TWÓJ KOKPIT
0

Książki

Zdrada w Wielkiej Republice

2023-07-28 12:05:52 Olesiejuk

W sieci pojawiła się świeża zapowiedź od wydawnictwa Olesiejuk, którą jest powieść przeznaczona dla starszej młodzieży pod tytułem „Wielka Republika: Ścieżka zdrady” od duetu Tessy Gratton i Justiny Ireland w przekładzie Anny Hikiert-Berezy. Publikacja jest pierwszą pozycją należącą do II fazy projektu Wielka Republika. Książka w cenie okładkowej 49,90 PLN trafi do przedsprzedaży 9 sierpnia w sieci Świat Książki i Empik, natomiast 22 dnia tego samego miesiąca będzie można ją zdobyć w dystrybucji ogólnodostępnej. Zainteresowanych odsyłam na stronę księgarni Świat Książki.


Jedi zostają wezwani na planetę Dalna, znajdującą się na Zewnętrznych Rubieżach, aby przeprowadzić śledztwo w sprawie skradzionego artefaktu Mocy. Rycerka Zallah Macri i jej padawan Kevmo Zink przybywają na ten sielski, rolniczy świat, pragnąc zbadać potencjalny związek kradzieży z dalnańską grupą misjonarzy nazywających siebie Ścieżką Otwartej Dłoni. Członkowie Ścieżki głęboko wierzą, że Moc musi być wolna i nikt, nawet Jedi, nie powinien jej używać. Do ich szeregów należy między innymi Marda Ro, młoda kobieta, marząca o opuszczeniu Dalny, aby głosić słowo Ścieżki w całej galaktyce. Kiedy Marda i Kevmo się spotykają, natychmiast łączy ich niewytłumaczalna, silna więź… Dopóki Marda nie odkrywa, że Kevmo należy do zakonu Jedi. Ale padawan wydaje się taki miły i chętny, by dowiedzieć się więcej na temat samej Ścieżki, że Marda ma nadzieję, iż uda jej się przekonać go o słuszności własnych poglądów. Dziewczyna nie zdaje sobie jednak sprawy z tego, że przywódczyni Ścieżki, charyzmatyczna kobieta znana jako Matka, ma własny plan, a Jedi stanowią dla niej przeszkodę, której zamierza się pozbyć – za wszelką cenę. Jeśli Marda chce pozostać wierna własnym przekonaniom, może stać się najgorszym wrogiem swojego nowego przyjaciela…

"Ścieżka zdrady" to pierwszy tom kolejnej fazy Wielkiej Republiki, której akcja rozgrywa się 150 lat przed wydarzeniami opisanymi w powieściach "Światło Jedi", "Burza nadciąga" i "Gasnąca gwiazda".

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (5)

Książki

Trzecia faza „Wielkiej Republiki” z nowymi okładkami

2023-07-24 10:24:04 starwars.com


San Diego Comic-Con to coroczna impreza, po której zawsze można spodziewać się zapowiedzi od Lucasfilm Publishing. Tak też było i tego roku za sprawą kolejnej edycji, która miała miejsce w zeszłym tygodniu. Tym razem pokazano całą masę różnych okładek powieści i komiksów z serii „Wielka Republika”, w większości tych z nadchodzących miesięcy.


Okładkę „The Eye of Darkness” prezentowaliśmy już wcześniej. Tym razem czas na okładki książek dla młodych dorosłych i middle-grade. „Defy the Storm” to powieść Justiny Ireland oraz Tessy Gratton. Premiera dopiero w marcu przyszłego roku. Po grafice na okładce możemy wnioskować, że głównymi bohaterkami będą Vernestra Rwoh, Jordana Sparkburn (to ta pracująca dla San Tekków) oraz Avon Starros. Książkę „Escape from Valo” Daniela J. Oldera i Alyssy Wong będzie można przeczytać trochę wcześniej, bo w styczniu. W tym przypadku z okładki możemy wywnioskować tylko tyle, że wraca Ram Jomaram i pojawią się nowi młodzi Jedi.


„Shadows of Starlight” to nowa mini-seria komiksowa, której zadaniem jest wypełnić fabularnie rok po wydarzeniach z „Gasnącej Gwiazdy”. Na zaprezentowanej okładce komiksu widzimy nikogo innego, a Elzara Manna — jednego z bohaterów pierwszej fazy, który odegrał istotną rolę w pierwszej fazie cyklu. Zaskoczeniem nie jest również, że wraca seria typu ongoing o tytule „The High Republic” autorstwa Cavana Scotta. Ponownie spotkamy się z rycerką Keeve Trennis. Na okładce pierwszego zeszytu widzimy ją obok Lourny Dee i jednego z braci z rasy Kotabi.

