TWÓJ KOKPIT
0

Komiksy

Nadchodzi Dawn of the Jedi

2012-01-26 12:10:54 io9.com

Premiera Dawn of the Jedi zbliża się wielkimi krokami. 1. lutego ukaże się zerowy numer serii, który będzie stanowił wprowadzenie do niej, a dwa tygodnie później, 15. lutego ukaże się pierwszy zeszyt. Z tej okazji John Ostrander i Jan Duursema - twórcy serii - udzielili wywiadu stronie io9.com. Wcześniejszy wywiad na temat nowej serii umieściliśmy tutaj. John pokazał też pierwsze strony Świtu Jedi, które można zobaczyć pod wywiadem.

John, fabuła Dawn of the Jedi opowiada o starożytnych czasach Zakonu Jedi. Na jakie wyzwania napotkałeś tworząc historię tak odległą w uniwersum Gwiezdnych Wojen? Czego fani mogą się spodziewać po serii?

John Ostrander:
Ludzie Disney’a nazywają to “wyobrażaniem”. Cofasz się w czasy, o których praktycznie nic nie wiadomo. Na przykład, wcześniej było mówione, że przyszli Jedi (z punktu widzenia tych z Dawn of the Jedi) byli naukowcami Mocy, którzy przybyli na Tython i uczyli się ścieżek tej mistycznej siły. Wspominano również, że Tython jest w Głębokim Jądrze, gdzie podróże nadprzestrzenne są bardzo trudne do zrealizowania, a dodatkowo w tamtych czasach były to rzadkie sytuacje. Jeśli zatem nie chcesz powiedzieć, że wszyscy przyszli Jedi pochodzą z jednego miejsca (co sprawia, że historia staje się nudna), zaczynasz zadawać sobie pytanie – “Jak ci wszyscy naukowcy różnych gatunków spotkali się w jednym miejscu, na Tythonie?”

Więc Jan i ja wymyśleliśmy projekt Tho Yor’ów – gigantycznych, piramido-kształtnych statków, które zebrały wrażliwych na Moc z całej galaktyki na Tython. Przez następne 10 000 lat ci wrażliwi na Moc stali się Je’daii, z których potem powstaną Jedi i Sithowie. Ale nawet Je’daii nie wiedzą kto zbudował Tho Yor’y i dlaczego ich przyniosły na Tython, by zgłębiali tajniki Mocy.

Znamy również liczbę planet w systemie Tython, ale nigdy wcześniej nie zostały one nazwane i rozwinięte. Więc Jan i ja stworzyliśmy dla każdej z nich nową cywilizację i kulturę. Wiemy też, że na Tythonie wybuchną Wojny Mocy i spowodują ucieczkę Je’daii z planety. Przedstawimy dokładnie tę sytuację. Jan i ja uważamy Tython i jego sąsiednie planety za naszą Atlantydę – za wspaniałą i legendarną cywilizację, która zniknęła.

W historii użyjemy też Rakatan. Są to użytkownicy Ciemnej Strony o wielkiej potędze. Zobaczymy ich społeczeństwo i sposób życia. Oczywiście mamy też nowych bohaterów, statki i technologię – i nowy sposób patrzenia na Moc. Myślę, że jeżeli ktoś nawet nie jest zagorzałym fanem Gwiezdnych Wojen, to i tak ta seria przypadnie mu do gustu. Więc tak zaczęli powstawać Jedi.

Jan, na jakie problemy natknęłaś tworząc te nieodkryte czasy Zakonu Jedi?

Jan Duursema:
Im głębiej z Johnem zapuściliśmy się w Dawn of the Jedi, tam bardziej zaczęliśmy sobie zdawać sprawę z ogromu projektu! Tworzymy Zakon, który uprzedził zarówno Jedi i Sithów. Oglądając Gwiezdne Wojny zawsze miałam wrażenie, iż oglądam „odległą galaktykę”, gdzie nic się nie marnuje. Tworząc Dawn of the Jedi starałam się tego trzymać.

