TWÓJ KOKPIT
0

Komiksy

Star Wars Galaxy Comic już w sprzedaży

2010-10-31 02:55:15 StarWars.com

W Wlk. Brytanii ukazał sie nowy magazyn komiksowy. Pierwszy numer Star Wars Galaxy Comic zadebiutował na rynku 28 października. To nowe czasopismo wydane nakładem Titan Comic ma się ukazywać raz na miesiąc, a jego objętość to 76 stron. W środku fani znajdą trzy historie wydane już wcześniej w Stanach Zjednoczonych.

Najpierw jeden z najsłynniejszych czarnych charakterów w historii kina, Darth Vader będzie podążał śladami Jedi i jego padawana, którzy uciekli ze śmiertelnej pułapki jaką był rozkaz 66. Mowa oczywiście o Purge: The Hidden Blade.
Kolejna opowieść to wprowadzenie do cyklu Invasion, czyli przerażający nowi wrogowie, Yuuzhan Vongowie przybyli z poza granic znanej galaktyki, aby uderzyć na pokojową Nową Republikę.
Na koniec The Old Republic przedstawi powracające z wygnania imperium Sithów z zamiarem dokonania zemsty na Republice. Czy istnieje szansa na zawarcie pokoju pomiędzy tymi dwiema cywilizacjami czy wojna domowa jest nieuchronna?
Dodatkowo pierwszy numer nowego czasopisma zawiera konkurs, w którym nagrodami są kopie gry The Force Unleashed II na konsolę Xbox 360.

Na koniec jeszcze drobna informacja. Na oficjalnej w newsie informującym o pojawieniu się nowego magazynu zamieszczono tapety będące okładkami do wymienionych wyżej historii. Aby je pobrać wystarczy zajrzeć w to miejsce.

Temat na forum.
KOMENTARZE (10)

Komiksy

Komiksowe nowości w USA

2010-10-27 12:21:44 DiamondComics.com

Pod koniec miesiąca wydawnictwo Dark Horse dostarczyło swoim czytelników dwoma kolejnymi komiksami Star Wars. Tym razem do sprzedaży trafiły trzeci numer Blood Ties oraz dziesiąty numer cyklu Invasion.
Blood Ties - Jango and Boba Fett # 3(4)

Boba Fett odkrył, że jego ojciec pozostawił swoje dziedzictwo komuś o kim Boba nigdy nie słyszał. Udaje mu się wytropić tę osobę, jednak aby poznać przyczyny kryjące się za pośmiertną hojnością Jango, Boba Fett musi najpierw uratować tego człowieka przed armią łowców nagród, którzy chcą jego głowy!
Scenariusz Tom Taylor, rysunki i okładka Chris Scalf. Cena 3,50$, 40 stron. Preview dostępne tutaj.

Temat na forum.
Invasion #10: Rescues # 5(6)

Kaye Galfridian objęła dowództwo nad armią Nowej Republiki, ale jej pierwsza misja zmusiła ją do walki z niektórymi z uchodźców, którym miała przyjść na ratunek! Poddani przemianom przez bioinżynierię Yuuzhan Vongów, uchodźcy stali się potwornymi maszynami do zabijania, które może "ocalić" jedynie śmierć.
Tymczasem na jej rodzinnej planecie Artorias, brat Kayi Finn musi radzić sobie ze śmiercią na innym poziomie, nie zdając sobie sprawy, że stał się celem na nowym froncie w tej wojnie.
Scenariusz Tom Taylor, rysunki Colin Wilson, kolory Wes Dzioba, okładka Jo Chen. Cena 2,99$, 40 stron. Preview dostępne tutaj.

Temat na forum.

KOMENTARZE (7)

Komiksy

Wywiad z J.J. Milerem

2010-10-25 03:11:25 Bastion

Jak na pewno pamiętacie w sierpniu tego roku w Stanach Zjednoczonych odbył konwent poświecony w całości Gwiezdnym Wojnom, Celebration V. Samą imprezę i atrakcje jakie były jej udziałem opisaliśmy już szerzej w naszej relacji, przygotowanej przez Lorda Sidiousa. Na tym jednak nie koniec.

