TWÓJ KOKPIT
0

Komiksy

„Rebel Heist” czyli Star Wars z pewnego punktu widzenia

2014-07-28 17:32:32 StarWars.ComTym razem Jen Heddle zajęła się pisaniem o mini-serii komiksowej „Rebel Heist”, która bardzo się jej spodobała ze względu na pomysł. To jedna z ostatnich mini-serii Dark Horse'a.

Przyznaję, bardzo lubię literacką konwencje oglądania znanych postaci oczyma innych. Znacząca seria komiksowa „Marvels” Kurta Busieka i Alexa Rossa jest z pewnością wyznacznikiem jakości tego gatunku. Ta konwencja sprawdzała się także w „Z archiwum X”. Więc jest bardzo bawiła mnie możliwość zobaczenia już samego streszczenie mini-serii komiksowej Star Wars, która aktualnie jest wydawana przez Dark Horse pod tytułem „Rebel Heits”.

Scenarzysta Matt Kindt („Mind MGMT”, „Revolver”) mówił w wywiadach, że jednym sposobem w który mógł podejść do takich ikonicznych postaci jak Han Solo, Luke Skywalker czy księżniczka Leia oraz Chewbacca było sportretowanie ich tak by byli widziani oczami innych, dzięki czemu mógł pozostać wierny swojej osobistej wersji tych nieprzeciętnych bohaterów. Ten pomysł udało mu się świetnie wykonać, zwłaszcza dzięki wspaniałym rysunkom Marco Castiello, Dana Parsonsa i Gabe’a Eltaeba, które towarzyszą jego słowom. Potęguje to także uczucie niepewności naszych nowych protagonistów gdy dochodzi do spotkania z bohaterami, czyli Lukiem, Hanem, Leią i Chewiem, z których każdy wypełnia tylko jedną rolę większego planu, acz szczegóły znane są tylko im samym.

Więc Han Solo widziany oczyma młodego rebelianckiego rekruta jest lekkomyślnym, zadufanym w sobie śmiałkiem, który nic sobie nie robi z tego, że naraża innych na niebezpieczeństwo. Dla doświadczonego szpiega Rebelii, Leia Organa musi być tylko bogatą dziewczyną, która nigdy nie ubrudziła sobie rąk. Imperialny szturmowiec widzi w Chewbacce jedynie dzikiego brutala. Imperialny szpieg wykrywa coś podejrzanego w Luke’u Skywalkerze. Oni wszyscy się mylą, ale jednocześnie mają rację… z pewnego punktu widzenia. Wynikiem historii jest kwintesencja „Gwiezdnych Wojen”.

To co mi się podoba w tej serii to sposób w jaki wniesiono świeżą perspektywę dla naszych znanych bohaterów, jednocześnie pozostawiając ich wiernymi sobie. (Bądźmy szczerzy, czy faktycznie chcielibyście spędzić jedną ze swoich pierwszych misji w Rebelii będąc zdanym na łaskawe humory Hana Solo?). Kocham też pomysł, że nasi bohaterowie są częścią ukłanki, która składa się idealnie razem, a historia podkreśla rolę pracy grupowej i przyjaźni jako siły z którą należy się liczyć. Spoglądanie na nich oczyma osób z zewnątrz sprawia, że jest to zabawniejsze. Posiadając informacje z naszego punktu widzenia, o których bohaterowie nie wiedzą sprawia, że się uśmiechamy i czekamy aż uświadomią sobie kim naprawdę są nasi bohaterowie.

Więc rozważcie zaopatrzenie się w tą serię i spojrzenie na naszych bohaterów z pewnego punktu widzenia. Nigdy nie boli spróbować świeżej perspektywy.


KOMENTARZE (2)

Komiksy

SDCC 2014: Marvel zapowiada nowe serie

2014-07-27 09:09:15 Różne

Wczoraj o 23:45 polskiego czasu rozpoczął się w San Diego na Comic Conie International panel Marvela pt. Cup O'Joe, gdzie fani mogą pytać redaktorów naczelnych wydawnictwa i twórców komiksów o szczegóły ich ulubionych historii. Praktycznie na samym początku został poruszony temat przyszłości komiksów Star Wars. Zapowiedziano dwie serie regularne i jedną 5-zeszytową miniserię. Oto one (w nawiasach miesiące, w których ukażą się pierwsze zeszyty):

 • Star Wars (styczeń 2015)
 • Star Wars: Darth Vader (luty 2015)
 • Star Wars: Princess Leia (marzec 2015)


  Star Wars będzie pisane przez Jasona Aarona, a rysowane przez Johna Cassaday'a. Fabuła ma się dziać na krótko po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci i doprowadzi Luke'a i Leię do ponownego spotkania z Darthem Vaderem.