Wiedząc jak dawno jest ta seria osadzona, musiałam ocenić jak świat mógłby się zmienić przez te wszystkie millennia, ale tak by nadal wyglądał jak Gwiezdne Wojny i było czuć w nim gwiezdnowojenną atmosferę. Więc spróbowałam stworzyć jakieś rzeczy, z których mogły powstać statki i technologie, które zobaczyliśmy np. w filmach. Zawsze interesowałam się modą odległej galaktyki, więc natrafiłam na niezłą okazję, by się wykazać.

Duża część gwiezdnowojennych mitów była inspirowana przez wcześniejsze filmy Science Fiction, książki i komiksy. Ja sama inspirowałam się wieloma historiami od kiedy pamiętam. Gdy byłam mała dostałam małego robota ze świecącymi oczami (ciągle go mam) i to on sprawił, że zostałam fanką Science Fiction. Wyrosłam na historiach o różnych cywilizacjach, rycerzach i dalekich światach. Zaczęłam wtedy też rysować te postacie i tak zaczęła się moja artystyczna przygoda.

Jak wygląda współpraca z ekipą Lucasa w tworzeniu Dawn of the Jedi?

John Ostrander:
Wszystko co tworzymy, bądź robimy – od samego początku do końca – jest oglądane przez drużynę Lucasa, a na sam koniec komiks musi być potwierdzony przez nie tylko przez naszego korektora Dark Horse’a, Randy’iego Stradley’a, ale też przez Lucasfilm Licensing. My robimy, a oni sprawdzają.

Fani Legacy nie mogą doczekać się tego projektu. Boicie się, że komiks może im się nie spodobać? I jeszcze jaki jest wasz ulubiony moment w uniwersum Star Wars?

John Ostrander:
Lubiliśmy tworzyć Legacy. Mieliśmy jeszcze pomysły na wiele historii, ale niestety nigdy nie ujżą światła dziennego, gdyż seria dobiegła końca. Ale to nie znaczy, że nie podoba nam się to co teraz robimy. Przy wybieraniu ulubionej historii jest pewien kłopot – to tak jak wybierać, które z moich dzieci lubię najbardziej. Jak mógłbym wybrać? Tworzymy komiksy przez dziesięć lat. Przed Legacy stworzyliśmy serię Republic z Quinlanem Vosem, Aaylą Securą, Wilmahrem Grahrkiem i wieloma innymi. Teraz dodatkowo pracuję nad Agent of the Empire. Wątpię, czy mógłbym wybrać mój ulubiony moment z nich wszystkich.

Zaraz. Mam jeden taki moment. To była ta chwila, gdy pierwszy raz zobaczyłem Aaylę w Ataku Klonów. Gdy oglądałem na ekranie to co stworzyłem poczułem się naprawdę spełniony. To było niesamowite.

Jan Duursema: Wiem, że naszym fanom Legacy naprawdę się podobało. Czasami czuję się jabym miała sto pomysłów na Legacy, które nie zostały opowiedziane. Ale teraz tworzę Dawn of the Jedi i też jest fajnie. Mamy mnóstwo potencjalnych historii (nie mogę doczekać się Wojen Mocy!) i bohaterów do wykorzystania. Niektóre pomysły są dość kłopotliwe, ale opłaca się przy nich posiedzieć…

Moja ulubiona historia to chyba ta o Hrabim Dooku w serii Jedi. Wszystko wyszło idealnie tak jak chciałam. Ale jest też wiele zeszytów Legacy, z których jestem też dumna. Dodatkowo, tak jak Johnowi bardzo podobała mi się Aayla w Ataku Klonów.


KOMENTARZE (24)

Komiksy

Styczniowy Star Wars Komiks w sprzedaży

2012-01-17 07:51:31 Egmont Polska

Czas rozpocząć kolejny komiksowy sezon Star Wars w Polsce. Czy będzie równie dobry jak poprzedni? A może jeszcze lepszy? Zobaczymy. Tymczasem informujemy, że pierwszy w tym roku numer miesięcznika Star Wars Komiks trafił już na półki kiosków i salonów prasowych. Na czytelników czekają trzy nowe historie, których krótki opis znajdziecie niżej.

