TWÓJ KOKPIT
0

Muzyka

Willliams nominowany (po raz 51.) do Grammy

2003-12-05 18:43:00 Stopklatka

Howard Shore i John Williams zdominowali w 46. edycji nagród Grammy nominacje w kategoriach Muzyka Filmowa. Obaj wprowadzili na listę po dwa filmy ze swoją muzyką. Grammy to najważniejsze wyróżnienia w amerykańskim przemyśle muzycznym.

John Williams otrzymał dotychczas 18 nagród Grammy, a w sumie na swoim koncie (z tegorocznymi) ma już 51 nominacji. Od 1975 roku tylko kilka razy nie było go wśród nominowanych kompozytorów. Kilka razy zdarzyło się, że wprowadzał na listę po dwie ścieżki dźwiękowe. W tym roku nominacje otrzymały kompozycje do "Harry'ego Pottera i Komnaty Tajemnic" oraz "Złap mnie, jeśli potrafisz". Ze wszystkich dotychczasowych nominacji i nagród, aż 19 z nich Williams otrzymał za współpracę ze Stevenem Spielbergiem.

W swojej karierze kompozytor otrzymał nagrody Grammy za m.in. takie filmy jak: "Szczęki" (nagroda wręczona w 1976), "Gwiezdne wojny" (1978), "Bliskie spotkania trzeciego stopnia" (1979), "Superman" (1980), "Imperium kontratakuje" (1981), "Poszukiwacze zaginionej arki" (1982), "E.T." (1983), "Lista Schindlera" (1995), "Szeregowiec Ryan" (1999).

Howard Shore jest znacznie mniej utytułowany, choć napisał muzykę do wielu bardzo znanych filmów. W tym roku otrzymał nominację do Grammy za muzykę do "Władcy Pierścieni: Dwóch Wież". Płyta do filmu "Gangi Nowego Jorku" jest w gronie pięciu najważniejszych kompilacyjnych ścieżek dźwiękowych. Shore jest autorem utworów instrumentalnych wykorzystanych w tej produkcji. Kompozytor ten jest laureatem nagrody Grammy za muzykę do "Władcy Pierścieni: Drużyny Pierścienia".

Prawdziwym rekordzistą (jeżeli chodzi o kompozycje napisane do filmu) jest Eminem, którego nagrodzona Oscarem piosenka "Lose Yourself" otrzymała w sumie 5 nominacji do Grammy (nagranie roku, piosenka roku, najlepsze solowe wykonaniu utworu Rap, najlepsza piosenka Rap, najlepsza piosenka do filmu kinowego lub telewizyjnego). Dwie nominacje otrzymał utwór Madonny "Die Another Day", pochodzący z filmu "Śmierć nadejdzie jutro" (najlepsze taneczne nagranie, najlepszy teledysk).

Lista nominacji w kategoriach Muzyka Filmowa

KOMPILACYJNA ŚCIEŻKA DŹWIĘKOWA DO FILMU KINOWEGO LUB TELEWIZYJNEGO:
"Chicago"
"Gangs Of New York" ("Gangi Nowego Jorku")
"Kill Bill - Vol. 1"
"A Mighty Wind"
"School Of Rock" ("Szkoła Rocka")

MUZYKA ORYGINALNA DO FILMU KINOWEGO LUB TELEWIZYJNEGO:
"Catch Me If You Can" ("Złap mnie, jeśli potrafisz") – John Williams
"Harry Potter And The Chamber Of Secrets" ("Harry Potter i Komnata Tajemnic") - John Williams
"The Hours" ("Godziny") - Philip Glass
"The Lord Of The Rings. The Two Towers" ("Władca Pierścieni: Dwie Wieże") - Howard Shore
"Seabiscuit" ("Niepokonany Seabiscuit") - Randy Newman

PIOSENKA DO FILMU KINOWEGO LUB TELEWIZYJNEGO:
"Act A Fool" (z filmu "Za szybcy, za wściekli") autorzy Christopher Bridges & Keith McMasters
"The Hands That Built America" (z filmu "Gangi Nowego Jorku") autorzy U2
"I Move On" (z filmu "Chicago") autorzy Fred Ebb & John Kander
"Lose Yourself" (z filmu "8. Mila") autorzy J. Bass, M. Mathers & L. Resto
"A Mighty Wind" (z filmu "A Mighty Wind") autorzy Christopher Guest, Eugene Levy & Michael McKean

Nie zabrakło nominacji dla innych utworów pochodzących z filmowych ścieżek dźwiękowych.

Za najlepsze Popowe wykonanie utworu z wokalem: "Feel Good Time" - Pink i William Orbit ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Aniołki Charliego: Zawrotna szybkość".
Najlepsze Popowe wykonanie utworu instrumentalnego: "Seabiscuit" - Randy Newman z filmu "Niepokonany Seabiscuit".
Najlepszy tradycyjny Popowy album wokalny: "The Movie Album" Barbry Streisand.
Najlepsze wykonanie utworu rockowego przez mężczyznę: "Down In The Flood" - Bob Dylan ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Masked And Anonymous".
Najlepsze wykonanie utworu Rap w duecie lub zespole: "Shake Ya Tailfeather" - Nelly, P. Diddy i Murphy Lee ze ścieżki dźwiękowej do filmu "Bad Boys II".

W tegorocznych zmaganiach o nagrody Grammy mogły wziąć udział kompozycje wydane w okresie od 1 października 2002 roku do 30 września 2003 roku. Nagrody rozdane zostaną 8 lutego 2004 roku.

KOMENTARZE (3)
Loading..