TWÓJ KOKPIT
0

Komiksy

Nowości komiksowe w USA

2005-02-24 22:17:00

Na stronie Dark Horse'a pojawiły się informacje o nowo wydanych komiksach:
- Star Wars Tales #22
- Star Wars Tales 5 TPB - piąta część zbiorczych wydań Talesów
- Star Wars Empire #29.
KOMENTARZE (0)

Komiksy

O komiksowej adaptacji Epizodu III

2005-02-24 14:21:00 Dark Horse

Randy Stradley, wicedyrektor działu edytorskiego w Dark Horse, poinformował na forum wydawnictwa:

Sue Rostoni przesłała mi skończoną wersję scenopisu komiksu bazującego na Epizodzie III. Jest to wczesna wersja, która Miles Lane oraz Doug Wheatley wykorzystali do stworzenia adaptacji. Zawiera też zaznaczone na czerwono sceny, które zostały wycięte z filmu.

Oczywiście, jest za późno, by wprowadzać jakieś zmiany, ponieważ adaptacja jest już w drukarni (tak samo jak nowelizacja Del Rey'a). Oznacza to, że w komiksie znajdziemy sporo scen i dialogów, których nie ma w filmie (równocześnie jednak film będzie zawierał sceny walk, na które my nie mieliśmy miejsca). Jednak adaptacja ma bardzo ważną scenę, której nie ma w Epizodzie III!


Warto dodać, że do czasu wydania się komiksu lub jakiegokolwiek przecieku, zawartości tej sceny możemy się tylko domyślać.
KOMENTARZE (7)

Komiksy

Zapowiedzi komiksów na maj

2005-02-16 23:32:00

W maju w kinach pojawi się w końcu „Zemsta Sithów”, a rawz z nią Dark Horse zaprezentuje kilka kolejnych komiksów.

4 maja pojawi się Star Wars Empire #33 „The Price of Power”. Dla przypominających welociraptory mieszkańców Tiss’sharrl, zabójstwo jest często stosowaną metodą politycznej współpracy. Ale niebawem przyjdzie im poznać lekcję używania siły, gdy na planecie pojawi się Darth Vader. Dla prezydenta planety, który walczy o swoje życie, wizyta jest wyjątkowo nie na rękę. Ale nawet on nie może zgadnąć, o co naprawdę chodzi Mrocznemu Lordowi.Za komiks odpowiadają Scott Allie, Michael Ativeh oraz Joe Corroney.

Trzecia z czterech części komiksu „General Grievous” pojawi się 18 maja. Za rysunki odpowiadają Chuck Dixon, Rick Leonardi, Mark Pennington, a okładkę Lucas Marangon.Flynn Kybo i jego drużyna Jedi, połączyła siły z cywilną grupą, która chce zabić Grievousa i zakończyć siany przez niego terror. Tymczasem Grievous przetrzymuje młodych Padawanów jako zakładników, wchodzi w konflikt z Darthem Tyrannusem, który ma własne plany wobec pojmanych Jedi. Ale Grievous nie należy do takich, którzy łatwo się poddają, nawet jak mają do czynienia z Lordem Sithów.

John Ostrander, Jan Duursema i Brad Anderson (okładka, z pomocą Duursemy) powrócą 25 maja, w #77 Republicu „The Siege of Saleucami”. Będzie to ostatni numer serii Republic, zanim seria ta skoncentruje się na „Zemście Sithów”.Straty Republiki i Jedi w Wojnach Klonów są ogromne. Ale niewiele bitew było tak ciężkich jak ta stoczona na Saleucami. Tutaj zagrożenie militarne ze strony Separatystów, zostało powstrzymane przez bohaterów Republiki. Ale motywy Mistrza Jedi, Quinlana Vosa dopiero zaczynają wychodzić na jaw. Jego ugoda z Dooku i to, ze został zmanipulowany. Quinlan Vos stoi na cienkiej linii pomiędzy Ciemną Stroną a odkupieniem.

Star Wars Clone Wars Volume 6 „The Field sof Battle”, będzie to zbiorczy paperback, który ukarze się 29 czerwca. Zawierać będzie opowiadania Johna Ostrandera, Jan Duursemy, Dana Parsonsa, Brada Andersona i okładkę Tomasa Giorello. Zobaczymy tam między innymi stacje kosmiczną będącą centralą Gildii Łowców Nagród, a także światy na krańcu galaktyki. Mace Windu będzie prowadził elitarny oddział Jedi przeciw wytrenowanym zabójcom. Aayla Secura zmierzy się z byłym mistrzem, by przejąć plany broni, która zniszczyła już jedną planetę. Obi-Wan i Anakin Skywalker będą musieli sprzymierzyć się z Jedi renegatem, by flota wojenna nie wpadła w ręce wroga. Gdziekolwiek Jedi walczą, dla nich najważniejsze jest to by słyszeć prawdziwą naukę płynącą z Mocy.
KOMENTARZE (0)

Komiksy

Bliższe spojrzenie...