Star Wars Komiks 1/2012 (41)

"Prototypy" (Prototypes, Star Wars: Visionaries) - Durge, łowca nagród, którego Czytelnicy poznali w historii Nowe oblicze wojny („Star Wars Komiks” 9/2011), pochodził z nadzwyczaj długowiecznej rasy Gen’Dai. Urodził się około dwóch tysięcy lat przed wojnami klonów i w opowieści Prototypy, której akcja toczy się w erze Starej Republiki, ma „dopiero” nieco ponad pięćset lat. Minie jeszcze niemal półtora tysiąclecia, zanim zginie z ręki Anakina Skywalkera.
Scenariusz i rysunki Robert E. Barnes.

"Ślepy zaułek" (Dead Ends, Republic #61) - Głównym bohaterem tego komiksu, który rozgrywa się 16 miesięcy po wybuchu wojen klonów, jest Bail Organa, przedstawiciel Alderaana w Senacie Galaktycznym i mąż królowej tej planety. Dwa lata po tej historii, w której Bail dopiero zaczyna poznawać rozmiary intrygi Palpatine’a, królewska para została przybranymi rodzicami Lei – i właśnie dlatego tytułowano ją księżniczką.
Scenariusz John Ostrander, rysunki Brandon Badeaux, tusz Armando Durruthy, kolory Brad Anderson, okładka Brian Ching i Brad Anderson.

"Ktoś jeszcze" (The Other, Tales #16) - „Jest ktoś jeszcze” – przypomina Yoda Obi-Wanowi w Imperium kontratakuje, gdy ten mówi, że Luke jest ostatnią nadzieją Jedi. Chodzi o Leię, którą w tym komiksie oglądamy już w czasach Nowej Republiki, siedem lat po zwycięstwie rebeliantów nad Imperium. Luke zakłada Nowy Zakon Jedi, ale jego siostra, od trzech lat żona Hana Solo, musi myśleć o innych sprawach.
Scenariusz Jason Hall, rysunki John McCrea, kolory Giulia Brusco.

Tłumaczenie: Maciek Drewnowski i Zbyszek Grzędowicz. Cena 6,50 zł, 48 stron. Przykładowe plansze dostępne poniżej.


Temat na forum.
KOMENTARZE (8)

Komiksy

Zapowiedzi komiksowe na kwiecień

2012-01-13 19:43:59 DarkHorse.com

Wydawnictwo Dark Horse ogłosiło oficjalnie swoje plany komiksowe na kwiecień. Wśród nich oczywiście nie mogło zabraknąć komiksów gwiezdnowojennych. Uniwersum George'a Lucasa będą reprezentować nowe zeszyty serii: Dawn of the Jedi, Agent of the Empire, Knights of the Old Republic i Blood Ties. Ale to nie koniec. W czerwcu ukażą się dwa wydania zbiorcze: Knight Errant i nowy Omnibus.

Dawn of the Jedi #3: Force Strom #3 (5)

Równowaga na planecie Tython została zniszczona. Statek spadł z nieba, przynosząc zarazem dziwnego i mrocznego indywidualistę. Trójka młodych Je’daii, która została “zaprowadzona” na miejsce wypadku teraz walczy o życie mieczami i Mocą. Ale niezależnie od tego czy przeżyją, czy nie, sztorm, który pogrąży planetę Tython właśnie się rozpoczął!
Scenariusz John Ostrander, rysunki i okładka Jan Duursema, kolory Dan Parsons, litery Wes Dzioba. Premiera: Kwiecień 2012. Cena 3,50$, 32 strony.

Temat na forum.

Agent of the Empire #5: Iron Eclipse #5 (5)

Jahan Cross w końcu dowiaduje się czym jest tajemniczy project “Iron Eclipse”. Teraz pozostaje mu tylko powstrzymać osobę stojącą za tym wszystkim, trzymać swoich sojuszników daleko od siebie i ujść z Sektora Wspólnego z życiem!
Scenariusz John Ostrander, rysunki Stéphane Roux , tusz Julien Hugonnard-Bert, okładka Stéphane Roux. Premiera: Kwiecień 2012. Cena 3,50$, 32 strony.

