TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Encyklopedia postaci „Wielkiej Republiki”

2022-12-22 09:14:46 starwars.com

Tradycją już jest, że pod koniec każdego odcinka „The High Republic Show” Krystina Arielle ma dla fanów garść specjalnych zapowiedzi. Tym razem wydawało się, że skończy się tylko na paru wariantach okładek komiksów dotyczących drugiej fazy, lecz na sam koniec zostawiono coś nietypowego. „Star Wars: The High Republic Character Encyclopedia” to nowe opracowanie zaplanowane na 10 października 2023 roku.


Ta nowa pozycja to zbiór ponad 250 postaci z każdej fazy „Wielkiej Republiki” napisany przez Amy Richau i Megan Crouse. Wydawnictwo odpowiedzialne za to opracowanie to DK Publishing, zaś okładkę stworzył Phil Noto. To nie jedyny tego typu album związany z tym cyklem. Jak dotąd wydano już album graficzny Kristin Baver, lecz przed nami jeszcze m.in. ilustrowana kronika czy „Star Wars Timelines”, które również będzie pokrywać wspomnianą erę. Disney i Lucasfilm widocznie inwestują w „Wielką Republikę” — inicjatywa wydawnicza obejmująca książki, komiksy, mangi, audiobooki i inne formy ma się dobrze, a przed nami pierwsze seriale osadzone w tych czasach. Może nie jest to Stara Republika, na którą zapewne czeka wielu fanów Star Wars, lecz dziejąca się nieco później Wielka Republika już odgrywa istotną rolę w tworzeniu większego uniwersum.

To nie wszystko co zaprezentowano podczas programu. Świąteczne wydanie „The High Republic Show” to w dużej mierze dyskusja o nowych pozycjach cyklu — nadchodzącym komiksie Charlesa Soule'a „The Blade” i książkach i komiksach, które miały premiery w ostatnich miesiącach.


KOMENTARZE (4)

Książki

Galaktyczny rozkład jazdy 2023

2022-12-19 21:04:47 Facebook

Nadszedł czas na to na co czekali fani książek i komiksów Star Wars, a szczególnie ci czytający historie z tego uniwersum w języku polskim. Podobnie jak rok temu, tak i tym razem czeka nas czytelniczy galaktyczny rozkład jazdy. Na wydarzenie zapraszają nas wydawnictwa Olesiejuk i Egmont, a we wspomnianym evencie będziemy mogli wziąć udział online 4 stycznia od godziny 18-tej. Transmisja będzie dostępna na Facebooku Wydawnictwa Olesiejuk i Świata Książki oraz na kanałach Youtube (tutaj i tutaj). Po więcej informacji zapraszamy do wydarzenia na Facebooku.


Plan spotkania:
18:00 — 18.45 - zapowiedzi powieści i innych tytułów oraz komiksów Star Wars na 2023 rok. Plany wydawnicze przedstawią Rafał Przyborowski (Wydawnictwo Olesiejuk) oraz Tomasz Kołodziejczak (Wydawnictwo Egmont).
18.45 — 20:00 - rozmowa online z gośćmi: tłumaczki Anna Hikiert-Bereza i Marta Duda-Gryc, tłumacz Krzysztof Kietzman, redaktorka Magda Kozłowska, tłumacz i redaktor Jacek Drewnowski.

Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniu. Książek i komiksów do wyboru dla wydawnictw jest wiele, a co Wy chcielibyście zobaczyć na półkach sklepowych?
KOMENTARZE (5)

Książki

Królowa da nam cień

2022-12-12 16:28:44 Olesiejuk

Znamy już pierwszą zapowiedź od wydawnictwa Olesiejuk na rok 2023. Pod koniec stycznia do sprzedaży trafi powieść „Cień królowej” autorstwa Emily Kate Johnston w przekładzie Krzysztofa Kietzmana. Jest to pierwszy tom trylogii, który można już zamówić na stronie Świata Książki.


