TWÓJ KOKPIT
0

Książki

"Szturmowcy Śmierci" już w księgarniach

2010-01-30 13:24:03

Już od czwartku w księgarniach na terenie całego kraju można kupić książkę Joe Schreibera "Szturmowcy Śmierci", będącą pierwszym "dorosłym" gwiezdnowojennym horrorem. Jej objętość to 256 stron, a cena wynosi 29,80 zł. Przekładem zajął się Błażej Niedziński, dla którego jest to debiut w tłumaczeniu książek.

Imperialna barka przewożąca więźniów na księżyc karny w odległym zakątku galaktyki ulega awarii. Ratunkiem wydaje się dryfujący, najwyraźniej opuszczony gwiezdny niszczyciel. Dowódca wysyła na jego pokład ludzi na rekonesans. Ale wraca tylko połowa z nich - a wraz z nimi pojawia się zabójczy wirus,który w ciągu kilku godzin zabija prawie wszystkich. A garstka tych, którzy jeszcze żyją, przekonuje się, że śmierć to dopiero początek koszmaru...

Temat na forum


KOMENTARZE (35)

Książki

Wywiad z Paulem S. Kempem

2010-01-27 19:29:50 TheForce.Net

Wczoraj w USA miała swoją premierę powieść "Crosscurrent" Paula S. Kempa, która za miesiąc w Polsce ukaże się pod tytułem "Rozdroża Czasu". Z tej okazji zapraszamy do przeczytania wywiadu, jakiego autor udzielił serwisowi TheForce.Net.

Starożytny statek Sithów przybywa w przyszłość. Wiezie on ładunek, który na zawsze może zniszczyć nadzieje Luke'a Skywalkera na pokój.

Gdy wojna domowa przeciwko Darthowi Caedusowi powoli dobiega końca, Rycerz Jedi, Jaden Korr, doświadcza wizji Mocy tak silnej, że musi zareagować. Wydaje się, że ktoś (lub coś) potrzebuje pomocy. On i dwójka jego pomocników wyruszają w drogę...

Znajdują jednak coś, czego zupełnie się nie spodziewają. Liczący pięć tysięcy lat dreadnaught z całą grupą Sithów oraz jednym Jedi na pokładzie, przebył czas i przestrzeń. Jednak to nie sam statek stanowi zagrożenie dla pokoju, ale jego ładunek - specjalna ruda, która czyni użytkownika Ciemnej Strony niemal niezwyciężonym. Starożytny Jedi znajdujący się na pokładzie, zrobi wszystko, by zniszczyć Sithów. Ale Jadenowi przyświeca jeszcze jeden cel: wizja ukazała mu zagrożenie, które może zniweczyć wszystko, czego broni Zakon Jedi...


"Crosscurrent" liczy 334 strony i kosztuje niecałe 8$. A oto zapowiadany wyżej wywiad z Paulem Kempem:

MandyB: Chcę zacząć ten wywiad od powitania cię w społeczności Star Wars, Paul. Wszyscy czekamy, żeby przeczytać twoją debiutancką powieść "Croscurrent". Jak stałeś się fanem SW?

Paul Kemp: Tata zabrał mnie na Nową Nadzieję w ten sam weekend, w który weszła do kin. Byłem dzieckiem o dużej wyobraźni i rewolucyjne efekty oraz opowiedziana w filmie historia wciągnęły mnie w ten świat na zawsze.

MB: Masz ugruntowaną reputację autora, który dobrze pisze w świecie podzielonym dla różnych pisarzy. Jak to się ma do pisania w twoim własnym świecie, który stworzyłeś?

PK: Jak na razie bardzo niewiele. Wiem, że pisanie z innymi autorami narzuca pewne ograniczenia z ich strony, że nie mogą pozwolić sobie na odstępstwo od tego co pisze współautor. Nie doświadczyłem tego ani w książkach ze świata Forgotten Realms ani SW. W obu przypadkach mogłem opowiedzieć historię jaką chciałem wykorzystując postacie, które wg mnie najlepiej się do tego nadają.

Pisanie powieści, które dzieją w świecie takim jak Star Wars wymaga długich badań i "wstrzelenia się" w klimat i środowisko (jeśli ów świat ma wcześniej ugruntowany klimat - FG nie są takim przypadkiem, natomiast Star Wars owszem). Powieść, którą chcemy napisać, powinna dobrze pasować do świata w jakim się toczy. Szczęśliwym zrządzeniem losu książki, które piszę, wpasowują się zarówno w Forgotten Realms oraz rozszerzony wszechświat w SW. To nie zdarza się przypadkiem - wybieram bardzo uważnie świat, w którym chcę pisać, wiedząc, jaką historię chcę opisać i co najbardziej do niej pasuje.

MB: Dlaczego wybrałeś postać z gry, Jadena Korra, na bohatera "Crosscurrent"?

PK: Postanowiłem opisać bohatera, o którym niewiele wiadomo i którego konflikty wewnętrzne nie zostały jeszcze opisane. Jednocześnie chciałem mieć postać, która została już stworzona w EU niż tworzyć nową. Jaden doskonale do tego pasował.

MB: Opowiedz nam o twoim "pobycie" w świecie SW. Czy coś cię zaskoczyło? Czy miałeś jakieś nieprzewidziane trudności?

PK: Na pewno byłem zaskoczony wolnością w tworzeniu jaką mi dano. To znaczy spodziewałem się jej, ale nie aż tak dużej. Zyskałem wsparcie wielu osób z wydawnictwa Del Rey i Lucasfilmu, a także od Shelly [Shapiro - przyp. tłum.], Sue [Rostoni], Lelanda [Chee] i Daniela [Wallace'a]. Wszyscy oni bardzo mi pomogli i było świetnie móc z nimi pracować.

MB: Napiszesz też sequel Crosscurrent oraz powieść osadzoną w erze Starej Republiki, której pierwszy tom będzie nosił tytuł 'The Fatal Alliance" i będzie autorstwa Seana Williamsa. Czy ten okres bardziej ci odpowiada, ze względu na historię jaką opowiada, bohaterów i ciągłość wydarzeń?

