TWÓJ KOKPIT
0

Kolekcjonerstwo

50-lat LEGO

2008-01-30 21:57:00

Niecodzienną rocznicę obchodzą klocki LEGO. 28 stycznia 1958 roku o godzinie 13:58 czasu obowiązującego w Danii opatentowano klocki LEGO.

Fragment z patentu:Na początek trochę historii: (część danych za Wikipedią)

LEGO to firma zabawkarska, założona przez Ole Kirk Christiansena w 1932 roku w Billund w Danii. W początkowych latach istnienia firma zajmowała się między innymi produkcją drewnianych zabawek, następnie zabawki stały się jedynym profilem jej działalności. Sam założyciel był cieślą, który omal nie zbankrutował w czasie wielkiego kryzysu. Ratując się zabrał się za tworzenie zabawek, początkowo drewnianych. Jak się później okazało, to było właśnie to, czego potrzebował rynek.

Nazwę LEGO firma przyjęła w 1934. Jest to skrót utworzony z duńskiego zwrotu 'Leg godt' ('baw się dobrze'), natomiast po łacinie lego znaczy składam.

Od 1947 firma LEGO zaczęła produkować zabawki plastikowe. Wielki światowy sukces przyniosły firmie klocki - "cegiełki" składane razem za pomocą systemu wypustek i odpowiadającym im gniazd, pozwalające na uzyskiwanie wielu możliwych kombinacji połączeń. Pierwszy rodzaj klocków wyprodukowany został w 1949 roku, w ciągu następnych lat firma stopniowo poszerzała asortyment.

Warto dodać, że to nie firma LEGO odpowiada za wymyślenie klocków. Stworzył je niejaki Hilary Fisher Page, brytyjski wynalazca tworząc Kiddicraft Self-Locking Building Brick. Ole zainspirwoał się tym i zaczął tworzyć swoje klocki. Po latach Page popełnił samobójstwo (z powodów problemów finansowych) a LEGO wykupiło prawa do Kiddicraft. Pierwsze klocki firmy LEGO pojawiły się w 1947 i nazywały się Automatic Binding Bricks.I zaczęło je rozwijać. Przede wszystkim zmieniono trochę nie pomysł, a strukturę klocków, tak by były bardziej uniwersalne. Sposób łączenia klocków został opatentowany w 1958 w Danii, a w 1961 w USA. Począwszy od lat 60., zestawy klocków LEGO umożliwiają "budowę" miast z modelami m.in. domów, samochodów i figurkami mieszkańców. Asortyment produkowanych zabawek wciąż się powiększa, obejmując produkty przeznaczone dla różnych grup wiekowych. Cechą charakterystyczną klocków LEGO pozostają rozmaite możliwości ich składania, umożliwiające kreatywną zabawę.Rok 1958 to także rok śmierci założyciela firmy. Schedę po nim przejął jego syn Godfred Kirk Christiansen. I to właśnie jemu należy przypisywać sukces obecnych klocków znanych już pod nazwą LEGO. W 1968 wybudowano pierwszy LEGOLAND, ale prawdziwy rozwój nastał dopiero po roku 1986, kiedy to Godfred przeszedł na emeryturę a kierownictwo nad firmą objął Kjeld Kirk Kristiansen wnuk założyciela. To za jego rządów nie tylko wprowadzono linie Pirates, czy zmieniono Castle (która w końcu po wielu latach przerwy ponownie wróciła do łask), ale co ważniejsze poszedł za ciosem i LEGO, które jest marką samą w sobie, postanowiło kupować licencje na produkty. Od 1999 jedną z najważniejszych licencji firmy są Gwiezdne Wojny. Zatem wraz z 50. rocznicą klocków możemy świętować 10 rok LEGO z nami.
KOMENTARZE (0)

Kolekcjonerstwo

Koszulki Star Wars

2008-01-30 09:45:53 oficjalna

Jak się dowiadujemy z oficjalnej, firma Addict wypuści niedługo trzy, ekskluzywnie wydane koszulki, związane z Gwiezdnymi Wojnami. Każda z nich, będzie sprzedawana w specjalnie przygotowanym pudełku.
Grafiki widoczne na koszulkach są autorstwa Mitcha (podpisującego się czasem również jako Mitchy Bwoy).

