TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Wywiad z Wojciechem Szypułą

2004-06-29 13:16:00 Lord Sidious

Powieść Mroczne Widmo ukazała się w Polsce w sierpniu 1999, czyli wydawałoby się, że to wystarczająca ilość czasu na przygotowanie dobrego tłumaczenia, którym zajął się Wojciech Szypuła. Jednak dla osób, które miały okazję porównać polskie tłumaczenie z oryginałem, polska wersja, lekko mówiąc nie była zadawalająca. Głównie dlatego, że w wielu miejscach trochę rozmijała się z oryginałem. Ale czy można za to winić tłumacza? Cóż, dotychczas wiele osób bez chwili zastanowienia mówiło, że tak. Może warto jednak zastanowić się, jak sam proces tłumaczenia wyglądał. Może to właśnie ten proces, czas w którym to tłumaczenie powstawało, przyczynił się do takiej, a nie innej wersji. O tłumaczeniu „Mrocznego Widma” (i nie tylko) rozmawialiśmy z Wojciechem Szypułą. Mamy nadzieję, że wywiad ten doprowadzi do wyjaśnienia całego zamieszania wokół tego tłumaczenia i pewnej rehabilitacji Pana Wojciecha. Wywiad dostępny jest tutaj.
KOMENTARZE (6)

Książki

Wojny Klonów. Księga III

2004-06-28 10:55:00 StarWars.com

Wojny Klonów nabierają tępa. W USA nie upłynął miesiąc od premiery drugiego tomu, a już pojawił się trzeci. "Battle Surgeons" to pierwszy tom dylogii MedStar napisanej przez uznanych autorów - Steve'a Perry'ego oraz Michaela Reavesa. Zapowiedź MedStar można przeczytać tutaj. Druga cześć dylogii pojawi się w USA jesienią. Powieść prawdopodobnie zobaczymy w Polsce w przyszłym roku, ale raczej w jego drugiej połowie (dane nieoficjalne).
KOMENTARZE (1)

Książki

Książki SW w 1 półroczu 2005

2004-06-28 10:06:00 StarWars.com

Amber na razie się nie zdradza z planami wydawniczymi na rok 2005. Być może jednak w pierwszym półroczu, samo wydawnictwo nie będzie mieć dużo do gadania. Otóż LFL ma już zaaprobowaną kampanię wydawniczą powieści z cyklu Wojny Klonów, które mają przygotować grunt pod Epizod III. Wyglądałoby to tak, że w styczniu ukazałby się "The Cestus Deception" Steve'a Barnesa. W lutym wydany zostałby "Jedi Trial" Davida Hermana i Dana Cragga ( więcej >>>). W marcu, mniej więcej miesiąc po amerykańskiej premierze pojawi się "Labirynth of Evil" (więcej >>>) Jamesa Luceno. Prawdopodobnie w kwietniu zaś prawie równocześnie na całym świecie pojawiłaby się nowelizacja III Epizodu. Jak widać po drodze poginęły aż trzy książki z serii Wojny Klonów - oba Medstary i "Yoda: Dark Rendezvous". Ma być to uzasadnione tym, że nie wprowadzają one istotnych kwestii czy elementów do Epizodu III, więc można je opublikować później. Plan zgodny z amerykańskimi sugestiami został już przyjęty np. przez niemieckie wydawnictwo Blanvalet, które wymieszało go razem z wcześniej planowanymi pozycjami.

Jak to będzie u nas z Amberem, zobaczymy, wiele zależy od tego, jak zostaną zrealizowane plany wydawnictwa na ten rok.
KOMENTARZE (14)

Książki

Uchodźca już w sprzedaży

2004-06-25 10:04:00 LS


Wczoraj we Wrocławiu można już było kupić kolejny, już 16 tom Nowej Ery Jedi, drugi tom trylogii Heretyk Mocy pt. Uchodźca. Powieść ma trochę ponad 300 stron, zawiera mapę galaktyki, wykaz książek na początku. Składa się z czterech części plus prolog i epilog (podobnie jak Heretyk 1). Tłumaczenie to dzieło Aleksandry Jagielowicz, a druk tym razem z Cieszyńskiej Drukarni (Czechy). Kosztuje 34,80 PLN, acz we Wrocławiu w księgarni w Bibliotece Wojewódzkiej można wywalczyć zniżkę, zwłaszcza jak się kupuje więcej niż jeden egzemplarz. Zapraszamy do dyskusji na temat Heretyka 2 na Forum.
KOMENTARZE (9)