  Star Wars: Darth Vader to seria pisana przez Kierona Gillena i rysowana przez Salvadora Larrocę. Okładki będzie rysować Adi Granov. Vader będzie próbował na stronach tego komiksu odzyskać kontrolę nad swoimi żołnierzami po niedawnej porażce nad Yavinem IV.

  Star Wars: Princess Leia to 5-zeszytowa miniseria autorstwa Marka Waida i Terry'ego Dodsona. Skupi się na księżniczce bez swojego domu - Alderaana.

  Dodatkowo istnieje możliwość, że powstanie miniseria o Bobie Fetcie, chociaż i tak ma się ten łowca nagród pojawić w Star Wars: Darth Vader. Nie ma żadnych planów na crossovery z bohaterami z uniwersum Marvela, a redaktorzy są podatni na propozycje od fanów dotyczące przyszłości komiksów - podobno mogą być rozpatrzone takie propozycje jak Mara Jade lub, raczej humorystycznie, Jaxxon.

  Zapraszamy do dyskusji na forum.
  KOMENTARZE (33)
 • Komiksy

  Szczegóły dotyczące The Star Wars Deluxe HC

  2014-07-26 22:42:24 SWBooks

  W zeszłym tygodniu do sklepów z komiksami i księgarni trafiły wydania zbiorcze miniserii Jonathana Rinzlera i Mike'a Mayhewa pt. The Star Wars w miękkiej i twardej oprawie. Ale od dawna wiemy, że na tym nie koniec. Na 13. sierpnia zaplanowana jest premiera trzeciego wydania tego komiksu - Deluxe HC.

  Teraz już wiemy za co trzeba będzie zapłacić $99,99, gdyż został opublikowany dokładny opis i zdjęcie tego wydania oficjalnej komiksowej adaptacji pierwotnego scenariusza George'a Lucasa do filmu Star Wars z 1974 roku.  The Star Wars Deluxe HC będzie składać się z:
 • boxa na tomy w twardej oprawie w formacie oversized;
 • pierwszego tomu zawierającego materiał z The Star Wars #1-8;
 • drugiego tomu zawierającego materiał z The Star Wars #0;
 • trzeciego tomu zawierającego przegródki z wyciętym przodem z grafikami z wszystkimi okładkami serii.
  KOMENTARZE (1)
 • Komiksy

  SDCC 2014: Komiksowa wykreślanka

  2014-07-26 13:44:39 Bleeding Cool

  Kilka dni temu portal Bleeding Cool ogłosił informację o solowej serii Lei, którą miałoby w 2015 roku wydawać wydawnictwo Marvel Comics. Przedwczoraj natomiast rozpoczął się Comic Con International w San Diego, największy i najważniejszy na świecie event komiksowy. Wiele nowych serii zostało już ogłoszonych, lecz nadal nic nie wiadomo o przyszłości komiksów Star Wars.

  Ten stan rzeczy może się zmienić dzisiaj, gdyż tuż przed północą polskiego czasu rozpocznie się panel Marvela pt. Cup O'Joe, gdzie fani będą mogli zadawać pytania redaktorom naczelnym i twórcom komiksów tego wydawnictwa.

  Dodatkowo portal Bleeding Cool ponownie zamieścił materiał, który może co najmniej zainteresować czytelników komiksów Star Wars. Mowa o wykreślance plotek, które mają zostać potwierdzone w San Diego. Wśród 11 informacji znalazły się dwie gwiezdnowojenne:

 • Kieron Gillen i Jason Aaron zajmujący się komiksami Star Wars;
 • seria o Lei.


  O ile o Lei już wiedzieliśmy, to informacja jakoby Kieron Gillen i Jason Aaron mieli pracować nad komiksami Star Wars jest nowa. Obaj są bardzo znanymi scenarzystami w Marvelu, ten pierwszy jest autorem serii takich jak 28-zeszytowy run Iron Man z 2012 roku, czy też wiele innych komiksów o X-Menach i Avengersach. Natomiast Jason Aaron zasłynął z serii o Punisherze, Wolverinie i Thorze. Jest także autorem najnowszego eventu Marvela, Original Sin. Poniżej znajdują się zdjęcia obydwu autorów.