Podczas Celebration V nasz wysłannik miał okazję zamienić kilka słów z Johnem Jacksonem Millerem, scenarzystą komiksowym oraz pisarzem, autorem m.in. komiksowego cyklu Knights of the Republic, eBooków Lost Tribe of the Sith, współtwórcą podręcznika RPG Knights of the Old Republic Campaign Guide, obecnie pracującym nad nową komiksową i zbliżająca się książkową serią Knight Errant. W przeprowadzonym wywiadzie J.J. Miller opowiada nieco o swoich byłych, aktualnych i przyszłych projektach. Zapis rozmowy z tym autorem znajdziecie tym miejscu.
KOMENTARZE (3)

Komiksy

Wywiad z Tomaszem Kołodziejczakiem

2010-10-24 23:45:26 Aleja Komiksu

Przed kilkoma tygodniami Aleja Komiksu zamieściła na swej witrynie wywiad z redaktorem naczelnym Klubu Świata Komiksu, czyli komiksowego działu w wydawnictwie Egmont, Tomaszem Kołodziejczakiem. W wywiadzie można znaleźć m.in. informacje na temat kondycji polskiego rynku wydawniczego oraz trudności jakie się z nim wiążą. Warto zwrócić uwagę na kilka zdań dotyczących komiksów Star Wars i ich miejscu pośród obecnie ukazujących się tytułów. Wygląda na to, że wpisały się one już na stałe w komiksowy kalendarz, a uwzględniając dodatkowo ostatnie zapowiedzi trudno nie przyznać, że przyszłość rysuje się dosyć optymistycznie.
Wywiad z Tomaszem Kołodziejczakiem znajdziecie w tym miejscu.
KOMENTARZE (3)

Komiksy

TCW - komiks online

2010-10-23 15:14:53 StarWars.com

Wczoraj na oficjalnej stronie StarWars.com udostępniono kolejne strony sieciowego komiksu The Clone Wars.
Piąty odcinek historii zatytułowanej "The Valsedian Operation" znajduje w tym miejscu. W komiksie odnajdziecie bohaterów oraz twórców dobrze znanych z poprzednich części. Autorem scenariusza jest Pablo Hidalgo, rysunki wykonał Thomas Hodges, natomiast kolorami zajął się Grant Gould.

Przypominamy, że historie udostępnione we wcześniejszych latach są nadal dostępne. Wystarczy kliknąć, widoczny podczas przeglądania komiksu, przycisk menu, gdzie można wybrać odpowiednie odnośniki prowadzące do wszystkich trzech sezonów internetowego The Clone Wars oraz The Empire Strikes Back.
KOMENTARZE (3)

Komiksy

SW Komiks #26 w sprzedaży

2010-10-16 14:59:01 Egmont Polska

Październikowy zeszyt Star Wars Komiks trafił już do sprzedaży. Przed Wami trzy historie, w sam raz na coraz chłodniejsze dni. Pamiętajcie aby nie przegapić najnowszego numeru, ponieważ na kolejny dopiero za miesiąc.
Star Wars Komiks 10/2010 (26)

"Jabba: Zdradzony" (Jabba the Hutt: Betrayal) - Znany z obu filmowych trylogii Jabba Desilijic Tiure pochodził z nadzwyczaj inteligentnej i długowiecznej rasy Huttów. Podobnie jak liczni jego pobratymcy, był szefem organizacji przestępczej. Wielu nastawało na jego życie, starał się więc otaczać wyłącznie zaufanymi istotami. Za swojego najwierniejszego zausznika uważał Biba Fortunę, Twi’leka (do tej samej rasy należała m.in. Aayla Secura).
Scenariusz Jim Woodring, rysunki Art Wetherell, tusz Monty Sheldon, kolory Pamela Rambo, okładka Mark Harrison.
"W okopie" (Entrenched, Visionaries) - Bitwa o Hoth, ukazana w filmie Imperium kontratakuje, była jednym z największych starć między Rebelią a Imperium i zakończyła się ewakuacją rebeliantów, którzy ponieśli wcześniej ciężkie straty. W komiksie oglądamy ją oczami młodego kaprala Jobina. Pojawiająca się w tej historii Mon Mothma, była senator, należała do założycieli Sojuszu Rebeliantów.
Scenariusz M. Zachary Sherman, rysunki Alex Jaeger.
"Bezimienny" (Nameless, Tales #10) - Należący do rasy Zabraków z Iridonii Darth Maul urodził się 54 lata przed zniszczeniem pierwszej Gwiazdy Śmierci i już w dzieciństwie został uczniem Dartha Sidiousa. Oprócz pokrywających całe ciało tatuaży, wzorowanych na pradawnych Sithach, wyróżniał go miecz świetlny o dwóch klingach. Komiks pokazuje, jak powstała ta broń.
Scenariusz Christian Read, rysunki Chris Slane, kolory Giulia Brusco i Matt Hollingsworth.