Temat na forum.

Knights of the Old Republic - War #4 (5)

Republika, Mandalorianie, a nawet niektórzy Jedi są skorumpowani, więc Zayne Carrick zamierza wziąć sprawy w swoje ręce. To jest bardzo ryzykowne i częściowo szalone, gdyż sojuszników Zayne nie można nazwać zaufanymi… ale przynajmniej tym razem jest tego świadomy!
Scenariusz John Jackson Miller, rysunki Andrea Mutti, kolory Michael Atiyeh, okładka Benjamin Carre. Premiera: Kwiecień 2012. Cena 3,50$, 32 strony.

Temat na forum.

Blood Ties: Boba Fett is Dead #1 (4)

Boba Fett nie żyje!
Ta wiadomość rozprzetrzenia się po galaktyce od jednego krańca do drugiego w prędkości błyskawicy: Boba Fett, najgroźniejszy łowca nagród w galaktyce nie żyje.
Ale gdy członkowie grupy, która zabiła Fetta są wybijani jeden po drugim, Connor Freeman – syn klona Jango Feta – wkracza do akcji najbardziej niespodziewanym sposobem!
Scenariusz Tom Taylor, rysunki i okładka Chris Scalf i wariant okładki David Palumbo. Premiera: Kwiecień 2012. Cena 3,50$, 40 stron.

Temat na forum.

Knight Errant Volume Two: Deluge TPB

Samotna, zostawiona daleko za liniami wroga, Jedi Kerra Holt ma nowy plan – uwolnić swój świat od Sithów! Ale gdy jej przybycie łączy się z atakiem Hutta Zodoha, jej plan ratunkowy szybko zmienia się w misję samobójczą.
Scenariusz John Jackson Miller, rysunki Ivan Rodriguez, Iban Coello i David Daza, litery Sergio Abad, tusz Michael Atiyeh, okładka Joe Quinones. Premiera: Czerwiec 2012. Cena 18,99$, 120 stron.

Temat na forum.

Omnibus: Droids and Ewoks TPB

Na podstawie kreskówek o takich samych tytułach. Poznaj przygody robotów R2-D2 i C3-PO, gdy Ewoki zostają wplątane w wiele niebezpieczeństw na swojej planecie – wojownicy-jaszczury, podwodne królestwa, czary – i poza nią! Droidy spotkają więcej jak jednego mistrza, droidy wojenne, megabronie, podróże w czasie i nawet Ewoki! To wydanie Omnibusa zawiera wszystkie numery serii Ewoks i Droids, które zostały wydane przez wydawnictwo Marvel.
Scenariusz David Manak i George Caragonne, rysunki Warren Kremer, Ernie Colon, John Romita i Mary Wilshire, litery Jon D'Agostino, Carlos Garzón, Jacqueline Roettcher, Marie Severin, Joe Sinnott i Al Williamson, tusz Marie Severin i George Roussos. Premiera: Czerwiec 2012. Cena 24,99$, 528 stron.

Temat na forum.
KOMENTARZE (6)

Komiksy

Komiksowe nowości

2012-01-11 08:28:27 DiamondsComics.com

Dzisiaj do oferty komiksowej wydawnictwa Dark Horse doszły trzy nowe gwiezdnowojenne pozycje. Wśród nich znajdziemy nowe zeszyty serii Agent of the Empire i Knights of the Old Republic i wydanie zbiorcze miniserii Legacy - War. Dokładne informacje można przeczytać poniżej.

Agent of the Empire #2: Iron Eclipse #2 (5)

Udawając dyplomatycznego przedstawiciela, Jahan Cross kontynuuje dochodzenie na temat ukradzionej technologii I tajemniczego projektu znanego jako “Żelazne Zaćmienie”. Na eleganckim przyjęciu ambasadorów Sektoru Wspólnego, Cross skupia swoją uwagę na rodzinie Stark.
Przed końcem wieczoru co najmniej jeden gracz zostanie wykluczony z gry – a Cross będzie poszukiwany za morderstwo!
Scenariusz John Ostrander, rysunki Stéphane Roux , tusz Julien Hugonnard-Bert, okładka Stéphane Roux. Cena 3.50 $, 40 stron. Preview dostępny tutaj.

