TWÓJ KOKPIT
0

Gry

Gry z Gwiezdnych Wojen za darmo z okazji Amazon Prime Day

2022-07-12 15:24:36Macie juź Amazon Prime? Jeśli nie to być może nadeszła okazja aby wykorzystać przynajmniej darmowy okres próbny. W ramach obchodów Amazon Prime Day firma rozdaje ponad 30 gier, wśród których jest kilka tak głośnych tytułów jak Mass Effect Legendary Edition, GRID Legends czy Need for Speed Heat. Jednak nie dla tego piszemy tutaj o ofercie, fanów Gwiezdnych Wojen ucieszą na pewno poniższe tytuły:

STAR WARS: Jedi Knight: Jedi Academy
STAR WARS: Jedi Knight: Jedi Outcast
STAR WARS: Republic Commando

Jeśli nadal nie macie tych tytułów w swoich cyfrowych kolekcjach, to jest to świetna okazja, taniej już nie będzie.
KOMENTARZE (4)

Gry

„Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords” na Nintendo Switch

2022-06-08 22:55:06


Dzisiaj (08.06) w wersji cyfrowej zadebiutowała druga część Knights of the Old Republic na konsoli Nintendo Switch. Pierwsza część pojawiła się w listopadzie zeszłego roku, teraz do niej dołączyła kontynuacja The Sith Lords, która zawiera tekstury i wstawki filmowe w jakości HD oraz interfejs dostosowany do konsoli od Nintendo.

Wkrótce do gry trafi również darmowy pakiet DLC zatytułowany The Sith Lords Restored Content, który będzie dodawał go rozgrywki m.in. dodatkowe dialogi, misję z HK-47 oraz odświeżone zakończenie. Grę można zakupić w eShopie w cenie 56 złotych oraz w pakiecie z pierwszą częścią za 106 złotych. Limited Run Games już zapowiedziało, że tak jak w przypadku pierwszego KotORa druga część również trafi do sprzedaży w wersji fizycznej.

Poniżej prezentujemy zwiastun Star Wars: Knights of the Old Republic II: The Sith Lords na Nintendo Switch:
KOMENTARZE (5)

Gry

Star Wars Jedi: Survivor zapowiedziane

2022-05-28 09:10:15Tegoroczne Star Wars Celebration, chociaż pozbawione wielkich niespodzianek, to jednak obfituje w dobre wiadomości. Dzisiaj w nocy potwierdzono powstawanie Star Wars Jedi: Survivor, kontynuacji udanego Fallen Order. O nowej grze wiemy na razie niewiele, zwiastun kończy się ujawnieniem roku premiery, zagrać mamy już w 2023 roku. Według podanych dotąd informacji gra ma trafić wyłącznie na platformy obecnej generacji, czyli na Playstation 5, XBOX Series X/S i komputery osobiste.


KOMENTARZE (10)

Gry

P&O 487: Co robił „Egzekutor” w „The Force Unleashed”?

2022-05-08 09:50:34Dziś pytanie o kanoniczność tego, co widzimy w grze (znajdującej się obecnie już poza kanonem).

P: Jak to jest możliwe, żeby „Egzekutor” pojawił się w The Force Unleashed w formie zdolnej do lotu, skoro jego konstrukcja nie została skończona jeszcze po bitwie o Yavin?

O: W trakcie „The Force Unleashed”, „Egzegukutor” potrzebował jeszcze kilku lat by zostać ukończonym. Początkowo okręt został zbudowany w całkowitej tajemniczy przez droidy w bezpiecznym miejscu niedaleko Fondoru. Do stoczni Fondoru przetransportowano go w ostatnich fazach konstrukcji.
KOMENTARZE (1)

Gry

Lego Star Wars: The Skywalker Saga ze zwiastunem premierowym

2022-04-07 12:05:08We wtorek miała miejsce premiera Lego Star Wars: The Skywalker Saga, naszą recenzję możecie przeczytać tutaj. A tymczasem do sieci trafił zwiastun przygotowany na premierę:


KOMENTARZE (1)

Gry

Lego Star Wars The Skywalker Saga Recenzja

2022-04-04 17:15:45Już jutro długo wyczekiwana premiera Lego Star Wars: The Skywalker Saga, a już dzisiaj zapraszamy do naszej recenzji, którą znajdziecie tutaj.


