TWÓJ KOKPIT
0

Komiksy

Przyszłość Star Wars Briana Wooda

2013-07-27 13:15:31 Newsarama.com

Niedawno portal Newsarama przeprowadził wywiad ze scenarzystą dobrze sprzedającej się za oceanem serii komiksowej o prostym tytule Star Wars - Brianem Woodem. Ukazało się już 7 zeszytów tego komiksu, a zapowiedziano 3 następne i pierwsze wydanie zbiorcze zawierające numery #1-6.
Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje, jakimi podzielił się Brian Wood z redaktorem Newsarama.com.

Na samym początku Brian podzielił się dość dziwną informacją, z której można wywnioskować, iż pierwszy arc serii, In the Shadow of Yavin, nie składa się z sześciu zeszytów, jak pierwotnie miało być, a z aż 12.

Pierwszy arc sam z siebie przedłużył się z 6 do 12 zeszytów, co nie jest dużą zmianą biorąc pod uwagę moje pierwotne plany. To duża historia z wieloma zwrotami, walkami X-wingów w przestrzeni i wątkami. Przed nami jeszcze przynajmniej jeden większy zwrot akcji i parę naprawdę ciekawych sytuacji, które pokażą przeżycia Luke'a i Leii po stratach, jakich doznali w Nowej Nadziei.

Następnie głównym tematem stała się Leia.

W mojej pierwszej wersji scenariusza zaznaczyłem na końcu bez wyjaśnienia, że bardzo chciałbym z Leii zrobić pilota X-winga. (...) Byłem bardzo poważny, ale nie byłem pewny jak to zostanie odebrane przez Dark Horse'a i Lucasfilm. Ale na szczęście się zgodzili bez większych dyskusji.

Chwilę potem Wood przedstawił to, czym się głównie inspirował pisząc Star Wars

Głównym źródłem mojej inspiracji była seria powieści pt. X-wing, która dokładnie przedstawia w szczegółach walki w przestrzeni kosmicznej. (...) Rozumiem również dlaczego Lucas tak bardzo inspirował się materiałami z II wojny światowej. Ale będąc szczerym najwięcej wyniosłem z lektury X-wingów.

Potem padło pytanie dotyczące planów dotyczących Boby Fetta.

Nie mam żadnych większych planów na Bobę Fetta, poza budowaniem połączenia pomiędzy nim a Hanem. Jednak to nie jest nic, czym mógłbym rozwinąć postać tego łowcy nagród.

Po wyjawieniu, iż jednym z jego ulubionych bohaterów jest Wedge Antilles, Wood został zapytany o Leię i o to czy będzie przedstawione jak księżniczka będzie rozmyślała nad Alderaanem.

Zdecydowanie tak. Luke też będzie brał w tym udział. Wydarzy się to w następnych trzech zeszytach, #7-9.

Na koniec redaktor Newsarama.com zapytał się czego czytelnicy mogą się spodziewać w przyszłości po tej serii.

Cóż, trochę skoczę w przyszłość, na początek przyszłego roku i #13. Będzie mniej X-wingów, mniej walk w kosmosie, mniej głębokiej przestrzeni, więcej dyplomacji i polityków, więcej akcji dziejącej się na stałym lądzie na wielu planetach. Okaże się też, że Hoth nie było jedynym miejscem, gdzie rebelianci mieli bazę pomiędzy filmami.
KOMENTARZE (7)

Komiksy

Nowy komiks The Clone Wars w UK

2013-07-27 12:15:40 Facebook.com

Kilka dni temu w Zjednoczonym Królestwie do kiosków i salonów prasowych za sprawą wydawnictwa Titan trafił nowy numer miesięcznika pt. The Clone Wars Comic UK. Jak co miesiąc, i tym razem w środku znajdują się krótkie artykuły adresowane pod młodszą publikę, krótki, nigdzie wcześniej nie publikowany komiks (pt. Seeds) i prezent. Poniżej prezentujemy okładkę The Clone Wars Comic UK 6.49.

The Clone Wars Comic UK 6.49

KOMENTARZE (3)

Komiksy

Dwa nowe wydania zbiorcze

2013-07-24 20:35:20 DiamondComicsDistributors.com

Dzisiaj za oceanem do sklepów komiksowych trafił nowy zeszyt serii Legacy Vol. 2, który zwieńczył pierwszego arca tego komiksu - Prisoner of the Floating World.
Dodatkowo ukazały się nowy wydania zbiorcze serii Agent of the Empire i Dawn of the Jedi.