Tłumaczenie: Maciek Drewnowski i Jarosław Grzędowicz. Cena 5,99 zł, 48 stron. Premiera 16 październik 2010 r. Przykładowe plansze dostępne poniżej.

Temat na forum.

KOMENTARZE (25)

Komiksy

Nadchodzi Star Wars Galaxy Comic

2010-10-14 04:23:37 StarWars.com

Wygląda na to, że fani Gwiezdnych Wojen na terenie Wlk. Brytanii dostaną niedługo coś na kształt naszego Star Wars Komiks.

Titan Comic planuje wypuścić wyspach nowy magazyn komiksowy o nazwie Star Wars Galaxy Comic. Brytyjczycy dostaną w swoje ręce siedemdziesięciosześciostronicowe czasopismo, które będzie się ukazywać raz na cztery tygodnie. Premierę pierwszego numeru zapowiedziano na 28 października. W środku czytelnicy znajdą trzy komiksowe historie.

Najpierw jeden z najsłynniejszych czarnych charakterów w historii kina, Darth Vader będzie podążał śladami Jedi i jego padawana, którzy uciekli ze śmiertelnej pułapki jaką był rozkaz 66. Mowa oczywiście o Purge: The Hidden Blade.
Kolejna opowieść to wprowadzenie do cyklu Invasion, czyli przerażający nowi wrogowie, Yuuzhan Vongowie przybyli z poza granic znanej galaktyki, aby uderzyć na pokojową Nową Republikę.
Na koniec The Old Republic przedstawi powracające z wygnania imperium Sithów z zamiarem dokonania zemsty na Republice. Czy istnieje szansa na zawarcie pokoju pomiędzy tymi dwiema cywilizacjami czy wojna domowa jest nieuchronna?
Dodatkowo pierwszy numer nowego czasopisma będzie zawierał konkurs, w którym nagrodami będą kopie gry The Force Unleashed II na konsolę Xbox 360.

Temat na forum.
KOMENTARZE (19)

Komiksy

Knight Errant w sprzedaży

2010-10-13 12:08:20 DiamondComics.com

Dziś w sprzedaży na terenie USA pojawił się pierwszy numer nowego komiksowego cyklu pt. Knight Errant. Czy nowa pozycja spełni oczekiwania fanów, czy może okaże się wielkim rozczarowaniem? Czas odpowie na to pytanie. Na razie jedyne co możemy robić to zapoznać się pierwszym odcinkiem opowieści zatytułowanej "Afleme", której zadaniem jest wprowadzenie czytelników w realia najnowszej serii.
Knight Errant #1: Aflame # 1(5)

Ponad tysiąc lat przed pojawieniem się Luke’a Skywalkera, mroczny wiek nastał w galaktyce, kiedy nieskuteczna Republika porzuca całe systemy pod kontrolą Sithów. Nowo pasowany rycerz Jedi na swojej pierwszej misji, osiemnastoletnia Kerna Holt dołączyła do grupy ochotników Jedi podróżujących głęboko za linie wroga, bez wsparcia ze strony Republiki i z niewielkimi szansami na przeżycie. Wydaje się jej, że jest przygotowana na wszystko. Nie ma racji.
John Jackson Miller jest również autorem powieści Knight Errat dla wydawnictwa Del Rey (planowana premiera luty 2011 r.) z Kerrą Holt w roli głównej! Tutaj możecie zobaczyć ją po raz pierwszy!
Scenariusz John Jackson Miller, rysunki Federico Dallocchio, tusz Mark McKenna, kolory Michael Atiyeh, okładki Joe Quinones. Cena 2,99$, 40 stron. Preview dostępne tutaj.