Książki

Tanie książki

2004-06-23 21:36:00 Ganner

Jak donosi Ganner, w Rudzie Śląskiej, w CH "Plaza" likwiduje się księgarnia. Z tej okazji można tam nabyć wszystkie książki za 50% ceny. Znaleźć tam można także pozycje starwarsowe, w tym prócz booksów, także przewodniki i komiksy w twardej oprawie. Wszyscy mieszkający w pobliżu- korzystać z okazji!
KOMENTARZE (3)

Książki

Rozmyte plany Del Rey UPDATE

2004-06-22 12:56:00 LS i StarWars.Com

W Del Rey ciągle trwa burza pomysłów, co wydawać w latach 2006-2008. W grudniu i styczniu (więcej >>>) planowano serię o początkach Rebelii – tak zwany Rebellion. W rezultacie prawdopodobnie otrzymamy trylogię po E3 i dylogię, które od biedy będzie można nazwać Rebellionem. W maju świat obiegła kolejna wiadomość. Mieliśmy dostać serię składającą się z 9 książek osadzoną w czasach Starej Republiki (między 4000 a 1000 lat przed ANH). Podano nawet wstępny harmonogram książek z serii (więcej >>>). Zastrzeżono jedynie, że na razi nic dokładnie nie wiadomo, poza tym, że ma to być w Starej Republice. Najnowsze, również nieoficjalne, acz podsycane przez Sue Rostoni, informacje mówią tylko o trylogii umiejscowionej gdzieś w czasach szeroko rozumianej Starej Republiki (5000 przed ANH aż do AOTC). Niezmienna zostaje seria 9 książek (nie, lub niekoniecznie ze Starej Republiki). Del Reyowi bardzo zależy na czymś takim. Według najnowszych doniesień miałoby to miejsce już po Nowej Erze Jedi, gdzieś koło roku 35 po ANH. Do czasu zanim zaczną wychodzić książki z nowego kontraktu może się jeszcze wiele zmienić, a Del Rey na pewno nas zaskoczy swą ostateczną decyzją.

Update, 23 czerwca
Sue Rostoni stwierdziła, że wielotomowa seria w czasach Starej Republiki jest całkiem możliwa, ale może w następnym kontrakcie. Nowa trylogia osadzona w czasach Starej Republiki ma wybadać jak rynek zareagowałby właśnie na taką serię. Na razie pozostaje nam w latach 2006-2008 cieszyć się trylogią w Starożytnej Republice.
KOMENTARZE (9)

Książki

Boba Fett #6: Pursuit

2004-06-22 08:22:00 SW.com

Na oficjalnej zapowiedziano dziś kolejny tom przygód młodego Boby Fetta.
Młody Boba Fett bardzo szybko wyrabia sobie markę, jako jeden z najbardziej cenionych łowców głów w galaktyce. Po tym jak przeżył spotkanie z generałem Grievousem (w Boba Fett #5: A New Thread), teraz przymierza się do kolejnych łowów, na których zależy mu najbardziej. Chodzi o Mace’a Windu, Jedi, który zabił Bobie ojca. Gdy los i Anakin Skywalker sprowadzają Bobę na Coruscant, Fett zwiewa na dolne poziomy i dozbraja się przed największą konfrontacją w swoim młodym życiu.
Pojedynek młodego łowcy z Mistrzem Jedi, dający Bobie jedyną szansę zemsty, to także dramatyczne zakończenie serii.
Młodzieżowa powieść „Pursuit” to już szósta i zarazem ostatnia z cyklu młodzieżowych Wojen Klonów. Podobnie jak trzy poprzednie została napisana przez Elizabeth Hand (dwie pierwsze napisał Terry Bisson). Okładkę, podobnie jak w poprzednich częściach, stworzyła Louise Bova. Książeczka ukaże się nakładem wydawnictwa Scholastic, w grudniu 2004.