To nie koniec zaprezentowanych grafik z „Wielkiej Republiki”. Co prawda w Polsce seria „The High Republic Adventures” nie jest wydawana, lecz za granicą za sprawą wydawnictwa Dark Horse wydane będą kolejne zeszyty Daniela J. Oldera. Na okładce widzimy wyrośniętych Zeena i Qorta, więc możemy spodziewać się dalszych przygód bohaterów, których można było poznać w komiksie z pierwszej fazy.
KOMENTARZE (11)

Książki

Wielka Republika #3: Antagoniści

2023-07-18 11:57:27

Zanim przejdziemy do tej bardziej oczywistej podgrupy, czyli głównych bohaterów cyklu, zacznijmy od drugiej strony „barykady”, czyli antagonistów serii „Wielka Republika”. Tych na przestrzeni pierwszych dwóch faz możemy podzielić na dwa typy: główni i poboczni. Między zawartymi w artykule trzema grupami są różnego rodzaju zależności, lecz każda z nich pełni w cyklu inną rolę.


Marchion Ro i jego Nihilowie

To właśnie grupę piratów zwanych Nihilami można uznać za głównego antagonistę serii. Powierzchownie Nihilowie wyglądają na kolejną ekipę kosmicznych piratów działających bez żadnych skrupułów i zasad moralnych. Jak to jednak bywa w życiu i w Gwiezdnych Wojnach, za tym wszystkim stoją wyższe cele i ukryte motywy, ale jego centralnym punktem jest lider Nihilów, Marchion Ro, który w hierarchii nazywany jest Okiem. Jak już przy hierarchii jesteśmy to nieco niżej znajduje się trójka Jeźdźców Nawałnicy, którzy zarządzają większymi dywizjami Nihilów (Nawałnicami). Te zaś dzielą się w końcu na Burze, Chmury i Błyskawice. Podział niemal jak w wojsku, lecz Nihilom daleko do porządku i dyscypliny — bliższe im są takie pojęcia jak chaos, zniszczenie i szaleństwo. Nihilowie mają w swoim arsenale różne możliwości bojowe, poczynając od ogromnych buzdyganów a kończąc na wszelkiej maści wyzwalaczach dymu i toksyn. Nie to jednak czyni ich tak niebezpiecznymi, ich największą siłą jest pewna zdolność związana z hiperprzestrzenią, o której więcej można dowiedzieć się czytając „Światło Jedi”, „Burza Nadciąga” i „Pośród Cieni”.


Drengirowie

Drugim zagrożeniem, z którym mierzyć się musi Republika są Drengirowie, których śmiało można nazwać antagonistą pobocznym. Co prawda są istotnym elementem głównego komiksu „Wielka Republika”, mangi „Na Skraju Równowagi” oraz książki „W Ciemność”, ale nie mają aż tak wielkiego wpływu na główny wątek jak wcześniej opisywani Nihilowie. Nie znaczy to jednak, że nie warto o nich wspominać, bo koncept Drengirów jest dosyć intrygujący. Ktoś mógłby powiedzieć: „Chodzące krzaki? Dziękuję, wysiadam”, lecz koncepcja nie kończy się na tym, że Jedi walczą z krwiożerczymi krzakami. Koniec końców wszystko zależy od tego jak dany wątek jest przedstawiony, jak wpływa na głównych bohaterów, Republikę i sytuację w galaktyce. Już po pierwszych opowieściach związanych z Drengirami można odczuć, że są oni tylko chwilowym zagrożeniem, ale warto sprawdzić w jaki sposób owe „chodzące krzaki” działają na Jedi i co członkowie Zakonu muszą zrobić, by pozbyć się tego rozprzestrzeniającego się po galaktyce problemu.


Ścieżka Otwartej Dłoni

Jeśli nie najciekawszą to najbardziej tajemniczą i intrygującą grupą jest Ścieżka Otwartej Dłoni dowodzona przez Matkę oraz Herolda Wertha Ploutha. Więcej na temat tej sekty pisaliśmy tutaj, lecz już niedługo premiera książki „Path of Deceit”, więc warto w skrócie przypomnieć czym jest Ścieżka. Co najistotniejsze, Ścieżkę Otwartej Dłoni poznajemy w drugiej fazie projektu, czyli 150 lat wcześniej niż wydarzenia zorientowane wokół Latarni Gwiezdny Blask i Nihilów. Ścieżka przedstawiona jest jako grupa skupiająca się na działalności dobroczynnej i pomocy potrzebującym. Nie takie jest jednak ich podstawowe przesłanie. Głównym dogmatem Ścieżki Otwartej Dłoni jest przeświadczenie, iż „Moc powinna być wolna”, a Jedi dopuszczają się profanacji wykorzystując Moc do swoich celów. Nietrudno się domyślić, że w końcu musi to doprowadzić do tarć na linii Ścieżka — Zakon. Sprawa jest jednak niesłychanie delikatna, szczególnie gdy w grę wchodzą propaganda, manipulacje i wzajemne niezrozumienie.

