TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Tydzień Jedi - Jedi w książkach

2010-02-28 11:47:39 LSPrzez tysiąc pokoleń Rycerze Jedi strzegli prawa i sprawiedliwości w galaktyce. Gdy w kinach pojawiła się „Nowa nadzieja”, niewiele więcej o nich wiedzieliśmy. Właściwie, aż do „Mrocznego widma” George Lucas trzymał nas w niepewności, nie zdradzając zbytnio swojej wizji zakonu. I choć poznaliśmy Yodę czy Bena, fanów wciąż intrygował ten znamienity i jeden z najbardziej charakterystycznych elementów sagi, tajemniczy, mądry i sprawiedliwy zakon Jedi.

Niejako z odpowiedziami na te pytania przyszli nam twórcy Expanded Universe, przede wszystkim książek i komiksów. Dziś zajmiemy się tymi pierwszymi.

Ponieważ Jedi bardzo długo byli kojarzeni przede wszystkim ze Starą Republiką i Wojnami Klonów, informacje o nich pojawiały się dość zdawkowo. Wiele książek starało się trzymać schematy filmów - wielka trójka i jakiś postimperialny tyran, z którym walczyli. Jednak to właśnie w nich, powoli rodziły się pomysły i wizja zakonu. Pierwszym oczywiście był Timothy Zahn i jego Joruus C'boath, mroczny, upadły, szalony klon z Jomarka. To właśnie w jego wykonaniu mieliśmy zobaczyć Jedi w roli strażnika sprawiedliwości - sędziego (Ciemna Strona Mocy). Potem unikano już ukazywania Jedi w tej roli, zwłaszcza w taki sposób, ale trzeba wtedy pamiętać, że nikt nie wiedział o sądach w Starej Republice.

Prawdziwą kopalnią wiedzy na temat zakonu jest trylogia Kevina J. Andersona, oczywiście z historycznego punktu widzenia. W W poszukiwaniu Jedi, Uczniu Ciemnej Strony i Władcach Mocy autor ukazuje nam odbudowywanie się zakonu, tworzenie i działanie Akademi Jedi (co potem kontynuuje w dwóch seriach młodzieżowych – „Junior Jedi Knights” i „Młodzi Rycerze Jedi”). Poznajemy zakon Luke’a Skywalkera i jego najlepszych, no i pierwszych uczniów, a także liznęliśmy trochę Starej Republiki. Ważnym elementem jest to, że cały ten zakon tworzy się niejako w porozumieniu z fanami, jest uzupełnieniem i powolnym budowaniem wspólnej wizji.

Wspominając o tej pozycji nie można zapomnieć o pewnym, wspaniałym dopełnieniu, jakim jest Ja, Jedi, jedyna jak na razie powieść napisana z punktu widzenia bohatera sagi, w dodatku Jedi. Napisana parę lat po trylogii Andersona, pozwala podejść nam do niej z uzupełnieniem wiedzy, która narosła, a także poznać zwyczaje niektórych członków zakonu, zwłaszcza tych z Korelii z zachowaniem celibatu (co potem jest poruszane w późniejszym EU np. w Próbie Jedi).

Mniej więcej w tym samym czasie rozpoczyna się proces ukazywania pozostałości po dawnym zakonie, odkrywania tego, co przetrwało czasy Imperium i tych, którzy je przetrwali. Dziś takie pozycje jak Dzieci Jedi czy Planeta Zmierzchu nie mają już wiele do zaoferowania, jednak gdy powstawały, opisywały nam pozostałości zakonu (lub jego wynaturzenia) z czasów Starej Republiki, dawnej świetności Jedi. Coś, czego fani łaknęli, wciąż podążając za wizją snutą przez Obi-Wana.

W końcu nadszedł rok 1999, a wraz z nim dokonały się dwie ważne zmiany. Pierwsza to Prequele, a co za tym idzie zobaczyliśmy dawny zakon w akcji (wcześniej rozpoczęło się to w komiksach). Druga sprawa to ukazanie Nowej Republiki i zakonu Jedi Luke’a Skywalkera już jako działających tworów, które muszą mierzyć się z nowym niebezpieczeństwem. To oczywiście Yuuzhan Vongowie i seria „Nowa Era Jedi”.