Koniec jej panowania to dopiero początek... Gdy dobiegają końca jej rządy jako królowej Naboo, Padmé Amidala z chęcią odchodzi ze stanowiska i wycofuje się z życia publicznego, by powrócić do normalności. Jednak ku jej zdziwieniu nowa władczyni zwraca się do niej z prośbą, by nadal służyła swojemu ludowi – tym razem w Senacie Galaktycznym. Padmé nie jest pewna, czy odnajdzie się w nowej roli, ale nie może odmówić królowej, tym bardziej że dzięki swojej drogiej przyjaciółce – i sobowtórce – Sabé, może przebywać w dwóch miejscach naraz. Zatem gdy Padmé rzuca się w wir polityki, Sabé wybiera się na misję bliską sercu poprzedniej władczyni. Na tętniącej życiem stołecznej planecie Coruscant nowi współpracownicy z Senatu podchodzą do Padmé z niemałym zainteresowaniem, ale też z dużą rezerwą z uwagi na rolę, jaką rzekomo odegrała w obaleniu poprzedniego kanclerza. Tymczasem Sabé, która wciela się w kupca na Tatooine, odkrywa, że ma do dyspozycji mniej zasobów, niż myślała – i ograniczone możliwości. Wspólnie z pozostałymi dwórkami Padmé i Sabé muszą ostrożnie manewrować pośród pułapek zdradliwej polityki, dostosowywaćsię do nieustannie zmieniających się warunków i nauczyć się nowego życia, by nie pozostawać jedynie w cieniu królowej... Akcja trylogii, której bohaterką jest Padmé Amidala, rozgrywa się pomiędzy wydarzeniami opisanymi w „Mrocznym widmie” i „Ataku klonów”. Lektura obowiązkowa dla wszystkich fanów Star Wars… i nie tylko. W trylogii ukażą się następujące tomy: T. 1 Cień królowej T. 2 Próba królowej T. 3 Nadzieja królowej

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (13)

Książki

Bastion poleca #6? Nastanie Najwyższego Porządku

2022-12-07 19:58:01

Bastion Polskich Fanów Star Wars to nie tylko zbiór artykułów z odległej galaktyki i forum dyskusyjne, ale również pokaźne archiwum filmów, serialów, książek, komiksów i innych produkcji z uniwersum Star Wars. Przy pomocy chronologii, wykazu publikacji czy pozostałych zakładek można przejrzeć wydane pozycje zarówno ze starego kanonu jak i tego obowiązującego od przejęcia marki przez firmę Disney. Co więcej, każda pozycja umożliwia użytkownikom wystawienie oceny i komentarz tekstowy. Seria Bastion poleca ma przybliżyć po jakie pozycje warto sięgnąć — na podstawie średniej ocen wystawionych przez użytkowników Bastionu lub, w dalszej części cyklu, na bazie prywatnych odczuć redaktorów.

Okres „Nastania Najwyższego Porządku” to czas w chronologii uniwersum Star Wars związany z filmową trylogią sequeli. Nie bez powodu w tytule znalazł się pytajnik w miejsce dwukropka — wyznaczenie listy najlepszych pozycji okazało się trudnym zadaniem. Powody tego są dwa. Po pierwsze, stosunkowo niewielka liczba osób zdecydowała się ocenić te pozycje na naszym portalu. Po drugie, cóż, ocenom tym daleko do miana „wysokich”. We wcześniejszych erach bez problemu można było znaleźć książki czy komiksy o średniej większej niż 8 czy nawet 9. W przypadku ery sequelowej mamy klęskę nieurodzaju. Z tego też powodu artykuł został ograniczony do podium (zamiast standardowych 5 miejsc).

3. Poe Dameron — 7.07/10

Autor: Charles Soule


Komiks o Poe to cykl, dla którego ciężko było wyciągnąć średnią ocen. Pierwsze tomy mają jeszcze odpowiednią ilość ocen, te późniejsze były oceniane przez mniej niż 5 osób. Niemniej jednak, w porównaniu do konkurencji to na pewno pozycja zasługująca na to trzecie miejsce. Poe to charyzmatyczny pilot Ruchu Oporu, za to historia została napisana przez Charlesa Soule'a, a ten autor cieszy się dobrą opinią wśród fanów. Na pewno nie jest to jego najlepsze dzieło w tym uniwersum, ale część osób wspomina je pozytywnie.

