TWÓJ KOKPIT
0

RPG

Jedi Counseling 112

2008-06-30 19:47:21

Na stronie Wizardów można znaleźć już 112 numer pytań o mechanikę dla Miniaturek i RPG. Jedi Counseling ukazuje się co jakiś czas od 2002 roku. Można w nim zapytać o różne szczegóły dotyczące mechaniki obu gier wydawanych przez Wizards of the Coast.
W tym odcinku w sekcji RPG padło sporo pytań o walkę ludzi i droidów. Pytano o walkę wręcz i łączenie atutów z innymi by jak najlepiej je wykorzystać.
W Miniaturkach tak samo pytano o walkę. Nie jestem jednak specjalistą. Musicie sami sprawdzić te pytania by dowiedzieć się czego dotyczą.

Jedi Counseling 112
KOMENTARZE (0)

RPG

Porady #2

2008-06-29 17:08:38

Czas na kolejną odsłonę naszych porad dla mistrzów i graczy RPG. Pamiętajcie jednak, że są to porady. Nie musicie z nich korzystać jeżeli nie chcecie. Na początku mojego mistrzowania pomijałem punkt 6. Zapomnieliśmy zupełnie o kampanii jaką przygotowałem, ale gracze świetnie się bawili wpychając się w Bitwę o Endor statkiem z ładunkiem zabawek dla biednych dzieci na Bakurę.


5. Porada
„...Corellia? Jaka Corellia?"

Całkiem możliwe, że w twojej drużynie znajdą się nie-fani Star Wars, którzy chcieli odpocząć od D&D, albo Neuroshimy i spróbować przenieść się do „galaxy far far away”.
Nie jest to jednak minus. Na pewno opisowo tak, gdyż musisz opisywać wszystko dokładnie. Fanowi starczy, że jest na Tatooine. Będzie wiedział o co chodzi. Nie-fan będzie natomiast musiał się dowiedzieć, że jest to planeta pustynna, niebezpieczna, ma dwa Słońca itd.
Plusem jest na pewno to, że takich rzeczy nie musisz im od razu mówić. Opisuj tylko to co widzą gołymi oczyma. Fan Star Wars będzie wiedział że w 25 ABY kanclerzem był Borsk Fey'lya, nie-fan powinien rzucić kością, ze stopniem trudności odpowiednim do ważności informacji.
Niech informacja czy na Hoth jest życie ma wysoki ST, a inna informacja, czy Palpatine jest Imperatorem w latach 19 BBY – 0 ABY ma niski stopień trudności.
To samo możesz robić fanom, lecz u nich to nie to samo. Nawet jak powiesz im, że nie wiedzą kto jest wielkim mistrzem Jedi ok 40 ABY, to oni i tak będą wiedzieć, że jest nim Skywalker.
Może to doprowadzić do śmiesznych i ekscytujących sytuacji. Np. z historii gracza może wynikać, że nienawidzi Wookiech i wszędzie chodzi w ubraniach z ich futer. Oczywiście jednym z przystanków na drodze graczy jest Kashyyyk. Graczowi nie wychodzi test na wiedzę. Na lądowisku zauważa wściekłych Wookiech. Jak to się skończy, wiadomo.


6. Porada
„...Coruscant, Agamar... komputer wysiadł...”

Ograniczaj odrobinę swobodę graczy w zwiedzaniu Galaktyki. Zbyt duża wolność może doprowadzić do tego że główny cel kampanii odejdzie w zapomnienie, gdyż gracze najpierw za wszelką cenę chcą zdobyć YT-2400, nim zrobią cokolwiek innego.
Nie ograniczaj ich jednak całkowicie. Po prostu pokaż podczas gry które planety muszą odwiedzić, a reszta planet niech im służy za sklepy, hotele i garaże dla statku.
Pamiętaj, że jest to RPG i nie możesz tworzyć sztucznych granic. „Lot na Kessel blokuje wam pas asteroid. Na pewno zginiecie”. To jest złe wytłumaczenie dlaczego nie chcesz ich tam wpuścić. Tworzymy niewidzialną ścianę dla graczy. Lepsze jest takie wytłumaczenie: „ Na Kessel obecnie znajduje się Imperator Palpatine. Nie powinniście tam lądować. Mogą was rozstrzelać za to że braliście udział w Bitwie o Yavin”. W ten sposób sztucznie nie zatrzymujemy graczy. Wiedzą, że mogą tam polecieć, lecz jeżeli są rozsądni, to tego nie zrobią.