Ale po kolei. Wraz z „Mrocznym widmem” zaczęły się pojawiać także i książki ukazujące nam działanie zakonu w typowych misjach jak Planeta Życia Grega Beara czy Maska kłamstw Jamesa Luceno. Jednocześnie Jude Watson (z mała pomocą Dave’a Wolvertona) rozpoczęłą proces ukazywania szkolenia Jedi, a także samej świątyni w seriach „Uczeń Jedi” i „Jedi Quest”. Oczywiście nie odbyło się bez zgrzytów z wizją Lucasa, co najlepiej chyba widać mimo wszystko w NEJ, gdzie proces znikania ciał dużo się różni względem tego, co znamy z nowej trylogii. Inny przykład to budzenie się autorów, że nowy zakon nie ma choćby Rady, a następnie mamy próbę dopasowania obu zakonów do siebie. Ten proces zaczął się mniej więcej koło Szlaku Przeznaczenia Waltera Jona Williamsa.

Jedną z najpiękniejszych powieści w sadze jest niewątpliwie Punkt przełomu Matthew Woodring Stovera, który ukazuje nam Wojny Klonów z perspektywy Mace’a Windu. Widzimy w niej przemianę zakonu, który musi czynnie walczyć, choć z natury jest przecież pacyfistyczny. Podobną ścieżką, zdradzającą nam rozumienie Mocy, podąża też Yoda. Mroczne spotkanie Seana Stewarta.

Po „Zemście Sithów” świat sagi znów się zmienił. Z jednej strony możemy obserwować Jedi, którzy próbują się odnaleźć po upadku zakonu (Pogrom Jedi i kolejne tomy Michaela Reavesa czy seria „Last of the Jedi” Jude Watson"), ale też obserwować rozwój zakonu Luke’a Skywalkera, już po kryzysie z Yuuzhanami. Jest to o tyle piękne, że w „Dziedzictwie Mocy” czy „Fate of the Jedi” widzimy dojrzalszą wersje tego zakonu, który czerpie tak z tradycji Starej Republiki jak i własnych doświadczeń.

Zupełnie inną ścieżką, która dopiero powstaje, jest zakon Starej Republiki z czasów przed bitwą o Ruusan. Te choć wspomniane w trylogii Dartha Bane’a, dopiero zaczynają się rozwijać. Ich pierwszym skowronkiem są Rozdroża czasu, gdzie rycerz dawnego zakonu zostaje zestawiony z nowym. W dodatku widzimy, że nawet na przestrzeni 5000 lat, konflikt między naturą ludzką, a regułą zakonną, właściwie się nie zmienił.

Warto pamiętać, że o Jedi powstały nie tylko powieści. Na razie najwięcej o historii zakonu można się dowiedzieć z Jedi vs. Sith: The Essential Guide to the Force Rydera Windhama. Młodsi czytelnicy mogą poznać podstawy zakonu z wydanych także i u nas książeczek: To ja, Jedi, To ja, Uczeń Jedi czy Ścieżka Jedi, gdzie można samemu wcielić się w rolę padawana.

Wszystkie atrakcje tygodnia Jedi przygotowywane przy udziale Jedi Order można zobaczyć w tym miejscu.
KOMENTARZE (9)

Książki

Zapowiedź ''Star Wars A Scanimation Book''

2010-02-26 23:37:19 StarWars.com

Na oficjalnej ukazała się krótka zapowiedź książki, o której pisaliśmy już wcześniej, "Star Wars A Scanimation Book ". Autorem tego niezwykłego wydawnictwa jest Rufus Butler Seder, który opracował specjalną technikę nazwaną "scanimation"; pozwala ona tworzyć obrazy, które wyglądają jakby się ruszały (sam autor opowiada o niej tutaj).

Skanimacja Star Wars ma przedstawiać 11 klasycznych scen z sześciu filmów sagi, a już teraz możemy obejrzeć takie dwa przykładowe ruchome obrazki:

Książka, opublikowana przez wydawnictwo Workman Publishing, ma się ukazać w maju tego roku.
KOMENTARZE (6)

Książki

Podręcznik dla Jedi: "The Jedi Path"

2010-02-24 22:39:55 blog Daniela Wallace

Daniel Wallace, autor takich przewodników jak "The New Essential Chronology", czy " The Essential Atlas", przypomniał niedawno na swoim blogu o zupełnie nowym wydawnictwie pod tytułem "The Jedi Path", które ma ukazać się w sprzedaży w drugiej połowie 2010 roku. Ma być to stylizowany podręczniki dla wszystkich adeptów nauki Jedi.

"Przekazywany od wielu pokoleń, ten szacowny tekst zawiera historię i techniki ćwiczeń dla Rycerzy Jedi, zaczynając od dziecka Jedi, przez padawana, Rycerza, aż ostatecznie do Mistrza. Starożytny tekst wypełniony jest komentarzami wielu Jedi trenujących przez wieki, nie brakuje też licznych notatek, rysunków i przedmiotów, które zostały pozostawione przez uczniów pomiędzy stronami podręcznika.