2. Phasma — 7.57/10

Autor: Delilah S. Dawson


Powieść Delilah S. Dawson o przeszłości Phasmy to historia, która nie każdemu przypadła do gustu, ale ma też grono swoich wiernych fanów. Posępny klimat, wolno rozwijająca się historia, elementy horroru, brutalność i wszechobecna śmierć to na pewno elementy rozpoznawcze tej książki. Istotna informacja jest taka, że nie trzeba lubić filmowej Phasmy, bo w tej pozycji poznajemy ją z zupełnie innej strony. Poza tym istotną częścią historii jest wątek Vi Moradi i Kardynała, a to postacie, które swego czasu były dosyć popularne w książkowym fandomie Star Wars.

1. Flight of the Falcon: Pirate’s Price — 8.00/10

Autor: Lou Anders


Trudno rzec czy ta wysoka ocena jest w miarę trafna, gdyż pozycja została oceniona tylko przez pięć osób. Jest jednak w tej książce coś czego brak wielu pozycjom książkowym Star Wars. Humor. Historia opowiadana jest z perspektywy Hondo Ohnaki. W teorii mamy do czynienia z prostą historią o Hanie i Chewbacce, lecz gdy narratorem opowieści jest Hondo wychodzi z tego bardzo przyjemna młodzieżowa opowieść.

W ten oto sposób udało nam się dotrzeć do ostatniej z kanonicznych er. Wciąż brakuje rankingu książek z ery Wielkiej Republiki, ale na artykuł dotyczący tego okresu musimy poczekać chociaż do połowy procesu wydawniczego związanego z tym cyklem (w języku polskim). Wracając na moment do ery sequelowej, należałoby wspomnieć, że na Bastionie widnieje parę książek o wyższej ocenie niż 7.07, lecz są to pozycje oceniane przez mniej niż 5 osób. „Galaxy’s Edge: Black Spire” i „Resistance Reborn” to książki o potencjale na nieco wyższą ocenę, ale nie zostały jak dotąd wydane w Polsce.
KOMENTARZE (7)

Książki

Blizny bitewne Jedi

2022-12-07 11:50:09 starwars.com

Na oficjalnej pojawiła się pełna zapowiedź powieści promującej nadchodzącą premierę gry „Jedi: Survivor”, która wedle wstępnych wieści ma ukazać się w marcu 2023 roku. Powieść „Jedi: Battle Scars” autorstwa Sam Maggs ma rozgrywać się po wydarzeniach z gry „Jedi: Upadły Zakon”. Książka trafi do sprzedaży 7 marca 2023 roku w nakładzie imprintu Del Rey. Poniżej grafika okładki i nota wydawnicza.


Cal Kestis przewodzi załodze statku Mantis w przygodzie rozgrywającej się pomiędzy Star Wars Jedi: Fallen Order a wyczekiwanym Star Wars Jedi: Survivor.

Cal Kestis zbudował sobie nowe życie po latach ukrywania się. Wspólnie załoga Cala pokonała łowców nagród, Inkwizytorów, a nawet uciekła przed samym Darthem Vaderem. Co ważniejsze, Merrin, Cere, Greez i wierny droid BD-1 są najbliższą rodziną Cala od czasu upadku Zakonu Jedi. Nawet jeśli przyszłość galaktyki staje się z dnia na dzień coraz bardziej niepewna, z każdym ciosem zadanym Imperium załoga Mantis staje się coraz śmielsza.

Podczas rutynowej misji spotykają szturmowca, który jest zdeterminowany, by wytyczyć własny kurs z pomocą Cala i załogi. W zamian za pomoc w rozpoczęciu nowego życia imperialny dezerter przynosi wiadomość o potężnym, ale niepewnym narzędziu do walki z Imperium. Co więcej, może im pomóc w dotarciu do celu. Jedyny haczyk — pogoń za nim doprowadzi ich na ścieżkę jednego z najniebezpieczniejszych sług Imperium, Inkwizytora znanego jako Piąty Brat.