  Zapraszamy do dyskusji na forum.
  KOMENTARZE (5)
 • Komiksy

  Leia z własną serią

  2014-07-23 12:22:44 Bleeding Cool

  Od jakiegoś czasu wiadomo było, że Marvel Comics w 2015 roku będzie wydawało dwie serie regularne Star Wars. Niestety na razie nie znamy żadnych szczegółów dotyczących tych komiksów oprócz tego, że będą wplecione w nowy kanon.

  Portal Bleeding Cool, czyli dość zaufane źródło, opublikował informację, iż jeden z jego redaktorów dowiedział się, że Marvel planuje trzecią serię, której główną bohaterką byłaby Leia. Jest to o tyle prawdopodobne, gdyż ostatnimi czasy wydawnictwo postanowiło prowadzić politykę wypuszczania na rynek jak największej ilości serii o postaciach żeńskich. Celem takiego manewru jest promowanie komiksów coraz szerszej widowni, w tym wypadku płci pięknej.

  Więcej informacji à propos przyszłości komiksów Star Wars w Domie Pomysłów może zostać wyjawionych w trakcie Comic Con International 2014 w San Diego, czyli największego konwentu o komiksach na świecie, który startuje już jutro i potrwa cztery dni. To właśnie wtedy są ogłaszane największe projekty i zapowiadane nowe historie w już istniejących seriach.

  Zapraszamy do dyskusji na forum.
  KOMENTARZE (37)

  Komiksy

  Darth Maul i Legacy

  2014-07-23 11:26:06 Diamond Comic Distributors

  W tym i zeszłym tygodniu w Stanach Zjednoczonych ukazały się przedostatnie zeszyty dwóch serii Star Wars: Legacy autorstwa Corinny Bechko i Gabriela Hardmana i Darth Maul: Son of Dathomir, którego głównymi twórcami są Jeremy Barlow i Juan Frigeri.
  Dodatkowo na półki sklepów komiksowych i księgarni trafiły dwa wydania zbiorcze - w twardej i miękkiej oprawie - 8-zeszytowej miniserii pt. The Star Wars.
  Szczegóły dotyczące wszystkich pozycji znajdują się poniżej.

  Legacy #17

  Z rozkazu cesarzowej, Ania Solo i kontyngent szturmowców szuka Jao Assama i Dartha Wredda. Lądując ponownie na zapomnianej planecie, na której rozpoczęła swoją przygodę, Ania odkrywa coś, czego nikt się nie spodziewał - armię Sithów!
  Scenariusz Corinna Bechko i Gabriel Hardman, rysunki Brian Albert Thies, kolory Jordan Boyd, okładka Agustin Alessio. Cena $2,99, 32 strony.

  Temat na forum.

  Darth Maul: Son of Dathomir #3 (4)

  Darth Maul pojmał nowego ucznia Dartha Sidiousa! Matka Talzin i Maul próbują przeknoać Hrabiego Dooku do swojej sprawy, wyjawiając niespodziewane informacje z przeszłości Maula. Ale atak elitarnego oddziału Jedi wprowadza chaos w plany wszystkich stron konfliktu!
  Scenariusz Jeremy Barlow, rysunki Juan Frigeri, tusz Mauro Vargas, kolory Wes Dzioba, okładka Chris Scalf. Cena $3,50, 40 stron.

  Temat na forum.

  The Star Wars TPB, HC

  Przed Star Wars było The Star Wars! To oficjalna adaptacja pierwotnego scenariusza George’a Lucasa, z którego potem powstały Gwiezdne Wojny – film, który zmienił kinematografię i świat. Zobaczysz znanych ci bohaterów i miejsca – ale nie wszystko jest takie same w tej odległej galaktyce. Przygotuj się na przygodę, pojedynki na miecze laserowe, rycerzy Jedi, księżniczkę Leię, Hana Solo… i bitwę by zniszczyć złe Imperium!
  Wydanie TPB zawiera The Star Wars #1-8.
  Wydanie HC zawiera The Star Wars #0-8.
  Scenariusz Jonathan Rinzler, rysunki Mike Mayhew, kolory Rain Beredo, okładka Nick Runge. Cena $19,99 (TPB), $39,99 (HC), 184 strony (TPB), 216 stron (HC).

  Temat na forum.
  KOMENTARZE (2)

  Komiksy

  P&O 80: Dlaczego Nomi Sunrider wyszła za mąż?

  2014-07-20 09:14:26  Wiele pytań dotyczy także obecnie już legendarnego Expanded Universe i tego jak wizja tam przedstawiona współgra z filmami. Oto jeden z takich przykładów.

  P: Skoro Jedi nie mogą się żenić/wychodzić za mąż, jak wytłumaczyć przypadek Nomi Sunrider?