Wśród zostawionych przedmiotów znajdą się między innymi: plakat z Kodeksem Jedi, studencka mapa Świątyni Jedi, diagram miecza świetlnego, naszywka Jedi Starfighter, ucięty warkoczyk padawana, czy pamiątkowy JedCred."


Podręcznik ma mieć 160 stron i wydaje się być idealnym dodatkiem do tygodnia Jedi, który odbywa się obecnie na Bastionie.
KOMENTARZE (30)

Książki

Dzień książkowych premier

2010-02-23 22:20:03

Dziś mamy dzień dwóch premier książkowych, solidarnie: jednej polskiej i jednej amerykańskiej.

Pierwsza z nich dotyczy książki „Rozdroża czasu” autorstwa Paula S. Kempa – jest to pierwsza, i z pewnością nie ostatnia, książka tego autora w uniwersum Star Wars. Powieść liczy 304 strony i kosztuje 32,80 złotych brutto. Polski przekład opracowała Anna Hikiert. Przypomnijmy, że ta premiera jest swoistym fenomenem, gdyż odbyła się niecały miesiąc po premierze oryginału zza oceanu. Ostatni raz podobna sytuacja miała miejsce 5 lat temu, kiedy to Amber wydał „Labirynt Zła” zaledwie 3 miesiące po amerykańskim Del Rey’u.

Ktoś potrzebuje pomocy… Pod wpływem silnej wizji Mocy Jedi Jaden Korr wyrusza na odległy księżyc, żeby rozwiązać zagadkę wzywających go głosów. Podczas wyprawy natrafia na pancernik Sithów sprzed pięciu tysięcy lat. Na jego pokładzie samotny Jedi stoczy pojedynek na śmierć i życie. To jednak nie statek jest największym zagrożeniem, lecz jego ładunek – który czyni wyznawców Ciemnej Strony Mocy niezwyciężonymi…


Temat na forum


Drugą premierą dnia jest wydanie „The Clone Wars: Gambit: Stealth”, pierwsza części dylogii Karren Miller. Ten mini cykl osadzony w realiach wojen klonów opowiada o tajnej misji Anakina Skywalkera i Obi-Wana Kenobiego na Lanteeb. Okładkę zaprojektował i stworzył Craig Howell. Książka ma 432 strony i została wydana w paperbacku.

Obi-Wan Kenobi i Anakin Skywalker biorą udział w tajnej misji na jednym z wielu światów, złapanych w środek walki pomiędzy Republiką i Separatystami. Pasterska planeta Lanteeb chce jedynie, aby zostawić ją samą sobie. Jest jednak źródłem czegoś, co potencjalnie może stać się najbardziej niszczycielską bronią w historii. Jeśli ta potencjalna broń dostanie się w ręce Separatystów, upadnie niezliczona liczba światów. Jednak zniszczenie broni przez Republikę, spowoduje pewną śmierć jednego świata, który potrzebuje jej do przeżycia. Obi-Wan oraz Anakin staną przed przerażającym dylematem, który będą musieli rozwiązać, jeśli chcą opuścić okupowaną planetę żywi.
KOMENTARZE (23)

Książki

''Darth Bane: Zasada Dwóch'' - zapowiedź, oraz informacje o planie wydawniczym

2010-02-20 15:32:16 Amber

Na stronie internetowej wydawnictwa Amber ukazała się kolejna zapowiedź wydawnicza z uniwersum Star Wars. Mowa tu o książce "Darth Bane: Zasada Dwóch", autorstwa Drew Karpyshyna. Pojawi się ona w księgarniach we wtorek, 23 marca br. Jej objętość wyniesie 320 stron, a cena okładkowa ustalona została na 34,80 zł. Przekładem na język ojczysty zajął się Andrzej Syrzycki.

Po bitwie na Ruusanie ocalał tylko jeden Sith – Darth Bane, wyznawca Zasady Dwóch, według której w galaktyce może żyć równocześnie tylko dwóch Sithów: mistrz i jego uczeń. Dziesięcioletnia Zannah, która pokonała dwóch Jedi, wydaje się odpowiednią kandydatką i pojętną uczennicą. Może stać się kluczem do zniszczenia Jedi i przejęcia władzy w galaktyce. Bane postanawia ją wyszkolić, chociaż wie, że kiedyś Zannah go zabije...