Legacy Vol. 2 #5: Prisoner of the Floating World #5 (5)

Złe wiadomości: Ania Solo I jej przyjaciele znajdują się na planetoidzie, która jest na kursie kolizyjnym z dużą stacją kosmiczną. Gorsze wiadomości: szalony wojownik Sithów stoi pomiędzy nimi i ucieczką!
Nadchodzące płomieniste zniszczenie, czy gorąco-biała amputacja mieczem świetlnym? Czasami są dni, w których nie ma dobrych wyborów!
Scenariusz Corinna Bechko, Gabriel Hardman, rysunki Gabriel Hardman, kolory Rachelle Rosenberg, okładka Dave Wilkins.Cena $2,99, 32 strony.

Temat na forum.

Agent of the Empire Volume 2: Hard Targets TPB

Gdy aktualny Hrabia Dooku zostaje zamordowany – a Boba Fett jest oskarżany o jego zabójstwo – młody dziedzic Hrabiego zostaje politycznym pionkiem. Agent Cross ma swoje rozkazy, ale gdy chłopiec ma zostać z swoim niebezpiecznym wujkiem, złym łowcą nagród i dwoma zabójczymi paniami, Cross zmienia swoją misję!
Scenariusz John Ostrander, rysunki Davidé Fabbri, tusz Davidé Fabbri, Christian Dalla Vecchia, kolory Wes Dzioba, okładka Stéphane Roux. Cena $19,99, 128 stron.

Temat na forum.

Dawn of the Jedi Volume 2: Prisoner of Bogan TPB

Xesh, tajemniczy obcy wojownik zostaje oczarowany przez szaleńca, Daegena Loka i jego obsesję podbicia znanej przestrzeni. Je’daii rozdzielili grupy łowców, by powstrzymać Loka i ocalić oszukanego Xesha, ale nie są sami. Pierwotni mistrzowie Xesha wysłali swojego własnego łowcę… z rozkazem, by zabić!
Scenariusz John Ostrander, rysunki Jan Duursema, tusz Dan Parsons, kolory Wes Dzioba, okładka David Michael Beck. Cena $18,99, 128 stron.

Temat na forum.
KOMENTARZE (0)

Komiksy

SDCC 2013: Panel Dark Horse'a

2013-07-22 12:26:51 Różne

Późnym wieczorem polskiego czasu odbył się w zeszły piątek panel wydawnictwa Dark Horse Comics dotyczący komiksów Star Wars. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje, jakie Randy Stradley wraz z wieloma scenarzystami i rysownikami przedstawił.Dawn of the Jedi #11: Force Wars #1 (5), nowy zeszyt serii Johna Ostrandera i Jan Duursemy ukaże się w listopadzie bieżącego roku. Xesh dołączy do Je'daii, by bronić system Tython. W komiksie zobaczymy wrogów, którzy w oryginale nazywają się Flesh Raiders. Będą zabijać i jeść swoich przeciwników. Zobaczymy więcej mieczy świetlnych (najprawdopodobniej chodziło o miecze Mocy - Forcesabers), latających rankorów i używania Mocy.

Ewoks: Shadows of Endor będzie najprawdopodobniej pierwszym z serii książeczek pt. Ewoks. Zobaczymy zarówno Ewoki z Powrotu Jedi jak i z kreskówki. Fabuła komiksu ma miejsce zaraz po wylądowaniu Imperium na Endorze. Autor powiedział, że zobaczymy "legendarnego potwora, który się przebudzi przez aktywność Imperium". Wrogowie Ewoków to Duloki.
Na panelu został przedstawiony obrazek przedstawiający Ewoka atakującego głowę szturmowca toporem. Premiera Shoadows of Endor jest zaplanowana na 16. października 2013.

Pierwszy arc Legacy Vol. 2 zakończył się "wielkimi wydarzeniami". W drugim arcu Ania wyruszy w szeroką galaktykę z nowymi kompanami i spotka bohaterów z poprzedniego Legacy.
Corinna Bechko, scenarzystka serii, powiedziała: "Ta seria dzieje się w przyszłości, ale staraliśmy się uchwycić klimat oryginalnej trylogii. Bardzo dobrze bawimy się (wraz z Gabrielem Hardmanem) pisząc ten komiks."