PK: Chciałbym, żeby jedno było jasne: nie będzie to kontynuacja powieści Seana. Będzie wydana po niej, ale z tego co wiem, będzie mieć mało wspólnego z "The Fatal Alliance". Będzie samodzielną i osobną książką.

Szczerze mówiąc nie mam żadnej ulubionej ery. W każdej z nich można znaleźć potencjał na ciekawą historię i jak wspomniałem wcześniej, nie spotkałem się z żadnymi ograniczeniami.

MB: Z twojej biografii wynika, że studiowałeś prawo na uniwersytecie w Michigan. Co skłoniło prawnika do pisania powieści? Czy nadal wykonujesz swój wyuczony zawód?

PK: Jasne. Nadal jestem członkiem tego systemu, człowiekiem zza biurka, robotem. Ale w nocy ubieram maskę i pelerynę i staję się Pisarzem, walczącym z nudą i zabawiającym czytelników! A poważniej, nadal praktykuję w dzień, a piszę nocami, w weekendy, na lunchu czy w święta. To mi odpowiada.

MB: Czy masz plany na napisanie powieści nie będących kontynuacjami?

PK: Tak. Piszę fantastyczny thriller i powieść o superbohaterze (ale nie będzie tam Pisarza). Zobaczymy co z tego wyjdzie?

MB: Dla czytelników nie zaznajomionych z twoją twórczością, co poleciłbyś na początek?

PK: Powinniście wiedzieć, że najlepiej jestem znany z książek z gatunku magii i miecza, w których występuje Elevis Cale, zabójca i kapłan służący bogu cieni. Jego historia ciągnie się przez wiele książek i serii. Najlepiej zacząć od "Twilight Falling", będącej pierwszą księgą Trylogii Erevisa Cale'a. Jeśli nie jest akurat dostępna, poleciłym "Shadowbred". Jest to pierwsza część serii Twilight War, a wydarzenia z niej rozgrywają się po wspomnianej trylogii. Z tego co słyszałem od czytelników łatwo się w niej odnaleźć jeśli nie czytało się Trylogii Elevisa.

MB: Którzy autorzy wywarli na ciebie wpływ jako pisarza?

PK: Najbardziej Michael Moorcock i Fritz Leiber. Lubię też [Michaela] Chabona i [Dona] DeLilo i uczę się od nich czegoś nowego za każdym razem kiedy czytam ich powieści.

MB: Przypuśćmy, że fani nie przejmują się ciągłością serii a w dodatku Lucasfilm Licensing i Del Rey pytają ich o czym chcieliby przeczytać. Jaką postać albo postacie chciałbyś opisać i co byś z nimi zrobił w książce?

PK: Chciałbym opisać epicką śmierć Luke'a, taką, na jaką zasługuje. Wielki mistrz Skywalker powinien umrzeć nie w spokoju, nie na emeryturze. To powinien być wielki koniec niezwykłego życia. Byłoby fajnie napisać taką książkę.

MB: Paul, dziękujemy, że zechciałeś przyjąć nasze zaproszenie. Oby "Crosscurrent" okazało się sukcesem. Nie mogę się doczekać aż przeczytam tą książkę!

PK: Mam nadzieję, że będzie ci się podobać! Dzięki!O "Rozdrożach Czasu" rozmawiamy na forum w tym miejscu.
KOMENTARZE (13)

Książki

Książkowe nowiny

2010-01-27 18:02:26 RI

W ostatnim czasie nazbierało się kilka plotek związanych z książkami gwiezdnowojennymi. Jak zwykle sprawczynią większości zamieszania jest Sue Rostoni. Po pierwsze chlapnęła coś o dostępności powieści w formacie e-booków. Kilka przymiarek już było, ale może dzięki Amazonowi i jego Kindle w końcu się to uda. Sue potwierdziła, że trwają prace właśnie nad dostępnością książek w tym formacie.

Prace nad drugą częścią "Imperial Commando" trwają. Sue liczy, że do jesieni uda się już wybrać autora, podpisać z nim kontrakt i wskazać mu drogę, którą ma podążać. Niestety to z pewnością spowoduje opóźnienie w premierze tej pozycji. Rostini wiele więcej nie wie na ten temat, gdyż nie zajmuje się tą serią (oraz książkami powiązanymi z grami).

Kolejna sprawa to „The Force Unleashed II”, gra najprawdopodobniej doczeka się też adaptacji powieściowej i za nią będzie odpowiadać ponownie Sean Williams, od którego te rewelacje pochodzą. Warto dodać, że latem ukaże się jego inna książka „The Fatal Alliance”, powiązana z „The Old Republic”. Będzie, to pierwsza powieść związana z nową grą, drugą napisze Paul Kemp, o czym już informowaliśmy. O sprawie pisaliśmy już w tym newsie.

Kolejnym potwierdzeniem, choć raczej dość spodziewanym, jest to, że prequel „Szturmowców śmierci” Joe Schreibera, który ukaże się w lutym 2011 będzie horrorem. Poza tym niewiele o tej pozycji wiadomo.

Jakiś czas temu Random Hause umieścił w swoim katalogu okładkę książki "Clone Wars Gambit: Siege", jej premiera ustalona została na 8 lipca 2010. Książka liczyć będzie 272 strony i kosztować 15$.Amazon.com natomiast wyjawił nam tytuł drugiej książki z serii „Adventures in Hyperspace” Scholastica, który brzmi: „ Shinbone Showdown”.

Sue przyznała też, że na razie nie wiadomo z ilu części będzie składała się seria „Lost Tribe of the Sith”, acz z pewnością wszystkie pozycje będą mocno powiązane z „Fate of the Jedi”. A skoro już przy tej serii jesteśmy, to trwały indenywne prace, by „Backlash” ukazał się w marcu i wygląda na to, że się udało. Inną ciekawostką z serii jest to, że kolejny tom – „Allies” został rozpisany na 561 stronach (przynajmniej w manuskrypcie).

Rostoni przyznała, że seria „Rebel Force” zakończy się na szóstym tomie -początkowo miało być ich dziesieć.