7. Porada
„...tam tam taram tatatatatam... no co?...”

Ważnym elementem każdej sesji jest muzyka. To ona buduje klimat dla różnych momentów gry. Nic bardziej nie pasuje dla przejścia na ciemną stronę, jak „Anakin’s Betrayal”.
Niekoniecznie jednak musi to być muzyka filmowa. Ja korzystałem z wielu soundtracków. Saga Prince of Persia(dla poziomów na pustynnych planetach i w czasie akcji), Call of Duty (świetne dla scen na Caridzie), oraz KotOR (dobrze rozstawione utwory dla akcji i muzyki w tle).
Przed sesją należy wybrać odpowiednie utwory do zaplanowanych momentów. Jak jednak wiemy to jest RPG, więc za dużo nie można planować gdyż gracze są do wszystkiego zdolni. Dlatego przygotuj sobie przykłady utworów dla walki, muzyki w tle, tajemniczych miejsc, muzyki w kantynie i na balach. Jesteś przygotowany na wszystko i nawet szalony pomysł wylecenia poza Galaktykę będzie miał podkład muzyczny.
Moi gracze którzy nigdy wcześniej nie słyszeli o Yuuzhan Vongach, (warto dodać że chcieli ukraść Hanowi Solo MIECZ ŚWIETLNY, gdy go spotkali, myląc go z Lukiem) spotkali ich podczas zwiedzania przestrzeni kosmicznej. Znaleźli opuszczony statek obrośnięty jakimiś roślinami. Puściłem muzykę z pewnego horroru. Zwiedzanie pustych, ciemnych korytarzy korwety Corelliańskiej razem z tym utworem tworzyło mocny klimat, a gdy opisywałem, że słyszą co jakiś czas kroki, to gotowi byli się pobić o to kto ma iść pierwszy i ostatni.


8.Porada
„... Wysoki, ciemne oczy, broda... o, to on!...”

Nie zawsze akcja dzieje się w miejscach znanych z filmów, które każdy w jakiś sposób kojarzy. Wtedy przydatnymi dodatkami są zdjęcia lokacji. W końcu zdjęcie jest warte więcej niż milion słów, a w Internecie znajdziemy wszystko. Wystarczy zajrzeć tutaj zdjęcia potrzebne do przedstawienia tej postaci znalazłem w parę sekund na google.
Poza tym do opisu planet świetnie nadają się przewodniki wydawane przez Amber, podręczniki RPG(Coruscant, albo Geonosis, lub starsze WEG), czy własne rysunki. Odpowiednio ułożona prezentacja w power pointcie, lokacji na Alderaan działa lepiej niż opisy MG.


Wszystkie porady zebrane są pod tym adresem.
KOMENTARZE (3)

RPG

Message to Spacers 2

2008-06-27 21:19:33 Wizards

W październiku 2007 roku bystre oczy graczy i mistrzów RPG przykuł artykuł o nazwie "Message to Spacers 1 XQ2 Space Platform" . Dało to nadzieje na serię artykułów o ciekawych statkach i stacjach kosmicznych. Czekaliśmy i czekaliśmy na drugą część, aż w końcu nadeszła. Tele że... po dziewięciu miesiącach. Ale mówi się "lepiej późno niż wcale".
Najnowszy artykuł jest na temat znanej wszystkim stacji kosmicznej Imperium z ''Empire at War''. W artykule jest przedstawiona historia tej struktury, oraz właściwości poszczególnych stopni rozbudowania. Artykuł możecie zobaczyć tutajKOMENTARZE (4)

RPG

''Scum and Villainy''

2008-06-27 14:50:51 Wizards

Osiemnastego listopada zostanie wydany kolejny podręcznik do Saga Edition. Nazywać się będzie Star Wars: Scum and Villainy.

Opis produktu:

"Naucz się jak zostać szmuglerem, albo jak zbudować kryminalistyczne imperium które może rywalizować z klanami Huttów. Zabierz swój statek na niebezpieczną Trasę na Kessel, albo ścigaj cele i zbieraj nagrody za ich głowy jak łowca nagród. Uważaj na długie ramie Imperialnej sprawiedliwości, albo dostaniesz bilet w jedną stronę do kopalni przyprawy.

Ta książka posiada dokładne informacje o życiu na krawędzi w świecie Gwiezdnych Wojen.
Oprócz informacji dla graczy podręcznik ten daje Mistrzom gry rozmaite wiadomości o łowcach nagród, syndykatach przestępczych, szmuglerach, piratach i kryminalistach pasujących do Gwiezdnych Wojen. Scum and Villainy posiada wszystko co trzeba, aby gracze nie czuli się wyobcowani w Kantynie Mos Eisley.