Został również poruszony wątek przyszłości licencji na gwiezdnowojenne komiksy. Randy Stradley powiedział: "Jak dotąd nic się nie zmieniło w naszej pracy. Posiadamy teraz licencję i wykonujemy wszystko, co musimy. W tym roku powinniśmy się dowiedzieć co dokładniej stanie się z licencją. Tymczasem możemy powiedzieć, że pracujemy nad nowymi projektami". Przedstawiciel Dark Horse'a w kontaktach z fanami, Jeremy Atkins, dodał: "Możemy powiedzieć, że będziemy tworzyć komiksy Star Wars jeszcze przez przynajmniej cały 2014 rok".

Następnie pojawiła się seria pytań od fanów. Oto najciekawsze:

Będzie więcej Invasion?

Stradley: "Na razie nie mamy planów na Invasion, ale może pomyślimy nad tym jeśli utrzymamy licencję. Tom Taylor pracuje nad nowym prjektem, którego na razie nie możemy wyjawić."

Fan, któremu spodobał się crossover pomiędzy komiksami, a książką Dawn of the Jedi zapytał, czy podobna sytuacja mogłaby mieć miejsce z Legacy.

Stradley: "Na razie musimy czekać na Epizod VII, by zobaczyć jak wpłynie na wszystko. Zanim to nastąpi nikt nie będzie już chyba tworzył pozycji dziejących się w przyszłości Gwiezdnych Wojen."
Potwierdził to reprezentant Lucasfilmu siedzący obok.

Pojawią się nowe historie o wojnach klonów lub o klonach i szturmowcach?

Stradley: "Zbliża się nowa miniseria o Vaderze, w której klon będzie bohaterem."
KOMENTARZE (4)

Komiksy

Centrum wiedzy o Rycerzach Starej Republiki

2013-07-21 18:16:03 Manda`Yaim

Niemal dwa tygodnie temu, 7 lipca do sprzedaży trafiło ostatnie z wydań albumowych serii komiksowej Rycerze Starej Republiki - dziś, po daniu ludziom czasu na zaopatrzenie się w tenże album, Manda`yaim - Polska Społeczność Mandalorian startuje ze swym projektem związanym z tą serią. Oddajemy im głos:
Miło nam ogłosić, że w dniu dzisiejszym na naszych łamach uruchamiamy:

Manda`yaimowe centrum wiedzy o serii komiksowej Knights of The Old Republic/Rycerze Starej Republiki!

Jest to miejsce w którym znajdziesz zarówno tłumaczenia trzech napisanych przez J.J. Millera krótkich opowiadań dopełniających serię komiksową jak i jego teksty zdradzające szczegóły i kulisy powstawania poszczególnych zeszytów serii!
Dowiesz się tam m.in.:
- Jakie postacie J.J. Millerowi przypomina Haazen?
- Dlaczego dla J.J. Millera zeszyt nr 40 z powodu swego numerka jest szczególny?
- W jaki sposób Cassus Fett jest zdaniem J.J. Millera podobny do Dartha Vadera?

Zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z materiałami - przy czym zastrzegamy, że teksty "zza kulis" powinny stanowić uzupełnienie komiksów, tzn. czytanie tych pełnych spoilerów i bezpośrednich odniesień do akcji danego zeszytu tekstów bez znajomości danej pozycji nie jest zalecane.

KOMENTARZE (3)

Komiksy

Rozpoczął się Comic Con w San Diego

2013-07-17 21:14:38 DiamondComicsDistributors.com

Dzisiaj rozpoczął się największy komiksowy konwent na świecie - San Diego Comic Con. Przez najbliższe 4 dni w Kalifornii fani historii obrazkowych będą mogli rozmawiać ze swoimi ulubionymi twórcami komiksów i słuchać nowych zapowiedzi. Panel dotyczący komiksów gwiezdnowojennych jest przewidziany na piątek.
Ta impreza nie wpłynęła jednak na normalne premiery komiksowe. Jak co środę, i tym razem na półki sklepów komiksowych trafiły nowe pozycje. W tym dwie gwiezdnowojenne: nowe zeszyty serii Dark Times i Darth Vader and the Ninth Assassin. Poniżej znajdują się szczegóły dotyczące tych pozycji.