Sue potwierdziła też tegoroczny plan wydawniczy (bez książek związanych z grami):
 • 26 stycznia - „Crosscurrent” Paula S. Kempa
 • 23 lutego – „Clone Wars Gambit: Stealth” Karen Miller (oraz reprint „Cieni Mindoru”)
 • 9 marca (wcześniej podano 13 kwietnia) - „Blacklash” Aarona Allstona
 • 27 kwietnia – „Outcast” (przedruk)
 • 25 maja – „Allies” Christie Golden (oraz „Omen” – przedruk)
 • 22 czerwca – „Abyss” Troya Denninga (przedruk)
 • 6 lipca – „Clone Wars Gamibit: Siege” Karen Miller
 • 28 września - „Darth Bane: Dynasty of Evil” (przedruk)
 • 7 grudnia – „Vortex” Troya Denniga

  KOMENTARZE (25)
 • Książki

  Rebel Force #6: Uprising

  2010-01-25 19:24:24 StarWars.com

  Po dość długiej przerwie temat serii „Rebel Force” wraca na oficjalną stronę StarWars.com dzięki zapowiedzi nowego – szóstego - tomu, który nosi tytuł „Uprising”. Będzie to ostatni tom młodzieżowej serii Scholastica, spodziewać się więc można ostatecznego rozwiązania wątku imperialnego zabójcy X-7 i jego „stwórcy” Reziego Soreshu. Nowa książka autorstwa Alexa Wheelera ukaże się w księgarniach za Oceanem w maju tego roku. Natomiast premiera książki “Rebel Force #5: Trapped”, o której pisaliśmy tutaj, odbyła się 1 stycznia 2010. A oto opis „Uprising” pochodzący z tyłu okładki:

  Minęły miesiące odkąd życie Luke’a było zagrożone ze strony Reziego Soreshu. Ale to nie oznacza, że jest on bezpieczny.

  Soresh to cierpliwy człowiek, i poczeka na właściwy moment. Ma więcej powodów niż kiedykolwiek, by w chwili słabości ostatecznie pozbyć się najlepszego pilota Rebelii. Soresh był oskarżony o bycie zdrajcą i został pozbawiony dowództwa. Osaczony i samotny jest zaszyty w cichym rogu galaktyki, unikając imperialnych żołnierzy, którzy aresztowaliby go. Teraz ma plan kontrataku na wszystkich swoich wrogów, zaczynając od Luke’a Skywalkera.  KOMENTARZE (10)

  Książki

  Zapowiedź trzeciej części ebooka "Lost Tribe of the Sith"

  2010-01-22 07:05:18 StarWars.com

  Już 10. lutego ukaże się trzecia część ebooka z serii "Lost Tribe of the Sith" autorstwa Johna Jacksona Millera, zatytułowana "Paragon". Akcja rozgrywa się 5.000 lat przed bitwą o Yavin, fabuła zaś przedstawia się następująco:

  (Spoiler):Bezwzględność pozwalała załodze rozbitego okrętu Sithów "Omen" przetrwać na planecie Kesh. Żerując na wierze zabobonnych członków rasy Keshiri, wierzących, że rozbitkowie są bogami, Sithowie mogli przetrwać, próbując wrócić tam, skąd przybyli. Po 15 latach niektórzy zaczęli się jednak obawiać, że asymilacja z mieszkańcami planety osłabi ich dziedzictwo Sithów. Kiedy pojawiają się rywalizujące ze sobą frakcje, szokujące wydarzenia mogą zachwiać przyszłością załogi "Omena" na Kesh.

  W mieście Tetsubal cała populacja została zniszczona przez zarazę nieznanego pochodzenia. Coraz więcej miast pada jej ofiarą. Tylko Sithowie są na nią odporni - jak na razie. Dowódca okrętu, Yaru Korsin, zaczyna się zastanawiać czy przypadkiem nie jest to sabotaż...
  (Koniec Spoilera)  Dwie pierwsze części znajdziecie tu oraz tutaj.

  Temat na forum
  KOMENTARZE (8)

  Książki

  Fabuła powieści "The Fatal Alliance" Seana Williamsa

  2010-01-18 18:29:56 Random House

  27. lipca 2010 roku ukaże się powieść Seana Williamsa powiązana z grą "The Old Republic". Jej tytuł to "The Fatal Alliance". Liczyła będzie 430 stron, wydana zostanie w twardej okładce. Cena w sklepie internetowym Amazon to 17,82 dolarów.

  Dzisiaj na stronie wydawcy książki, Random House, ukazał się opis fabuły. Oto on:

  (Spoiler):Przemytnik Jet Nebula natyka się na skarb, który przechodzi jego najśmielsze wyobrażenia. Huttowie wystawiają go na aukcję, by sprzedać Republice lub Imperium. Obie strony liczą na to, że zdobycie go pomoże im w nadchodzącej wojnie. Sithowie także pragną tajemniczego skarbu, a oni nie dzielą się z nikim. Rada Jedi wysyła kogoś, kto sprawdzi ową aukcję i czym jest wystawiony przedmiot. Tymczasem tajemniczy Mandalorianin wyrusza na wyprawę mającą związek z dawno zapomnianą zbrodnią. Pewien szpieg natomiast gra na oba fronty. To, co odkrył Jet zaskoczy i zmieni zapatrywania wszystkich bohaterów. (Koniec Spoilera)

  Dodatkowo m. in. na stronie TheForce.net możemy zobaczyć wstępną, czarno-białą wersję okładki. Jest to fragment ujęcia z trailera "Deceived", który można oglądnąć na przykład tutaj.  Temat na forum
  KOMENTARZE (24)

  Książki

  Zapowiedź ''Rozdroży czasu''

  2010-01-15 17:36:27 Amber

  Na stronie internetowej wydawnictwa Amber ukazała się zapowiedź debiutanckiej powieści Paula S. Kempa w uniwersum Gwiezdnych Wojen. "Rozdroża czasu" opowiedzą nam o zmaganiach Jadena Korra, bohatera gry "Jedi Academy", z Sithami pochodzącymi ze starożytności. Książka pojawi się w sklepach we wtorek, 23 lutego. Jej objętość to 272 strony, a cena wyniesie 29,80 zł. Przekładem na język ojczysty zajęła się Anna Hikiert.