2005-02-16 17:38:00 StarWars.com

Na rzecz każdego z Epizodów Gwiezdnej Sagi powstały tysiące projektów. Projektów postaci, miejsc czy konkretnych scen akcji. Niektóre arty przyjęto i je właśnie zobaczymy na srebrnym ekranie. Część jednak została odrzucona, wiele z nich (także z tych użytych) zapewne nie ozbaczyłoby światła dziennego.

Najzdolniejsi artyści z Departamentu Sztuki Industrial Light & Magic stworzyli jeden wielki projekt- zbiór krótkich opowieści w świecie Gwiezdnych Wojen. Tak oto powstał album Star Wars: Visionaries. Otrzymując pełną swobodę, każdy z twórców przedstawia nam dobrze znany nam świat z nieco innej strony.

Dziesięć ekscytujących historii stworzonych zostało przez Roberta E. Barnesa, Ryana Churcha, Warrena Fu, Alexa Jaegear, Sanga Jun Lee, Stephana Martiniére, Aarona McBride, Mike'a Murnane'a, Dereka Thompsona, Erika Tiemensa oraz Fenga Zhu.

W USA album wyjdzie nakładem wydawnictwa Dark Horse. Jego premiera zapowiadana jest na 2 kwietnia. Ciekawe kiedy (czy w ogóle?) zobaczymy go u nas...


KOMENTARZE (8)

Komiksy

Star Wars: Obsession z Mandragory

2005-02-16 08:58:00 Jackson (na forum) za Wrak.pl

Jak donosi Wrak.pl:

Mandragora na kwiecień zapowiedziała premierę 5-częściowej mini-serii Star Wars: Obsession ze scenariuszem Hadena Blackmana, rysunkami Briana Chinga i okładkami Brada Andersona. Historia przedstawia wypadki prowadzące do najbardziej oczekiwanego wydarzenia w historii Gwiezdnych wojen: filmowego epizodu trzeciego zatytułowanego "Zemsta Sithów". Komiks będzie wydawany w Polsce w cyklu miesięcznym w cenie 5 zł za odcinek.

Gdy Anakin Skywalker cieszy się krótkim wytchnieniem od Wojen Klonów (i ponownym spotkaniem ze swoją tajną żoną Padmé Amidalą), Obi-Wan udaje się na prywatną misję. Najpierw zatrzymuje się w pogranicznym mieście w bagiennym świecie Trigalis, gdzie walczy z małą grupą łowców nagród, uczestniczy w pojedynku z królem zbrodni, który powiązany jest z hrabią Dooku i otrzymuje tajną pomoc od koleżanki - Jedi Aayly Secury. Wszystko tylko po to, by sprawdzić plotkę o wrogu, którego nie może zapomnieć. Obi-Wana ogarnia obsesja i on dobrze o tym wie. Ale zagrożenie lub flirt z ciemną stroną jest ryzykiem, które jest skłonny podjąć, by ocalić osobę, o którą troszczy się najbardziej w całej galaktyce.


O zapowiedzi Obsession rozmawiamy w tym wątku na Forum.
KOMENTARZE (26)

Komiksy

Wywiad z Johnem Ostranderem

2005-02-12 20:56:00

Na Nieoficjalnej Stronie Clone Wars pojawił się ciekawy wywiad z Johnem Ostranderem, autorem komiksów pracujących dla Dark Horse, głównym edytorem serii Republic. Często współpracuje z Jan Duursemą i Brandonem Badeauxem. Ale Ostrander to nie tylko Gwiezdne Wojny, jest też autorem oryginalnej serii komiksów – „Justice League” oraz Marvelowskich X-Menów.

Ostrander został pisarzem, głównie dlatego, że był czytelnikiem. Czytanie było jego pasją, tak jak śledzenie historii. Z Dark Horsem pracował jeszcze przed Gwiezdnymi Wojnami. Z wieloma ludźmi z Dark Horse znał się wcześniej, np. z Timem Trumanem, który zaproponował mu by został edytorem.

Co ciekawe Ostrander, zanim rozpoczął pracę nad komiksami pisał dla … teatru. Stworzył kilka sztuk, niektóre z nich zostały nawet wystawione. To właśnie tam nauczył się struktury akcji i dialogów. Do komiksów dopiero zabrał się po trzydziestce. Powieści nigdy nie napisał, ale rozmyśla nad jedną lub dwoma.