Dark Times #28: A Spark Remains #1 (5)

Znowu w drużynie z załogą Uhumele, Jedi Dass Jennir dziwi się widząc ich rozmawiających z innym Jedi o samodzielnym zabiciu żelaznej pięści Imperium – Dartha Vadera! Jennir, który właśnie znalazł miłość i sens życia, nie jest zbyt chętny, by dołączyć, ale ich plan może być za dobry, by odmówić…
Scenariusz Randy Stradley, rysunki Douglas Wheatley, kolory Dan Jackson, okładka Benjamin Carre. Cena $3,50, 32 strony.

Temat na forum.

Darth Vader and the Ninth Assassin #4 (5)

W ruinach starożytnego księżyca, Darth Vader natrafia na złych ludzi z mrocznym proroctwem i potężną bronią. Są przeszkodą dla Imperium, więc Vader zmusi ich do posłuszeństwa, albo ich zmiażdży! Tymczasem zabójca polujący na Vadera dalej czeka…
Scenariusz Tim Siedell, rysunki Stephen Thompson, tusz Mark Irwin, Drew Geraci, kolory Michael Atiyeh, okładka Ariel Olivetti. Cena $3,50, 32 strony.

Temat na forum.

Chcielibyśmy również przypomnieć, iż na Comic Conie swoją premierę będą miały dwa ekskluzywne warianty komiksów Star Wars #7 i Dark Times #28. Poniżej prezentujemy ich okładki.


KOMENTARZE (10)

Komiksy

Zapowiedzi na październik 2013

2013-07-13 15:59:38 ComicBookResources.com

Dwa dni temu wydawnictwo Dark Horse Comics wyjawiło swoje zapowiedzi komiksowe na październik bieżącego roku i informacje dotyczące nowych wydań zbiorczych, które trafią na półki w grudniu.
Ukażą się nowe zeszyty serii Star Wars, Dark Times i Legacy Vol. 2. Na półki trafi też drugi zeszyt miniserii The Star Wars w dwóch wersjach okładkowych - regularnej i wariantowej autorstwa śp. Ralpha McQuarriego i nowe wydanie zeszytu Star Wars #1. Tym razem w formie #1 for $1.
W grudniu ukaże się nowy Omnibus, który będzie kontynuował przygody młodego Jedi Zayne'a Carricka.
Szczegóły dotyczące wszystkich pozycji znajdują się poniżej.

Star Wars #1 for $1

Przeczytajcie jeszcze raz hitowy pierwszy zeszyt serii Star Wars Briana Wooda za tylko $1! Zabierzemy was z powrotem w czasy wypełnione przygodami, gdy Imperium rządziło, Rebelia walczyła, a galaktyka była niebezpiecznym miejscem, gdzie wszystko mogło się wydarzyć!
Jeśli spodobał wam się ten zeszyt, kupcie wydanie zbiorcze, które jest już w sprzedaży!
Scenariusz Brian Wood, rysunki Carlos D'Anda, kolory Gabe Eltaeb, okładka Alex Ross. Premiera: 2. października 2013. Cena $1,00, 32 strony.

Temat na forum.

Star Wars #10

Luke Skywalker i Wedge Antilles dostali się na gwiezdny niszczyciel. Ale teraz szuka ich dziewięć tysięcy szturmowców, a Darth Vader wyczuł ich obecność. Wykonanie misji i ucieczka nie tracąc przy okazji życia może się okazać niewykonalna!
Tymczasem flota Rebelii przygotowuje się na atak Imperium.
Scenariusz Brian Wood, rysunki Carlos D'Anda, kolory Gabe Eltaeb, okładka Hugh Fleming. Premiera: 9. października 2013. Cena $2,99, 32 strony.

Temat na forum.

The Star Wars #2 (8)

Imperium jest gotowe, by zaatakować pokojowo nastawioną planetę Aquilae i tylko generał Jedi Luke Skywalker wydaje się być tym zaniepokojony. Gdy król Kayos zostaje zabity, młody Jedi Annikin Starkiller dostaje rozkaz odnalezienia księżniczki Leii. Wtedy Skywalker wysyła jego jedyną eskadrę przeciwko nowej, potężnej imperialnej stacji kosmicznej!
Scenariusz Jonathan Rinzler, rysunki Mike Mayhew, kolory Rain Beredo, okładka Nick Runge, wariant okładkowy Ralph McQuarrie. Premiera: 2. padziernika 2013. Cena $3,99, 32 strony.