Temat na forum.

KOMENTARZE (9)

Komiksy

Komiksowe zapowiedzi na styczeń i marzec

2010-10-11 23:11:46 TheForce.net

W sieci udostępniono nowe informacje na temat komiksów, które trafią na rynek w styczniu i marcu przyszłego roku. Zanim jednak do nich przejdziemy zatrzymajmy się na chwilę przy grudniu, ponieważ właśnie wtedy Dark Horse planuje wydać kolejny zeszyt Invasion, będący zakończeniem sześcioodcinkowej miniserii "Rescues". Nowy rok powita nas natomiast nowymi zeszytami z serii Knight Errant i Legacy oraz debiutem miniserii "Darth Vader and the Lost Command". Marzec z kolei powinien przynieść nam zbiorcze wydanie komiksu The Old Republic, opartego na grze, której premiera coraz bliżej.
Invasion #11: Rescues # 6(6)

Podczas podjętych misji ratunkowych, Finn Galfridian i jego siostra Kaye, odebrali pamiętną lekcję o najeźdźcach, Yuuzhan Vongach.
Jednak Finn poznał również sekret dotyczący jego matki i otrzymał wskazówki na temat otaczającej go tajemnicy. Finn wie, że pewnego dnia będzie musiał wrócić i walczyć o wyzwolenie swojego rodzinnego świata spod okupacji najeźdźców, tak samo jak będzie musiał powrócić do akademii Luke’a Skywalkera, aby ukończyć swoje szkolenie Jedi. Ale najpierw musi wypełnić misję, która pozwoli mu lepiej poznać siebie …
Scenariusz Tom Taylor, rysunki Colin Wilson, kolory Wes Dzioba, okładka Jo Chen. Cena 2,99$, 40 stron. Premiera: grudzień 2010.

Temat na forum.
Knight Errant #4: Aflame # 4(5)

Jedi Kerra Holt zapobiegła zniszczeniu kolonii górniczej na Chelloa... ale również rozpoczęła wojnę pomiędzy Sithami, a kolonia jest w samym jej środku!
Lord Sithów Odion nie sprowadził całkowitej zagłady na planetę Chelloa, ale wojna pomiędzy nim, a rywalizującym z nim bratem, Lordem Daimanem, może sprawić, że z planety, którą obaj chcieliby rządzić, nie pozostanie zbyt wiele. Zadaniem Kerry jest odkrycie korzyści w rywalizacji pomiędzy dwoma Sithami.
Scenariusz John Jackson Miller, rysunki Ivan Rodriguez, tusz Belardino Brabo i Marcio Loezer, kolory Michael Atiyeh, okładka Joe Quinones. Cena 2,99$, 40 stron. Premiera: styczeń 2011.

Temat na forum.
Legacy #52: War # 2(6)

Trwa totalna wojna. Imperium Sithów kieruje swoje siły i sekretne bronie na resztę galaktyki. Kiedy przebywający na wygnaniu imperator Roan Fel traci terytorium na rzecz Sithów, planuje użyć środków wroga, niezależnie od liczby niewinnych ofiar.
Tymczasem Cade Skywalker ma plan wciągnięcia Dartha Krayta do ostatecznej rozgrywki, szpieg Sithów w szeregach Fela zostaje ujawniony, a szpieg Fela spotyka swoje przeznaczenie!
Scenariusz John Ostrander, rysunki i okładka Jan Duursema, tusz Dan Parsons, kolory Brad Anderson . Cena 3,50$, 40 stron. Premiera: styczeń 2011.