Temat na forumPonadto, udostępnione zostały plany wydawnicze Amberu na drugą połowę roku 2010 co do serii Star Wars. Wyglądają one następująco:
 • sierpień 2010 - "The Clone Wars", Karen Traviss, tłum. Anna Hikiert
 • wrzesień 2010 - "The Clone Wars 2: Wild Space", Karen Miller
 • październik 2010 - "The Clone Wars 3: No Prisoners", Karen Traviss
 • listopad 2010 - "The Clone Wars. Gambit 1: Stealth", Karen Miller
 • grudzień 2010 - "The Clone Wars. Gambit 2: Siege", Karen Miller

  Jak więc widać, druga połowa roku zapowiada się nam raczej monotematycznie, natomiast wielbiciele serii "Dziedzictwo Mocy" muszą uzbroić się w cierpliwość, bowiem zakończenia serii doczekają się dopiero w pierwszych miesiącach roku 2011. Wszystkie zapowiedzi znajdziecie tutaj>>>
  KOMENTARZE (78)
 • Książki

  Typowy dzień Sue Rostoni

  2010-02-20 13:06:41 RI za StarWars.com

  Ludzie nie raz pytali Sue Rostoni jak wygląda jej typowy dzień. Postanowiła opisać jeden z nich, taki bez spotkań czy poprawiania manuskryptów lub akceptowania innych poprawek z Random House. Opis swojego dnia zamieściła 12 lutego w wpisie na swoim blogu na oficjalnej stronie StarWars.com. W swojej notce Sue zamieściła kilka małych nowinek książkowych i komiksowych. Poniżej zamieszczamy tłumaczenie wpisu.

  Pierwsza rzecz: włączam komputer, robię gorącą czekoladę, siadam i sprawdzam emaile.

  email: Ian Keltie, twórca okładek do serii „Fate of the Jedi” przyjeżdża do San Francisco w marcu. Zaprosiłam go na lunch i pogawędkę w biurze. Będzie zabawnie!

  email: Lodówka w kuchni będzie czyszczona w piątek. Wszystko musi z niej zniknąć!

  email: Otrzymałam strony z 5 numeru komiksowego magazynu „The Clone Wars” wydawanego w Wielkiej Brytanii przez Titan. Zredagowane i zwrócone. Titan obecnie wydaje własny komiks bazujący na kreskówce, a sam magazyn zawiera wiele innych ciekawych rzeczy dla dzieciaków - labirynty, konkursy, naukę rysowania itp.

  email: Otrzymałam strony komiksów od Delcourt (Francja), które są przedrukami materiałów Dark Horse’a, oczywiście zredagowanych. Zredagowane i odesłane.

  email: Otrzymałam materiały prasowe z Random House UK związane z wydaniem „Luke Skywalker i Cienie Mindora” w paperbacku. Przekazałam to człowiekowi zajmującemu się PRem, który odpowiada za materiały prasowe.

  ciąg emaili: Dyskusja z [cenzura] i [cenzura] na temat wyglądu [cenzura], pojawiającego się w nadchodzącej [cenzura].

  ciąg emaili: Dyskusja z Shelly Shapiro z Del Rey na temat tytułu nowej powieści Joe Schreibnera. Czy powinna być „The Black Orchid” czy „Black Orchid” (Czarna orchidea). Ustaliłyśmy: „Black Orchid”.

  email: Zrecenzowałam zarys wyglądu Kerry Holt, głównej bohaterki nowej serii „Knight Errant”. Wygląda dobrze, wymaga tylko odrobiny dopracowania.

  Inne: Szukam sobie znaczenia słowa „Errant” (błędny), by upewnić się, czy dobrze je rozumiem. „Szukający przygody, wędrujący bezmyślnie”. Tak, to co myślałam. I wymawia się „Er-ent”. To nie jest słowo, które często słyszę.

  email: LucasArts potrzebuje jakiejś książki - informatora.

  email: Dyrektor artystyczny z Del Rey prosi o informacje o Sabie Sabatyne, na potrzeby jej pojawienia się na tylnej okładce „Vortexu”. Poszukałam trochę i przesłałam mu, co potrzebował.

  Przerwa, schodzę na dół schodami do Javva the Hutt na filiżankę bezkofeinowej. Ograniczam kofeinową kawę - pije ją tylko w poniedziałki i piątki!

