TWÓJ KOKPIT
0

RPG

Co wiemy o "Edge of the Empire"?

2012-08-27 12:39:21 różne


Nie tak dawno temu informowaliśmy o zapowiadanej grze Star Wars RPG o podtytule "Edge of the Empire". Zarówno nasi specjalni wysłannicy, jak i inni fani mieli okazję spotkać się z autorami podręcznika na Celebration VI, gdzie przybliżono odrobinę to nad czym pracują.

Obecnie wersja beta to edycja limitowana dla najszybszych. Wdrukowanych zostało 5000 sztuk i nie planowane są żadne dodruki. Za 29,50 USD otrzymujemy jedynie mechanikę gry. Pomimo testów wersja premierowa zasad gry nie powinna się tak wiele różnić od tego co otrzymaliśmy w becie, tak więc warto już teraz zastanowić się nad kupnem swojej kopii, a potem ściągnąć odpowiednie erraty. Jest to oczywiście opcja dla nas fanów. Pełna wersja będzie posiadać oprócz mechaniki również opis wszechświata. Z tego co czytamy w Internecie większość obecnych maili do wydawcy to poprawki literówek, czy składni.

Pełna wersja podręcznika została zapowiedziana na luty 2013 r.. I jeżeli nic się nie zmieni kolejne podręczniki mamy dostawać co roku w tym samy miesiącu. Najpierw w 2014 "Age of Rebellion", a w 2015 "Force and Destiny". Oczywiście jeżeli gra się dobrze sprzeda, będzie rozwijana dalej o kolejne podręczniki.


W Polsce dystrybutorem gry będzie wydawnictwo Galakta. Nie wiadomo jednak czy pokusi się o polskie tłumaczenie. Galakta to polska firma odpowiedzialna między innymi za planszówkę "Battlestar Galactica", czy grę strategiczną "Warhammer". To ta sama firma która wyda w kraju grę figurkową "X-Wing".

Jeżeli chodzi o opis świata, ważne jest to, że system jest osadzony całkowicie w erze Imperium. Trzeci podręcznik poświęcony Jedi zapowiada się na przygody użytkowników mocy za czasów rządów Palpatine'a i jego Imperium. Nie będzie nam dane zagrać jako członek zakonu. Jedynie jako jeden z nielicznych ocalałych z pogromu. Tak więc do 2015 r. wydawnictwo skupia się na najpopularniejszej erze Star Wars, nie wydając żadnych podręczników poświęconych erze Starej Republiki, czy Dziedzictwa. Oczywiście nic jednak nie ogranicza naszej wyobraźni i możemy sami stworzyć statystyki danej broni, czy postaci i bawić się w naszych ulubionych czasach.

Co ważne każdy z wydawanych podręczników będzie zawierać te same zasady tworzenia postaci. Nie musimy się martwić, że zainteresujemy się grą dopiero w 2015 r. i będziemy musieli zakupić poprzednie książki by zrozumieć zasady. Każdy podręcznik jest rulebookiem. To nie Saga w której najwygodniej było posiadać Core Rulebook, Threats of the Galaxy i album poświęcony erze w której gramy.

Sama mechanika bardzo odbiega od tego do czego przyzwyczaiła nas firma Wizards of the Coast. Fantasy Flight Games zrezygnowało całkowicie z systemu D20, a nawet numerowanych kości. Rzuty w Edge of the Empire wykonywane są customami. W grze jest sześć kości. Trzy pozytywne i trzy negatywne. Do tych pierwszych zaliczają się Ability, Proficiency, i Boost reprezentujących kolejno atrybuty postaci, jej trening w danej dziedzinie i warunki zewnętrzne typu pogoda. Negatywne kości to: Difficulty, Challenge, i Setback. Pierwszy reprezentuje złożoność testu, drugi przeciwnika, a trzeci warunki zewnętrzne. To co wypadnie nam na kości decyduje, czy test się udał, czy też nie. Pozwala to tworzenie wielu kombinacji, w których niewiele testów będzie miało taki sam efekt na postać.


