TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

Obsada „Łotra Jeden”: 甄子丹 (Donnie Yen)

2016-04-30 07:21:25

Donnie Yen, a właściwie to 甄子丹, urodził się w Kantonie 27 czerwca 1963. Obecnie znany jest najbardziej jako mistrz sztuk walki, choreograf, mniej jako aktor i reżyser.

Jest wielokrotnym mistrzem świata wushu. Zajmował się też popularyzowaniem innej sztuki walki – Wing Chun, ale jest także biegły między innymi w karate, boksie, taekwondo, wrestlingu, judo czy brazylijskim jiu-jitsu. Obecnie jest też także jednym z najbardziej rozpoznawalnych aktorów w Azji i należy do ścisłej czołówki aktorskiej Hong Kongu.

Ojciec Yena był redaktorem w gazecie, matka zaś mistrzynią sztuk walki (w tym Tai Chi). Gdy miał dwa lata, rodzina przeniosła się do Hong Kongu, a gdy jedenaście, do Bostonu. Młody Yen próbował pod czujnym okiem matki różnych sztuk walki. W wieku czternastu lat zdecydował się zawodowo zająć wushu, więc rzucił szkołę. Boston jednak nie był najlepszym miejscem, by kształcić się w tej dziedzinie, zatem rodzice wysłali go na dwa lata do Pekinu, gdzie należał do Beijing Wushu Team. Po dwóch latach nauki Yen miał wrócić do Stanów, ale postanowił sobie zrobić wycieczkę do Hong Kongu. Jest to o tyle ważne, że spotkał tam choreografa sztuk walki, Yuena Woo-pinga, ten go zainteresował taekwondo.

Warto dodać, że rodzina Yena jest też muzykalna, młody Donnie był uczony grać na kilku instrumentach, w tym pianinie. Chwali się też znajomością tańczenia breakdance i hip-hop.

Jak łatwo się domyśleć, Donnie Yen rozpoczął swoją karierę aktorską od filmów walki. Pierwszy z nich to „Drunken Tai Chi” z 1984, gdzie od razu zagrał główną rolę. To otworzyło mu wiele drzwi. Kolejny ważny film to „Tiger Cage” z 1988. Te role spowodowały, że go dostrzeżono i trafił do „Dawno temu w Chinach 2” (1992) z Jetem Li. Przez kolejne lata grał dalej głównie w azjatyckich filmach walki. Są to choćby „Żelazna małpa”, ale też serial „Fist of Fury”.

Yenowi jednak sława mistrza walki przestała wystarczać i okazyjnie aktora. Założył więc firmę producencką i zaczął tworzyć własne filmy także jako reżyser. Są to „Legend of the Wolf” (1997) czy „Ballistic Kiss”(1998) i „Shanghai Affairs”(1998). Choć filmy zostały dobrze ocenione, jednak nie spodobały się szerokiej publiczności. Doprowadziło to Yena na krawędź bankructwa. Zaczął więc szukać innych zleceń i tak trafił ponownie do USA. Tam pracował jako choreograf scen walki choćby w „Niezniszczalnym IV: Ostatniej rozgrywce” (2000) czy „Blade: Wiecznym łowcy II” (2002). W obu też wystąpił w mniejszych rolach.

W 2002 pojawił się film „Hero”, który był wielkim powrotem Yena. Główną rolę zagrał w nim Jet Li i to on poprosił o obsadzenie Donniego w roli swojego przeciwnika, doceniając jego umiejętności walki. Film był sukcesem nie tylko kasowym, ale też wypłynął poza rynek azjatycki. Dostał nawet nominację do Oskara w kategorii najlepszego filmu nieanglojęzycznego.

W kolejnych latach Yen zajął się głównie choreografią (także gier komputerowych), choć nie gardził popisami aktorskimi. Wielkim powrotem do kin jest jednak dopiero „Ip man” z 2008. To quasi-biografia Winga Chu, mistrza, który uczył Bruce’a Lee. Yen zagrał główną rolę, film zaś okazał się być wielkim przebojem kasowym i uczynił z Yena gwiazdę. Doczekał się też już dwóch kontynuacji.

Ten film sprawił, że Yen zaczął dostawać propozycję z Hollywood. Ale wiele z nich odrzucił. Mógł wystąpić w „Niezniszczalnych 2”, ale nie chciał. Zrezygnował też z nowej wersji „Siedmiu samurajów”. Za to zagrał główną rolę w drugiej części „Przyczajonego tygrysa, ukrytego smoka”, który był chińsko-amerykańską koprodukcją telewizyjną.

Obecnie zaś poza „Łotrem Jeden” gra też w innej amerykańskiej produkcji, „xXx: The Return of Xander Cage”.

Yen jest laureatem wielu azjatyckich nagród filmowych.

Prywatnie Yen zajmuje się działalnością filantropijną. Jego żona Cissy Wang jest byłą miss. Mają dwójkę dzieci.
Kilka zdjęć Donniego.