Temat na forum.

Knights of the Old Republic - War #1 (5)

Republika i Mandalorianie są w stanie wojny! Idąc za charyzmatycznym Revanem, Jedi przyłączają się do walki, wbrew zasadom Zakonu. Jednak jeden z nich, miłujący pokój Zayne Carrick, znalazł się na linii frontu wbrew swojej woli!
Scenariusz John Jackson Miller, rysunki Andrea Mutti, kolory Michael Atiyeh, okładka Benjamin Carre, okładka w wersji specjalnej Dave Wilkins. Cena 3.50 $, 40 stron. Preview dostępny tutaj i tutaj.

Temat na forum.

Legacy - War TPB

Bestsellerowa saga kończy się tutaj! Wojna rozpętuje się na całego, gdy imperator Sithów powraca zza grobu - silniejszy, bardziej zły, bardziej zdeterminowany i gotowy do użycia nowej tajnej broni przeciwko galaktyce! Lojalni członkowie Imperium Rorana Fela, Sojusz Galaktyczny i Jedi są w defensywie, cierpiąc z powodu ataków zjednoczonych Sithów.
Lecz Cade Skywalker ma własne plany dotyczące tej wojny, a cały czas, który spędził, uciekając od swojego dziedzictwa, pokazał mu, że nie ma ucieczki... i musi stanąć samotnie przeciwko Darthowi Kraytowi!
Scenariusz John Ostrander, rysunki Jan Duursema, tusz Dan Parsons, kolory Brad Anderson, okładka Jan Duursema. Cena 19.99 $, 144 strony. Preview dostępny tutaj.

Temat na forum.
KOMENTARZE (13)

Komiksy

Porozmawiaj z Johnem Jacksonem Millerem

2012-01-09 14:18:56 DarkHorse.com

Zbliża się premiera nowej serii komiksowej Knights of the Old Republic - War. Pierwszy zeszyt ma ukazać się już w środę. Z tej okazji scenarzysta komiksu, John Jackson Miller ogłosił, iż 10. stycznia każdy chętny będzie mógł mu zadać pytanie dotyczące War. Rozmowa ma odbyć się na portalu społecznościowym Twitter na wpisie "#KOTORWarChat" o godzinie 11:00 czasu pacyficznego (u nas to jest godzina 20:00).


KOMENTARZE (5)

Komiksy

Noworoczne zapowiedzi Egmontu

2012-01-05 17:05:07 Egmont Polska

Wraz z nadejściem noewgo roku przyszedł czas na rozpoczęcie kolejnego sezonu komiksowego.
Na początek kilka ogólnych informacji od Egmontu, które pojawiły się nie tak dawno na Aleii Komiksu. W 2012 r. wydawnictwo planuje skoncentrować się m.in. na najmocniejszych seriach, wśród których wymieniono Gwiezdne Wojny. Wygląda na to, że status komiksów z tego cyklu wydaje się być dosyć pewny. Ponadto, chociaż Egmont nie zamierza wydawać nowelizacji filmowych to dotychczasowe tempo i natężenie, z jakim ukazują się kolejne pozycje ma zostać utrzymane. Szerszy plan wydawniczy nie jest jeszcze znany, jednak najprawdopodobniej zostanie on ujawniony na jednej z większych imprez, które odbędą się w ciągu następnych miesięcy.
W najbliższym czasie można się spodziewać dwóch dobrze już znanych tytułów. W styczniowej w ofercie Egmontu znajdzie się kolejny numer miesięcznika Star Wars Komiks, natomiast w lutym siódmy tom Rycerzy Starej Republiki. Komiksy powinny się ukazać kolejno 17 stycznia i 7 lutego. Zachęcamy do zapoznania się ze szczegółową zapowiedzią.

