TWÓJ KOKPIT
0

Różne

P&O 596: Skąd się biorą rzymskie litery w „Gwiezdnych Wojnach”?

2024-06-09 07:22:25Kolejne nurtujące pytanie o cały sens sagi.

P: Dlaczego myśliwce Sojuszu Rebeliantów są nazywane po literach rzymskiego alfabetu (X, Y, A, B)? Czy nie mają ludzkiego alfabetu, który odzwierciedlałby Basic?

O: Cóż, rzymski alfabet istnieje w „Gwiezdnych Wojnach”. Właściwie to istnieje kilka innych alfabetów, które także są używane. Słychać to w nazwach jak R2-D2, schemat ataku Delta, prom klasy Lambda, myśliwiec klasy Aleph i wiele innych, pomijając ten najbardziej widoczny, czyli napisy zapisane w Aurebesh.
KOMENTARZE (3)

Różne

Polski niesporczak został Mandalorianinem

2024-05-17 21:08:21

Wygląda na to, że mieszkańcy Wielkopolski mają do czynienia z Mandalorianinami. Jakieś 30 kilometrów od Poznania w Lasach Czerniejewskich grasują mandaloriańskie niesporczaki. Zostały one niedawno odkryte i opisane przez polskich naukowców i nadano im nazwę Mesobiotus mandalori. Tak, specjalnie nawiązując do Mandalorian z „Gwiezdnych Wojen”.

Naukowcy nadali tę nazwę tym niewielkim stworzeniom ze względu na to, że żyją na mchu w głębokim lesie, co skojarzyło się pracownikom Uniwersytetu Adama Mickiewicza, z dawnymi przedstawieniami Mandalory. Choć naukowcy nie potrafili wskazać cech wyróżniających ten gatunek, fakt jego odrębności potwierdziły badania genetyczne. Został on więc opisany i uznany za nowy gatunek.Już kilka gatunków zwierząt zostało nazwanych w ten sposób by uczcić „Gwiezdne Wojny”. W tym owady, a ostatnio węża nazwano na cześć jednego z aktorów. Swoją drogą ciekawe czemu nie nazwali niesporczaka na cześć serialu „Star Trek: Discovery”, gdzie gigantyczny niesporczak przewinął się przez ekran.
KOMENTARZE (1)

Różne

Lucasfilm o sobie

2024-05-11 13:34:02

Lucasfilm wypuścił ostatnio dwa krótkie materiału wideo skupiające się na pracy studia. Pierwszy z nich podkreśla to jak ważne jest to aby mieć wspaniałą historię do opowiedzenia, drugi skupia się na wyzwaniach jakie trzeba pokonać i różnych rolach zaangażowanych w pracę. Oba materiały, zawierające mnóstwo ujęć z produkcji Star Wars, możecie zobaczyć poniżej.
KOMENTARZE (7)

Różne

Apple reklamuje się Mandalorianami

2024-05-05 20:55:21 Apple

Przy okazji Dnia Gwiezdnych Wojen opublikowany został klip reklamowy telefonów iPhone amerykańskiej firmy Apple. Tym razem twórcy zaprezentowali podstawowe funkcjonalności nowego telefonu na przykładzie fanów Mandalorian najwyraźniej odwiedzających lokalny konwent fantasy w Los Angeles.

Reklamę wyreżyserowała Kim Gehrig, do nakręcenia zaproszono prawdziwych fanów, między innymi członków z 501st Legionu, głównego bohatera zagrał fan o imieniu Owen. Film zawiera wiele wizualnych nawiązań do gwiezdnej sagi. Lucasfilm przeanalizowało kilkaset zgłoszeń, i ostatecznie zaprosiło do udziału w klipie 172 fanów, to ponoć największa taka produkcja filmowa z udziałem fanów, zatwierdzona przez Lucasfilm.