KOMENTARZE (10)

Gry

Lego Star Wars: Saga Skywalkerów coraz bliżej.

2022-03-31 13:46:00Wielkimi krokami zbliża się premiera długo oczekiwanej gry ze świata Gwiezdnych Wojen. Już 5 kwietnia zagramy w Lego Star Wars: The Skywalker Saga na konsolach Playstation, Xbox, Nintendo Switch i komputerach. Tymczasem do sieci trafił nowy zwiastun, zatytułowany "Darkness is Rising".


KOMENTARZE (7)

Gry

Które z gier Star Wars działają na Steam Decku?

2022-02-25 12:26:10

Steam Deck, czyli hybryda peceta i przenośnej konsoli ma premierę dziś o 19. Valve obiecywało pełen dostęp do biblioteki Steama i chociaż na chwilę obecną niespełna tysiąc gier zostało zbadanych przez korporację, szacuje się że ok. 80% tytułów powinno być co najmniej grywalnych. Z tej okazji postanowiliśmy sprawdzić jak gry spod znaku „Gwiezdnych wojen” mogą sobie radzić na Decku. Nie mamy Decka i nie możemy stwierdzić jak gry działają w rzeczywistości, ale możemy wykorzystać dostępne publicznie narzędzia i oszacować ich kompatybilność. Czeka nas trochę tekstu i nowych informacji, więc zróbcie sobie kawę i rozsiądźcie się wygodnie lub zapiszcie sobie artykuł na później.

Wstęp: Deck i Proton

Steam Deck na materiale promocyjnym.

SteamOS, którego używa Deck, to zmodyfikowana wersja Arch Linuxa. Jest to zwykły system operacyjny dla komputerów osobistych, jak Windows. Można instalować w nim zewnętrzne programy, w tym inne sklepy i gry – choć obecnie tylko Steam i itch.io oferują oficjalne aplikacje – oraz podłączać wszelkie maści peryferia za pośrednictwem hubów USB i Bluetootha – od myszy i klawiatury po (teoretycznie) drukarki. Aby uruchomić programy napisane pod Windowsa, SteamOS wykorzystuje Protona. Proton nie opiera się na emulacji, a dużo wydajniejszej warstwie kompatybilności (zwanej Wine) tłumaczącej windowsowe polecenia na zrozumiałe przez Linuxa. Co ciekawe, często lepiej działa ze starymi programami niż nowe wersje Windowsa.
ProtonDB pozwala łatwo sprawdzić jak gry ze Steama radzą sobie na różnych dystrybucjach Linuxa (w przypadku Decka najbliższa konfiguracja to Manjaro Linux z GPU i CPU od AMD), wykorzystując informacje zgłaszane przez innych użytkowników. Ranking platynowy oznacza, że gra działa bez zarzutów (nie posiada błędów nieistniejących na Windowsie), a złoty że do optymalnego działania należy wprowadzić pewne zmiany ręcznie – czasem chodzi tylko o zmianę ustawień grafiki, ale czasem trzeba się bardziej wysilić, dlatego dobrze jest przeczytać ostatnie raporty użytkowników. Valve wprowadziło też własny system, dedykowany dla Decka: przeglądają wszystkie gry, dzieląc je na zweryfikowane, grywalne i niewspierane. Zweryfikowane gry powinny działać na Decku bez zarzutu, oferując odpowiednią jakość i komfort rozgrywki na małym ekranie. Tytuły grywalne są, jak sama nazwa wskazuje, grywalne, ale nie oferują optymalnego doświadczenia. Winne zazwyczaj są uciążliwe launchery, brak pełnego wsparcia dla kontrolera (Deck posiada również ekran dotykowy i gładziki) oraz mały, nieczytelny tekst. Pozycje niewspierane nie działają na Decku oraz (zazwyczaj) Linuxie. Większość niewspieranych tytułów to pozycje VR oraz bez wsparcia anti-cheata. Najpopularniejsze: Easy Anti-Cheat i BattlEye dają deweloperom możliwość łatwego włączenia kompatybilności z Protonem. Gry mogą zostać uznane za niewspierane jeśli można je uruchomić, ale zawierają błędy.
Uwagi: Jeśli nie podano inaczej, gra nie została zweryfikowana przez Valve. Nie możemy w tej chwili ocenić jak niezweryfikowane gry poradzą sobie ze specyficzną charakterystyką Decka, np. małym wyświetlaczem czy brakiem myszy i klawiatury. Opinie graczy pochodzą z ProtonDB. Część błędów mogła zostać rozwiązana w najnowszej wersji Protona, jednak obecnie nie ma danych na ten temat.

