TWÓJ KOKPIT
0

Świat Filmu

James Earl Jones żegna się z Vaderem

2022-10-14 17:04:25

W rozmowie z Vanity Fair, Matthew Wood zdradził, iż 91-letni aktor, James Earl Jones postanowił rozstać się z rolą Dartha Vadera. Nie będzie już dłużej podkładał pod niego głos. Właściwie nie jest to żadna nowość, bowiem ostatni raz nagrał jedną linię w „Skywalker. Odrodzenie”. Vader w serialu „Obi-Wan Kenobi” został udźwiękowiony dzięki wykorzystaniu oprogramowania firmy Respeecher, o którym pisaliśmy tutaj.

Jak donosi Wood, wszystko jest w jak najlepszym porządku. Takie były ustalenia między aktorem a Lucasfilmem. Choć fizycznie James Earl Jones przejdzie na emeryturę, jego cyfrowy, odtworzony dzięki sztucznej inteligencji głos, będzie nadal głosem Dartha Vadera.

Jak się okazuje, wkład Jamesa Earla Jonesa w „Obi-Wana Kenobiego” był trochę większy, niż nagrane, archiwalne dialogi. Aktorowi pokazano, a raczej odegrano rezultat i był on krytycznym recenzentem, doradzającym im pewne rzeczy.

Tak więc o przyszłość możemy być spokojni. Głos Vadera pozostanie z nami bardzo długo, a James Earl Jones będzie mógł się rozkoszować swoją emeryturą.
KOMENTARZE (9)

Świat Filmu

P&O 509: Czy praca nad dźwiękiem i montażem daje możliwość używania innych talentów?

2022-10-09 00:35:58Znów pytanie techniczne, odpowiada Ben Burtt.P: Czy zadania związane z udźwiękowieniem i montażem umożliwiły ci nałożenie się umiejętności i konceptów? O: Tworzenie filmów to łączenie wielu umiejętności i procesów. Zacząłem od tego, że interesowałem się pisaniem, reżyserowaniem, muzyką, efektami specjalnymi, dźwiękiem i montażem. Wszystkie te zadania są ze sobą powiązane i się nakładają. Nauczyłem się przez wiele lat pracy z dźwiękiem, jak wzmocnić dramatyczność warstwą dźwięku. Jako montażysta, z kolei muszę ją wzmocnić warstwą obrazu. Proces budowania pełnej dramaturgii dźwiękiem jest taki sam jaki stosuję do obrazu. Kluczowym elementem w tworzeniu filmów jest zestawienie dźwięków i obrazów, by wywołać oczekiwaną reakcję emocjonalną u publiczności.

Jestem bardzo szczęśliwy, że „Gwiezdne Wojny” dały mi możliwość zmierzenia się z dwoma dyscyplinami. To nie jest norma.
KOMENTARZE (1)
Loading..