KOMENTARZE (10)

Książki

Los Sędziego

2004-06-20 15:11:00

Dwóch małych, pokurczowatych obcych ukłoniło się przed Lukiem Skywalkerem.
- Słucham Jedi i służę – zaintonował jeden z nich, jego nosowy głos trafiał do trzech różnych znakomitości w tym samym czasie.
- Ja również słucham i służę – powiedział drugi, jednak mniej elastycznie. Ponownie kłaniając się odeszli.
Z cichym westchnieniem Mara Jade Skywalker spojrzała na swój notes elektroniczny. Tych dwóch było dwudziestym dziewiątym i trzydziestym poszkodowanym od kiedy Luke zaczął tę sesję dziś rano.


Przed Wami kolejne tłumaczenie opowiadania. Tym razem jest to "Los Sędziego" (Judge`s Call) Timothego Zahna. To już trzecie opowiadanie zasilające zbiory naszej biblioteczki.
Dziękujemy tłumaczom i korektorom!

O dziale tłumaczenia dyskutujemy tutaj, na forum.
KOMENTARZE (5)

Książki

Klasyczna Trylogia wg Scholastica

2004-06-17 12:47:00 LS za SW.com

Niedawno informowaliśmy, że Scholastic ma w planach wydanie klasycznej trylogii w wersji młodzieżowej, teraz potwierdza to Oficjalna. Trzy nowe powieści młodzieżowe napisane przez Rydera Windhama będą towarzyszyć debiutowi trylogii na DVD. Razem wraz z "Mrocznym Widmem" Patricii C. Wrede (nie wydanym w Polsce) oraz Atakiem Klonów tej samej autorki (wydanym w 2002 przez Egmont) oraz nowelizacją młodzieżową Trzeciego Epizodu, będzie doskonale oddawać cała sagę. Windham, ceniony autor wielu książek (głównie młodzieżowych), ale też komiksów mógł spojrzeć na klasyczną trylogię z perspektywy czasu, perspektywy nowych części i ująć postaci i wydarzenia tak, jak to nie byłoby możliwe w latach 70. czy 80., nadając jej całkowicie nową i świeżą perspektywę.

Każda z tych książeczek pod tytułami "Star Wars: A New Hope", "Star Wars: The Empire Strikes Back" oraz "Star Wars: Return of the Jedi" będzie mniej więcej 160 stronicowa oraz będzie zawierać kolorowe okładki. Pojawią się w USA w październiku.Program Scholastica około trylogiowy nie kończy się na tym. Zostanie wydana też pozycja "The Complete Star Wars Trilogy Scrapbook" Marka Cotta Vaza (to autor Albumu z Ataku Klonów). Z tym, że nie będzie to nowa książka, a wznowienie pozycji z roku 1997, z czasów gdy w kinach pojawiła się Wersja Specjalna. Wzbogacona wspaniałymi zdjęciami opisuje praktycznie wszystkie najważniejsze aspekty galaktyki Gwiezdnych Wojen, od głównych bohaterów i ich przeciwników, po egzotycznych obcych czy światy klasycznej trylogii. Pozycja z nową okładką będzie mieć 64 strony i także ukaże się w październiku.Warto jeszcze dodać, że młodzieżowa wersja Epizodu III ukaże się w Stanach tego samego dnia, co powieść dla dorosłych autorstwa Stovera (więcej), czyli 5 kwietnia 2005, dokładnie dwa miesiące po premierze wprowadzenia do Epizodu III.
KOMENTARZE (6)

Książki

Equipment

2004-06-16 20:54:00

"Ekwipunek" to drugie opowiadanie w polskiej wersji językowej, które trafiło do naszej biblioteczki. Jego autorem jest Matthew Stover, który napisał m.in. "Punkt przełomu" i "Zdrajcę". Tłumaczenia podjął się Shedao Shai, a wszelkie poprawki zostały naniesione przez Freedon Nadda oraz Karrde'a.
Opowiadanie to w oryginalne było dołączone do zabawek Hasbro, a potem zostało opublikowane na stronie StarWars.com w zbiorze Star Wars: Short Story Collection (jako pdf).
Republikański oddział szturmowców klonów spotyka się z nieprawdopodobnymi przeciwnościami losu podczas bitwy nieopodal systemu Halruun Kal. Szturmowcy podczas walk okazują się zaskakująco ludzcy i przejmuje ich bardzo los towarzyszy broni. Pytanie tylko czy ich los wogóle interesuje Republikę... Zapraszamy do lektury oraz do oceniania i zamieszczania komentarzy pod opowiadaniem.
A już niebawem na Bastionie pojawi się kolejna historyjka...
(Temat na forum).
KOMENTARZE (7)