Jako Ying Xiong w „Hero”


Jako Yip Man w serii „Ip Man”


Jako Jin Yi Wei w „14 ostrzy”

Dotychczas z ekipy „Łotra Jeden” prezentowaliśmy sylwetki:
Gareth Edwards - reżyser
Gary Whitta - pierwszy scenarzysta
Chris Weitz - drugi scenarzysta
Jason McGatlin - producent
Kathleen Kennedy - producentka
Felicity Jones - aktorka
Riz Ahmed - aktor
Diego Luna - aktor
Alan Tudyk - aktor
Ben Mendelson - aktor
Mads Mikkelsen - aktor
Forest Whitaker - aktor
KOMENTARZE (9)

Świat Filmu

„Księga dżungli” w kinach

2016-04-15 12:31:32

Dziś na nasze ekrany wchodzi „Księga dżungli” (The Jungle Book) Jona Favreau. Jest to kolejna adaptacja prozy Rudyarda Kiplinga, tym razem ze stajni Disneya. W roli zwierząt w oryginale usłyszymy Lupitę Nyong’o (Maz Kanata, tym razem jako wilczyca), Idrisa Elbę, Billa Murraya, Scarlett Johansson, Christophera Walkena i Bena Kinsleya. Dodatkowe głosy zwierząt stworzył Dee Bradley Baker, czyli kapitan Rex.
Za muzykę odpowiada John Debney, a zdjęcia Bill Poe.

Jest to jedna z dwóch powstających równolegle adaptacji tej powieści. Druga w reżyserii Andy’ego Serkisa została ostatnio przesunięta na 2018.

„Księga dżungli” to opowieść o małym chłopcu przygarniętym przez wilczą rodzinę. Część zwierząt zaprzyjaźnia się z dorastającym Mowglim, ale nie tygrys Shere Khan...

W Polsce dostępne są zarówno wersje z dubbingiem jak i napisami.

<


Za tydzień natomiast w naszych kinach pojawi się „Cloverfield Lane 10”. Obraz jest w pewien sposób powiązany z „Projekt: Monster” (Cloverfield). Producentami obu tych filmów są J.J. Abrams i Bryan Burk oraz Ben Rosenblatt („Przebudzenie Mocy”). Za reżyserię odpowiada Dan Trachtenberg. Występują: John Goodman, Mary Elizabeth Winstead i Bradley Cooper (tylko głos).

Młoda kobieta odzyskuje przytomność po wypadku samochodowym. Znajduje się w podziemnym skronie. Dowiaduje się, że atak chemiczny skaził całą planetę, ale kobieta decyduje się na wyjście ze schronu...


KOMENTARZE (8)

Świat Filmu

Zmarli Erik Bauersfeld i Drewe Henley

2016-04-06 06:54:44

3 kwietnia w swoim domu w Berkeley zmarł Erik Bauersfeld. Pamiętamy jego głos, użyczył go admirałowi Ackbarowi w „Powrocie Jedi”, a także w „Przebudzeniu Mocy”. To on powiedział słynne „to pułapka!”

W „Powrocie Jedi” Bauersfeld podkładał także głos Bibowi Fortunie.

Bauersfeld podkładał także głos w „A.I. Sztuczna Inteligencja” Stevena Spielberga oraz „Crimson Peak: Wzgórze krwi”.

Erik urodził się 28 czerwca 1922 w Nowym Jorku, gdy zmarł miał 93 lata.14 lutego natomiast zmarł Drewe Henley, brytyjski aktor który zagrał przywódcę czerwonych w „Nowej nadziei”. Miał 76 lat.

W jego przypadku „Gwiezdne wojny” stanowiły ukoronowanie kariery. Wcześniej występował w brytyjskich serialach telewizyjnych. Zagrał też w „Gdy dinozaury władały światem” (1970), „Lalce na łańcuchu” (1971) czy słynnym serialu „Kosmos: 1999”.

Z czasem jego postać zyskała imię: Garven Dreis.


KOMENTARZE (13)

Świat Filmu

Debiut reżyserski Natalie Portman

2016-04-01 18:55:43

Dziś na nasze ekrany wchodzi film „Opowieść o miłości i mroku” (A Tale of Love and Darkness) w reżyserii Natalie Portman. To jest jej debiut w tej roli. Aktorka, będąca także producentką, napisała także scenariusz i zagrała główną rolę. Innym z producentów jest Ram Bergman (Epizod VIII), a jeszcze innym Allison Shearmur („Rogue One”). Za zdjęcia odpowiada Sławomir Idziak. Poza Natalie Portman w filmie występują Makram Khoury, Shira Haas i Gilad Kahana.

„Opowieść o miłości i mroku” to adaptacja bestsellerowej autobiografii izraelskiego twórcy Amosa Oza. Ojciec Oza był bardzo pragmatyczny i przyziemny, ale jego matka, choć bardzo nieszczęśliwa, była kobietą o niebywałej fantazji. Opowiadała swojemu synowi różne historyjki, a te w pewien sposób pomogły stać mu się jednym z najwybitniejszych pisarzy świata.Zmieniamy klimat na komedię. Od dziś także w kinach grany jest „Dope” Ricka Famuyiwa. W roli narratora w filmie wystąpił Forest Whitaker („Rogue One”). W rolach głównych występują Rakim Mayers, Blake Anderson, Zoë Kravitz i Bruce Beatty.

Malcolm jest geekiem zafascynowanym hip-hopem i latami dziewięćdziesiątymi. Mieszka w nieciekawej okolicy, pełnej przemocy i narkotyków. Chce się wyrwać ,a jego marzeniem są studia na Harvardzie. Pewnego dnia na jego drodze staje Dom, dealer narkotyków, który także jest zafascynowany hip-hopem…


KOMENTARZE (7)
Loading..