TWÓJ KOKPIT
0

RPG

Star Wars RPG nominowane do ENnie Awards.

2008-07-31 11:03:37 StarWars.com

Już od siedmiu lat rozdawane są nagrody ENnie będące wyrazem uczuć fanów względem różnych systemów RPG. W tym roku w na konwencie Gen Con w Indianapolis tę słynną w środowisku graczy nagrodę otrzymać mogą twórcy The Star Wars Roleplaying Game: Saga Edition. Nominowani zostali w kategoriach: Najlepsze Zasady (za podręcznik zawierający najlepszą mechanikę i konstrukcję gry), Najlepsza Gra (za najlepszą grę: grafiki, teksty, zasady, klimat, grywalność), Najlepszy Produkt d20/OGL (nagroda za najlepszy podręcznik korzystający mechanikę systemu d20), oraz Produkt Roku (nagroda za najlepszy produkt).

Ale najważniejszą informacją jest fakt, że każdy może zagłosować na swoje ulubione systemy RPG, a głosy można oddawać w tym miejscu

Nagrody zostaną ogłoszone w piątkowy wieczór 15 Sierpnia na Gen Conie w Indianapolis, w Westin Grand Ballroom.
KOMENTARZE (4)

RPG

Star Wars: The Force Unleashed Campaign Guide

2008-07-29 08:34:03 Amazon

Na Amazonie pojawiła się informacja że 16 września pojawi się nowy podręcznik Do Saga Edition. Nazywa się on The Force Unleashed Campaign Guide.

Imperator usunął ostatnie ślady Starej Republiki Darth Vader i jego uczeń polują na ostatnich Jedi, lecz kilku z nich udało się uciec i ukryć na odległych planetach. Jeszcze mniej z nich nadal zgłębia tajniki mocy, uwalniając siłę poza ich dotychczasowymi wyobrażeniami. W tym czasie inni dzielni bohaterowie stawiają opór wszechobecnej tyranii Imperium. Rodzi się Rebelia

Ten przewodnik do kampanii powstał poprzez inspirację nową grą video od Lucasfilm, Ltd. Zawiera informacje do stworzenia przygód pomiędzy Częścią III: Zemstą Sithów i Częścią IV: Nową Nadzieją. Przewodnik oferuje ekscytujące nowe opcje dla postaci. Nowe moce Jedi i Sith, pomysły na przygody i kampanię, oraz nowych przeciwników, których Mistrz Gry może wprowadzić do gry.

Poradnik jest zaprojektowany do użycia ze Star Wars: Saga Edition Core Rule Book.

O autorach

STERLING HERSHEY – projektant, który stworzył wiele artykułów Star Wars dla magazynów i strony Wizards of the Coast.
Jego ostatnia praca to Attack on Endor(TM) Scenario Pack

OWEN K.C. STEPHENS – jest jednym z autorów edycji Saga. Zaprojektował dla Star Wars i Dungeons and Dragons kilka zasad i artykułów internetowych.
Jego ostatnia praca to Dragon Magic(TM), dodatek do Księgi Potworów, IV edycji.
RODNEY THOMPSON – Zaprojektował d20 Future(TM), dodatek do D20 Modern, oraz Dragon Magic(TM), dodatek do Dungeons and Dragons. Jest również jednym z autorów Sagi.

Książka ukaże się 16 września, będzie mieć 224 strony, twardą oprawę i kosztować 26,37$. Zamówienia już można składać na Amazonie.


