TWÓJ KOKPIT
0

Muzyka

Motywy muzyczne odnalezione w twórczości Jamesa Joyce'a

2013-03-19 23:16:04 Darth Sida

Jeden z Bastionowiczów - Sida, tłumacz ostatniego dzieła Jamesa Joyce'a (Finneganów tren, ang. Finnegans Wake)- podesłał nam pewną ciekawostkę jaką znalazł w tym dziele.

Czytelnicy, którzy postanawiają czytać "Finnegans Wake" zwracają uwagę na melodyjność niezrozumiałego, obcego języka dzieła. Bywa więc, że treść odbiera się mniej semantycznie i leksykalnie, a bardziej melodycznie i artykulacyjnie. Sida wpadł na pomysł, żeby wziąć tekst "Finnegans Wake" i wyrzucić z niego wszystko, ze spacjami włącznie, a zostawić tylko (małe lub wielkie) litery A, B, C, D, E, F, G, H. Te litery mogą oznaczać nuty. Tak oto uzyskał sekwencję prawie 400 tysięcy liter - które można zamienić w tyleż dźwięków. Decydując się na odpowiednie długości dźwięków i pauz między dźwiękami - można wyzyskać z liter "Finnegans Wake" ciekawe wyniki.

W ten właśnie sposób Sida odnalazł w dziele Joyce'a wiele motywów muzycznych z Gwiezdnych Wojen lub ich przybliżone wersje. Najczęściej znajdowanym motywem był Marsz Imperialny. Łącznie w utworze odnalazł 75 różnych fragmentów muzycznych, z czego aż 44 powiązać można z Gwiezdnymi Wojnami. Zachęcamy do zapoznania się z nimi i sprawdzenia samemu jak bardzo są podobne. Motywy z Gwiezdnych Wojen znajdziecie w tym miejscu, a całość znajduje się tutaj.

Na koniec warto przypomnieć, że "Finneganów tren" opublikowany został po raz pierwszy w 1939 roku, a więc na wiele lat przed powstaniem muzyki do naszej ulubionej sagi.
KOMENTARZE (6)
Loading..