Z Jan Duursemą, Ostrander poznał się jeszcze przed Gwiezdnymi Wojnami. Właściwie jest ona żoną Toma Mandrake’a, z którym wcześniej pracował. W ten sposób poznał Jan, a współpracę zaczęli jeszcze, gdy Ostrander pracował dla DC.

Praca nad każdym komiksem jest zespołowa. Na początku oczywiście powstaje historia, nad którą w sumie najczęściej Ostrander pracuje wraz z Duursemą. Gdy już ma schemat akcji, musi prosić o zatwierdzenie go przez redaktora serii – Randy’ego Stradleya, ale też przez Lucas Film Licensing (LFL). LFL akceptuje wszystko od wczesnych faz projektów, ustala długość wydania itp.. LFL i Randy nanoszą też swoje uwagi na historię. Następnie Ostrander rozpisuje historię na kolejne sceny, ale też umieszcza przedmioty, gdzie się mają znajdować, a potem Jan to rysuje szkice paneli. Zresztą często do paneli testowych dorzuca własne uwagi, czasem wersję. Oczywiście tu jest znów czas na korekty. Często w rozmowach z Jan, padają pytania czy to w ogóle ma sens w SW. A potem jest już gotowy i rozpisany scenariusz, który idzie do Randy’ego i LFL. Jak trzeba to coś poprawiają. Jeśli wszystko jest OK., to Jan rysuje już ostateczne obrazki. A potem Ostrander sprawdza jedynie by dialogi współgrały z tym co jest narysowane. A potem idzie następny projekt. Ostrander pracuje jednocześnie nad 2-3 projektami w różnym stadium rozwoju.

Ostranderowi o wiele bardziej podobają się Wojny Klonów, niż poprzednie komiksy i to nie tylko dlatego, że są mroczniejsze. Ciekawe jest jeszcze to, że pracują nie nad wątkami z filmów które już powstały, ale tego, który właśnie powstaje. Wojny Klonów to mityczny aspekt Gwiezdnych Wojen. Mówiono od nich od bardzo dawna, ale dopiero teraz się je przedstawia. Co ciekawsze Lucas właściwie opowiada jedynie o ich początku i końcu, zostawiając cały środek niedopowiedziany.

W Dark Horse od razu uznano, że opowiedzenie całej wojny jest niemożliwe. Dlatego skoncentrowano się na postaciach, w tle przedstawiając wojenną zawieruchę. Stąd jedne historie są mocno zaangażowane w działania wojenne a inne nie.

Praca nad komiksami SW wymaga pewnych poszukiwań. Co prawda Ostranderowi Gwiezdne Wojny podobały się już od ANH, ale to nie wszystko. Jan Duursema zna filmy (i nie tylko) dość szczegółowo, a co ważniejsze oboje mają dostęp do materiałów źródłowych, często niedostępnych dla fanów. Oboje starają się źródła nawiązań i inspiracji mieszać, tak by nie koncentrować swych opowieści na jednym elemencie. Ostrander np. podczas poszukiwań znalazł powieść „Punkt Przełomu” i potem starał się wiele z myśli w niej zawartych wprowadzić w życie. Prawdę mówiąc Ostrander kupił swą pierwszą powieść – nowelizację ANH, jeszcze zanim pojawił się film.

Gdy wraz z Jan Duursemą John Ostrander rozpoczął pracę nad komiksem „Twilight”, usiedli obydwoje i zaczęli się zastanawiać nad kilkoma rzeczami. Po pierwsze w czasach prequeli brakowało im łotra takiego jak Han, oczywiście nie było mowy by wrzucić Hana Solo. Po drugie chcieli też stworzyć własne postaci pierwszoplanowe, by nie mieć problemów z kontynuowaniem ich przygód, by wiedzieć gdzie oni są i co się z nimi stało, by móc je kontrolować, a gdy okażą się popularne na tyle, że znajdą swe miejsce w sercach fanów, móc kontynuować ich przygody.

Z jednej strony padł pomysł bohatera cierpiącego na amnezję, który nie wie o sobie więcej, niż czytelnik. Bohatera, który kiedyś był Jedi, ale na ile z tego pamięta, czy łatwiej byłoby mu ulec pokusie Ciemnej Strony? Chcieli też, by miał on swojego padawana, którego z jakiś powodów szukał. Tu był jeden z pomysłów by Twi’lek, a dokładniej Twi’lekianka wcieliła się w tę rolę. Zazwyczaj pełniły one role słodkich panienek w tle, tu miała ona odegrać większą rolę.

