żeńskiej jest jednym z największych faworytów trwającego właśnie festiwalu w Wenecji. Polscy bukmacherzy uważają, że film ma największe szanse na zwycięstwo. Historia rywalizacji ojców psychoanalizy Sigmunda Freuda (Viggo Mortensen) i Carla Gustava Junga (Michael Fassbender) oraz losy medyczno-miłosnego zwiazku Junga z piękną Sabiną Spielrein (w tej roli Knightley) podoba się również krytykom. Tadeusz Sobolewski z "Gazety Wyborczej" napisał o filmie Cronenberga m.in. (...)"Niebezpieczna metoda" zaskoczy wielbicieli kina Cronenberga, "brudnych" podróży w głąb podświadomości - jak w "Nagim lunchu", "eXistenz" czy "Crash". Jego najnowszy film - kolejny świetnie przyjęty w weneckim konkursie - jest ostentacyjnie czysty. Jego kadry są jasne, graficzne, zalane szwajcarskim słońcem początku XX wieku. Postacie ubrane są nieskazitelnie, według mody 1904-13. (...) Keira Knightley (ostatnio broadwayowska Anna Karenina) sugestywnie ukazuje stopniową przemianę Sabiny, jej dwoistą osobowość. Histeryczna maska niepostrzeżenie ustępuje miejsca innej twarzy, silnej i zdecydowanej.(...) W filmie obie Sabiny: ta "potworna" i ta "normalna", są jedną osobą. Terapia nie polega na usunięciu choroby, tak jak się likwiduje nieżyt żołądka. Chodzi o uzyskanie świadomości, wyjście - na ile to możliwe - poza swoje ego, o podróż w głąb siebie.. Tutaj możecie zobaczyć plakat, a poniżej zwiastun Niebezpiecznej metody.


KOMENTARZE (7)

Świat Filmu

25 lat Kaczora Howarda

2011-09-01 21:41:15

W roku 1986 George Lucas wyprodukował film pt. "Kaczor Howard". Aż trudno uwierzyć, że ta ramotka ma 25 lat. Ten trochę zapomniany obraz, pewnie poniekąd słusznie, nigdy nie przypadł do gustu ani krytyce, ani szerokiej publiczności.Jednak przy okazji 25 lecia, warto sobie przypomnieć jak reklamowano ten film w radiu. Reklamy przybrały formę rozmowy telefonicznej. Można ich sobie odsłuchać tutaj:
Duck Calls #1
Duck Calls #2
Duck Calls #3
Duck Calls #4
KOMENTARZE (0)
Loading..