Różne

Star Wars Insider 66

2

Ledwo co ochłonęliśmy po informacji, że Star Wars Insider zelega w naszych Empikach (Więcej >>>). Dziś we wrocławskim Empiku Megastore znalazłem kolejny numer – 66 tego pisma, w cenie 39,90. A w numerze znalazły się między innymi:

 • Update o E3
 • artykuł o Kamino i Geonosis
 • Bardzo ciekawy artykuł o powieściach gwiezdnowojennych
 • Opowiadanie Michaela A. Stackpole’a z serii Clone Wars pt. „Elusion Illusion” o Aayli Securze, siedem dni po bitwie na Geonosis
 • Przewodnik po wielkich admirałach
 • Niewidzialne efekty w Mrocznym Widmie
 • O nawiązaniach do SW w filmach (na forum jest podobny wątek tutaj).
 • Kulisy tworzenia Kamino
 • Holonet News
 • Wywiad z C-3PO
I inne ciekawostki.

Zapowiedzi oficjalnych magazynów

0

Kilka dni temu na StarWars.com pojawiła się zapowiedź 40 numeru Lucasfilm Magazine (publikacji francuskiego fanklubu Gwiezdnych Wojen), oraz Star Wars Insidera #67.

Lucasfilm Magazine #40 - a w nim między innymi:

 • Wywiad z głównym producentem serialu Clone Wars (Genndy Tartakovsky).
 • Kolejne informacje o Epizodzie III (wywiad z Rickiem McCallum'em)
Pismo miało się pojawić w sprzedaży od 20 marca.Star Wars Insider #67, a w nim:
 • Artykuły poświęcone 20 rocznicy pojawienia się na dużym ekranie Powrotu Jedi.
 • 100 faktów dotyczących Jedi...
 • Coś dla fanów Warwicka Davisa
 • Troszkę informacji o zespole Maxa Rebo
 • Ken Ralston - spec od efektów specjalnych opowie o finalnej bitwie w Rotj
 • Rick McCallum wspomni co nieco o III Epizodzie
 • "The Trouble with Squibs" - krótka historyjka napisana przez Troy'a Denninga
 • I mnóstwo innych ciekawych materiałów...
Członkowie oficjalnego fanklubu dodatkowo dostaną trzeci numer Bantha Tracks. Insider powinien trafić do sprzedaży 28 marca. Jest duże prawdopodbieństwo, że zobaczymy go także w Polsce w Empikach. 65 numer można jeszcze nabyć w krakowskim Empiku (przy Rynku Głównym), natomiast brytyjski Star Wars Magazine #43 w krakowskim Empiku obok Geanta...

A(c)kbar Dźalaluddin Mohammad

Kirtan Loor
5

Kirtan Loor podesłal bardzo ciekawą informację na temat zbierzności historycznej prawdziwego Akbara z tym Acbar'em, którego znamy z naszej Sagi ?? Znając zamiłowanie Georga Lucasa do historii staro i nowożytnej Azji (Chiny, Japonia, Mongolia) i zapożyczania z w/w kultur np. wzorów na stroje dla bohaterów Gwiezdnych Wojen (patrz: strój Królowej Amidali jest wzorowany na sukniach dam dworu z Zakazanego Miasta). Poniżej zapraszam do przeczytania i poznania historii pewnego władcy i wodza, oraz doskonałego stratega, jakim był Akbar Dźalaluddin:

Akbar Dźalaluddin Mohammad, Abu'l-Fath Jalal-ud-din Mohammad
(1542-1605), syn Humajuna, władca indyjski (padyszach) z dynastii Wielkich Mogołów:

1579-1580 podzielił państwo na 12 prowincji (sub), których liczba do końca jego panowania wzrosła do 15 (były to m.in.: Delhi, Agra, Allahabad, Lahaur, Kabul, Bengal). Na czele suby stał subadar, sprawujący władzę cywilną, wspomagany przez diwana - doradcę w sprawach finansowych, amila - poborcę podatków, i potdara - skarbnika.

1582-1589 uporządkował ostatecznie administrację, wprowadzając na wszystkich szczeblach język perski. Akbar stworzył potężne imperium, w którym nie obowiązywały podziały językowe i narodowościowe, prowadził konsekwentną politykę tolerancji religijnej (m.in. 1564 zniósł dźizję, podatek płacony przez niemuzułmanów, 1593 wprowadził ustawę o tolerancji religijnej, umożliwił zapoczątkowanie stałej misji chrześcijańskiej w pn. Indiach, sprowadzając z Goa 1580,1591 i 1595 jezuitów).

Był zdolnym wodzem i organizatorem, mecenasem literatury, nauki i sztuki. Popierał zwłaszcza tworzącą się od poł. XVI w., mogolską szkołę malarską (miniatury), przejmującą formę i treści hinduskie. Wznosił liczne budowle, np. meczety, twierdze, mauzolea, m.in. zbudował Fatehpur Sikri i Czerwony Fort w Agrze.