Scum and Villainy zawiera nowe zasady i infomracje o szmuglerach, łowcach nagród, przestępczych bossach i o każdej innej osobie wyjętej z pod prawa.
"
- Przetłumaczony oficjalny opis

Przy okazji zapraszam wszystkich do przeglądania statystyk do sesji RPG w różnych okresach. Na razie dział jest rozwijany. Jeżeli chcecie pomóc to piszcie śmiało na bolewicki@interia.pl
KOMENTARZE (5)

RPG

Porady #1

2008-06-22 22:54:59

Witam wszystkich zainteresowanych w nowym pierwszym z serii, cotygodniowych artykułów pomocniczych dla mistrzów i graczy RPG. Pomoce te mają różne cele. Niektóre będą służyć do polepszenia mechaniki gry, inne do lepszego poczucia klimatu gry. Zaczynamy!

1. Porada
„...Nie, ja jestem jego wujkiem...”

Staraj się tworzyć żyjącą Galaktykę. Jeżeli gracze odwiedzają, powiedzmy, Chandrillę, po paru miesiącach podróży, to niech się dowiedzą że ich były znajomy barman został burmistrzem miasta, ulubiona tancerka jednego z graczy osiągnęła sukces w teatrze, albo też handlarz u którego gracze kupili statek, stracił wszystkie pieniądze w kasynie i teraz jego rolę przejął rywal z innej części miasta.
Wszystkie te sytuacje budują klimat gry i są potrzebne żeby gra nie była schematyczna. „Widzicie sprzedawcę” – tak powie początkujący MG.
Bardziej doświadczony powie - „Znowu widzicie Milla ze swoim dziwnym uśmieszkiem. Wchodzi na port od strony Kantyny, trochę chwiejnym krokiem. Wasz widok wyraźnie go cieszy. Spogląda na statek który kupiliście od niego dwa lata temu."
Żyjąca Galaktyka jest o wiele ciekawsza do zwiedzania.
Przykład z życia – Moi gracze znaleźli ubogą planetę uciskaną przez Imperium. Zaczepił ich żebrak proszący o kredyty. Oni dali mu ich 1000 . Obcy cieszył się i odszedł w dal. Gra trwała i minęły w niej dwa lata. Podczas odwiedzania Coruscant moi gracze spotkali owego żebraka, który teraz został senatorem wyzwolonej już planety. Między innymi za tą pomoc udało im się dostać po kryjomu na Nar Shadaa.

2. Porada
„...Zostaw ten skarb! Ustawiłem zapalnik na trzy minuty...!”

Ograniczaj graczy czasem. Jeżeli przygotowują się oni do bitwy kosmicznej przez cztery dni, to niech przy wyjściu z nadprzestrzeni spotkają wraki sojuszniczych jednostek. Chodzi tu o to żeby nie byli na wszystko przygotowani. Bo co to za zabawa gdy podczas walki wszystko działa, bo zdążyliśmy zrobić przegląd?
Wykorzystaj to także przy odwiedzaniu sklepów. Moi gracze najchętniej wykupili by cały sklep, więc robię im ograniczenie czasu pięć minut, inaczej klienci w kolejce zaczną się denerwować. Wtedy moi podopieczni wybierają pierwsze co znajdą w „Arms and Equipment”, albo podręczniku głównym.
Do ograniczania czasem wykorzystaj stoper i krótki okres czasu. Np. właśnie pięć minut na dostarczenie jedzenia, bo np. więzień umrze z głodu.

3. Porada
"...Pierwszy ją zobaczyłem!..."

Doprowadzaj między graczami do małych konfliktów. Gdy znajdują na Dxun zbroję Mandalorianina, której przez parę tygodni szukali w gęstym lesie, to niech o nią powalczą. Nie musi to być od razu doprowadzanie do śmierci jednej z postaci, ale może to być honorowy pojedynek na gołe pięści o zbroję.
W ten sposób gracze mogą odczuć że nie można nikomu ufać, a o rzadkie przedmioty trzeba naprawdę walczyć i nie są takie łatwe do zdobycia.
Mistrz gry powinien przed sesją modlić się słowami „Utrudnię życie graczom tak mocno jak tylko mnie stać”.
Sesja musi być trudna żeby się nie nudziła. Takie konflikty między graczami urozmaicają rozgrywkę.
Prawdziwe życie również nigdy do końca nie jest sprawiedliwe.
Konflikty nie muszą dotyczyć tylko nagród. Mogą także wyniknąć podczas zadań. Przykładem jest postępowanie z zakładnikami. Jedi odda ich do obozów, Trandoshański żołnierz najchętniej zrobiłby z nich niewolników, a Ludzki szlachcic wynegocjowałby okup.

