TWÓJ KOKPIT
0

Karcianki

Mechanika "Star Wars: Gry karcianej"

2013-02-14 00:06:52 Galakta

Na stronie Galakty ukazał się artykuł, który przybliża mechanike nowej gry karcianej spod znaku Gwiezdnych Wojen, która ukaże sie na polskim rynku już w drugim kwartale bieżącego roku:

Flota Imperialna przeczesuje galaktykę w poszukiwaniu ukrytej bazy Sojuszu Rebeliantów, z nadzieją pozbycia się Rebelii jednym potężnym strzałem nowo wybudowanej Gwiazdy Śmierci. Kiedy gwiezdne niszczyciele Imperium zaczynają się zbliżać, najwięksi bohaterowie Rebelii, widząc, że nie ma czasu do stracenia, zbierają siły do ostatniego, desperackiego ataku…

Polska premiera gry karcianej Star Wars, zapowiedziana przez nas na II kwartał tego roku, zbliża się wielkimi krokami. Z tej okazji przyjrzyjmy się jej trochę bliżej, przygotowując się do wyprawy zarówno do serca Galaktyki jak i na Zewnętrzne Rubieże…

Nowa nadzieja
Gra karciana Star Wars to nowy tytuł LCG, osadzony w uniwersum Gwiezdnych Wojen, którego akcja rozgrywa się w czasie wydarzeń znanych z oryginalnej trylogii. Rywalizacyjna rozgrywka ma charakter asymetryczny – gracze reprezentują jasną i ciemną stronę Mocy, a kolejne partie obrazować będą zmagania między tymi potęgami. Obie strony Mocy reprezentowane są przez różne stronnictwa, w przypadku jasnej są to Jedi, Sojusz Rebeliantów oraz Przemytnicy i Szpiedzy, natomiast ciemna strona rzuci do walki Sithów, Imperialną Marynarkę oraz Szumowiny i Nikczemników. Każde ze stronnictw jest nastawione na inny sposób prowadzenia rozgrywki, co sprawia, że każdym z nich gra się zupełnie inaczej. Oczywiście pośród kart wszystkich frakcji znajdziemy znanych z filmów bohaterów, statki kosmiczne czy planety, co pozwala lepiej wczuć się w odgrywane role i poczuć się jak jeden z bohaterów Gwiezdnych Wojen.

Dzięki grze karcianej Star Wars będziemy mogli odtworzyć batalie znane z filmów, lub stworzyć zupełnie nowe historie i scenariusze osadzone w uniwersum Gwiezdnych Wojen, prowadząc do walki bohaterów takich jak Luke Skywalker, Darth Vader czy Han Solo, dowodząc eskadrami gwiezdnych myśliwców lub całymi flotami Imperialnych niszczycieli

W świecie Gwiezdnych Wojen nie mogło również zabraknąć wpływu Mocy na rozgrywkę. Podczas gry gracze mogą poświęcić się Mocy, dzięki czemu mogą wykorzystać jej potęgę przeciwko swoim przeciwnikom!

Rozgrywka skonstruowana jest na zasadzie naprzemiennie wykonywanych przez graczy tur. Podczas każdej z nich gracze mają możliwość wykonywania różnego rodzaju akcji (zagrywanie lub wykorzystywanie już zagranych kart, przeprowadzanie ataków itp.). W kolejnych turach każdy z graczy stara się realizować cele, niezbędne do osiągnięcia zwycięstwa, różne dla każdej ze stron Mocy.

Gracz reprezentujący ciemną stronę ma za zadanie umocnić swoją władzę nad galaktyką poprzez wybudowanie Gwiazdy Śmierci. Jest ona reprezentowana w grze przez specjalną tarczę, na której liczbami oznaczono kolejne etapy budowy. Na początku każdej tury tarcza jest obracana, do momentu aż osiągnie wartość 12, kiedy gra kończy się zwycięstwem ciemnej strony. Podstawowo tarcza obracana jest o jeden punkt, ale wykorzystując różnorodne strategie gracz reprezentujący ciemną stronę może przyspieszać budowę, zmuszając przeciwnika do ataków na umocnione pozycje.


Jasna strona Mocy – przedstawiona w grze jako działania Sojuszu Rebeliantów – ma za zadanie przejmować ważne dla Imperium planety lub sabotować działania, reprezentowane w grze przez karty Celów. Zdobycie trzech takich kart zapewnia zwycięstwo Rebelii i uwolnienie wszystkich istot galaktyki spod imperialnej tyranii.


Obie strony konfliktu są w grze oddane w bardzo klimatyczny sposób – z jednej strony mamy potężne Imperium, mające dostęp do dużych środków i wielu potężnych jednostek, powoli umacniające swoją przewagę. Z drugiej zaś Rebeliantów, dysponujących niewielkimi siłami, ale zdeterminowanych i gotowych do poświęceń, a na dodatek działających pod presją czasu.