  Ktoś potrzebuje pomocy… Pod wpływem silnej wizji Mocy Jedi Jaden Korr wyrusza na odległy księżyc, żeby rozwiązać zagadkę wzywających go głosów. Podczas wyprawy natrafia na pancernik Sithów sprzed pięciu tysięcy lat. Na jego pokładzie samotny Jedi stoczy pojedynek na śmierć i życie. To jednak nie statek jest największym zagrożeniem, lecz jego ładunek – który czyni wyznawców Ciemnej Strony Mocy niezwyciężonymi…

  Temat na forum

  Pozostałe zapowiedzi znajdziecie w tym miejscu>>>.
  KOMENTARZE (36)

  Książki

  ''Millennium Falcon: A 3-D Owner's Guide''

  2010-01-15 00:56:32 StarWars.com

  W dzisiejszych czasach wszystko co ekscytujące musi być trójwymiarowe, największą popularnością w kinach cieszą się filmy 3D, wkrótce czeka nas zalew produkcji telewizyjnych 3D, a autorzy książek i albumów nie chcą być gorsi.

  We wrześniu tego roku pojawi się nowe niezwykłe wydawnictwo SW pod tytułem "Millennium Falcon: A 3-D Owner's Guide". Stworzeniem osobistego przewodnika po Sokole Millenium zajęli się autorzy odpowiedzialni za albumy z serii Star Wars Blueprints: tekst napisał Ryder Windham, a nowymi planami, szkicami i rysunkami całość opatrzyli Chris Trevas i Chris Reiff. Książka wypełniona będzie fascynującymi detalami na temat systemów Sokoła, ale przede wszystkim szczegółowo dopracowanymi rysunkami poszczególnych jego warstw, które razem stworzą trójwymiarowy model tego najbardziej klasycznego statku Gwiezdnych Wojen.

  "Millennium Falcon: A 3-D Owner's Guide" stworzone przez wydawnictwo becker&mayer! Ma być opublikowane we wrześniu 2010 przez Scholastic.  KOMENTARZE (6)

  Książki

  Zapowiedź nowej książeczki z serii "Wybierz swoje przeznaczenie"

  2010-01-14 13:08:58 Wydawnictwo Hachette


  W lutym tego roku nakładem wydawnictwa Hachette ukaże się kolejna książeczka z cyklu "Wybierz swoje przeznaczenie", zatytułowana "Przygoda na Teth". Jej autorką jest Sue Behrent. Będzie miała 160 stron, a jej cena wyniesie 19,90 zł.

  Jest to rodzaj gry, w której czytelnik wybiera, co uczyni, dzięki czemu może przeżyć za każdym razem inne zakończenie i dokonać innych wyborów. Nie należy jej czytać od początku do końca, gdyż na każdej stronie znajduje się "ścieżka", którą można podążyć do jednego z kilku zakończeń.

  Czy marzyłeś kiedyś o wyruszeniu z dżungli Teth na pustynną Tatooine? Właśnie masz szansę to przeżyć! Odkryj sekrety Klasztoru B'Omarr, ukryj się przed ogniem blasterów i stań twarzą w twarz z Asajj Ventress. Dostaniesz szansę, by dołączyć do Rycerzy Jedi lub znaleźć się po Ciemnej Stronie Mocy. Wybierz swoje przeznaczenie!
  KOMENTARZE (27)

  Książki

  Nowe książeczki dla dzieci

  2010-01-12 07:03:18 StarWars.com

  Siódmego grudnia 2009 roku w Zjednoczonym Królestwie Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej ukazała się kolejna książeczka dla dzieci autorstwa Simona Beecrofta przeznaczona dla młodszych czytelników, zatytułowana "Pirates... and worse!" na motywach dwóch odcinków pierwszego sezonu The Clone Wars pt. "Dooku Captured" i "The Gungan General". Ma 32 strony, wydało ją DK Publishing, kosztuje 4,99 funtów.

  Stań oko w oko z negatywnymi bohaterami jak Nuvo Vindi albo przywódcy Separatystów, zaprzyjaźnij się z Jedi i droidami, a także niezwykłymi stworami jak gutkurry i blurrgi, poznaj groźnych piratów Hondo Ohnakę i Turka Falso.  28. stycznia tego roku natomiast ukaże się książeczka "Holocron Hunters". Będzie zawierała 40 naklejek, a myślą przewodnią będzie powstrzymanie Cada Bane'a i jego towarzyszy przed wykradzeniem holokronu ze Świątyni. Dokonać tego będzie można przez rozwiązywanie różnych łamigłówek. Będzie miała 16 stron, wyda ją Sunbird. Cena to 3,99 funtów.  Pierwszego czerwca ukaże się "Padawan Puzzles", również zawierająca łamigłówki. Podobnie jak "Holocron Hunters" będzie miała 16 stron, kosztować będzie 3,99 funtów.

  Gratulacje, młodziku, zostałeś wybrany aby zostać padawanem. Trenuj, aby otrzymać rangę rycerza i używając Mocy zmierz się z wyzwaniami w tej książeczce! Użyj świetlnego miecza żeby znaleźć drogę między ogniem droidów, szukaj wskazówek, które pomogą ci rozwiązać anagramy, testy pamięciowe i misje padawana. Ukończ trening, korzystając z postaw bojowych, a także zgadując prawdziwe i fałszywe odpowiedzi w Teście Wiedzy.
  KOMENTARZE (6)

  Książki

  Okładka ''Fire Ring Race''

  2010-01-10 12:36:40 StarWars.com

  Na oficjalnej stronie StarWars.com zaprezentowana została okładka pierwszego tomu „Adventures in Hyperspace” pod tytułem „Fire Ring Race”. „Adventures in Hyperspace” to zupełnie nowa seria młodzieżowa wydawnictwa Scholastic, która wystartuje w czerwcu, opowiadająca o losach Hana Solo i Chewbacci przed Epizodem IV. W tym miejscu pisaliśmy o mini wywiadzie z autorem serii Ryderem Windhamem, który opowiada jakie nadzieje wiążę z nową serią. „Fire Ring Race” będzie liczyć 96 stron i kosztować niecałe 5$.