KOMENTARZE (3)

Różne

„Mroczne widmo” lat 50

2024-04-14 16:42:23 youtube.com

Rok temu pisaliśmy o sztucznej inteligencji i narzędzi, które ją wykorzystują do tworzenia kuriozalnych mariaży z charakterystycznymi motywami z naszej rzeczywistości. Tym razem wykorzystano inspiracje kinem lat 50 i użyciu kamer Super Panavision 70. Można też zobaczyć materiały odnośnie „Nowej nadziei” tutaj i tu.
Zainteresowanych dyskusją na temat AI zapraszamy na nasze forum.
KOMENTARZE (5)

Różne

Lucasfilm świętuje 25-lecia „Mrocznego widma”

2024-04-13 13:37:25

W siedzibie Lucasfilm w San Francisco, przygotowano specjalną wystawę poświęconą 25-leciu „Mrocznego widma”. Wystawę nadzorują Lucas Seastorm i Pete Vilmur. Znajdują się na niej różne przedmioty, gadżety i kolekcjonaria związane z I Epizodem.Wystawa znajduje się w Centrum Sztuki Cyfrowej imienia Lettermana. Sam kampus jest otwarty dla zwiedzających i można bez problemu się po nim przespacerować. W godzinach otwarcia można wejść do holu w którym znajdują się wystawy. Więcej o samym centrum pisaliśmy tutaj.
KOMENTARZE (4)

Różne

Amerykańskie kina już gotowe na „Mroczne widmo”

2024-03-30 09:26:53

Wygląda na to, że amerykańskie kina są już gotowe na „Mroczne widmo”. Kukurydza się praży tam praktycznie cały czas, podobnie jak napoje się chłodzą w lodówkach, ale oczywiście tym razem na rocznicowych seansach nie może zabraknąć odpowiedniej oprawy. Dlatego kubki na napoje i pojemniki na kukurydzę przypominają o 25 rocznicy premiery Epizodu I.Przypominamy, Epizod I wraca do amerykańskich kin 3 maja. Przy okazji będą organizowane maratony 9 części sagi.
KOMENTARZE (6)

Różne

Star Tours: Nowe misje z Ahsoką

2024-03-29 21:19:43

Już 5 kwietnia atrakcja „Star Tours – The Adventure Continues” w parkach Disneya w Orlando, Anaheim oraz Paryżu zostanie rozszerzona o misje związane z trzema serialami. Są to „Ahoska”, „Andor” i „The Mandalorian”.W przypadku serialu „Ahsoka” zobaczymy tu planetę Seatos. Dodatkowo będzie szansa dostać misję od Ahsoki, Cassiana Andora oraz Dina Djarina z Grogu. W sumie obecnie atrakcja oferuje jakieś 250 różnych kombinacji historii, co sprawia, że powtarzanie jej jest raczej unikalnym doświadczeniem.Ostatnie rozszerzenie atrakcji miało miejsce po premierze „Skywalker. Odrodzenie”, gdy dodano tam planetę Kef Bir.Naszą relację ze „Star Tours – The Adventure Continues” możecie przeczytać tutaj. Znając życie, w początkowym okresie, będzie dużo większa szansa, że dostaniemy, któreś z trzech nowych rozszerzeń.
KOMENTARZE (2)

Różne

Reklama „Gwiezdnych Wojen” w Nowym Jorku

2024-03-28 20:54:46

W tym roku 4 maja to nie tylko powrót do kin „Mrocznego Widma” (z fragmentem reklamującym serial „The Acolyte”), ale również wielki powrót 9 epizodów sagi do kin. W ramach maratonów. Niestety chyba tylko w USA. Natomiast właśnie ruszyła sprzedaż biletów na te maratony i Lucasfilm rozreklamował to w dość nietypowy sposób.

W Nowym Jorku oświetlono Empire State Building w ramach specjalnego pokazu świateł i dźwięku. Fragment tego niezwykłego przedstawienia można zobaczyć na YouTubie.


KOMENTARZE (5)

Różne

Kardigan Grogu (poncho)

2024-01-27 11:58:42

Różne gadżety z Grogu już prezentowaliśmy. Ubrania też były, ale jedno z nowszych się wyróżnia, więc warto o tym wspomnieć. To kardigan, czyli damski, rozpinany sweter, który przy okazji przypomina trochę poncho (przynajmniej w tej wersji). A co ważniejsze jest oczywiście w wersji gwiezdno-wojennej. To produkt zaprojektowany przez EMP i kosztuje u nich 202 PLN.
KOMENTARZE (5)
Loading..