Zapraszamy również do pozostałych artykułów z serii o Wielkiej Republice:

KOMENTARZE (7)

Książki

Inkwizycja dla początkujących

2023-07-18 07:08:55

Okres letni w pełni, ale fani nie mogą narzekać na brak lektury w czasie wakacji. Na zapotrzebowanie odpowiedziało wydawnictwo Del Rey, które dzisiaj wypuściło do sprzedaży nową powieść „Inquisitor - Rise of the Red Blade” pióra Delilah S. Dawson. Fabuła książki przedstawia nam losy byłej Jedi, późniejszej inkwizytorki Iskat Akaris, z która mogliśmy się po raz pierwszy spotkać w serii komiksowej „Darth Vader: Mroczny Lord Sithów” z 2017 roku.


Gdy Zakon Jedi upada, Inkwizycja rośnie w siłę.

Padawanka Iskat Akaris poświęciła swoje życie podróżowaniu po galaktyce wraz ze swoim mistrzem, ucząc się sposobów działania Mocy, aby stać się dobrym Jedi. Pomimo poświęcenia Iskat, spokój i kontrola pozostawały nieuchwytne, a z każdym niepowodzeniem czuje, że inni Jedi stają się wobec niej coraz bardziej nieufni. Niepewna już swojej przyszłości w Zakonie Jedi, Iskat staje w obliczu tragedii, gdy jej mistrz zostaje zabity, a Wojny Klonów pogrążają galaktykę w chaosie.

Teraz, jako generał na pierwszej linii frontu, przyczyniając się do tego chaosu, często przypomina sobie: Zaufaj swojemu wyszkoleniu. Zaufaj mądrości Rady. Zaufaj Mocy. Jednak gdy pojawiają się cienie wątpliwości, Iskat zaczyna zadawać pytania, których nie powinien zadawać żaden Jedi: pytania o jej własną nieznaną przeszłość. Pytania, które Mistrzowie Jedi uznaliby za niebezpieczne.

Lata mijają, a wojna trwa, a wiara Iskata w Jedi maleje. Jest pewna, że ​​gdyby dali jej więcej wolności, mogłaby zrobić więcej, by chronić galaktykę. Gdyby obdarzyli ją większą wiedzą, mogłaby w końcu odrzucić cienie, które zaczęły ją pochłaniać. Kiedy Zakon Jedi w końcu upada, Iskat wykorzystuje szansę na wytyczenie własnej ścieżki. Widzi wybawienie w rozkazie 66.

Jako Inkwizytorka, Iskat odnajduje wolność, której zawsze pragnęła: do kwestionowania, do pragnienia. A z każdym uderzeniem jej czerwonego ostrza Iskat zbliża się do swojego nowego przeznaczenia w Mocy — bez względu na cenę.

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (4)

Książki

Nowe odsłony niezbędnych Legend

2023-07-16 18:48:49

W sierpniu do sprzedaży trafi letni rzut wznowień powieści z cyklu The Essential Legends Collection, za to niedawno pojawiły się już okładki jesiennej partii. Nowych odsłon doczekają się „Ślub księżniczki Leii” autorstwa Dave'a Wolvertona, trzeci tom serii Komandosi RepublikiPrawdziwe barwy” autorstwa Karen Traviss, ostatni tom serii The Old RepublicZagłada” pióra Drew Karpyshyna oraz powieść „Ja, Jedi” napisana przez Michaela A. Stackpole. Premiera ma odbyć się 24 października tego roku.KOMENTARZE (3)

Książki

„Ahsoka” powróciła

2023-07-12 05:42:31 Olesiejuk

Wczoraj do sieci trafił zwiastun nadchodzącego serialu Ahsoka, i jakby wam było mało przygód Togrutanki, to po koleją dawkę zapraszam do księgarń. Bowiem od dziś do sprzedaży trafiło wznowienie powieści dla starszej młodzieży pod bardzo zaskakującym tytułem „Ahsoka” autorstwa Emily Kate Johnston, którą w 2018 roku wydał w Polsce Uroboros w przekładzie Anny Hikiert-Berezy. Książkę w nakładzie od wydawnictwa Olesiejuk możecie zakupić m.in. w księgarni Świat Książki w cenie okładkowej 44,90 PLN przed rabatem.