Steam: gry od EA

„Upadły zakon” na materiałach promocyjnych.

EA nie tworzy portów swoich gier na Linuxa, jednak gwiezdnowojenne pozycje dobrze działają z Protonem. W jednym ze zwiastunów Steam Decka moglibyśmy nawet zobaczyć „Upadły zakon”. Niestety Origin przy uruchamianiu przez Steama nie oferuje pełnego wsparcia dla kontrolerów.
Squadrons – na jakiś tydzień przed premierą Decka EA uruchomiło wsparcie anti-cheata dla Protona, dzięki czemu gra powinna działać bez problemów. Kilka dni później Valve oznaczyło ją jako grywalną ze względu na ostrzeżenie o niekompatybilnym systemie operacyjnym.
Jedi: Upadły zakon – tytuł jest grywalny, jedynym problemem jest Origin, który nie zawsze sam się wyłącza po zakończeniu gry. Jak mogliśmy zobaczyć na materiałach promocyjnych, gra działa bez zarzutu.
Battlefront 2 (DICE) – również grywalny, tu ponownie problemem jest Origin i jego brak wsparcia dla kontrolerów. Dodatkowo, dostęp do niektórych elementów w grze wymaga użycia ekranu dotykowego lub zmiany ustawień kontrolera. Anti-cheat działa z Protonem.
Battlefront (DICE) – niezweryfikowany, ale powinien sobie radzić podobnie jak sequel.
The Old Republic – kolejna grywalna pozycja. Jedyne problemy to launcher który nie wspiera kontrolera, konieczność ręcznego wywołania klawiatury ekranowej gdy jest potrzebna i złe ikonki przycisków kontrolera w grze (lub ikony myszy i klawiatury).

Steam: LEGO

„LEGO Gwiezdne wojny: Saga Skywalkerów” prawdopodobnie będzie działać na Decku w dniu premiery.

Gry LEGO nie zawsze oferują linuxowe porty, ale praktycznie wszystkie radzą sobie bez żadnych problemów z Protonem.
Przebudzenie Mocy – większość osób nie zgłasza żadnych problemów.
The Clone Wars – it just works™.
The Complete Saga – zweryfikowana.

Steam: starsze tytuły

„Racer” to tytuł w sam raz dla konsoli przenośnej. Czy zadziała na Decku? Prawdopodobnie tak.