Temat na forum.
Darth Vader and the Lost Command # 1(5)

Wciąż nawiedzany przez wydarzenia z Zemsty Sithów, Darth Vader musi odłożyć na bok swoją przeszłość i przyszłość z powodu misji w tajemniczej mgławicy, polegającej na zlokalizowaniu i jeśli to możliwe uratowaniu, zaginionych ekspedycyjnych sił Imperium.
Ale to, co wydaje się być doskonałą okazją na zatracenie się w obowiązkach, jest komplikowane przez dwa czynniki. Vader musi współpracować ze zdecydowanym oraz bardzo kompetentnym dowódcą, a oficer, do którego, zlokalizowania zostali wysłani, jest synem powstającej nemezis Vadera - Moffa Tarkina.
Scenariusz Haden Blackman, rysunki Rick Leonardi, tusz Dan Green, kolory Wes Dzioba, okładki Tsuneo Sanda i Douglas Wheatley. Cena 3,50$, 40 stron. Premiera: styczeń 2011.

Temat na forum.
The Old Republic Volume #1: Blood of thr Empire - TPB

Po setkach lat, Imperium Sithów powróciło do galaktyki, zdecydowane zniszczyć Republikę, która wysłała ich na wygnanie. Dla młodego Sitha Teneba Kela, to jedyna szansa, aby wznieść się ponad swoje skromne początki jako niewolnika i udowodnić swą wartość Mrocznej Radzie. Jednak ich misja jest dla niego niespodzianką. Nie będzie polowania na Jedi, ale innego Sitha - uczenicę Imperatora!
Scenariusz Alexander Freed, rysunki Dave Ross, tusz Mark McKenna, kolory Michael Atiyeh, okładka Benjamin Carré. Cena 15,99$, 96 stron. Premiera: marzec 2011.

Temat na forum.

KOMENTARZE (9)

Komiksy

TCW - komiks online

2010-10-09 16:59:51 StarWars.com

Wraz z kolejnym odcinkiem telewizyjnego serialu, na oficjalnej stronie StarWars.com pojawiła się kolejna odsłona sieciowego komiksu The Clone Wars.
Czwarty odcinek historii zatytułowanej "The Valsedian Operation" znajdziecie w tym miejscu. W komiksie odnajdziecie bohaterów oraz twórców dobrze znanych z poprzednich części. Autorem scenariusza jest Pablo Hidalgo, rysunki wykonał Thomas Hodges, natomiast kolorami zajął się Grant Gould.

Przypominamy, że historie udostępnione we wcześniejszych latach są nadal dostępne. Wystarczy kliknąć, widoczny podczas przeglądania komiksu, przycisk menu, gdzie można wybrać odpowiednie odnośniki prowadzące do wszystkich trzech sezonów internetowego The Clone Wars oraz The Empire Strikes Back.
KOMENTARZE (2)

Komiksy

The Clone Wars Magazine już w USA

2010-10-08 03:37:00 StarWars.com

W tym tygodniu w Stanach pojawił się pierwszy numer nowego czasopisma poświęconego tematyce Star Wars o nazwie "The Clone Wars Magazine". Nowa pozycja, która trafiła na amerykański rynek dzięki Titan Magazines, (m.in. wydawca Insidera) liczy 52 strony. W środku można m.in. znaleźć informacje na temat trzeciego sezonu telewizyjnego serialu, występujących w nim bohaterów i pojazdów, a także kilka gier z zabaw.
Dodatkowo w każdym kolejnym numerze czytelnicy znajdą ośmiostronicowy komiks. Na początek zaserwowano nam historię pt. "The Droid Deception", w której mistrzowie Jedi Mace Windu i Obi-Wan Kenobi zmierzą się z generałem Grievousem na jednej z geonosiańskich stoczni. O tym jak zakończy się ta opowieść, czy nasi bohaterowie wpadną w pułapkę czy uprzykrzą życie flocie separatystów, będziecie mogli się dowiedzieć sięgając po nowe czasopismo. Scenariusz do tego krótkiego komiksu przygotował Robin Etherington, rysunki natomiast wykonał Andres Ponce. Niedawno na StarWars.com zamieszczono wywiad z dwojgiem autorów, znajdziecie go tutaj.