BYŁA PRZEKONANA, ŻE WOJNA SIĘ SKOŃCZYŁA, ALE NOWA BITWA WŁAŚNIE SIĘ ZACZYNAŁA.

Ahsoka Tano, niegdyś lojalna padawanka Anakina Skywalkera, w wyniku bolesnych wydarzeń opuszcza szeregi zakonu Jedi i postanawia kroczyć własną ścieżką.

Zaszywa się na niepozornym rolniczym księżycu, gdzie zamierza prowadzić skromny i spokojny żywot.
Okazuje się jednak, że ucieczka tak przed przeszłością, jak i przed Imperium nie jest możliwa.

Ahsoka musi wybrać: stanąć do walki czy pozostać w ukryciu? Jej decyzja zmieni życie wszystkich jej bliskich… Czy przyniesie galaktyce nową nadzieję?

Znakomite studium postaci z elementami akcji, wielkiej polityki i wciągającej dramaturgii. Ta opowieść aż iskrzy od emocji.

Temat do dyskusji na forum.
KOMENTARZE (6)

Książki

Ujawniono okładkę „The Eye of Darkness”

2023-07-07 10:26:18 Star Wars

Parę dni temu miał miejsce kolejny odcinek „The High Republic Show”, podczas którego zostało ujawnione parę ciekawych informacji na temat finałowej fazy „Wielkiej Republiki”. Jedną z nowości jest zaprezentowanie okładki pierwszego tomu dla dorosłych czytelników „The Eye of Darkness” George'a Manna. W sklepach pojawił się również opis owej książki. Uwaga! Opis zdradza zakończenie pierwszej fazy cyklu.


Nota wydawnicza:

The galaxy is divided. Following the shocking destruction of Starlight Beacon, the Nihil have established an impenetrable barrier called the Stormwall around part of the Outer Rim, where Marchion Ro rules and his followers wreak havoc at his every whim. Jedi trapped behind enemy lines, including Avar Kriss, must fight to help the worlds being pillaged by the Nihil while staying one step ahead of the marauders and their Nameless terrors.

Outside of the Nihil’s so-called Occlusion Zone, Elzar Mann, Bell Zettifar, and the other Jedi work alongside the Republic to reach the worlds that have been cut off from the rest of the galaxy. But every attempt to breach the Stormwall has failed, and even communication across the barrier is impossible. The failures and losses weigh heavily upon both Elzar and Bell as they search desperately for a solution.

But even if the Republic and Jedi forces manage to breach the Stormwall, how can the Jedi fight back against the Nameless creatures that prey on the Jedi’s connection to the Force? And what other horrors does Marchion Ro have in store? As desperation for both the Jedi and the Republic grows, any hope of reuniting the galaxy could be all but extinguished. . . .

Trudno sobie na ten moment wyobrazić na jakiej zasadzie działa wspomniany w opisie Stormwall. Wygląda jednak na to, że konflikt wszedł w decydujący etap — Marchion Ro i jego poplecznicy jawnie i sprawnie szerzą chaos i zniszczenie w galaktyce, zaś Jedi są podzieleni nie mając sposobu na to, by zakończyć terror Marchiona Ro. Historia rozpocznie się w listopadzie tego roku za sprawą „The Eye of Darkness”, zaś jej zakończenie poznamy dopiero wiosną 2025 roku.
KOMENTARZE (7)

Książki

Wielka Republika #2: Kiedy, gdzie i jak?

2023-07-03 13:56:47

Wiemy już czym w największym skrócie jest projekt „Wielka Republika”. Czas najwyższy, żeby w równie uproszczony sposób przedstawić kiedy to wszystko się dzieje i jak zostało podzielone na poszczególne pozycje. Najważniejsze i właściwie jedyne istotne kryterium to podział na fazy.


Fazy są trzy i każda z nich to zestaw kilkunastu lub nawet kilkudziesięciu książek, komiksów, mang, opowiadań i słuchowisk. Tym, co je odróżnia to czasy, w których się dzieją historie określonych faz. Pierwsza faza „Światło Jedi” dzieje się równo 200 lat przed wydarzeniami z filmowej sagi. W drugiej fazie „Misja Jedi” cofamy się o 150 lat, aby przyjrzeć się powodom, dla których doszło do wydarzeń z pierwszej fazy. Trzecia faza „Próby Jedi” to w końcu kontynuacja pierwszej fazy i wielki finał, w którym najprawdopodobniej poznamy zakończenie tej historii.