KOMENTARZE (9)

RPG

Porady #4

2008-07-27 18:55:53

Cztery nowe porady:

13.Porada
„…Co my tu mamy? Cztery niszczyciele, dwa miliony klonów, czterdzieści tysięcy sztuk blasterów…”

Nie pozwól graczom być zbyt potężnymi. Cała ta potęga zabija przyjemność z rozgrywki i zaczyna się szybko nudzić. W mojej poprzedniej drużynie jeden z graczy chciał zostać Lordem Sith i stworzyć swój własny nowy zakon. Gdy już zebrał pieniądze na materiały do zbudowania budynków dla uczniów itd., cała gra zaczęła być nudna. Zaczęło się łatwe zabijanie przeciwników Niszczycielem i armią Sithów. Coraz częściej wspominaliśmy dawne sytuacje. Ukradnięcie statku i problemy z jego utrzymaniem, ucieczka z Hoth przed Vaderem, czy też Bitwę o Endor. W końcu doszliśmy wspólnie do wniosku że dalsza gra nie ma sensu i trzeba zacząć wszystko od nowa. Tak więc nie dawaj graczom wielu możliwości zarobku dużych pieniędzy. Niech będą biedni jak mysz kościelna i wiedzą że aby zarobić trzeba ciężko pracować.


Taka potęga w rękach twoich graczy to lekka przesada.


14.Porada
„… k10! Uciąłem mu głowę!...”

Modyfikuj zasady by lepiej pasowały do twojej drużyny. Przez parę sesji zobacz co się sprawdza, a co nie, a w razie potrzeby wyrzuć to, zmień, lub też coś dodaj. Uważaj jednak żebyś nie przesadził. Tabelka z okaleczeniami przeciwnika wygląda zachęcająco, ale już „Moc przechodzenia przez ścian” to przesada. Tak więc pamiętaj o równowadze, a na pewno uda ci się zmienić D20 na lepsze. Nie popełnij takiego błędu jak ja że dodałem moc pole zastoju, która jest teraz nadużywana. Każda walka kończy się nim jeszcze się zaczyna, a mi pozostaje edytować wole przeciwników. Trudno jest coś odkręcić gdy graczom jest to naprawdę przydatne, a tobie nie bardzo.


Nie popełnij mojego błędu.


15. Porada
„… Zupełnie jak w „Piratach z Karaibów!...”

Przygotowując przygody wzoruj się na książkach, filmach, grach komputerowych i przygodach do innych systemów RPG. Jest to jednak zarazem ułatwienie i utrudnienie. To pierwsze, gdyż jest to sprawdzona przygoda i tobie się podobała. Jest jednak ryzyka utrudnienia przygody jeżeli jest ona zbyt podobna do filmu czy innego źródła. Tak więc staraj się zmienić jak najwięcej pozostawiając ten sam rdzeń. Np. Jeden z graczy został porwany przez Jedi i jest przetrzymywany na planecie Rishi, gdzie dotarcie jest bardzo trudne. Trzeba znaleźć mapy sektora, a ma je tylko Imperium. Trzeba je im odebrać poprzez negocjacje. W pewnej chwili gracze zauważają że ktoś już próbował odzyskać mapy. Ich stary przyjaciel. Gdy już drużyna ma być stracona, z pomocą przychodzą im przyjaciele. Za rdzeń tego przykładu posłużył mi początek filmu „Piraci z Karaibów: na krańcu świata”. Prawda że przygoda ciekawa? Zamiana Jacka Sparrowa na Jedi, piratów z Czarnej Perły na graczy, a chińczyków na imperialnych powoduje że dopiero po jakimś czasie możemy sobie przypomnieć że gdzieś to już widzieliśmy.


Zmienić przydomek z "książę" na "rycerz Jedi" i mamy zapełnione parę sesji


16.Porada
„…Proteza? Heroe’s Guide, strony 125-133…”

Postaraj się przeczytać wszystkie podręczniki wydawane przez Wizardów, a nawet WEG w całości. Będziesz mieć wtedy pewność co gdzie się znajduje. Nie traktuj tego jednak z nauką na pamięć. Kojarz tylko co w jakim podręczniku się znajduje. W ten sposób darujesz swoim graczom czekanie nim sprawdzisz czy plecak odrzutowy był w Arms and Equipment, w Core Rule Book, czy też w innym podręczniku. Te książki są wypchane po brzegi informacjami o statkach, planetach i ogólnie historii Galaktyki, co może być przydatne w tworzeniu przygód pasujących do danego okresu.


Może to ten?