KOMENTARZE (3)

Komiksy

Październikowy SW Komiks – zapowiedź

2010-10-07 03:14:53 Egmont Polska

W zeszłym miesiącu, nakładem wydawnictwa Egmont, w Polsce ukazały się trzy nowe komiksy. Październik będzie pod tym względem na pewno spokojniejszy i z pewnością pozwoli nieco odsapnąć portfelom. W połowie miesiąca do naszych rąk powinien trafić dwudziesty szósty numer Star Wars Komiks zawierający trzy nowe historie ze świata Gwiezdnych Wojen.
Star Wars Komiks 10/2010 (26)

"Jabba: Zdradzony" (Jabba the Hutt: Betrayal) - Znany z obu filmowych trylogii Jabba Desilijic Tiure pochodził z nadzwyczaj inteligentnej i długowiecznej rasy Huttów. Podobnie jak liczni jego pobratymcy, był szefem organizacji przestępczej. Wielu nastawało na jego życie, starał się więc otaczać wyłącznie zaufanymi istotami. Za swojego najwierniejszego zausznika uważał Biba Fortunę, Twi’leka (do tej samej rasy należała m.in. Aayla Secura).
Scenariusz Jim Woodring, rysunki Art Wetherell, tusz Monty Sheldon, kolory Pamela Rambo, okładka Mark Harrison.
"W okopie" (Entrenched, Visionaries) - Bitwa o Hoth, ukazana w filmie Imperium kontratakuje, była jednym z największych starć między Rebelią a Imperium i zakończyła się ewakuacją rebeliantów, którzy ponieśli wcześniej ciężkie straty. W komiksie oglądamy ją oczami młodego kaprala Jobina. Pojawiająca się w tej historii Mon Mothma, była senator, należała do założycieli Sojuszu Rebeliantów.
Scenariusz M. Zachary Sherman, rysunki Alex Jaeger.
"Bezimienny" (Nameless, Tales #10) - Należący do rasy Zabraków z Iridonii Darth Maul urodził się 54 lata przed zniszczeniem pierwszej Gwiazdy Śmierci i już w dzieciństwie został uczniem Dartha Sidiousa. Oprócz pokrywających całe ciało tatuaży, wzorowanych na pradawnych Sithach, wyróżniał go miecz świetlny o dwóch klingach. Komiks pokazuje, jak powstała ta broń.
Scenariusz Christian Read, rysunki Chris Slane, kolory Giulia Brusco i Matt Hollingsworth.

Tłumaczenie: Maciek Drewnowski i Jarosław Grzędowicz. Cena 5,99 zł, 48 stron. Premiera 16 październik 2010 r. Przykładowe plansze dostępne poniżej.

Temat na forum.

KOMENTARZE (14)

Komiksy

Premiera The Old Republic

2010-10-06 12:01:59 StarWars.com

Dziś za oceanem swoją premierę ma kolejny z komiksów The Old Republic. Tym razem w ręce czytelników trafił pierwszy zeszyt opowieści zatytułowanej "Blood of the Empire". Przypominamy,że komiks jest również dostępny w wersji elektronicznej na oficjalnej stronie gry The Old Republic w tym miejscu.
The Old Republic #4: Blood of the Empire # 1(3)

Po setkach lat Imperium Sithów powróciło do galaktyki, zdecydowane zniszczyć Republikę, która zesłała ich na wygnanie. Dla młodego Sitha Teneba Kela, jest to jedyna szansa, aby wznieść się ponad swoje skromne początki jako niewolnika i udowodnić swoją wartość mrocznej radzie. Jednak ich misja jest dla niego zaskakująca. Jego zadaniem nie będzie polowanie na Jedi, ale raczej na jednego z Sithów - uczennicy imperatora!
Scenariusz Alexander Freed, rysunki Dave Ross, tusz Mark McKenna, kolory Michael Atiyeh, okładka Benjamin Carré. Cena 2,99$, 40 stron.

Temat na forum.