  Wchodzę na forum dyskusyjne oficjalnej i odpowiadam na niektóre pytania.

  ciąg emaili: Dyskusja z różnymi ludźmi na temat tego ile palców u nóg ma Yoda. Wiecie, że liczy się je różnie. Krążyły między nami zdjęcia figurek Yody z oznaczonymi placami i pozycjami. Czułam się jakbyśmy szyli mu suknię. W końcu uznaliśmy, że Yoda ma cztery zakończone pazurami palce u nóg, trzy z przodu i jeden z tyłu. Kto by pomyślał!

  poczta: Dostałam 5 kopii „Knights of the Old Republic” numer 50 od Dark Horse'a. To ostatni numer z serii i ma wspaniałą ostatnią stronę.

  poczta: Dostałam książki z serii Młody Indiana Jones wydane w Rosji. Dokładnie „Young Indiana Jones and the Circle of Death” wydany kiedyś przez Random House, teraz przetłumaczony na rosyjski rynek przez Aster Ltd.

  poczta: Otrzymałam 5 kopii „Knights of the Old Republic Volume 6” od Delcourt (Francja). Fajnie zobaczyć jak Zayne mówi po francusku.

  email: Zginęła karta rozwoju produktu! O nie!

  email: Przesłałam kopie poprawionych stron „Rozdroży Czasu” dla międzynarodowych licencjonobiorców.

  Inne: Koordynowałam zatwierdzenie różnych części komiksów Panini (Niemcy) - przedruk Dark Horse'a z dodatkowym materiałem.

  ciąg emaili: Dyskusja na temat następnego fragmentu powieści dla czasopisma Insider.

  email: Otrzymałam okładkę do „Invasion: Rescues #2 Dark Horse'a”. Wydrukuję i zatrzymam na spotkanie ekipy okładkowej.

  email: Otrzymałam (zredagowałam i odesłałam) kolumnę listów do „Legacy #46”.

  email: Jakieś pięknie kobiety w Rosji chcą się ze mną spotkać.

  email: Otrzymałam i zaakceptowałam ostateczną okładkę „Purge: The Hidden Blade”.

  email: Otrzymałam i zaakceptowałam zarys opowieści od [cenzura] o [cenzura].

  Lunch!

  Inne: Uaktualniłam mój kalendarz, zapisując premierę paperbacka „Szturmowców śmierci” na 26 października 2010.

  email: Zrecenzowałam i zredagowałam artykuły o książkach i komiksach do „Insidera #117”.

  email: Otrzymałam (zredagowałam i odesłałam) opakowanie audiobooka „Backlash”" wydanej przez Random House. Pakiet zawiera 9 płyt CD! Kocham te pełne wydania audio!

  Inne: Szybkie zerknięcie przez okno. Wielki kontenerowiec wpływa do zatoki San Francisco. Pewnie jest wyładowany figuraakmi z Gwiezdnych Wojen. Z mojego okna widzę połowę Alcatraz, trochę zatoki i port, jest ruch, widać też patio Starbucka. To pewnie więcej niż chcecie wiedzieć.

  email: Otrzymałam (zredagowałam i odesłałam) okładkę i stronę z informacją o prawach autorskich dla czeskiego wydania „Gwiazdy po gwieździe”.

  email: Otrzymałam (puściłam dalej w obieg i zaakceptowałam) okładkę do zebranego wydania „In service to the Republic” Dark Horse'a.

  Inne: Przeczytałam i zredagowałam scenariusz do „Legacy #48”.

  Inne: Telefonicznie rozmawiałam z Randym Stradleyem o [cenzura]

  Inne: Przeczytałam kilka kolejnych rozdziałów powieści [wydanego autor], który jest zainteresowany napisaniem powieści z Gwiezdnych Wojen. Podoba mi się sposób pisania, postaci, i ciekawie się zapowiada. Szczęśliwie dla autora zaakceptowałam. Tak!

  I to tyle na dziś, całkiem udany dzień.


  KOMENTARZE (17)

  Książki

  Zapowiedzi książeczek dla dzieci

  2010-02-20 10:17:21 StarWars.com

  W tym roku w USA nakładem wydawnictwa DK Readers pojawią się dwie książeczki dla dzieci, autorstwa Elizabeth Dowsett, związane z serialem "The Clone Wars".

  "Jedi Heroes" jest planowana na maj. Poznamy w niej bohaterskich rycerzy i mistrzów. Będzie miała rozbudowane zdania, okienka z informacjami i słowniczek w porządku alfabetycznym. Kosztowała będzie 3.99 USD i liczyła 48 stron.

  "Planets in Peril", druga książka Dowsett, ukaże się także w maju, w tej samej cenie, liczyła będzie tyle samo stron co "Jedi Heroes". Zawierać będzie już bardziej rozbudowane i skomplikowane zdania, słowniczek i okienka z informacjami, tak samo jak poprzednia.
  KOMENTARZE (9)

  Książki

  Wywiad z Tomem Anglebergerem - specjalnie dla Bastionu!