Czy naprawdę można zaufać imperialnemu dezerterowi? I chociaż Cal i jego przyjaciele przeżyli już starcia z Inkwizytorami, ile razy mogą uciec przed Imperium, zanim skończy się szczęście?

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (6)

Książki

Poznajcie postacie drugiej fazy „Wielkiej Republiki”

2022-12-05 19:40:36

Od paru tygodni fani Star Wars mogą poznawać pierwsze opowieści drugiej fazy „Wielkiej Republiki”. Historia ta dzieje się 150 lat przed wydarzeniami z pierwszej fazy, więc bohaterami w większości są nowe postacie, choć i te znane już wcześniej pojawiają się od czasu do czasu. Na oficjalnym kanale Youtube regularnie pojawiają się filmy przedstawiające wspomnianych bohaterów — w tym artykule przedstawimy najważniejszych z nich w skróconej formie.

Convergence — Zoraida Cordova

Orlen Mollo, Kyong Greylark, Axel Greylark

Republika w tych czasach jest z pewnego punktu widzenia unikalna. Galaktyką (a przynajmniej tą podlegającą Republice) rządzi dwoje kanclerzy — Kyong Greylark, która sprawuje pieczę nad Coruscant i biurokracją oraz Orlen Mollo, którego zadaniem jest eksploracja Zewnętrznych Rubieży i, chyba możemy tak to nazwać, polityka zagraniczna. Fabuła książki podejmuje też temat zbuntowanego syna, Axela Greylarka, który z różnych względów nie jest zadowolony ze swojego dziedzictwa i roli, którą musi spełniać. Jego rola w książce (i prawdopodobnie całej fazie) będzie kluczowa, co można uznać za postęp względem pierwszej fazy, w której syn Liny Soh nie wpłynął znacząco na fabułę.

Gella Nattai i Creighton Sun

Gella to Rycerz Jedi, która znalazła się w centrum długowiecznego, lokalnego konfliktu pomiędzy planetami E'ronoh i Eiram. Od początku swojej kariery sprawia różnego rodzaju problemy (nieumyślnie!) i próbuje znaleźć swoje miejsce w Zakonie Jedi. Drugi z przedstawionych na zdjęciach Jedi to Mistrz Creighton Sun — zawsze stonowany, dostojny członek Zakonu, który podobnie jak Gella i paru innych Jedi musi wesprzeć galaktykę w rozwiązaniu kryzysu E'ronoh-Eiram.

Phan-Tu Zenn i Xiri A'lbaran
Co prawda twórcy nie uraczyli nas rysunkami koncepcyjnymi tych postaci, ale wzmianka o nich wydaje się konieczna. Phan-Tu i Xiri to książęta każdej z planet. Phan-tu jest przybranym dzieckiem monarchini Eiram, Xiri to córka władcy E'ronoh. Nie chcąc zdradzać fabuły książki należałoby powiedzieć, że oboje odegrają istotną rolę w wydarzeniach dziejących się na tych planetach.

The High Republic — Cavan Scott

Vildar Mac, Matthea Cathley, Oliviah Zeveron

Ta trójka Jedi to główni bohaterowie komiksu o Wielkiej Republice z czasów drugiej fazy. Rolę Mistrza Jedi gra tu Kiffar Vildar Mac, postać o trudniej przeszłości i trudnościach w kontaktach z innymi. Jego towarzyszką na planecie Jedi staje się Matthea Cathley, Twi'lekanka o bardziej ekstrawertycznej osobowości. Trzecim członkiem Zakonu istotnym dla fabuły komiksu jest Oliviah Zeveron, podobnie jak pozostała dwójka stacjonująca na planecie Jedha.