KOMENTARZE (2)

RPG

Parę newsów

2008-07-26 14:36:35

W czasie mojej nieobecności na Wizard pojawiło się parę ciekawych artykułów.


Star Wars: The Musical Experience, Part 2

W tej części specjaliści od RPG radzą nam jak głośno ustawić muzykę by nie przeszkadzała nam w czasie rozmów; w jaki sposób wybrać najlepsze utwory dla różnych sytuacji(np. pojedynku na miecze świetlne) oraz jak zmieścić się w długości utworu i ile utworów powinniśmy dawać podczas gry.
Na koniec dostaliśmy kolejną porcję przykładowych dzieł Williamsa. Te utwory przydadzą nam się gdy gracze zdobędą kolejny poziom, wykonają trudne zadanie, czy też gdy skończy się walka.
Musical Experience


Message to Spacers 3

W trzeciej odsłonie tej serii artykułów dostaliśmy naprawdę ciekawy statek. Corelliański transportowiec YZ-775. Przypomina on połączenie Sokoła z Tantive IV i jest zapewne wzorowany na szkicach koncepcyjnych tego pierwszego. Statek z powodu swojej wielkości jest słaby. Co prawda posiada dużo punktów kadłuba i sporą ilość broni, lecz jego obrona to zaledwie 11 i byle TIE Fighter nie ma problemu z trafieniem frachtowca.
Jednak kupiłbym go za wygląd, siłę ognia i wielkość ładowni.
Message to Spacers


Knights of the Old Republic Campaign Guide Preview 1

W pierwszym previewie mamy przedstawioną nową klasę prestiżową dla naszych postaci: Corporate Agent.
Jest to przedstawiciel dużych korporacji, takich jak Czerka. Zajmuje się on panowaniem na rynku Galaktyki, planety, albo też rodzimego miasta. Ci agenci specjalizują się w ochronie, odkryciach, administracji i w wielu innych zadaniach związanych z produkcją i kierownictwem. Pracują otwarcie, bądź też w ukryciu zajmując się konkurencją.
Dzięki tej klasie prestiżowej możemy poczuć się jak Fiolla z Lorrd, Haydel Goravvus, Jana Lorso, czy Odumin.
Dzięki temu że jest to pierwsza klasa, dostaliśmy urywek listy nowych klas prestiżowych jakie znajdą się w KotOR Campaign Guide. Są to przedstawiony już Corporate Agent, Gladiator i Melee Duelist
KotOR preview


Jedi Counseling 113

Kolejny numer „pytań i odpowiedzi” jak zwykle mamy pytania o kombinowanie z atutami żeby jeszcze bardziej zdenerwować MG że gracz zabija szturmowca podczas jednej rundy. Na szczęście nie wszystkie pytania odpowiadane są z plusem dla graczy. Tak więc np. od dzisiaj nie można wpłynąć na umysł przeciwnika by zabił kogokolwiek.
Jedi Counseling 113
KOMENTARZE (5)

RPG

Porady #3

2008-07-06 20:50:21 Krogulec

Czas na kolejną odsłonę cotygodniowych porad RPG. Dzisiejszą porcję przygotował dla Was Krogulec.

9.Porada
„To ja Oszczędzam wode tak by wystarczyło mi na kilka lat"

Oczywiście podczas sesji trwającej krótki okres czasu, nikt nie będzie jadł posiłków w trakcie jej trwania, niemniej, jeżeli gracz po sesji trwającej kolejny i kolejny dzień nie zwróci uwagi na swoje łaknienie, dobrze jest by MG nałożył na jego postać konsekwencje. Oczywiście nikt nie będzie się cieszył ze śmierci głodowej swojej postaci i pewnie wszyscy uczestnicy sesji zauważą jej absurd, jednak jeżeli akcja dzieje się np. na Tatooine to dłuższy pobyt na pustyni w zasadzie obliguje mistrza gry do uśmiercenia nieostrożnej postaci.