Asymetria rozgrywki, razem ze stronnictwami różniącymi się stylem gry zapewnia ogromną różnorodność, która powinna zadowolić każdego gracza.

Elegancka broń, na bardziej cywilizowane czasy.
W grze karcianej Star Wars pojawia się kilka nowych rozwiązań, nie spotykanych wcześniej w grach LCG, zapewniających dodatkowe emocje podczas rozgrywania kolejnych partii, a także wprowadzających dodatkowe możliwości strategiczne i wzbogacających rozgrywkę.

Pierwsza innowacja występuje podczas fazy konfliktu, kiedy gracze mogą przeprowadzać ataki na przeciwnika. Atakujący gracz wybiera kartę Celu, którą będzie próbował zdobyć, a następnie wyznacza jednostki które chciałby wysłać do walki. Obrońca ma możliwość powstrzymania ataku, wyznaczając do obrony swoje jednostki. Kiedy ma dojść do starcia, gracze przeprowadzają pojedynek, wykorzystując nową mechanikę „walki o przewagę”.

Walka o przewagę pozwala na zwiększenie swoich szans na zwycięstwo w konflikcie, co często może decydować o losach całej rozgrywki. Polega ona na naprzemiennym zagrywaniu przez graczy zakrytych kart, do momentu aż obu nie skończą się karty lub nie spasują. Karty są odkrywane, a znajdujące się na nich symbole Mocy sumowane. Gracz który zebrał więcej symboli wygrywa walkę o przewagę i będzie miał możliwość skorzystania ze związanych z tym premii. Po pierwsze, jego jednostki będą atakowały jako pierwsze, co daje możliwość wyłączenia z walki niektórych kart przeciwnika. Ponadto, niektóre z kart otrzymują dodatkowe akcje (np. ataku) jeśli gracz wygra walkę o przewagę.


Jeden z najpotężniejszych i najbardziej wszechstronnych wojowników po jasnej stronie Mocy – Luke Skywalker, którego biegłość w posługiwaniu się Mocą reprezentowana jest przez trzy symbole Mocy.

Nowa mechanika sprawia, że walki stają się wiele ciekawsze. Dzięki niej nie ma w grze sytuacji, kiedy karty na ręce są bezużyteczne. Wymusza także na graczach planowanie poszczególnych ataków pod kątem ich opłacalności – czasem nie ma sensu wykorzystywać kart aby zdobyć mało istotne cele. Dodatkowo sprytni gracze mogą próbować blefu, zmuszając przeciwnika aby sam pozbył się lepszych kart z ręki. Zarządzanie kartami w ręce ma w grze karcianej Star Wars zupełnie nowy, niespotykany wcześniej wymiar.

Oczy mamią, nie ufaj im. Skup się na uczuciach.
Drugą innowacją występującą w grze karcianej Star Wars jest budowanie talii. W większości gier karcianych gracze mają możliwość tworzenia własnych konstrukcji, zawierających karty odpowiadające ich stylowi gry. Jednak takie tworzenie od zera wymaga dużego doświadczenia, a początkującym graczom trudno jest przygotować dobrze działające talie.

Star Wars: gra karciana również oferuje graczom możliwość przygotowania swojej własnej talii, ale jej budowa ma tutaj dużo prostszy charakter, ponieważ tworzy się ją z zaprojektowanych przez twórców gry zestawów kart. Każdy z zestawów składa się z sześciu kart: karty Celu oraz pięciu przypisanych do niej kart, dobranych w taki sposób, aby wzajemnie się uzupełniały.

Dzięki takiemu rozwiązaniu nawet początkujący gracz jest w stanie szybko i w prosty sposób stworzyć talię, która będzie odpowiadać jego stylowi gry, a samo przygotowanie do gry zajmuje tylko kilkanaście minut. Z drugiej strony bardziej doświadczeni gracze również nie będą zawiedzeni. Star Wars: gra karciana wymusza odejście od tradycyjnego schematu budowy talii karta po karcie i oceniania każdej z nich osobno. Zamiast tego trzeba rozpatrzyć zalety i wady całego zestawu kart oraz synergie pomiędzy poszczególnymi zestawami wchodzącymi w skład talii. Pomimo tego, że nowa mechanika tworzenia talii wydaje się prosta, składanie talii według własnego pomysłu nadal jest świetną zabawą.

Moc jest silna w twojej rodzinie.
Star Wars: gra karciana wprowadza wiele innowacyjnych elementów, niespotykanych wcześniej w grach karcianych. Prostota zasad, wykorzystywanie zaawansowanych strategii i taktyk, rozbudowane możliwości budowania talii oraz postacie i wydarzenia znane z jednego z najbardziej rozpoznawalnych uniwersów czynią z tej gry jeden z najciekawszych i najbardziej wciągających tytułów spośród wszystkich gier karcianych! Rozegranie emocjonujących bitew i dynamicznych pojedynków będzie możliwe już w II kwartale tego roku. Niech Moc będzie z Wami!


Temat na forum
KOMENTARZE (6)
Loading..