  2010-02-17 05:08:27

  W tym newsie ukazała się zapowiedź książeczki dla młodych czytelników zatytułowanej "The Strange Case of Origami Yoda", którą napisał Tom Angleberger. Niedawno redakcja Bastionu otrzymała wiadomość od autora, który za pomocą Tłumacza Google przetłumaczył sobie owego newsa oraz komentarze do niego. Był nieco zaskoczony negatywnymi komentarzami niektórych użytkowników, jakoby "niszczył" markę Gwiezdnych Wojen, ale i ucieszył się z zamieszczenia newsa o książce.

  Jeden z redaktorów, Lord Sidious, korzystając z okazji przeprowadził wywiad z autorem. Dowiecie się z niego dokładniej, jakie odczucia miał Tom odnośnie waszych komentarzy, którego z polskich pisarzy ceni oraz od kiedy jest fanem Star Wars. Zapraszamy do czytania tutaj.


  KOMENTARZE (23)

  Książki

  Zmiana terminu wydania "Przygody na Teth"

  2010-02-12 18:49:19 Wydawnictwo Hachette


  W lutym tego roku nakładem wydawnictwa Hachette miała ukazać się kolejna książeczka z cyklu "Wybierz swoje przeznaczenie", zatytułowana "Przygoda na Teth", której autorką jest Sue Behrent. Jednak wydawnictwo przełożyło jej premierę na maj. Oprócz niej prawdopodobnie dostaniemy dwie inne. Ich tytuły póki co nie są znane.

  Przypomnijmy fabułę "Przygody", która będzie miała 160 stron, a jej cena wyniesie 19,90 zł.

  Czy marzyłeś kiedyś o wyruszeniu z dżungli Teth na pustynną Tatooine? Właśnie masz szansę to przeżyć! Odkryj sekrety Klasztoru B'Omarr, ukryj się przed ogniem blasterów i stań twarzą w twarz z Asajj Ventress. Dostaniesz szansę, by dołączyć do Rycerzy Jedi lub znaleźć się po Ciemnej Stronie Mocy. Wybierz swoje przeznaczenie!

  "Wybierz swoje przeznaczenie" to rodzaj gry, w której czytelnik wybiera, co uczyni, dzięki czemu może przeżyć za każdym razem inne zakończenie i dokonać innych wyborów. Nie należy jej czytać od początku do końca, gdyż na każdej stronie znajduje się "ścieżka", którą można podążyć do jednego z kilku zakończeń.


  KOMENTARZE (10)

  Książki

  ''Lost Tribe of the Sith: Paragon'' do pobrania

  2010-02-10 19:48:00 StarWars.com

  Dziś swoją premierę ma „Lost Tribe of the Sith: Paragon” trzeci e-book serii autorstwa Johna Jacksona Millera. „Lost Tribe of the Sith” opowiada o załodze statku „Omen”, który w czasie Wielkiej Wojny Nadprzestrzennej, 5000 lat przed bitwą o Yavin, rozbił się na odległej planecie Kesh. E-book można w pełni za darmo pobrać z oficjalnej strony StarWars.com z tego miejsca. „Paragon” może być świetną rozgrzewką przed książką „Fate of the Jedi: Backlash”, której premiera odbędzie się 9 marca.

  Bezwzględność pozwalała załodze rozbitego okrętu Sithów "Omen" przetrwać na planecie Kesh. Żerując na wierze zabobonnych członków rasy Keshiri, wierzących, że rozbitkowie są bogami, Sithowie mogli przetrwać, próbując wrócić tam, skąd przybyli. Po 15 latach niektórzy zaczęli się jednak obawiać, że asymilacja z mieszkańcami planety osłabi ich dziedzictwo Sithów. Kiedy pojawiają się rywalizujące ze sobą frakcje, szokujące wydarzenia mogą zachwiać przyszłością załogi "Omena" na Kesh.

  W mieście Tetsubal cała populacja została zniszczona przez zarazę nieznanego pochodzenia. Coraz więcej miast pada jej ofiarą. Tylko Sithowie są na nią odporni - jak na razie. Dowódca okrętu, Yaru Korsin, zaczyna się zastanawiać czy przypadkiem nie jest to sabotaż...


  Linki do pierwszych dwóch „Lost Tribe of the Sith” znajdziecie w tym i tym newsie.

  Pobierz „Lost Tribe of the Sith: Paragon” (format .pdf)


  Ponadto Sue Rostoni zapowiedziała na forum oficjalnej, że w kwietniu tego roku ukaże się czwarty e-tom „Lost Tribe of the Sith” pod tytułem „Savior”. Jest to oczywiście logiczne z punktu widzenia prowadzonej przez Del Rey polityki planu wydawniczego, gdyż w czerwcu pojawi się w księgarniach „Fate of the Jedi: Allies” autorstwa Christie Golden. To właśnie z „Fate of the Jedi” „Lost Tribe of the Sith” jest wydawane na przemian.