  O: Nomi Sunrider jest Jedi z pradawnych czasów, które wyprzedzają obecny (filmowy) kodeks Jedi. Wracając do dawnych czasów, tysiące lat wcześniej można znaleźć wiele zachowań Jedi, które są zakazane w późniejszych wiekach. Choćby fakt, że Mistrz Arca Jeth szkolił jednocześnie trzech Padawanów – Ulica Qel-Dromę, Caya Qel-Dromę i Totta Doneetę. Późniejszy kodeks zakazał posiadania wielu uczniów, by móc lepiej szkolić młodego Padawana w ścieżkach Mocy.

  A co najważniejsze sam Kodeks zmienił się, by dostosować się do aktualnych potrzeb. Nowy zakon Jedi założony przez Luke’a Skywalkera zdjął wiele restrykcji obecnych przez lata u poprzednich pokoleń Jedi.

  K: Nomi Sunrider jest bohaterką komiksu The Saga of Nomi Sunrider z serii „Tales of the Jedi”, który ukazywał się na przełomie 1993 i 1994 roku, czyli jeszcze zanim George Lucas usiadł i zaczął pisać prequele. Oczywiście koncept zakonu Jedi, w którym nie ma małżeństw niejako wynika z klasycznej trylogii, gdzie widzimy pustelnika Bena, samotnego Yodę, ba nawet Anakin nie ma swojej partnerki, wiemy tylko, że ją kiedyś miał. Lucas zgrabnie rozwinął ten pomysł w zakazaną miłość w „Ataku klonów”, jednak twórcy EU, w tym Tom Veitch, który był scenarzystą wspomnianego komiksy uznali, że to Yoda i Ben mogą raczej być wyjątkami. Drugi epizod wszedł do kin w 2002, wtedy w EU śluby Jedi w pewien sposób ustanowione przez Veitcha stały się normą, ba nawet Luke Skywalker ożenił się już z Marą Jade, stąd zapewne wątpliwości.
  Warto pamiętać, że obecnie nie jest to już wersja obowiązująca. Swoją drogą ciekawe jaką wizję zakonu Jedi zobaczymy w nowej trylogii.
  KOMENTARZE (7)

  Komiksy

  Pierwsze zapowiedzi Marvela

  2014-07-16 12:59:31 CBR

  Wydawnictwo Dark Horse Comics zapowiedziało specjalną edycję pierwszego tomu serii Randy'ego Stradley'a pt. Dark Times. Będzie ona zawierać oryginalne prace Douglasa Wheatley'a bez nałożonych kolorów i scenariusze Stradley'a do pierwszych pięciu zeszytów serii. Całość zostanie wydana w twardej oprawie i powiększonym formacie. Na forach Dark Horse'a zostało potwierdzone, że to ostatnia publikacja Star Wars tego wydawnictwa. Premiera jest zapowiedziana na 5. listopada bieżącego roku.
  Dodatkowo w swoich najnowszych zapowiedziach Marvel Comics umieściło swoją pierwszą pozycję Star Wars od czasów utracenia licencji. Niestety nie jest to jeszcze nowa seria, a pierwszy z najprawdopodobniej trzech Omnibusów, w których zostaną zamieszczone przedruki oryginalnego runu Marvela, który rozpoczął się w 1977 roku. Star Wars Omnibus Vol. 1 HC ukaże się w dwóch wersjach okładkowych, w tym jedna dostępna tylko dla Direct Market, czyli sklepów komiksowych (drugą będzie można dostać również w księgarniach). Tom zostanie wydany w twardej oprawie i formacie oversized, który jest charakterystyczny dla omnibusów tego wydawnictwa. Za tę pozycję trzeba będzie zapłacić $125.
  Szczegóły dotyczące wszystkich pozycji można przeczytać poniżej.

  Star Wars Omnibus Vol. 1 HC Chaykin Cover

  Scenariusz: Roy Thomas, Howard Chaykin, Archie Goodwin, Jo Duffy i Chris Claremont.
  Rysunki: Howard Chaykin, Carmine Infantino, Walter Simonson, Herb Trimpe, Michael Golden, Al Williamson i Mike Vosburg.
  Okładki: Howard Chaykin i Greg Hildebrandt.