Sunshine Dobbs

Radicaz Dobbs, znany jako „Sunshine”, to poszukiwacz nagród i szmugler z planety Eriadu. Nie jest postacią związaną z jedną pozycją tej fazy — jego postać przewija się w większości historii, ale to właśnie w komiksie możemy zobaczyć jak wygląda. Istotnym elementem drugiej fazy są tzw. prospektorzy, czyli osoby przemierzające galaktykę wzdłuż i wszerz, wytyczające nowe szlaki nadprzestrzenne mające optymalizować czas podróży. Dobbs jest jednym z nich, choć na etapie historii z książek i komiksów jego rola jest mroczniejsza i bardziej tajemnicza.

Path of Deceit — Justina Ireland, Tessa Gratton

Mother, Marda Ro

Matka, której prawdziwe imię i nazwisko poznajemy na pewnym etapie opowieści, to tajemnicza przywódczyni kultu Path of the Open Hand, który wydaje się być głównym antagonistą drugiej fazy. Kult wierzy w to, że Moc powinna być wolna, a Jedi, korzystając z niej, w pewnym sensie dopuszczają się złego. Marda Ro to jedna z członkiń owego kultu. Cechuje się ponadnnormatywną empatią, co nieco intryguje, biorąc pod uwagę, że jej nazwisko powinno nam się kojarzyć z głównym złym pierwszej fazy projektu.

Kevmo Zink, Zallah Macri

Kevmo Zink i Zallah Macri to duet Jedi, który poznajemy za sprawą książki Ireland i Gratton. Kevmo jest pozytywnie nastawionym Padawanem z rasy Pantoran, zaś Zallah to jego soikańska Mistrzyni. Lądują na planecie Dalna, aby zbadać pewną tajemniczą sprawę i poznać wyżej wspomniany kult od środka. Kevmo i Zallah są przeciwieństwami — z jednej strony mamy ekstrawertyzm i emocje ciągle na wierzchu, z drugiej spokój i umiejętność trzymania swych emocji na wodzy.

Quest for the Hidden City — George Mann

Silandra Sho, Rooper Nitani

Co prawda, w książce mamy całą masę postaci różnych ras i płci, ale to to para jest tą najistotniejszą z perspektywy fabuły. Shilandra jest Mistrzynią o dość nietypowym podejściu do walki. Z miecza świetlnego korzysta w ostateczności, w pierwszej chwili korzysta ze specjalnej tarczy. Rooper to jej Padawanka, wiecznie szukająca przygody i odejścia od typowej rutyny znanej jej z podróży z zespołem poszukiwaczy ścieżek (Pathfinders). Jeśli już o nich mowa to właśnie w tej książce mamy największy wgląd w to, co robią takie zespoły, jak współpracują z Jedi i jaka jest ich rola.

The Blade — Charles Soule

Porter Engle (Ostrze Bardotty)

Charles Soule ma to szczęście, że zwykle trafiają mu się do napisania najbardziej charakterne postacie. W poprzedniej fazie miał szansę stworzyć komiks o Marchionie Ro. Tym razem dane mu będzie pochwalić się historią o Porterze Engle znanym jako „Ostrze Bardotty”.

To oczywiście nie wszystkie postacie wspomnianej fazy, ale na pewno te które odgrywają istotniejsze role w swoich opowieściach i można spodziewać się ich obecności w kolejnych pozycjach drugiej fazy projektu.
KOMENTARZE (7)

Książki

Nowe odsłony niezbędnych legend

2022-12-05 18:45:58 Del Rey

Na maj 2023 roku zapowiedziano kolejne trzy pozycje z cyklu The Essential Legends Collection, wznowień legendarnych powieści w nowej oprawie graficznej od imprintu Del Rey. Wśród zapowiedzi mamy pierwszy tom serii Komandosi RepublikiBezpośredni kontakt” autorstwa Karen Traviss (ilustracja okładki: Deena So'Oteh), ostatni tom serii Wojny klonówYoda - Mroczne spotkanie” pióra Sean'a Stewarta (ilustracja okładki: Andrea C. White) oraz powieść „Świt Jedi: W nicość” napisana przez Tima Lebbona (ilustracja okładki: Steph Littlebird). Każdą książkę będzie można zakupić po 17,00 USD.KOMENTARZE (2)
Loading..