Tak w bardzo dużym skrócie wygląda wykonanie testu w nowej wersji RPG od firmy Fantasy Flight Games, odpowiedzialnej za Warhammera. Osoby zaznajomione z gatunkami RPG zauważą, że jest to duże odejście od "epickiego" systemu do jakiego przyzwyczajało nas przez ostatnie 12 lat Wizards of the Coast. Od teraz gra stanie się bardziej ryzykowna i realistyczna. Zupełnie jak Warhammer. Osoby które grały w tego RPGa wiedzą jak łatwo tam umrzeć. Wygląda na to, że Mroczne Czasy rzeczywiście będą mroczne w tej nowej grze.

Do naszej odgrywanej postaci przydzielimy jedną z ośmiu ras. A są to następujące opcje: Bothanie, Droidy klasy czwartej (battledroidy np. B1), Gandowie, ludzie, Rodianie, Trandoshanie, Twi'lekowie i Wookiee. Poza tym gracz wybierze jedną z sześciu karier spośród takich opcji jak np. Szmugler, czy Łowca Nagród. "Klasy" te można dalej rozwinąć w 18 specjalizacji typu lekarz, polityk. Ciekawym dodatkiem do tworzenia postaci są tzw. "obligations". Są to informacje z historii postaci. W trakcie gry mogą się okazać niezłym utrudnieniem, gdyż są to elementy które tworzą w trakcie gry między innymi zadania poboczne. Z drugiej strony im więcej obligations, tym więcej kredytów na start, czy specjalnego ekwipunku jak statek kosmiczny.

Trzeba przyznać, że system zapowiada się interesująco. Chętnych do zakupienia bety zapraszamy w to miejsce. Wkrótce z pewnością pojawi się więcej informacji o pracach nad podręcznikiem. Zachęcamy do wyrażania swej opinii nad "Edge of the Empire" w tym miejscu na forum.
KOMENTARZE (20)

RPG

Wersja beta podręcznika "Star Wars: Edge Of The Empire"

2012-08-18 01:08:45 Fantasy Flight Game


Fantasy Flight Games, czyli firma posiadająca obecnie licencję na wydawanie gier towarzyskich w świecie Gwiezdnych Wojen zapowiedziała kolejny produkt (obok karcianki „Star Wars: The Card Game” oraz bitewniaka „X-Wing”). „Star Wars: Edge Of The Empire”, bo o nim tutaj mowa, to pierwszy z trzech podręczników do nowego systemu RPG osadzonego w odległej galaktyce autorstwa FFG. Będzie on koncentrować się na łowców nagród, łajdakach, przemytnikach czy nieustraszonych odkrywcach. Dzięki drugiemu podręcznikowi „Star Wars: Age of Rebellion” gracze będą mogli podjąć walkę z Imperium po stronie Sojuszu Rebeliantów jako przebiegli szpiedzy, piloci czy żołnierze. W trzeciej odsłonie „Star Wars: Force and Destiny” będziemy mogli wcielić się w role tak bardzo lubianych przez nas wszystkich użytkowników Mocy. Gracze będą mogli wybrać kim chcą grać i wybrać odpowiedni podręcznik, który umożliwi samodzielną grę, jednak dopiero wszystkie trzy stworzą jeden wielki system.
Fantasy Flight Games aby wydać jak najlepszy produkt oraz skrócić fanom czas oczekiwania na nowy system RPG postanowiło rozpocząć beta testy (jednak niestety na razie tylko dla mieszkańców Ameryki Północnej). Aby wziąć w nich udział wystarczy kupić podręcznik i grać a wszystkie uwagi dotyczącego systemu i rozgrywki wysyłać na maila albo dzielić się z nimi na oficjalnym forum gry. „Star Wars: Edge Of The Empire

Wersja beta podręcznika „Star Wars: Edge Of The Empire” posiada 224 strony i zawiera tylko i wyłącznie niezbędne zasady i informacje potrzebne do gry a jego cena to 29,95 dolarów. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w tym miejscu.


Temat na forum
KOMENTARZE (10)
Loading..