Cena pojedynczej koszulki będzie wynosiła ok. 65 dolarów.


KOMENTARZE (27)

Kolekcjonerstwo

Kotobukiya zapowiada X--Winga

2008-01-20 18:12:45 Oficjalna strona StarWars.com

Jak już informowaliśmy w tym newsie Kotobukiya powoli zaczyna reklamować swoje lipcowe gwiezdnowojenne premiery. Na Oficjalnej stronie StarWars.com pojawiła się właśnie zapowiedź kolejnej figurki z tej serii. Tym razem jest to model mylśiwca Incom T-65, znanego wszystkim pod nazwą X-Wing. Figurka ma być w skali 1/35 i ma mierzyć 12 2/3 cala długości. Nie będzie ona jednak zwyczajnym modelem... X-Wing będzie się składał z ponad stu ruchomych części, które będzie można swobodnie odczepiać, co umożliwi stworzenie szczegółowego trójwymiarowego przekroju maszyny. Mozliwe będzie też unieruchomienie płatów skrzydłowych w pozycji bojowej. Do modelu zostanie dodanych osiem figurek, m. in. piloci, astromechy, mechanicy oraz elementy otoczenia pozwalające na stworzenie fragmentu hangaru na Yavinie IV.KOMENTARZE (17)

Kolekcjonerstwo

Kotobukiya - Bossk i 4-LOM

2008-01-18 12:16:00 rebelscum.com

Kotobukiya pokazała nowe zdjęcia najnowszych japońskich figurek z serii Bounty Hunter (warto przypomnieć, że o pierwszej figurce tej serii pisaliśmy w tym miejscu). Oto przedstawiamy Wam droida łowcę nagród 4-LOM:..oraz łowcę Wookieech Bosska:

Jak wspominaliśmy wcześniej do każdego zestawu dodany jest jeden fragment figurki Dartha Vadera. Figurki dostępne do sprzedaży będą w lipcu, ale już teraz obie figurki można zamawiać, na przykład w polskim sklepie internetowym Aliens Group, gdzie kosztują 340 złotych.
KOMENTARZE (7)

Kolekcjonerstwo

Licencja dla Wesco

2008-01-16 20:01:00

Widać, że ostatnio Lucas Licensing ostro wzięło się do roboty. Po obwieszczeniu nowego kontraktu dla Hasbro i eFX. Tym razem finalizowane są rozmowy z brytyjską firmą Wesco, która produkuje zegarki, latarki i różnego typu drobne sprzęty (w tym także np. USB, ramki na obrazki). Firma ta w swojej ofercie ma też wiele innych produktów licencjonowanych, opartych choćby na Piratach z Karaibów. Więcej jak tylko oficjalna poda newsa.
KOMENTARZE (0)

Kolekcjonerstwo

Lego 2008 już w Polsce

2008-01-14 19:43:00

W polskich sklepach (nie tylko internetowych) pojawiły się nowe zestawy LEGO na 2008 rok.

A są to między innymi:
Imperial Dropshipktóry kosztuje 54,90 (w zależności od sklepu, w Poltpie sieciowym także 54,90, ale już w samym sklepie to ponad 70 PLN).

Rebel Scout SpeederCena taka sama.

A dodatkowo jeszcze Rogue Shadowcena 253,90 PLN. Jest to pierwszy i jedyny jak na razie model z The Force Unleashed.

Hailfire Droid & Spider Droidcena 99 PLN

AT-AP WalkerCena 180,90 PLN

Anakin's Jedi StarfighterCena 99,90 PLN.
A to ciekawostka związana z nowymi Wojnami Klonów.
KOMENTARZE (0)

Kolekcjonerstwo

eFX zastąpi Master Replicas? UPDATE

2008-01-10 17:27:10 RI za TheForce.net

Ponad pół roku temu informowaliśmy, że wraz z końcem 2007 roku firma Master Replicas żegna się z Gwiezdnymi Wojnami. Nie było wiadomo jednak, kto przejmie po nich licencję. Oficjalnie nadal nic nie wiadomo na ten temat. Jak donosi jednak TheForce.net firma eFX wykupiła niedawno kilka domen, których nazwy mogą wskazywać na to, że to ona dostała licencję. Mowa tu o domenach http://www.efxstarwars.com, http://www.efxreplicas.com i http://www.efxprops.com.