Książki

Tales of a Bounty Hunter: Flying Solo

2004-06-15 12:30:00 JeremyBulloch.Com

Na oficjalnej stronie Jeremy Bulloch'a, aktora który odegrał role Boby Fetta w klasycznej trylogi, mozna znaleść informacją na temat ksiązki jaką napisał pt. Tales of a Bounty Hunter: Flying Solo. Ksiązka jest biografią samego autora i opowiada o wpływie na jego życie jakie spowodowała rola Boby Fetta.
KOMENTARZE (10)

Książki

Klasyczna trylogia w wersji młodzieżowej

2004-06-14 13:38:00 StarWars.com

Wraz z pojawieniem się klasycznej trylogii na DVD świat czeka istny boom związany z produktami okołotrylogiowymi. Najwięcej z nich będzie w formie książkowej. Już wiemy o nowych albumach z nalepkami, o wznowieniu trylogii książkowej, ale też młodzieżowych albumów. To bynajmniej nie koniec, otóż, acz na razie nieoficjalnie, do wszystkiego dołącza się Scholastic. W swojej ofercie miał on między innymi adaptacje młodzieżowe filmów autorstwa Patrici C. Wrede (Atak klonów był wydany w Polsce przez Egmont). Brakowało jednak analogicznych pozycji z klasycznej trylogii, teraz jest okazja by to nadrobić. W październiku ukażą się pozycje "Nowa Nadzieja", "Imperium Kontratakuje" i "Powrót Jedi", wszystkie autorstwa Rydera Windhama. Pozostaje czekać na ich oficjalną zapowiedź. Swoją drogą ciekawe, czy i w Polsce Trylogia na DVD będzie mieć podobną otoczkę.
KOMENTARZE (6)

Książki

Japońska okładka

2004-06-13 11:47:00 TFN

Serwis internetowy TheForce.Net zaprezentował japońską wersję okładki ostatniego tomu cyklu Nowa Era Jedi - książki pt. "The Unifying Force". Wszystkich zainteresowanych zapraszam tu.
KOMENTARZE (15)

Książki

Opowiadania po polsku

2004-06-12 21:55:00 Freedon Nadd i Shedao Shai

Są opowiadania, e-booki oraz książki z Gwiezdnych Wojen, które na 100% nie zostaną nigdy wydane w naszym kraju. Nie oznacza to wcale, że są one gorsze od tych, które mieliśmy już okazję przeczytać. Nie każdy fan SW zna język angielski w takim stopniu, by móc z pełnym zrozumieniem przeczytać taką pozycję w oryginale. Dlatego właśnie my, dwaj znani Wam z forum użytkownicy Bastionu Polskich Fanów Star Wars – Shedao Shai oraz Freedon Nadd, postanowiliśmy zainicjować pewną akcję. Akcję tłumaczenia tych dzieł na język polski. Znaleźliśmy już poparcie wśród kilku osób, które tak jak my, poszły za tą ideą, i pomagają nam w tłumaczeniach oraz korekcie. Wierzymy, że chętnych będzie przybywać. Tak więc, zapraszamy Was do czytania naszej systematycznie powiększającej się biblioteczki... i niech Moc będzie z Wami!

Pozostaje nam tylko życzyć im zapału, oraz oczywiście zaprosić do biblioteczki, lub od razu do pierwszego tłumaczonego opowiadania - Pojedynku (The Duel) autorstwa... Timothego Zahna.

Już niebawem kolejne!