Starsze gry mają tendencję do niedziałania idealnie na nowszych komputerach, czy to na Windowsie, czy na Linuxie. Część z problemów wynika z braku wsparcia dla współczesnych rozdzielczości monitorów, co z kolei nie powinno być problemem na Decku z ekranem 720p – chyba że ktoś podłączy zewnętrzny monitor. Jeśli zaś chodzi o mody, używam ich sporo i nie natknąłem się jeszcze na żadne problemy. Jako że gier Star Wars jest bardzo dużo, poniżej przybliżę tylko wybrane z nich.
The Force Unleashed 2 – problemy z filmami wymagają nieoficjalnych łatek, zdarzają się też drobne problemy z teksturami efektami graficznymi. Część osób nie mogła uruchomić gry.
The Force Unleashed – do uruchomienie konieczna jest zmiana nazw laucherów i modyfikacja pliku konfiguracyjnego. W grze pojawiają się liczne problemy graficzne, ale nie blokują rozgrywki.
Knights of the Old Republic 2: The Sith Lords – chyba jedyna gra Star Wars, która otrzymała port na Linuxa. TSL Restored Content Mod działa.
Knights of the Old Republic – KotOR słynie ze swoich problemów z rozdzielczością i niskiej stabilności, na szczęście wszystkie rozwiązania i mody dla Windowsa działają również na Linuxie (z dokładnością do ścieżki katalogu gry).
Battlefront 2 (oryginalny) – grywalny, podobnie jak TOR nie wspiera w pełni kontrolera, wyświetla złe ikony i wymaga ręcznego wywołania klawiatury ekranowej. Multiplayer również działa.
Battlefront (oryginalny) – większość graczy nie zgłasza żadnych problemów.
Empire at War – na Linuxie działa raczej dobrze z okazjonalnymi drobnymi problemami (chwilowe ścięcia przy kompilacji cieni, wolne ładowanie).
Republic Commando – jak większość starszych tytułów ma drobne problemy z wyświetlaniem grafiki i rozdzielczością. Pomijając te problemy, gra działa.
Jedi Knight – Jedi Academy – najczęściej zgłaszanym problemem jest czułość kontrolera/myszy. Multiplayer działa prawidłowo. Aktualizacja: gra została oznaczona jako niewspierana.
Jedi Knight 2: Jedi Outcast – sporo osób zgłasza problemy z grafiką, ale większość można rozwiązać lub nie blokują rozgrywki.
Dark Forces – podobnie jak na Windowsie do uruchomienia gry potrzebny jest emulator DosBox. Mogą pojawić się drobne problemy.
Episode I Racer – w filmikach brakuje dźwięku, zapewne przez użycie własnościowych kodeków (Valve powoli pracuje nad rozwiązaniem tego problemu).
Galactic Battleground Saga – uruchomienie jej i doprowadzenie do stanu używalności może wymagać pewnej gimnastyki, np. pobrania nieoficjalnej wersji Protona i modów. Nie radzi sobie z rozdzielczością współczesnych monitorów, ale Deck ma wystarczająco mały ekran.

Gry spoza Steama

Deck z działającymi sześcioma kontrolerami podłączonymi przez Bluetooth, jednym przewodowo, głośnikiem bezprzewodowym, klawiaturą i myszką.

Jako że Deck ma możliwości peceta jest to temat na oddzielny artykuł (który mogę napisać, jeśli będzie duże zainteresowanie). Podam zatem tylko ogólne informacje. Protona (i Wine) można stosować do aplikacji poza Steamem i istnieją programy, które znaczącą to ułatwiają (jak Lutris). Ponieważ większość sklepów nie oferuje launcherów pomocne mogą okazać się projekty społeczności: Lutris do gier ze Steama, Goga, Humble Bundle, EGS, fizycznych nośników i innych, a wkrótce również Origina i Ubisoft Connect; Heroic Games Launcher do Epica, a wkrótce Goga; Minigalaxy do Goga. Oficjalne launchery na Windowsa można również uruchomić za pomocą Protona/Wine, tak jak robi to Steam np. dla Origina. Ponadto Humble i Gog oferują gry na Linuxa i Windowsa działające bez dodatkowych aplikacji, mimo że Gog twierdzi inaczej. Stosując przejściówki można również podłączyć do Decka napęd optyczny i o ile Valve nie zdecydowało się na uszczuplenie bazy sterowników powinien on działać jak w zwykłym komputerze. A przecież są jeszcze emulatory…