  Temat na forum


  A skoro już przy „Fate of the Jedi” jesteśmy, parę dni temu na łamach StarWars.com została zaprezentowana okładka szóstego tomu serii: „Vortex” - w języku polskim znaczy „wir”. Art użyty na okładce wykonał Ian Keltie, prezentuje on Hana Solo celującego w stronę „czytelnika”. „Fate of the Jedi: Vortex” zapowiedziany został na grudzień 2010.
  Temat na forum  KOMENTARZE (15)

  Książki

  Zapowiedź ''The Making of The Empire Strikes Back''

  2010-02-05 00:13:19 StarWars.com

  Ujawniono pełną okładkę albumu wydanego z okazji 30-lecia premiery "Imperium kontratakuje" pod tytułem "The Making of The Empire Strikes Back", o którym pisaliśmuy już tutaj. Wydawnictwo to będzie bardzo podobne formą do albumu "The Making of Star Wars", autorem albumu także jest J.W. Rinzler, z tą jednak różnicą, że pierwszą wersję książki o powstaniu epizodu piątego sagi wydano już w latach 80., teraz jednak zostanie ona wydana w wersji mocno poszerzonej o znalezione materiały z Lucasfilm.
  W albumie znajdą się między innymi informacje na temat:
  • ewolucji scenariusza od konferencji na temat opowieści, przez wstępne streszczenia, aż do piątej wersji scenariusza autorstwa Leigh Brackett, Lawrence'a Kasdana, oraz George'a Lucasa
  • rozwoju nowych kluczowych postaci, w tym Lando Calrissiana, Boby Fetta czy mistrza Yody
  • problemów z realizacją bitwy w zamarzniętej Norwegii
  • konstrukcję Sokoła Millennium w skali 1:1, oraz budowę planety Dagobah wewnątrz studia Elstree
  • techniki, dzięki którym Frank Oz nadał życia Yodzie
  • historii rozwoju Industrial Light & Magic, oraz założenia legendarnego już dziś Rancza Skywalkera
  A ponadto wywiady z aktorami - Markiem Hamillem, Harrisonem Fordem, Carrie Fisher, Billy Dee Williamsem, Anthonym Danielsem, Peterem Mayhew, Davidem Prowsem, reżyserem Irvinem Kershnerem, producentem Garym Kurtzem, specjalistami od efektów - Richardem Edlundem, Dennisem murenem, Kenem Ralstonem, Philem Tippettem, kompozytorem Johnem Williamsem i wieloma innymi. Nie zabraknie wielu prac Ralpha McQuarriego, Joe Johnstona i Ivora Beddoesa, oraz mnóstwo niepublikowanych wcześniej zdjęć. Słowo wstępne do albumu napisał sam Ridley Scott.

  Album ukaże się w sprzedaży 20 lipca 2010.
  KOMENTARZE (16)

  Książki

  Przykładowy pojedynek z ''Head to Head''

  2010-02-04 21:22:04 StarWars.com

  Na oficjalnej stronie StarWars.com pojawiła się prezentacja przykładowego pojedynku z wydawnictwa Scholastic pod tytułem „Head to Head”, o samej pozycji wspominaliśmy już jakiś czas temu. Zmieniona została także okładka książki. „Head to Head” ma być jedynym w swoim rodzaju przeglądem pojedynków, do których nigdy w Gwiezdnych Wojnach nie doszło. Publikacją tą zajmuje się Pablo Hidalgo. Za 64 stronicową książką trzeba będzie zapłacić 8,99$. Premiera „Head to Head” zaplanowana została na maj 2010. W książce znajdziemy 30 porównań postaci, to do czytelnika należeć będzie decyzja która z nich byłaby w stanie zwyciężyć swój „duel”.

  Najdziksze gwiezdnowojenne bitwy, które nigdy nie miały miejsca! Co by się stało gdyby Chewbacca zmierzył się z Wampą? Czy generał Grievous pokonałby Imperatora? Czy Yoda triumfowałby nad Darthem Vaderem? Każde przewrócenie kartki gwarantuje inne starcie, z opisami walczących i ich statystykami, dzięki którym zdecydujesz, kto według ciebie by wygrał. „Star Wars: Head to Head” pozwoli ci poznać postacie, potwory i machiny w sposób jaki jeszcze nie znałeś.