Update by Fett, 2004-06-13, godz. 10:45
O projekcie rozmawiamy na forum w tym wątku.
KOMENTARZE (19)

Książki

Wojny Klonów w natarciu

2004-06-07 15:06:00 LS za StarWars.com

W ubiegłym tygodniu w sklepach w Stanach Zjednoczonych pojawiła się kolejna powieść z serii "Wojny Klonów" pt. "Cestus Deception". Jej autorem jest Steven Barnes, pierwszy afroamerykanin, który napisał książkę z naszej sagi. Autorem fotookładki jest Steve Anderson. Akcja powieści dzieje się mniej więcej rok po bitwie o Geonosis. Więcej o akcji książki pisaliśmy tutaj.

Dwa tygodnie przed pojawieniem się książki, pojawił się E-book - "The Hive", o którym pisaliśmy więcej tutaj.

Dodatkową atrakcją amerykańskiej premiery były na pewno dwa wywiady (niestety po angielsku), których udzielił Barnes, jednego na stronie Oficjalnej i drugiego na Nieoficjalnej Stronie Wojen Klonów.
KOMENTARZE (29)

Książki

Tanie ksiązki w Gdańsku

2004-06-06 13:35:00 Przyb

W gdańskim hipermarkecie Carrefour, można zakupić po atrakcyjnych cenach książki z Gwiezdnych Wojen. W sprzedaży jest pięć pozycji: "Ciemna Strona Mocy", NEJ : "Agenci Chaosu I, Próba bohatera" i "Atak Klonów". Wszystkie w cenie 6,99zł. Dodatkowo można kupić Album „Powrót Jedi” i "Ilustrowanego przewodnika po chronologii Gwiezdnych Wojen" w cenie 9,99zł.
KOMENTARZE (1)

Książki

Nowe albumy „Star Wars – Classic”oraz „Star Wars : Clone Wars”

2004-06-03 12:02:00 StarWars.Com

Na oficjalnej stronie pojawiła informacja dotycząca ukazania się latem bieżącego roku, nowych albumów z naklejkami dotyczących Star Wars : Classic oraz serialu animowanego Star Wars : Clone Wars. Tym razem fani będą wklejać do opisu bohaterów, postaci i pojazdów naklejki jakie będzie można zakupić oddzielnie, dołączone lub samemu będzie można coś wykonać. Albumy są skierowane do młodszej rzeszy fanów Star Wars.Star Wars : ClassicStar Wars : Clone Wars


KOMENTARZE (8)

Książki

Nowa Era Jedi: Heretyk Mocy II: Uchodźca

2004-06-02 13:39:00 Wydawnictwo Amber


Wydawnictwo Amber zapowiada na 26.06 wydanie drugiego tomu książki z serii "Nowa Era Jedi : Heretyk Mocy : Uchodźca". Książka będzie już XVI tomem z serii NEJ, oto krótki opis:

Luke Skywalker nie ustaje w poszukiwaniach Zonamy Sekot, żywej planety, która kryje klucz do zwycięstwa nad wrogiem. A Yuuzhanie kontynuują swój pochód przez galaktykę. Ich agenci podsycają dawne wendety. Na Bakurze wybucha bunt niewolników. Han i Leia podejrzewają, że kryje się za nim zdradziecki spisek ...

Wątek na Forum
KOMENTARZE (22)

Książki

Jedi Quest 10

2004-06-01 17:22:00 LS za StarWars.com


"The Final Showdown" to dziesiąta i ostatnia zarazem cześć serii Jedi Quest, w całości napisanej przez Jude Watson. Okładka jest wspólnym dziełem Alicii Beulow i Davida Mattingly'ego. Książka powinna pojawić się w stanach w listopadzie 2004 nakładem wydawnictwa Scholastic. Na dzień dzisiejszy nie wiadomo, co będzie wydawać Scholastic po premierze Epizodu III.

Granta Omega to genialny, acz zbrodniczy geniusz, który ma w życiu jeden cel: dopomóc Sithom zniszczyć Zakon Jedi. Gdy Omega ucieka na planetę Korriban, słynne cmentarzysko starożytnych Sithów i miejsce ukrycia ich potężnych sekretów, Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker zostają wysłani w misji by pojmać szaleńca, zanim urośnie w siłę.
W misji tej towarzyszy obu Jedi, rywal Anakina - Ferus, przez co dla Anakina będzie to nie tylko próba odnalezienia Omegi, ale też walka z samym sobą i pokusami Ciemnej Strony.
KOMENTARZE (9)
Loading..