4. Porada
"...Jesteś pewien że jest tam czysto?..."

Ciekawym rozwiązaniem jest pisanie jednemu z graczy na kartce, co czeka go i jego przyjaciół przed nimi, jednak musi wiedzieć o tym tylko jeden z nich.
Przykład. Gracze idą ciemnym tunelem. Tylko żołnierz na przedzie ma noktowizor. MG każe mu wykonać rzut wypatrywania. Gdy zda, pisze mu na kartce że zauważa przed sobą dziurę. Nie musi o tym mówić swoim towarzyszą. W ten sposób gra staje się bardziej realistyczna, bo tylko jeden z nich wie co ich czeka.
Tak samo, tylko owy żołnierz może zauważyć przed sobą górę kredytów i zatrzymać je dla siebie samego. Potem w sklepie okazuje się że jeden z graczy jest o te 500 CR bogatszy i nikt nie wie skąd wziął te pieniądze oprócz samego gracza i MG.
Taki sposób zawiadamiania graczy o zagrożeniach jest bardzo przydatny, gdyż dzięki temu inni gracze czują się niepewni i nie szarżują na przód jak Banthy. Poza tym przyjemnie jest widzieć zaskoczenie na twarzach ¾ drużyny że właśnie minęli kanion wielkości Księżyca.
KOMENTARZE (17)

RPG

Gamemaster Screen

2008-06-21 16:01:32 wizards.com

Wizardsi wydali Gamemaster Screen dla Saga Edition. Nie jest to podręcznik, a zestaw tabel przyspieszających rozgrywkę. Przykładem jednej z nich jest tabelka z rozsądnymi wynikami testów, tak więc gracze więcej nie będą narzekać że nie mogą znaleźć Wookiego na Kashyyyk po porze deszczowej. Wystarczy im pokazać tabelę z magiczną liczbą +40. Ten zestaw kartek(bo książką tego nazwać nie można) jest przydatny, gdyż nie trzeba przeglądać całego podręcznika podstawowego dla paru informacji.

Wszyscy zainteresowani tym czterostronicowym produktem dostaną go na amazonie w cenie 10,36 $


KOMENTARZE (6)

RPG

Dwa nowe artykuły od Wizardów

2008-06-19 15:14:01 wizards.com

Na stronie wizardów dostaliśmy kolejny artykuł z serii "Bounty Postings".
Tym razem chodzi o Neimodiańskiego pirata imieniem Dool Pundar. Pracował on na jednym ze statków Federacji. Chciał wykorzystać Blokadę Naboo, by dostać kawałek potęgi w swoje ręce. Gdy okręty Neimodian dostały rozkaz zebrać się nad Naboo, Dool razem z paroma towarzyszami zmienili odrobinę kurs. Po wyskoczeniu z nadprzestrzeni z dala od Naboo, Neimodianin zamordował część załogi. Uzbrojony w potężny statek, wyładowany droidami, został piratem.
Po zakończeniu Blokady, usunął się w cień i atakował z zaskoczenia pobliskie statki. Federacja szukała jego statku, lecz on potrafił się świetnie ukrywać. Szybko wyznaczono za głowę Doola Pundara nagrodę. Szukała go na dodatek zarówno flota Federacji, jak i Republiki.
Więcej informacje i statystyki Doola Plundara znajdziecie tutaj
Druga seria nowych artykułów jest bardzo ciekawa. Nazywa się Behind the Threat: The Sith.
Jak nazwa wskazuje w tej serii artykułów znajdziemy wszystkie informacje o Sithach. W pierwszej odsłonie znajdują się następujące informacje: Kodeks Sithów, Sithowie poprzez ery i co najważniejsze jak zrobić naszego własnego Sitha do Saga Edition. Behind the Threat: The Sith
Obydwa artykuły będą co tydzień uzupełniane. Za 7 dni w Behind the Threat "Jak zostać Lordem Sith i skąd wziąć ucznia", a w Bounty Postings kolejna ofiara dla gracza.
KOMENTARZE (7)

RPG

Bounty Postings 3

2008-06-12 22:32:44 www.wizards.com

Magicy od pewnego czasu systematycznie dodają nowe postacie do ich najnowszego dziecka, Saga Edition.

Tym razem dostaliśmy panią Tyrnię Masak, a może "masakrę", bo zajmuje się walką wręcz za pieniądze, a po zdjęciu widać że to lubi. Panna jest wrażliwa na Moc i walczy z najlepszymi na arenie na Nar Shadaa. Oczywiście nie na długo. Zabija z zemsty za zabicie matki swojego szefa Quarrena Durrska, oraz pewnego przypadkowego Hutta, przez co szybko zostaje za nią ustalona nagroda.

Jej historię oraz statystyki znajdziecie w tym miejscu

O to dwie inne postacie które wcześniej zostały udostępnione:
Oorn Noth
Harno

KOMENTARZE (1)
Loading..