Ackbar :

Rebeliancki Admirał rasy Mon Calamari.

... a co wy o ty sądzicie ???

Gwiezdne Wojny wykorzystują Afrykę!!

philomythus za BBC
1

Mahamat Saleh Haroun, afrykański reżyser z Czadu (jego głośny afrykański hit – „Abouna” (Nasi ojcowie) był zgłoszony do Oskara, ale nie został nominowany, opowiadający o dwójce dzieci poszukującej swojego zaginionego ojca) skrytykował George’a Lucasa, twórcę Gwiezdnych Wojen, gdyż jak twierdzi Haroun, Lucas wykorzystuję Afrykę.
Stwierdził, że Lucas używa pustyni afrykańskiej – Sahary w Maroko i Tunezji, jedynie jako kolejnej lokacji dla swoich Gwiedznych Wojen. To właśnie tam kręcono sceny dziejące się na planecie Tatooine w AHN, TPM i AOTC. Afryka staje się zdaniem Harouna jedynie scenerią, a twórcy filmowi z Maroko i Tunezji, tylko drobnymi asystentami amerykańskich potentatów. Amerykanie przylecieli tam zrobić swoje filmy, a Afrykańczycy przestali je robić.
Potem Haroun ogólnie skrytykował amerykański przemysł filmowy, który jego zdaniem przedstawia Afrykę w negatywnym świetle. Filmy o Afrykanach nie są kręcone przez nich samych, stąd pojawiają się nagminnie stereotypy i uprzedzenia. Ludzie mają w pamięci ogrody Edenu i chcą widzieć w Afryce jedynie zwierzęta, nawet jeśli to są ludzie. Hollywood nie chce dostrzegać problemów Afryki. Pokazują jednie aktorów tańczących i szczerzących zęby. Nic więcej. Powiedział też, że „Afryka jest ciągle obrazowana przez innych, dlatego jej obraz w massmediach jest zły”.
O ile pierwsza część zarzutów Harouna, w jakiś sposób na pewno odnosi się do produkcji sagi, o tyle druga część zarzutów jest trochę dziwna. Zwłaszcza w kontekście krytykowania Gwiezdnych Wojen.

Star Wars Magazine

6

We Wrocławskim Empiku Megastore można dziś było kupić Star Wars Magazine 43, a w nim:

 • Informacje o E3 (większość była na oficjalnej)
 • Porównanie potworów wg Daniela Wallaca, czyli rzecz o Acklayu, Reeku i Nexu. Artykuł, zwłaszcza na początku odwołuje się też do klasycznych potworów, jak z filmów „Jazon i Agronauci” czy filmy wytwórni TOHO (japońska wytwórnia – sztandarowy produkt Godzilla). Na koniec dodano też trochę o Kouhunach, Orrayu i Massiffie.
 • Artykuł o Billym Dee Williamsie (i Lando)
 • Temat numeru, sentymentalna wizyta w studiach Elstree – czyli tam, gdzie powstawała historia (oryginalne Gwiezdne Wojny).
 • Artykuł Anthonym Healdzie, u nas postać zupełnie nie znana, a w stanach to właśnie on czyta czyta większość audiobooków SW.
 • Trochę informacji o „Mythmaking” i „Star Wars: Republic”
 • Artykuł o Galaxies
 • A także ankieta

Update Cana tej przyjemności to 33,70 PLN.

Z cyklu zrób to sam: miecz

Tvan’Oris
11

Tvan’Oris podesłał adres strony, na której krok po kroku jest opisane, jak zrobić sobie własny miecz świetlny. Co prawda po angielsku, ale są zdjęcia. Ten adres to http://bigyellowbox.tripod.com/plans02/SaberStyle2Intro.htm.
Ale to nic, bo znalezienie takiego adresu to jedna rzecz, a zrobienie miecza to już zupełnie inna sprawa. Tvan’owi udało się zbudować własny miecz, lekko modyfikując przepis. Poniżej zdjęcia jego miecza.

Jeśli macie jakieś pytania o budowie miecza, możecie je zadać Tvan’owi na forum, obiecał odpowiedzieć. Najlepiej uczyńcie to w tym wątku ponieważ, tam już zaczęła się dyskusja na ten temat.

Koncert w Montrealu

Sithclan
3

14 czerwca tego roku, o 19:30 fani kanadyjscy fani Gwiezdnych Wojem będą mieli okazję posłuchać muzyki z klasycznej trylogii wykonanej przez l'Orchestre à Vents de Musique de Films. Koncert trwać będzie tylko dwie godziny, i odbędzie się w Pollack de l'Université McGill w Montrealu. Bilety dla studentów kosztować będą 10$, a dla dorosłych 12$. Można je zamówić na stronie internetowej l'Orchestre à Vents de Musique de Films >>>

Archiwum wiadomości dla działu "Różne"

Loading..

Ustawienia


Ustaw kolejność w prawej i lewej sekcji.
Możesz przesuwać elementy również pomiędzy nimi.