10. Porada
„To on jest po mojej prawej, swojej prawej czy po prawej mistrza gry?"

Nieraz wszyscy, bądź część graczy znajduje się w tej samej lokacji, albo często do niej wraca, warto jest więc, dla poszczególnych lokacji wykonać plan, to na kartce, bądź posłużyć się planszą czy to z SW miniatures razem z figurkami jako postaciami (dla sesji mających miejsce we wnętrzach statków bądź stacji polecam mapy ze starterów), czy własnoręcznie wykonanymi rysunkami służącymi tylko do wglądu. Można nawe popaść w skrajność i użyć dioramy, która zepewnia dobre wrażenia z gry i brak pomyłek występujących przy słownym opisie lokacji. Do przedstawiania postaci natomiast, świetnie nadają się anonimowe, kosztujące grosze na takich serwisach jak Allegro figurki SW Miniatures, dla wyjadaczy, polecam zmodyfikowanie dzięki wskazówkom na stronie wizardsów figurki dla swojej postaci.

11. Porada
„Podrózujemy całą rodziną"
„I wszyscy wchodzicie do tego myśliwca?"


Dobrze jest jako MG mieć w zanadrzu plany techniczne statków z podręcznika, bądź jeżeli statek wyskakuje nam podczas gry szybko wykonać plan wnętrza, bądź wypisać podstawowe parametry. Tak samo, jeżeli gracz znajduje się na okręcie, jednostce większej niż niewielkie transportowce, dobrze jest by jego podróż przez pokłady trwała pewien czas, a także, by nie występował efekt ciasnoty, tzn np na Niszczycielu imperialnym mało prawdopodobnym jest, że dwie postacie zetkną się ze sobą podczas pobytu na statku, tu powinniśmy brać przykład chociażby z gry Kotor, gdzie podróż przez Leviathana zajęła Darthowi Malakowi dłuższy okres czasu.

12. Porada
„To mówisz że mieszanie mleka Nerfa z Okoblasterem i Arbeesem nie wchodzi w gre?"

Dobrze jest zachować klimat SW podczas sesji, a nawet więcej, konieczne jest to by się udała, czasami jednak dobrze jest trochę napsuć klimatu, zwłaszcza jeżeli postaci graczy właśnie wkraczają do kantyny i zaczynają zamawiać drinki. W takim wypadku dobrze jest mieć wypisane menu z drinkami i jadłem szykowanym w kantynie, co więcej, najlepiej jest także wypisać sobie odpowiedniki danych potraw, by postać gracza miała choć trochę ukierunkowany gust. Dobrze jest nie pozwolić graczom na wymyślanie potraw, mieszanie drinków czy szukanie potraw podobnych w smaku do tych ziemskich zwłaszcza tym słabo znającym się na Gwiezdnych Wojnach.
KOMENTARZE (16)

RPG

Podcast RPG #1

2008-07-03 13:51:16 Wizardzi

Wizardsi postanowili zacząć wydawać podcast RPG. Pierwszą edycję prowadzi Rodney Thompson, który wytłumaczy nam jak stworzyć wspaniałe kampanie.
Radzi jak wprowadzić graczy do gry, tłumaczy że powinniśmy dać otwarty kosmos i dać im poczuć kampanię, oraz że cała sesja powinna się zacząć wielkim "bum".
Podcast mimo że jest po angielsku, jest warty odsłuchania. Możecie go usłyszeć tutaj. Na pewno te rady każdemu się przydadzą.
KOMENTARZE (2)

RPG

Behind the Threat: The Sith, część 2

2008-07-03 13:36:20 Wizards

W tej części artykułów o Sithach dowiemy się jak zrobić z naszej postaci prawdziwego ucznia Sith wraz z imieniem, wyglądem, oraz zachowaniem.
Mamy tutaj także przedstawiony podział Sithów na sześć grup ze względu na przystąpienie do zakonu, razem z przykładami.
Wizardsi stworzyli również nowy atut dla ucznia Sith o nazwie Dreadful Countenance. Pozwala on powtórzyć każdy rzut perswazji, albo mocy fear.
Artykuł jest tutaj
KOMENTARZE (0)
Loading..