Star Wars Komiks 1/2012 (41)

"Prototypy" (Prototypes, Star Wars: Visionaries) - Durge, łowca nagród, którego Czytelnicy poznali w historii Nowe oblicze wojny („Star Wars Komiks” 9/2011), pochodził z nadzwyczaj długowiecznej rasy Gen’Dai. Urodził się około dwóch tysięcy lat przed wojnami klonów i w opowieści Prototypy, której akcja toczy się w erze Starej Republiki, ma „dopiero” nieco ponad pięćset lat. Minie jeszcze niemal półtora tysiąclecia, zanim zginie z ręki Anakina Skywalkera.
Scenariusz i rysunki Robert E. Barnes.

"Ślepy zaułek" (Dead Ends, Republic #61) - Głównym bohaterem tego komiksu, który rozgrywa się 16 miesięcy po wybuchu wojen klonów, jest Bail Organa, przedstawiciel Alderaana w Senacie Galaktycznym i mąż królowej tej planety. Dwa lata po tej historii, w której Bail dopiero zaczyna poznawać rozmiary intrygi Palpatine’a, królewska para została przybranymi rodzicami Lei – i właśnie dlatego tytułowano ją księżniczką.
Scenariusz John Ostrander, rysunki Brandon Badeaux, tusz Armando Durruthy, kolory Brad Anderson, okładka Brian Ching i Brad Anderson.

"Ktoś jeszcze" (The Other, Tales #16) - „Jest ktoś jeszcze” – przypomina Yoda Obi-Wanowi w Imperium kontratakuje, gdy ten mówi, że Luke jest ostatnią nadzieją Jedi. Chodzi o Leię, którą w tym komiksie oglądamy już w czasach Nowej Republiki, siedem lat po zwycięstwie rebeliantów nad Imperium. Luke zakłada Nowy Zakon Jedi, ale jego siostra, od trzech lat żona Hana Solo, musi myśleć o innych sprawach.
Scenariusz Jason Hall, rysunki John McCrea, kolory Giulia Brusco.

Tłumaczenie: Maciek Drewnowski i Zbyszek Grzędowicz. Cena 6,50 zł, 48 stron. Premiera: 17 styczeń 2012 r. Przykładowe plansze dostępne poniżej.


Temat na forum.

Rycerze Starej Republiki tom #7: Starcie ambicji

Były padawan i uciekinier, Zayne Carrick, kieruje swoje życie w zupełnie nowym kierunku. Razem ze swoim najlepszym przyjacielem, mistrzem oszustwa Gryphem, piękna, odważną i tajemniczą Jarael oraz byłym mandaloriańskim wojownikiem Rohlanem, nasz nie pozbierany, a jednak uroczy bohater jest gotowy wdać się w przygody jakie są możliwe tylko w świecie Star Wars. W "Prophet Motive" z pozoru mało zyskowne oszustwo idzie źle, w "Faithful Execution" spotkamy statek widmo i robota renegata, a w "Dueling Ambitions" znajdziemy zawody sportowe oraz wyścigi z dużą prędkością. Najnowszy tom Rycerzy Starej republiki jest początkiem nowej ery dla naszych bohaterów.
Komiks zawiera w sobie historie przedstawione w zeszytach Knights of the Old Republic #36-41.
Scenariusz John Jackson Miller, rysunki Brian Ching i Bong Dazo oraz Dean Zachary, kolory Michael Atiyeh, okładka Dan Scott. Tłumaczenie: Jacek Drewnowski. Cena 39,99 zł, 144 strony. Premiera: 6 luty 2012 r. Przykładowe plansze dostępne poniżej.


Temat na forum.
KOMENTARZE (13)

Komiksy

Powstawanie okładki ''Blood Ties: Boba Fett is Dead #3''

2012-01-04 21:07:13 YouTube.com

Ponad rok temu prezentowaliśmy proces tworzenia okładek komiksowych przez Chrisa Scalfa. Utalentowany artysta umieścił w internecie kolejny filmik, który przedstawia jego pracę nad okładką komiksu Blood Ties: Boba Fett is Dead #3. Zeszyt niedługo będzie miał premierę za oceanem. Poniżej można obejrzeć proces powstawania tej okładki.


KOMENTARZE (9)
Loading..