Podsumowanie

Jak widać zdecydowana większość gier z naszego uniwersum powinna działać na Decku – niektóre trochę lepiej, inne trochę gorzej. Spośród siedmiu sprawdzonych przez Valve gier pięć jest grywalnych, jedna zweryfikowana i jedna niewspierana, a wg ProtonDB z 36 gier na Steamie 27 ma co najmniej złotą kategorię. Jeśli jesteście ciekawi jak Deck poradziłby sobie z Waszą biblioteką Steama istnieje na to prosty sposób. Macie jeszcze jakieś pytania dotyczące gier Star Wars na Decku? Dajcie nam znać pod tym newsem a chętnie na nie odpowiemy.

Artykuł zaktualizowano o 14:15 dodając informację o przyznaniu kategorii „niewspierana” grze „Jedi Knight: Jedi Academy” oraz doprecyzowano, że niewspierane gry mogą być uruchomione na Decku, ale będą zawierać błędy.
KOMENTARZE (6)

Gry

Nowe rozszerzenie do „The Old Republic"

2022-02-15 17:29:35

Dziś zadebiutował nowy dodatek do „The Old Republic" zatytułowany „Legacy of the Sith" (darmowy dla subskrybentów). Znajdą się w nim między innymi:

- Nowy flashpoint: Elom, gdzie będziemy zwiedzać zrujnowaną fortecę Sithów na tytułowej planecie. Budowla owa została usunięta z wszelkich zapisów i nagrań.

- Nowy Galaktyczny Sezon z nowymi nagrodami.

- Zwiększono poziom poziom postaci do 80.

- Nowe kombinacje klas i stylów walki. Więcej o nich tutaj.

- Nowy wygląd ekranu tworzenia postaci, a także karty postaci i jej ekwipunku.- Z okazji dziesięciolecia gry pojawią się sprzedawcy, którzy będą mieli różne nowe przedmioty i dekoracje. Będą dostępni do stycznia przyszłego roku.

W cenie około 180 zł możecie kupić na stronie Steam albo oficjalnej stronie gry edycję kolekcjonerską dodatku, zawierającą 30 dni czasu gry i dostęp do wszystkich poprzednich rozszerzeń, 2400 cartel coins, nowy podwójny miecz świetlny (nosił go mistrz Malgusa, Darth Vindican), minipeta oraz nowy pojazd. Do zakupu zapraszamy w to miejsce na Steamie.

A na koniec udostępniony dzisiaj cinematic, zatytułowany Disorder".


KOMENTARZE (12)

Gry

Electronic Arts potwierdza prace nad trzema tytułami.

2022-01-25 16:10:31Wygląda na to, że odebranie Electronic Arts praw wyłączności podziałało na giganta mobilizująco. EA nie zdradza szczegółów, ale wygląda na to, że twórcy Apex Legends, Titanfall i Star Wars Jedi: Fallen Order pracują aktualnie nad trzema grami ze świata Gwiezdnych Wojen.
Nie znamy szczegółów, ale Vince Zampella, założyciel Respawn, nadzoruje projekty wspierany przez Lucasfilm Games. Studio Respawn współpracuje z Bit Reactor i trzecim nieujawnionym zespołem.

Pierwsza z planowanych gier to strzelanina FPP tworzona pod kierownictwem Petera Hirschmanna, reżysera z Respawn, który współtworzył pierwsze wersje Star Wars Battlefront. Drugą grą jest strategia, nad którą pracuje Bit Reactor. Ostatnim tytułem jest sequel Star Wars Jedi: Fallen Order.

Ogłoszeniom nie towarzyszy żaden teaser czy grafika koncepcyjna, co oznacza, że musimy się uzbroić w cierpliwość, bo gry mogą być w bardzo wczesnych fazach powstawania.
KOMENTARZE (14)
Loading..