  W tworzeniu wyimaginowanych pojedynków w „Head to Head” pomogą: oddany do dyspozycji czytelnika opis i statystyka postaci, a także jej specjalne umiejętności i bronie jakimi się posługuje. Na ostatniej stronie książki opublikowane będą wyniki „pojedynków”. Z pewnością nie jeden rezultat będzie dla fanó Star Wars zaskoczeniem.

  KOMENTARZE (17)

  Książki

  Zapowiedź książeczki dla młodych czytelników

  2010-02-03 18:35:58 StarWars.com

  W marcu ukaże się książka autorstwa Toma Anglebergera przeznaczona dla młodzieży, a zatytułowana "The Strange Case of Origami Yoda". Jak sam tytuł wskazuje, nie toczy się w odległej galaktyce, lecz w naszym świecie.

  Bohaterem jest Dwight, typowy szkolny niezguła z szóstej klasy, który otrzymuje kukiełkę origami przedstawiającą mistrza Yodę. Wkrótce okazuje się, że ma ona niezwykłe właściwości - potrafi przewidzieć terminy klasówek, wie kto z kim ma na pieńku w szkole a nawet udaje mu się obronić kilka dzieci przed publicznym upokorzeniem na forum całej klasy.

  Tommy, przyjaciel Dwighta, nie rozumie, jak to być może, że kukiełka jest tak mądra, a za to jej właściciel tak niezdarny. Czyżby Yoda czerpał swoje mądrości i przewidywania z Mocy? Z pomocą kolegów Tommy usiłuje wyjaśnić "Dziwny Przypadek Yody z Origami"....

  Książkę wyda wydawnictwo Amulet Books, część wydawnictwa Abrams działająca pod własną marką (tak zwany imprint).
  KOMENTARZE (35)

  Książki

  Fabuła ''Clone Wars Gambit: Siege''

  2010-02-01 22:41:48 StarWars.com

  Na oficjalnej stronie StarWars.com pojawiła się zapowiedź 5 tomu serii „The Clone Wars” pod tytułem: „Clone Wars Gambit: Siege”. Wcześniej znaliśmy już okładkę książki, a także cenę – 15$, ilość stron – 272 i dokładną datę wydania – 8 lipiec 2010. Do tych informacji dołączyła następna, i w zasadzie najważniejsza, czyli opis fabuły pochodzący z tylnej okładki.

  Zewnętrzne Rubieże, planeta Lanteeb, która nie ma strategicznego znaczenia ani żadnej politycznej władzy i jeden wielki problem: została najechana przez Sojusz Separatystów. By dowiedzieć się, dlaczego rycerze Jedi Anakin Skywalker i Obi-Wan Kenobi przybywają cichaczem na Lanteeb i przepadają.
  Ukrywając swoje miecze świetlne pod zakurzonymi ubraniami, Anakin i Obi-Wan używają umiejętności Jedi by być jeden krok przed droidzią armią Loka Durda na Lanteeb. Jedi wiedzą, że porwanie naukowca dało Durdowi klucz do przerażającej bio broni. Durd wie, że Jedi są na jego planecie. Wzywają Yodę mającego uprawnienia Rady Jedi, lecz ich sygnał zostaje zagłuszony przez nową technologię Separatystów. Jest też szpieg w sercu republikańskiego rządu, koła machiny wojny zawracają. Separatyści zablokowali Lanteeb. Trwają ostatnie szlify w przygotowaniach broni mogącej niszczyć całe światy. Dwaj rycerze Jedi i ich zaufani towarzysze broni wyzwolą Lanteeb lub na zawsze poniosą bolesne konsekwencje.


  Warto przypomnieć, że premiera „Clone Wars Gambit: Stealth” - pierwszej części dylogii - będzie w Stanach Zjednoczonych dokładnie za 3 tygodnie, czyli 23 lutego.

  Ponadto oficjalna strona StarWars.com ujawniła okładkę młodzieżowej książki wydawnictwa Scholastic „Adventures in Hyperspace: Shinbone Showdown” i króciutki opis książki. Będzie to drugi tom serii opowiadającej o losach Hana Solo i Chewbacci sprzed Epizodu IV. Do tej pory poznaliśmy także cenę książki 5$.

  Po przetransportowaniu grupy niezbyt grzecznych obcych i niecodziennych roślinek dla Hutta Jabby, Han i Chewbacca są w nastroju by podjąć lekką fuchę. Ale Jabba wysyła ich do kopalni na planecie Shinbone z przesyłką. Han i Chewie nauczą się, że praca dla Jabby nigdy nie jest łatwa.
  KOMENTARZE (9)
  Loading..