  Zanim spotkali Luke i Obi-Wana Kenobiego na Tatooine, Han Solo i Chewbacca przeciwstawiali się galaktycznej polityce wykonując manewry omijające imperialne blokady. Swoje życie spędzali na Zewnętrznych Rubieżach latając szybko i podejmując się krótkich prac, przemieszczając się z jednego miejsca do drugiego.

  Ta nowa serie ukaże przygody Hana i Chewbacci w pełni ilustrowany, łatwy do przeczytania sposób, stworzony specjalnie z myślą o młodszym czytelniku.


  Nie znamy natomiast żadnych szczegółów ani terminów premier na temat kolejnych książek z serii „Adventures in Hyperspace” Scholastica.
  KOMENTARZE (18)

  Książki

  ''Dawno temu w Galaktyce Popularnej'' - analiza kulturoznawcza

  2010-01-09 10:55:20 esensja.pl

  Wczoraj na polskim rynku wydawniczym ukazała się naukowa publikacja wydana przez Wydawnictwo Akademickie i Profesjonalne, która powinna zainteresować niejednego fana Star Wars. Książka "Dawno temu w Galaktyce Popularnej" to zbiór esejów naukowych z różnych dziedzin nauk społecznych opisujących różne elementy Gwiezdnych Wojen.

  Opis wydawcy: Dawno temu w Galaktyce Popularnej, to opis i analiza wybranych motywów filmu Gwiezdne Wojny oraz towarzyszących mu zjawisk w szeroko rozumianej perspektywie kulturoznawczej. Publikacja zawiera teksty autorów reprezentujących różne dziedziny nauk społecznych: antropologów kultury, kulturoznawców, filozofów, religioznawców, politologów, językoznawców.
  • Rozdział 1: Gnostycki świat Gwiezdnych Wojen, Jerzy Prokopiuk
  • Rozdział 2: Legiony Lucasa, Bartosz Szurik
  • Rozdział 3: Gwiezdne Wojny – biurokracja przeciw etosowi rycerskiemu, Jacek Wasilewski
  • Rozdział 4: Polityka jako narzędzie manipulacji – próba analizy świata przedstawionego Gwiezdnych Wojen na przykładzie części I Mroczne Widmo, Krzysztof Cebula
  • Rozdział 5: Ćwierć wieku, które zmieniło Odległą Galaktykę, Adam Wicher
  • Rozdział 6: Gwiezdne Wojny – nieustająca reaktywacja, Jędrzej Burszta, Wojciech Kaniewski
  • Rozdział 7: Czy George Lucas obalił komunizm?, Marek Kochan
  • Rozdział 8: Baśń o miłych droidach, złym cyborgu i nowoczesności, Magdalena Radkowska-Walkowicz
  • Rozdział 9: Gwiezdne Wojny w perspektywie strukturalnej i poststrukturalnej, Wojciech Żurek
  • Rozdział 10: Jedi postsowieckich galaktyk, Zuzanna Grębecka
  • Rozdział 11: Człowiek miarą wszechrzeczy?, Zuzanna Grębecka
  • Rozdział 12:Umarł bohater – Niech żyje bohater, Albert Jawłowski
  • Posłowie: Semiosfery popkultury, Wojciech Józef Burszta

  Książka ma 238 stron, a jej cena okładkowa to 35 złotych.
  KOMENTARZE (16)

  Książki

  George Lucas w telewizji promuje ''Blockbusting'' - UPDATE

  2010-01-06 14:14:26 thedailyshow.com

  W zeszłym tygodniu zamieściliśmy obszerny wywiad na temat nowej książki "George Lucas's Blockbusting", z podtytułem " A Decade-by-Decade Survey of Timeless Movies Including Untold Secrets of their Financial and Cultural Success", w której opisane są szczegółowo największe hity kinowe w całej historii kinematografii. W książce znajduje się ponad 300 tytułów filmowych, a wszystkie wybrał osobiście George Lucas. Książka jest dużym wyzwaniem redakcyjnym, była tworzona w sumie przez 19 osób, w tym dwójkę redaktorów: dziennikarza zajmującego się Hollywood Alexa Ben Blocka, oraz osobę, która przez wiele lat zajmowała się publikacjami z Gwiezdnych Wojen - Lucy Autrey Wilson.

  Jak powszechnie wiadomo George Lucas ma wielu potężnych przyjaciół w branży filmowej, dzięki temu wstęp do tej książki napisał sam Francis Ford Coppola, a kilku jego przyjaciół zdążyło już książkę przeczytać przed premierą. I tak Martin Scorsese napisał o tej książce "Fascynująca i dokładnie udokumentowana...bezcenne historyczne narzędzie". Z kolei Ron Howard stwierdził "[Blockbusting] to fantastyczna książka dla wyrafinowanych miłośników kina...Nauczyłem się cholernie dużo z tej ksiązki."

  Od wczoraj, czyli 5 stycznia 2010 książka jest dostępna w księgarniach na terenie całego USA. Z tej okazji George Lucas pojawił się wczoraj wieczorem w programie telewizyjnym "The Daily Show with Jon Stewart":
  Update (Burzol - 06/01/2010 23.00)

  George Lucas nie ustaje w promocji swojej książki, więc dziś pojawił się w amerykańskiej publicznej stacji radiowej NPR, w audycji "Fresh Air" poprowadzonej przez Davida Bianculli. Można jej wysłuchać w tym miejscu.
  KOMENTARZE (10)

  Książki

  Nowa książka: ''George Lucas's Blockbusting''

  2010-01-02 01:31:25 StarWars.com

  George Lucas sygnuje swoim nazwiskiem zupełnie nową książkę, która będzie swoistymi przewodnikiem po historii kinematografii światowej, ze szczególnym uwzględnieniem tej amerykańskiej. Już 5 stycznia w księgarniach ukaże się książka pod przydługim tytułem "George Lucas's Blockbusting: A Decade-by-Decade Survey of Timeless Movies Including Untold Secrets of their Financial and Cultural Success", redakcją której zajęli się Alex Ben Block, oraz dawna pracowniczka Lucasfilm - Lucy Autrey Wilson. W książce wymienione będzie ponad 300 tytułów kinowych, wszystkie wybrane przez Lucasa, a ich szczegółowe opisy opatrzone będą również ogólnym opisem branży filmowej danego czasu.