Na tym etapie w oryginale wydano pierwsze dwie fazy, trzecia finałowa rozpocznie się w listopadzie tego roku i trwać będzie niemal dwa lata aż do wiosny 2025 (informowaliśmy o tym tutaj). Skąd pomysł na to, żeby finał tej historii był wydawany tak długo? Autorzy argumentują to tym, że chcą dać czas czytelnikom, żeby nadrobić dziesiątki pozycji z pierwszej i drugiej fazy — najprawdopodobniej chcą mieć pewność, że wydając trzecią fazę jak największa grupa fanów będzie już znała wcześniejsze wydarzenia.

Tak wygląda sytuacja na rynku zagranicznym, co zaś dzieje się w związku z „Wielką Republiką” za sprawą wydawnictw Olesiejuk i Egmont na polskim rynku? Jest nieźle, bo całkiem niedawno wydano ostatnie tomy książek i komiksów z 1 fazy („Horyzont Północy" i finałowy tom komiksu „Wielka Republika”). Nadal czekamy na drugą mangę z tejże fazy, ale już wielkimi krokami zbliża się pierwsza z książek 2 fazy — „Path of Deceit” jest zaplanowane już na sierpień. W tym roku dostaniemy również „Quest for the Hidden City” oraz „Convergence”, a kolejne pozycje najpewniej w 2024.


Wiemy już „kiedy” to teraz czas na „gdzie”. Mimo, iż wydarzenia z pierwszej fazie dzieją się w różnych miejscach, począwszy od Coruscant a skończywszy na Tythonie, to główny wątek fabularny od początku do końca związany jest z Latarnią Gwiezdny Blask, o której więcej w jednym z kolejnych artykułów. Nawet jeśli ta placówka nie jest w centrum wydarzeń to raz po raz wracamy w książkach i komiksach do tego miejsca. Poza tym dane nam również „zwiedzić” Coruscant, Korelię i sporo innych, nowych planet takich jak np. Valo. W drugiej fazie sprawa ma się zgoła inaczej — tutaj nacisk jest na znaną z filmu „Łotr 1” Jedhę, tajemniczą planetę Dalnę oraz dwie planety Eiram i E'ronoh, których mieszkańcy od lat żyją ze sobą w konflikcie.

Na sam koniec zostaje nam pytanie „jak”, które można rozumieć różnie, ale na potrzeby Wielkiej Republiki istotna jest odpowiedź na pytania „jak przedstawiony jest Zakon Jedi i Republika” oraz „jak ta seria zmienia perspektywę”. Oczywiście, żeby odpowiedź dogłębnie na to pytanie trzeba by zradzić ważne kwestie fabularne, ale na potrzeby tego artykułu wystarczą podstawowe informacje. Akcja dzieje się odpowiednio 200 i 350 lat przed sagą. To czas wystarczający, żeby można było zauważyć istotne różnice w funkcjonowaniu Zakonu czy Republiki, ale także niewystarczający, żeby owe różnice były diametralne. Wiemy, że od tysiąca lat w galaktyce nie było Sithów (a właściwie nie byli zauważeni przez Jedi). To przełożyło się na to, że w czasach Wielkiej Republiki Jedi oraz Republika przeżywają rozkwit i swoją złotą erę. Taki stan rzeczy widzimy od pierwszych stron w serii „Wielka Republika”. Nie wszystkim jest to jednak w smak; niektórzy jawnie sprzeciwiają się republikańskim zapędom, inni szydzą z górnolotnych haseł, zaś jeszcze inni nie bardzo wiedzą, po co Republice Jedi, kim są ci kosmiczni czarodzieje i właściwie po co istnieją w galaktyce. Niemniej jednak Jedi i Republika nie mają większych zmartwień. To wszystko ma się jednak rozsypać jak domek z kart. Domek, który z zewnątrz wygląda olśniewająco, ale stoi na chybotliwych podstawach. Wydaje się więc, że na pytanie „jak ta seria zmienia perspektywę” trzeba odpowiedzieć „prawdopodobnie dowiemy się dlaczego Zakon Jedi z czasów prequeli jest ściślej związany z Republiką oraz dlaczego Jedi zrezygnowali z paradnych złocistych strojów na rzecz bardziej kameralnego okrycia.” Mówiąc krócej, co takiego się stało, że Jedi spokornieli. Przynajmniej do pewnego stopnia.

Zapraszamy również do pozostałych artykułów z serii o Wielkiej Republice:

KOMENTARZE (7)
Loading..