Z głównym bohaterem, postanowiono nie eksperymentować, a wziąć go z tła Mrocznego Widma. Tam właśnie w jednej ze scen wypatrzono kogoś, kto stał się potem Quinlanem Vosem.

W oryginalnym zamyśle Aayla miała zginąć w „Twilight”, ale córka Jan – Sian, zaprotestowała, argumentując, że w Gwiezdnych Wojnach nie ma fajnych kobiecych Jedi. Tak więc Aayla została. A to, że Aayla pojawiła się w AOTC i pojawi w Zemście Sithów, to już w ogóle super sprawa. Szkoda tylko, że tyle Jedi nie przeżyje Epizodu III.

Quinlan ciągle pozostaje w cieniu, jest jakby Szarym Jedi. On zaprzecza jakoby przeszedł na Ciemną Stronę. Ale czy tylko zaprzecza, a może ma rację? To już jest suspens, którego Ostrander nie chciał zdradzić. Dlatego Ostrander stwierdził, że nie chce podać szczegółów, ba nawet sugestii, na temat tego, co czeka Quinlana Vosa. Powinniśmy oczekiwać niespodzianki.

Z innych ciekawych postaci nad, którymi Ostrander pracował, to z pewnością Hett i jego specyficzna więź łącząca go z Anakinem, której oczywiście Anakin zaprzeczał. To również Bail Organa, który ledwo pojawił się w Epizodzie II, a potem jest wspomniany w ANH. Dodawanie rzeczy z jego historii, które łączą się z późniejszymi z ANH było ciekawym wyzwaniem. Czy choćby zabójstwo Finisz Valoruma, które zostało wykorzystane do zwiększenia bezpieczeństwa w Republice, podobne do tego co zrobili Naziści, czy sprawy z konfliktu w Wietnamie, a nie działania rządu po 11 września. To generalnie przykłady historyczne. Valorum dodatkowo czuł do Palpatine’a osobistą wrogość, co potęgowało jego niechęć.

A jeśli chodzi o powolny upadek Quinlana (ale też Anakina), to warto tutaj zauważyć, że rzadko kiedy czarny charakter (a już zwłaszcza w prawdziwym świecie), określa siebie mianem „zła”. Straszliwe rzeczy są robione, przez osoby, które wierzą, że mają dobre intencje.

Ostrander udziela się na forach fanowskich, z których czerpie może nie inspiracje, ale wiedzę o tym, czego fani oczekują od kolejnych opowieści, jakich elementów szukają.
KOMENTARZE (0)

Komiksy

Republic #73

2005-02-09 22:12:00

Według strony Dark Horse'a, w dniu wczorajszym pojawił się w USA, opóźniony o tydzień, kolejny, 73 numer serii Republic.
KOMENTARZE (0)

Komiksy

Star Wars Tales #23

2005-02-06 18:24:00 TFN

W sieci pojawiły się przykładowe strony z najnowszego, dwudziestego trzeciego komiksu z serii Star Wars Tales. Tym razem fabuła komiksu umiejscowiona będzie w Starej Republice, a cały zeszyt stanie się swoistym preludium do gry Star Wars: Knights of the Old Republic. Co ciekawe są to na razie szkice, nie zostały jeszcze pokolorowane. Oto one:KOMENTARZE (10)

Komiksy

Nowe komiksy w USA UPDATE

2005-02-02 19:37:00

Jak donosi Dark Horse, dziś w USA ukazały się dwa nowe zeszyty komiksowe - Republic #73 i Obsession #3.

UPDATE Jak to często w Dark Horse bywa, wraca tradycja opóźnień i tym samym premierę Republic #73 opóźniono o tydzień.
KOMENTARZE (0)

Komiksy

Zdjęcia komiksu "Zemsty Sithów"

2005-02-01 23:55:00 DarkHorse

Niedawno na łamach serwisu DarkHorse pojawiły się zdjęcia komiksu, opierającego się na III Epizodzie Gwiezdnych Wojen, którego premiera przewidziana jest na 19 maja tego roku. Warto dodać, iż komiks będzie się składał z czterech zeszytów. Pojawi się on w USA w dniach drugi, trzynasty, dwudziesty oraz dwudziesty siódmy kwietnia. Więcej o komiksach na kwiecień pisaliśmy w tym linku>>>. Poniżej prezentujemy zdjęcie z komiksu "Zemsta Sithów":

- Bitwa kosmiczna
- Pojedynek Obi-Wana
- Anakin/Mace Windu/Yoda
- Anakin/Obi-Wan/Yoda. Odlot Klonow
- Rada Separatystów. Grievous / Hologram Sidiousa
KOMENTARZE (11)
Loading..