KOMENTARZE (8)

Komiksy

Komiksowe The Empire Strikes Back

2010-10-06 01:38:05 StarWars.com

Po dłuższej przerwie na oficjalnej pojawiła się czwarta część komiksowej adaptacji "Imperium kontratakuje". Najnowszy odcinek pt. "To Be a Jedi", oryginalnie ukazał się w 1980 r. nakładem wydawnictwa Marvel w zeszycie Star Wars #42. Teraz można się z nim ponownie zapoznać w tym miejscu.
Scenariusz Archie Goodwin, rysunki i okładka Al Williamson oraz Carlos Garzon, kolory Glynis Wein.
KOMENTARZE (5)

Komiksy

Tydzień Yuuzhan Vongów – komiksowe nawiązania

2010-10-04 07:33:27W poprzednim tekście o nawiązaniach do NEJ w czasach poprzedzających serię, napisałem jedynie o książkach. A to, rzecz jasna, nie wszystkie źródła Expandend Universe, w których możemy zaobserwować przygotowania do inwazji. Również książki i komiksy nie ustępują w tej dziedzinie pola prozie. Jednym z najbardziej zaskakujących momentów w komiksach Star Wars, jest cameo Noma Anora w „Karmazynowym Imperium II”. Po śmierci Imperatora Palpatine’a, rządy przejęła Rada Tymczasowa. Imperium w tych czasach było już gigantem na glinianych nogach, czego dowodem jest na przykład to, że mimo rasistowskich rządów człowieka – gdy zaczęło tracić swą potęgę – zaczęło, tak jak coraz potężniejsza Nowa Republika, szanować i dawać wysokie stanowiska innym rasom. Innym przykładem słabości Rady (będącej wtedy już na celowniku Kira Kanosa), było wystawienie słabego figuranta – Xandela Carivusa, jako lidera. Xandel, był jednostką słabą, przypominał dorobkiewicza, karierowicza, i nie dosięgał do pięt Palpatine’owi, Thrawnowi, Vaderowi, czy innym, ważnym, ale wtedy już martwym władcom Imperium. Być może właśnie dlatego został figurantem Rady – i być może również dlatego – został marionetką w rękach Yuuzhan Vongów. Xandel siedział w kieszeni Noma Anora, yuuzhańskiego egzekutora, prawie półtora dekady przed inwazją jego pobratymców. I – mimo, że Anor nie odegrał wielkiej roli w tym komiksie, bo pojawił się zaledwie w paru krótkich scenach – możemy powiedzieć, że Yuuzhanie już wtedy władali jedną z największych potęg w galaktyce, mimo iż niemal nikt o nich jeszcze nie wiedział. Swoją drogą – nie wiemy ile wiedział sam Xandel. Z pewnością wiedział, że Anor reprezentuje sobą wielką potęgę, bo egzekutor sam mu to wyjawił. Ale czy spodziewał się rozmiarów inwazji? No cóż, ile Carivus wiedział (i czy Anorowi udałoby się skrzywdzić Imperium pociągając jego sznurkami), mimo iż jest to naprawdę ciekawe – nigdy się nie dowiemy. A to dzięki temu, że Kir Kanos jest naprawdę skutecznym zabójcą…

Swoją rolę Yuuzhan Vongowie mają także w komiksie „Legacy”, wydawanym w Polsce również przez wydawnictwo Egmont jako „Dziedzictwo”. Dowiadujemy się z niej, że w około roku 127 ABY rycerze Jedi z mistrzem Kolem Skywalkerem na czele zainicjowali tak zwany Projekt Ossus. Miał on na celu wykorzystanie biotechnologi Yuuzhan Vongów do transformacji i odnowy planet zniszczonych podczas inwazji sprzed stu lat. Program został jednak zniweczony przez Nowy Zakon Sithów Dartha Krayta. W zeszytach aktu „Ghosts” możemy zobaczyć Yuuzhan Vongów, którzy zachowują się zupełnie inaczej niż podczas wojny oraz poznać historię Projektu Ossus. Pojawia się mistrzyni przemian Nei Rin oraz wspominana jest Zonama Sekot. Zaś w akcie „Claws of the Dragon” spotkamy między innymi Objęcia Cierpienia, w których torturowano A’Sharada Hetta, a także foshańską Jedi, Vergere, którą znamy z kart „Zdrajcy”. Akt „Monster”, niewydany jeszcze w Polsce, to kolejna okazja do podziwiania Yuuzhan Vongów i ich technologi, przedstawionych na ilustracjach Jan Duursemy. Znów poznajemy tajemnice związane z Projektem Ossus oraz rolę niejakiego Zenoca Quaha, który przeżył wojnę i zaczął współpracować z Darth Maladi.