Do tego dochodzi wygląd kolejnej strony należącej do eFX http://www.efxcollectibles.com. Wygląda znajomo prawda? Chodzą również słuchy, że firma eFX to w większości Ci sami ludzi, którzy tworzyli Master Replicas, tylko obecnie pod inna nazwą. Jak tylko coś się oficjalnie wyjaśni to na pewno damy Wam znać.

UPDATE:
Zgodnie z oficjalnymi już informacjami firma eFX otrzymała licencję na produkcję różnego rodzaju replik, które do tej pory wytwarzała firma Master Replicas. Pierwsze z nich światło dzienne mają ujrzeć na Comic Conie w lipcu tego roku.
Z licencji dla eFX została jednak wydzielona produkcja replik mieczy świetlnych. Tym zajmie się Hasbro. Hasbro zapowiedziało, że pierwsze miecze z linii "Force FX" powinny być dostępne już na wiosnę.
KOMENTARZE (7)

Kolekcjonerstwo

Konkurs Star Wars LEGO

2008-01-09 18:49:00 TheForce.Net

W tym miejscu na blogu Wired.com znajdziecie informacje o konkursie konstruktorskim, który polega na wybudowaniu pojazdu Star Wars z klocków LEGO w stylu steampunkowym (dla niezorientowanych). Przykładowe zdjęcia znajdziecie na blogu. Konkurs trwa od 20 do 31 stycznia 2007. Nagrodą jest zestaw LEGO: AT-AP Walker.
KOMENTARZE (4)

Kolekcjonerstwo

Kolejny zestaw Topps

2008-01-05 11:26:56 oficjalna

Wczoraj na oficjalnej zaprezentowano kolejny zestaw kart Topps z wydania z okazji 30-lecia Gwiezdnych Wojen. Tym razem autorem kart jest Jessica Hickman.

KOMENTARZE (10)

Kolekcjonerstwo

LEGO 2008 odsłona druga

2008-01-03 19:18:00

Już od kilku lat, firma LEGO regularnie dostarcza nam co pół roku kolejne zestawy. Warto dodać, że w swojej dziesięcioletniej już przygodzie z Gwiezdną Sagą, początkowo mieli trochę inne podejście (produkty raz na rok). W tym roku zaś dojdzie do jeszcze jednej ciekawej rzeczy, mianowicie nowe zestawy z pierwszej połowy roku zostaną wydane ze starym logiem kolekcjonerskim (z roku 2007) [co roku od kilku lat Lucasfilm zmieniał logo na opakowaniach produktów]. Dopiero w drugiej połowie roku ujrzymy tak nowe zestawy, jak i nowe logo. Nie trzeba nikogo przekonywać, że będzie to wszystko związane z Wojnami Klonów. Poniżej nowe zestawy, na drugą połowę roku:

Magna Droid Fighter


V-19 Torrent


AT-TE


Republic Gunship


A także TIE Defender i Fighter Tank TX 130S.
Zestawy z pierwszej połowy roku w USA są już dostępne, o Polsce napiszemy niebawem.
KOMENTARZE (0)

Kolekcjonerstwo

Figurki TFU i spoilery

2008-01-02 21:57:00 POTF2.com

Tym razem nieoficjalne, ale za to dość intrygujące. Wszystko dzięki przenikliwości kolekcjonerów w RebelScum. Na początek coś lżejszego, czyli opakowania nowych figurek:
Druga rzecz jest jeszcze ciekawsza, a mianowicie jest to tajny uczeń Vadera w trzech wersjach - Lord Sithów, tajny uczeń i rycerz Jedi. Pierwszy i ostatni prawdopodobnie zależy od wyborów dokonanych w grze, więc kto wie, może kanoniczne odkupienie głównego bohatera, niejako zasugerowane przez Wizardów, wcale nie jest takie pewne?
KOMENTARZE (0)
Loading..