  Gdy fenomen rozpoczął się w 1977 roku, Marvel Comics opublikowało pierwszą w historii serię komiksową Star Wars. Teraz, Dom Pomysłów jeszcze raz prezentuje te oryginalne przygody w formacie Omnibusa o rozmiarze wampy! To powrót Jedi do Marvela w pierwszym tomie rozpoczynającym się Nową Nadzieją, a kończącym na Imperium Kontratakuje. W międzyczasie rebelianci stykają się z bogactwem przeszkód - od gwiezdnego pirata Crimson Jacka do łowcy nagród Beilerta Valance'a jak i niespodziewanie smukłego Huta (jedno "t") Jabby. Luke wraca na Tatooine, Leia walczy w pojedynkę, Han i Chewie grają w zabójczą Dużą Grę, a Darth Vader poszukuje odpowiedzi! Z wszystkimi twoimi starymi ulubieńcami i wieloma nowymi twarzami - witaj, Jaxxon! - nie ma wątpliwości, Moc jest z tym tomem!
  Wydanie zawiera Star Wars (1977) #1-44 i Star Wars (1977) Annual #1.

  880 stron. Kategoria T. Cena $125. Premiera: styczeń 2015. Druk kolorowy. Wymiary: oversized.
  ISBN: 978-0-7851-9106-3

  Star Wars Omnibus Vol. 1 HC Hildebrandt Cover (tylko Direct Market)

  880 stron. Kategoria T. Cena $125. Premiera: styczeń 2015. Druk kolorowy. Wymiary: oversized
  ISBN: 978-0-7851-9318-0

  Temat na forum.

  Dark Times Gallery Edition HC

  Scenariusz: Randy Stradley
  Rysunki i okładka: Douglas Wheatley

  Wysokiej jakości skany oryginalnych prac Douglasa Wheatley'a razem z nigdy wcześniej nie widzianych w "edycjach artystów" kompletnymi scenariuszami, nad którymi Wheatley pracował, pozwolą czytelnikom zobaczyć, gdzie postanowił trzymać się scenariusza lub trochę go nagiąć, by rysunki bardziej pasowały do historii.
  Wydanie zawiera Dark Times #1-5.
  Ta książka to skarb zarówno dla fanów jak i twórców komiksowych!
  • Reprodukcja oryginalnych prac Douga Wheatley'a w pełnym rozmiarze!
  • Zawiera oryginalne scenariusze!

  248 stron. Cena $99.99. Premiera: 5. listopada 2014. Druk biało-czarny. Wymiary: 9" na 13 1/4".

  Temat na forum.
  KOMENTARZE (11)

  Komiksy

  Przedostatni zeszyt Star Wars

  2014-07-12 10:50:54 Diamond Comic Distributors

  W środę na półki sklepów komiksowych za oceanem trafił przedostatni zeszyt serii Briana Wooda pt. Star Wars. To komiks przedstawiający losy głównych bohaterów Epizodu IV zaraz po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci. Szczegóły dotyczące tej pozycji można przeczytać poniżej.

  Star Wars #19

  Luke, Leia, Han i Chewie są znowu razem na pokładzie Sokoła Millenium. Przebrani za przemytników, mają nie lada zadanie do wykonania - nie mogą czuć strachu przy spotkaniu z łowcą nagród IG-88!
  Scenariusz Brian Wood, rysunki Carlos D'Anda, kolory Gabe Eltaeb, okładka Hugh Fleming. Cena $2,99, 32 strony.

  Temat na forum.
  KOMENTARZE (5)

  Komiksy

  Darth Vader and the Cry of Shadows HC

  2014-07-05 17:33:32 Diamond Comic Distributors

  W środę za oceanem ukazało się wydanie zbiorcze w twardej oprawie ostatniej historii z serii Darth Vader - pt. Cry of Shadows. To 5-zeszytowy komiks napisany przez Tima Siedella, a narysowany przez Gabriela Guzmana, który przedstawia losy pewnego szturmowca, Hocka. Poniżej znajdują się szczegóły dotyczące tej pozycji.

  Darth Vader and the Cry of Shadows HC

  Po tym jak został zostawiony na śmierć w trakcie wojen klonów, pewien żołnierz znienawidził Jedi. Lata później słyszy o wielkim, potężnym wojowniku – ręce nowego Galaktycznego Imperium, Darthie Vaderze! Chcąc służyć u boku Mrocznego Lorda, Hock zostaje szturmowcem i zaczyna pracować, by zostać uznanym przez Vadera!
  Wydanie zawiera Darth Vader and the Cry of Shadows #1-5.
  Scenariusz Tim Siedell, rysunki Gabriel Guzman, kolory Michael Atiyeh, okładka Felipe Massafera. Cena $24,99, 120 stron.

  Temat na forum.
  KOMENTARZE (0)
  Loading..