  Oto pełen opis z oficjalnej:

  Kiedy ludzie mówią o kinowych hitach, nieuniknione jest pojawienie się "Gwiezdnych wojen" jako jednej z obowiązkowych pozycji. Teraz, dzięki zainteresowaniom filmowca George'a Lucasa, fani mogą zobaczyć historię hitów kinowych (sięgając po filmy nieme) i poznać jakie idealne okoliczności dają szansę pojawienia się nowego hitu kinematografii w tej imponującej książce o historii filmu.
  "George Lucas's Blockbusting", redagowane przez Lucy Autrey Wilson i Alex Ben Blocka to wszechstronny wgląd w 300 najbardziej finansowych i artystycznych sukcesów filmowych świata - wiele stworzonych pomimo wielu wyzwań ekonomicznych, kulturowych i politycznych, z pozoru nie do pokonania - wpisanych w kontekście tajemnic produkcji, dystrybucji, reklamy, marketingu i trendów technologicznych każdej dekady w historii filmowego biznesu.


  StarWars.com, w osobie Bonnie Burton, porozmawiało z redaktorką "Blockbusting" Lucy Autrey Wilson, na temat nowej książki i tego dlaczego jest koniecznie zauważenie wpływów zewnętrznych i wewnętrznych, które zamieniają filmy w hity.

  P: Jak powstał ten projekt?

  Lucy Autrey Wilson: Podobnie jak z "The African Queen", kiedy 16 lat zajęło od kupienia praw do książki C.S. Forestera przez wytwórnię Columbia, do 1951 roku, kiedy film ostatecznie puszczono do kin w Stanach, książka "George Lucas's Blockbusting" zajęła dużo czasu.

  Pod koniec lat 90. George Lucas wyraził zainteresowanie opublikowaniem książki o 50 najlepiej zarabiających filmach - połowa sprzed 1970 roku, a połowa po 1970. Wszystkie pozycje filmowe miały zawierać szczegółowe informacje, w tym ilość nakręconych ujęć, ilość dni zdjęciowych (w tym ilość zdjęć w studiu i w plenerze), rozmiar obsady i ekipy filmowej, ostateczne koszty produkcji, wydatki marketingowe i dystrybucyjne, zyski procentowe, światowy box office, oraz dodatkowe zyski, itd. Zatem w 2001 roku zawarto umowę na publikację potencjalnej 224-stronicowej książki o ciekawostkach filmowych. Nikt się wtedy nie spodziewał, że bardzo poważna przeszkoda spowoduje powstanie dużo bardziej wszechstronnego źródła wiedzy, które zapewni unikatową perspektywę na tworzenie filmów, od początku ich historii aż do dziś.
  Tą bardzo poważną przeszkodą był, oczywiście, brak zcentralizowanej i zaktualizowanej bazy danych z dokładnymi informacjami na temat filmów. Filmowi producenci i dystrybutorzy trzymają ścisłą kontrolę nad tymi informacjami, publikując tylko te statystyki, które sammi wybiorą, aby pomogły im wypromować filmy, a nie pracujący w studiach nie mają dostępu do dokumentów filmowych, chyba, że zostały przekazane do różnych naukowych bibliotek. Chociaż jest duża ilość informacji, którą można znaleźć w internecie i innych źródłach, często okazują się one sprzeczne z innymi źródłami. Tajność, kontrola dostępu do informacji i niezgodność opublikowanych danych sprawiły, że dla nas niemożliwe stało się dotarcie do wszystkich potrzebnych nam informacji na temat wybranych filmów.

  Zatem, żeby pomóc nam w poszukiwaniach, powstała wewnętrzna filmowa baza danych, którą zaczęto tworzyć w 2004 roku, w której zaczęliśmy zbierać i porównywać filmowe statystyki z wielu różnych źródeł, oraz zsumowane koszty i zyski, opracowane na podstawie zmian cen biletów, oraz inflacji. Jednak nawet z tym nowym narzędziem, stało się jasne, że nie ma takiej osoby, która sama mogłaby wziąć wszystkie dane, zanalizować je razem, a potem napisać o nich. Do naszego pierwotnego planu potrzebne były jakieś zmiany.
  W 2007 roku mieliśmy nową redakcję i strategię produkcyjną. Zasięg książki został zrewidowany tak, żeby zawierała więcej filmów z jeszcze bardziej szczegółowymi danymi. Informacje byłyby zaprezentowane na tle zarysu tego co akurat działo się w branży filmowej, oraz w kulturze ogółem, kiedy dany film miał swoją premierę. Zarys książki zawierał teraz 300 filmów (w tym co najmniej jeden na rok), teraz wszystkie wybrane osobiście przez George'a Lucasa. Nowa lista filmów zawierała nie tylko największe hity pod względem ilości widzów, ale też filmy najbardziej pochwalane przez krytyków. Dziennikarz filmowy i były redaktor "The Hollywood Reporter" Alex Ben Block dołączył do ekipy razem z pozostałą siedemnastką pisarzy zaangażowanych w projekt, wszystkich zatrudnionych przez JAK Films. Odkrywanie niezwykłych wzorów, pojawiających się trendów, a nawet szczęśliwych przypadków dopiero się zaczęło.

  "Blockbusting" ma być zupełnie inną książką, jeżeli nie dzięki pisarskim i edycyjnym umiejętnościom Alexa Ben Blocka, to dzięki pracy pozostałych siedemnastu autorów, sprawdzaniu faktów i poprawianiu obszernych fragmentów ksiązki przez wielu ekspertów filmowych i dzięki nieporównywalnym talentom Hope Innelli z HarperCollins. Badania statystyczne, tworzenie tablic i grafów, sprawdzanie faktów to była moja praca, powiększona tylko odrobinę o pisanie krótkich tekstów.