Temat na forum.

Dark Times #31: A Spark Remains #4 (5)

Darth Vader jest na szlaku pewnego Jedi. Nie wie jednak, że jeszcze więcej Jedi jest świadomych przybycia mrocznego lorda na ich planetę. Jedi i ich przyjaciele czekają na Vadera z pułapką. Ale zmierzą się z mrocznym lordem Sithów… więc nic nie jest pewne!
Scenariusz Randy Stradley, rysunki Douglas Wheatley, kolory Dan Jackson, okładka Benjamin Carré. Premiera: 16. października 2013. Cena $3,50, 32 strony.

Temat na forum.

Legacy Vol. 2 #8

Poszukiwanie Sithów przez Anię Solo i rycerza imperialnego Jao doprowadzi ich do zatrutej planety kalamarian – Dac, gdzie na ich statek zostanie zajęty przez piratów, którzy opanowali planetarne stocznie. Jao wyczuwa pracę ciemnej strony – szczególnie, gdy mu i Ani grozi śmierć!
Scenariusz Corinna Bechko, Gabriel Hardman, rysunki Brian Thies, kolory Rachelle Rosenberg, okładka Augustin Alessio. Premiera: 23. października 2013. Cena $2,99, 32 strony.

Temat na forum.

Omnibus: Knights of the Old Republic Volume 2

Po tym jak Zayne Carrick został oskarżony o zabójstwo swoich przyjaciół, z którymi trenował, los zapobiegł oczyszczeniu jego imienia ze zbrodni, której nie popełnił i wrzucił młodzieńca w galaktykę pełną niebezpieczeństw, by stoczył pojedynek z mistrzem Jedi, który zamordował swoich własnych padawanów!
Scenariusz John Jackson Miller, rysunki Brian Ching, Bong Dazo, Scott Hepburn, Alan Robinson, Dustin Weaver, tusz Dan Parsons, Joe Pimentel, kolory Michael Atiyeh, okładka Colin Wilson. Premiera: 18. grudnia 2013. Cena $24,99, 440 stron.

Temat na forum.
KOMENTARZE (5)

Komiksy

Nowy wariant The Star Wars

2013-07-12 09:08:35 TFAW.com

Stosunkowo przez długi okres czasu nie było słychać nic o nowych wariantach okładkowych. Ten okres oczekiwania przerwał portal Thing From Another World (w skrócie TFAW), który udostępnił do zamawiania w pre-orderze specjalne, ekskluzywne wydanie komiksu The Star Wars #1. Ten wariant został narysowany przez Jenny Frison i można go zamówić za zaledwie $3,99 na stronie sklepu. Poniżej znajduje się zdjęcie przedstawiające okładkę tego wydania.

The Star Wars #1 (8) - wariant TFAW.com


KOMENTARZE (8)

Komiksy

Ryan Kelly wchodzi do akcji

2013-07-10 21:59:10 DiamondComicsDistributors.com

Dzisiaj za oceanem na półki sklepów komiksowych trafił nowy, siódmy zeszyt serii Star Wars Briana Wooda. Wraz z tym numerem pozycję rysownika komiksu przejął Ryan Kelly, który zastąpił Carlosa D'Andę. Dodatkowo ukazał się wariant szkicowy #4 tej samej serii.
Kolekcjonerzy wydań zbiorczych również znajdą coś dla siebie, a dokładniej Purge TPB, które zawiera sobie wszystkie historie o tytule głównym Purge (The Last Stand of the Jedi, Seconds to Die, The Hidden Blade i Tyrant's Fist) wydane w miękkiej oprawie.
Szczegóły dotyczące wszystkich pozycji możecie znaleźć poniżej.

Star Wars #7

Księżniczka Leia wprowadza tajemniczą misję rebeliantów do następnego etapu! Jak dotąd nic nie ryzykując, nic nie osiągnęli, a zaczęły kończyć im się środki. Jaki jest najszybszy sposób, by dowiedzieć się o tajemnicach Imperium? Trzeba pozwolić pojmać się twoim pilotom!
Scenariusz Brian Wood, rysunki Ryan Kelly, kolory Gabe Eltaeb, okładka Rodolfo Migiliari. Cena $2,99, 32 strony.