Każdy fan pozagalaktycznych najeźdźców powinien zapoznać się z serią Toma Taylora pod tytułem „Invasion”, której akcja rozgrywa się w czasach nowej ery Jedi. Na kartach komiksów możemy ujrzeć takie wytwory yuuzhańskiej bioinżynierii jak ogniodmuchy ze „Zmierzchu Jedi”, światostatki Koros-Strohna z „Wektora pierwszego” czy też krążowniki Kor Chokk z „Inwazji”. Pierwszy raz zilustrowane zostają potwory Tu-Scart i Sgauru, możemy również ujrzeć Chazrachów, tizowyrmy czy zvongizowanych niewolników. A co najważniejsze, jest to pierwsza seria komiksowa, dzięki której możemy ujrzeć Yuuzhan Vongów w pełnej akcji. W ostatnim wywiadzie Tom Taylor przyznał, że chciałby pokazać między innymi bitwę o Coruscant znaną nam z kart powieści Troya Denninga, „Gwiazdy po gwieździe”, więc jest na co czekać.

Istnieją także komiksy, które nie koncentrują się bezpośrednio na Yuuzhan Vongach, jednak ich akcja rozgrywa się w rozgrywa się w czasach nowej ery Jedi. W komiksie „Equals and Opposites” możemy zobaczyć mistrza Jedi Kyle’a Katarna oraz członków Brygady Pokoju, którzy współpracują z Yuuzhan Vongami podczas bitwy o Ord Sedrę. Komiks ten został również wydany w Polsce w czasopiśmie „Star Wars Komiks 4/2009”. Z kolei „Revenants” opowiada o treningu Mandaloriańskich Protektorów przez Bobę Fetta, których powołał ich w odpowiedzi na inwazję Yuuzhan Vongów. Najbardziej szokującym momentem w całej serii „Nowa Era Jedi” jest niewątpliwie śmierć Chewbacci w trakcie zniszczenia Sernpidala. Seria komiksów „Chewbacca” opisuje wspomnienia przyjaciół Wookieego. Znajdziemy tutaj historie opowiadane między innymi przez Mallatobucka, Wedge Antillesa, czy też Lando Calrisiana. Pierwsze dwa zeszyty zostały wydane również w Polsce w czasopiśmie „Star Wars Komiks”.

Autorzy: Mateusz Matek Michalak
Michał Girdun Machnik
Wszystkie atrakcje tygodnia Yuuzhan Vongów można zobaczyć w tym miejscu.


Temat na forum
KOMENTARZE (9)

Komiksy

Redakcja SW Komiks w Łodzi

2010-10-01 05:07:28 Egmont Polska

Dzisiejszego dnia w Łodzi rozpocznie się XXI Międzynarodowy Festiwal Komiksu. Do niedzieli włącznie miłośnicy komiksu będą mogli spotykać się z twórcami graficznych powieści, podziwiać wystawy, polować na autografy oraz uczestniczyć w wielu atrakcjach przygotowanych na te okazję. Podczas tegorocznej edycji przewidziano również wiele atrakcji dla fanów Gwiezdnych Wojen.

Tym razem uczestnicy łodzkiego MFK mogą się spodziewać pełnego bloku Star Wars, na temat którego pisaliśmy już wcześniej. Na tym jednak nie koniec.
W sobotę 2 października, w Łódzkim Domu Kultury przy ulicy Traugutta 18, sala nr. 7, na godzinę 13.30 zaplanowano spotkanie z redakcją Star Wars Komiks, podczas którego na pewno będzie można zadać kilka pytań. Warto również wspomnieć o zniżce sięgającej nawet do 20% dla osób będą chciały nabyć komiksy wydawnictwa Egmont.

Zatem jeżeli jesteście tylko chętni i dysponujecie wolnym czasem w ciągu najblizszych trzech dni, to zachęcamy do wzięcia udziału w XXI edycji festiwalu.

Więcej informacji znajdziecie bezpośrednio na stronie internetowej MFK.
KOMENTARZE (5)
Loading..