  P: Dlaczego George Lucas poprosił o napisanie tej książki?

  LAW: Istnieje pewne mylne przekonanie, że takie filmy jak "Szczęki" Stevena Spielberga (1975) i "Gwiezdne wojny" George'a Lucasa (1977) zmieniły biznes filmowy. Patrząc wstecz na 100 lat historii kina staje się jasne, że od zawsze istniały wielkie hity kinowe. Dzięki zestawieniu filmów, które odniosły sukces, z kolejnymi dekadami przynoszącymi zmiany w branży filmowej, George Lucas chciał pokazać, że to co zmieniło biznes filmowy to nie jest rezultat jednego filmu, ale raczej kwestia postępu technologicznego i zmian w produkcji, dystrybucji, marketingu i pokazu, jak również zmian w społecznym, politycznym i ekonomicznym klimacie. Na przykład takie przełomy jak dźwięk, kolor, a teraz cyfryzacja; zmiany w zarządach studiów filmowych sprawiające, że nie-filmowcy zajmowali się robieniem filmów; pojawianie się multipleksów ze stadionowymi widowniami, oraz wojna, ekonomiczna depresja i inne, wszystkie mają olbrzymi wpływ na to jakie filmy się robi, ile one kosztują, jak są dystrybuowane, oglądane, a nawet zapamiętywane.

  P: Jak zaczęłaś szukać informacji do tej książki?

  LAW: Ponieważ miałam doświadczenie pracując przy księgowości filmowej (w poprzednim życiu, w Lucasfilm) i kontakty zdobyte podczas redagowania pierwszej książki wydawnictwa George'a Lucasa "Cinema by the Bay", zebrałam grupę obeznanych w tematyce filmowej znawców, zarówno z Lucasfilmu, jak i spoza, którzy dostarczali mi danych i pomogli w sprawdzaniu faktów. Ta grupa rosła gdy rozszerzały się poszukiwania do "Blockbusting".
  Lucasfilm posiada także jedną najlepszych bibliotek filmowych w całej branży i spędziłam dużo czasu na Ranczu Skywalkera przeszukując nasze książkowe i gazetowe archiwa. To były roczniki "Film Daily", stare numery "The Hollywood Reporter" i "Variety", inne wydawnictwa, oraz setki książek.

  Alex Ben Block najwięcej pracował przy pisaniu tekstu o historii kina w danej dekadzie. Kiedy tekst Alexa się rozwijał i więcej statystyk na temat poszczególnych filmów stawało się dostępne dzięki pomagającym autorom, informacje były spisywane do bazy danych i porównywane z innymi najlepiej zarabiającymi i najlepiej ocenianymi filmami z tego samego roku i dekady. Duże grupy danych były sprawdzane ze stronami internetowymi takimi jak IMDB, Wikipedia, oraz Boxofficemojo.com. Kiedy wewnętrzna baza danych zaczynała osiągać masę krytyczną (teraz zawiera ponad 2100 filmów) stała się coraz pożyteczniejszym narzędziem, które pozwalało sprawdzać fakty i dodawać dane.

  P: Które z filmów zostały poddane szczegółowej analizie?

  LAW: Tytuły filmowe zawarte w książce sięgają od czarno-białych filmów z lat 1910-1919, oraz lat 20., w tym "Brzdąc" Charlesa Chaplina, "Wielka parada" King Vidora, aż po kinowe hity znanych marek, sequele i prequele, takie jak "Shrek", czy "Harry Potter". Różnorodność filmów, we wszystkich gatunkach, od klasyki filmu noir "Sokoła maltańskiego" z 1941, przez musical "Deszczowa piosenka" z 1952, aż do romantycznego dramatu "Absolwent" z 1967 i mieszanki fantastyki i sci-fi, czyli filmów Star Wars od lat 70. aż po rok 2005.
  Wiele filmów najlepszych reżyserów wszechczasów jest tam zawartych, od "Bulwaru Zachodzącego Słońca" Bylly'ego Wildera, przez "Psychozę" Alfreda Hitchcocka, "Mechaniczną pomarańczę" Stanleya Kubicka, "Ojca Chrzestnego" Francisa Forda Coppoli, "Wściekłego Byka" Martina Scorsese, aż po "Listę Schindlera" Stevena Spielberga. Oraz najlepiej zarabiające filmy, tak jak numer jeden w amerykańskim box office, czyli "Przeminęło z wiatrem" (1939), które zarobił w samych USA 1,6 miliarda $ (doliczając do ceny biletu inflację), oraz filmy takie jak "Chciwość" Enricha von Stroheim, które zarobił w USA zaledwie 24 miliony dolarów.

  P: Jak zorganizowana jest książka?

  LAW: Każdy 10-letni okres w historii kinematografii zawiera streszczenie najważniejszych osiągnięć branżowych, w tym zmian w produkcji, wyświetlaniu i dystrybucji, najważniejsze osiągnięcia technologii i marketingu. Te rozdziały o każdej dekadzie zawierają też najważniejsze filmy, które miały premierę w tym okresie, od siedmiu tytułów z lat 1910-19, do aż 38 z lat 90.

  Dziesięcioletnie opisy zawierają między innymi:
  • Profile różnych osobowości, takich jak Willis O'Brien, Walt Disney i Saul Bass.
  • Zmiana korporacyjnych właścicieli wielkich studiów
  • Listy najważniejszych gwiazd
  • Tabele porównujące gaże aktorów, reżyserów, producentów i właścicieli studiów
  • Najlepiej zarabiające filmy, posortowane według gatunku.
  • Najważniejsze wydarzenia w historii kinematografii, takie jak zrealizowanie przez Warner Brothers' filmu dźwiękowego "Śpiewak z jazzbandu" w 1927, który zmienił wszystko, choć to nieme filmy "Wielka parada" i " Ben-Hur" z 1925 roku miały najwyższe osiągnięcia finansowe lat 20.
  • Budżety filmów, od "Lady Lou" i "Przeminęło z wiatrem" z lat 30.-tych, aż po "Terminatora 3".
  • Oddziaływanie wyroku amerykańskiego sądu, który oddzielał właścicieli kin od dystrybucji w latach 40., oraz wpływ McCarthyzmu na branżę filmową.
  • Formaty wielo-ekranowe, od Cinerama po CinemaScope, wprowadzone, aby pokonać telewizję, które pojawiały się w latach 50.
  • Grafiki dla każdej dekady, pokazujące najlepiej zarabiające filmy, oraz zyski i koszty produkcji, liczone od lat 70.
  • Industrial Light & Magic, który pojawił się w latach 80.
  • Pixar, który pojawił się w latach 90.
  • Wpływ piractwa jest przedyskutowany w rozdziale pierwszej dekady XXI wieku.
  P: Co najbardziej zaskakującego odkryłaś podczas pracy nad książką?