Temat na forum.

Star Wars #4: In the Shadow of Yavin #4 (6) - wariant szkicowy

Gdy niewidzialna eskadra Leii ustawia pułapkę na szpiega w swoich szeregach, księżniczka zauważa, iż rebelianci nie są gotowi, by odeprzeć atak Imperium.
Tymczasem, Han Solo ucieka przed Imperium na niskich poziomach Coruscant, a Luke Skywalker rozkoszuje się czasem spędzanym ze swoją przyjaciółką…
Scenariusz Brian Wood, rysunki Carlos D'Anda, kolory Gabe Eltaeb, okładka Alex Ross. Cena $2,99, 32 strony.

Temat na forum.

Purge TPB

Darth Vader niesie śmierć Jedi, którzy przetrwali rozkaz 66. Jego legenda rośnie wraz z następnymi Jedi, którym zmiażdżył nadzieję, ich samych i wszystkie wspomnienia o nich, które posiadały cywilizacje będące teraz we władaniu Imperium Galaktycznego.
Scenariusz Haden Blackman, Alexander Freed, John Ostrander, rysunki Marco Castiello, Jim Hall, Chris Scalf, Douglas Wheatley, tusz Alex Lei, Mark McKenna, kolory Michael Atiyeh, Ronda Pattison, okładka Adam Hughes. Cena $17,99, 120 stron.

Temat na forum.
KOMENTARZE (0)

Komiksy

''Wojna'' kończy cykl Rycerzy Starej Republiki

2013-07-09 21:16:18 Egmont Polska

Wczoraj do sprzedaży trafił dziesiąty, a zarazem ostatni tom Rycerzy Starej Republiki. Ta, nawiązująca do popularnej gry komputerowej o tym samym tytule, komiksowa seria przez ostatnie trzy lata dostarczała rozrywki wielu miłośnikom Gwiezdnych Wojen przedstawiając przygody Zeyne'a Carricka uwikłanego w wojnę toczącą się pomiędzy Mandalorianami a Republiką.

Zestawienie wszystkich komiksów z cyklu Rycerzy Starej Republiki znajdziecie w tym miejscu.

Rycerze Starej Republiki tom #10: Wojna

Republika i Mandalorianie toczą wojnę, do której włącza się część Jedi. Jeden z nich, pacyfista Zayne Carrick, wcielony do wojska wbrew swojej woli, trafia na front. Gdy wpada w mandaloriańską niewolę, gdy szturmuje plaże z innymi republikańskimi żołnierzami, nagle zostaje zmuszony… do walki u boku wroga! Wkrótce odkrywa, że Mandalorianie – i ich przywódca – kryją w sobie więcej, niż widać na pierwszy rzut oka. I że musi zrobić wszystko, co w jego mocy, by zapobiec rozlewowi krwi – na przykład poprosić o pomoc starego przyjaciela i ułożyć plan.
Komiks zawiera historię przedstawioną oryginalnie w zeszytach Knights of the Old Republic War #1-6.
Scenariusz John Jackson Miller, rysunki Andrea Mutti, tusz Gigi Baldassini, kolory Michael Atiyeh, okładka Benjamin Carré. Tłumaczenie: Jacek Drewnowski. Cena 39,99 zł, 120 strony. Przykładowe plansze dostępne poniżej.


Temat na forum.
KOMENTARZE (7)

Komiksy

Nowy komiks The Clone Wars w UK

2013-07-02 10:34:49 Facebook.com

Kilka dni temu w Zjednoczonym Królestwie do kiosków i salonów prasowych za sprawą wydawnictwa Titan trafił nowy numer miesięcznika pt. The Clone Wars Comic UK. Jak co miesiąc, i tym razem w środku znajdują się krótkie artykuły adresowane pod młodszą publikę, krótki, nigdzie wcześniej nie publikowany komiks (pt. Colony Crisis) i prezent. Poniżej prezentujemy okładkę The Clone Wars Comic UK 6.48.

The Clone Wars Comic UK 6.48

KOMENTARZE (1)
Loading..