  LAW: Najbardziej zaskakującą sprawą, którą odkryłam podczas pracy nad tym projektem to fakt, że chociaż jestem w branży filmowej od 1974, kiedy zaczęłam pracę w Lucasflim, dopiero kiedy zaczęłam poszukiwania informacji do "Blockbusting" ostatecznie zrozumiałam i w pełni doceniłam jak cudowny i skomplikowany to biznes. Kiedy przesłałam kopie manuskryptu Ronowi Howardowi, który przeczytał go na wakacjach, jego krótka recenzja zakończyła się zdaniem: "Pomimo lat w tym biznesie, nauczyłem się cholernie dużo z tej książki". Zatem nie jestem sama w tym ekscytującym odkryciu.

  Dwa proste smaczki, które mnie zaskoczyły to:

  Jak zmiany w wyglądzie kin zmieniły sposób wyświetlania: jedną z osób, które pomogły mi w redakcji i sprawdzaniu faktów na ten temat, był Ted Mundorff z Landmark Theaters, jego tekst o wizjonerze lat 60. Stanie Durwood z AMC Entertainment był dla mnie zarówno zaskakujący jak i interesujący. W 1995 AMC otworzyło kino "The Grand", w Dallas stanie Teksas, które miało jako pierwsze zainstalowaną stadionową widownię ustanawiając nowy standard dla następnych kin. Każdy obiekt, który otwierał nowe kino po tej dacie nie chciał kina ze starymi pochyłymi podłogami. Niektóre firmy, jak United Artists Theaters były uparte i nie chciały zmian. W rezultacie zbankrutowały. Kiedy to czytam pamiętam jak kiedyś wysoka osoba siedząca przede mną w kinie wywoływała moje niezadowolenie, ponieważ wiedziałam, że musiałabym wyciągać głowę, żeby coś zobaczyć. Widownia stadionowa rozwiązała ten problem. Nigdy nie zadawałam sobie sprawy jak wielki wpływ miało wynalezienie stadionowego ustawienia siedzeń na cały biznes kiniarski.

  Jak finansowanie z różnych zewnętrznych źródeł, w tym rządu USA, wpływało na innowacje technologiczne: wybitny edytor dźwięku Randy Thom napisał kilka słów, kiedy potrzebowałam na ostatnią chwilę akapitu o technologii dla rozdziału lat 60. Gdyby nie CIA, które używało miniaturowych dyktafonów zrobionych przez Szwajcarską firmę Nagra, podczas ich międzynarodowych operacji, większy przenośny system nagraniowy Nagra, używany przez filmowców aby łatwiej nagrywać dźwięk podczas pracy w plenerze, mógłby nigdy nie zostać wyprodukowany z powodu kosztów. Bez przenośnych urządzeń do nagrywania dźwięku i mniejszych kamer, filmy taki jak " Easy Rider" mógłby nigdy nie powstać.

  P: Co jest Twoją ulubioną częścią książki?

  LAW: Moją ulubioną częścią książki jest przedstawienie najbardziej kasowych filmów na tle tego co działo się w branży, kiedy miały one swoje premiery. Większość książek filmowych skłania się do opisywania pojedynczych filmów w pustce. Ale ponieważ robienie filmów to połączenie technologicznych innowacji, wizjonerskiego talentu i biznesu, sprawdzanie jak filmy są robione, pomimo lub poprzez te czynniki, daje zupełnie nowe spojrzenie na te filmy. Odkrywając, na przykład, że to Walt Disney był pierwszym, który używał Technicoloru w komercyjnych filmach i postawił wszystko na swoją wizję, w której pełnometrażowy i kolorowy film animowany, oparty na baśni Braci Grimm "Królewna Śnieżka i siedmiu krasnoludków", stanie się sukcesem w latach 30., na nowo zdałam sobie sprawę, że jedna osoba może zmienić całą branżę.

  Odkrywając, że Alfred Hitchcock nie tylko wyreżyserował kilka z moich ulubionych filmów, ale też doprowadził do zmiany w strukturze rządzenia branżą, dzięki czemu zmieniły się role reżysera i producenta, także były niezwykle interesujące. A dopasowując zmiany rodzajów filmów, które były pokazywane przez największych dystrybutorów, do zmian korporacyjnych właścicieli studiów, było bardzo ciekawe. Na przykład, MGM było potęgą produkującą jedne z najlepszych filmów wszechczasów, od lat 20. po 60. Ale kiedy zostało sprzedane do Edgara Bronfmana, potem do Kirka Kerkoriana, potem do Turner Broadcasting, potem drugi raz do Kerkoriana, potem do Parretti i z powrotem do Kerkoriana, nie przysłużyło to MGM i przestało być największym niezależnym studiem filmowym, jakim było kiedyś.

  P: Jak myślisz komu spodoba się ta książka: fanom Star Wars, fanatykom historii kina, biznesmenom filmowym, producentom rozrywkowym, studentom filmoznawstwa, itd.?

  LAW: Wszystkim z tej listy! Ktokolwiek jest zainteresowany filmami i/lub biznesem pokocha tę książkę. Po pierwsze to jest świetny przewodnik po najważniejszych 300 filmach godnych obejrzenia, po drugie to przewodnik po jednym z najbardziej wpływowych amerykańskich biznesów, oraz spis kto jest kto, co jest co i jak doszło do tego co dzieje się dzisiaj.


  KOMENTARZE (7)
  Loading..