TWÓJ KOKPIT
0

Różne

''Gwiezdne Wojny'' w telewizji w 30. rocznicę swojego powstania

2007-04-25 01:50:00 Canal+

Z okazji 30-lecia premiery "Gwiezdnych wojen" Canal+ Film zaprasza na wydarzenie specjalne. Codziennie, od 22 do 27 maja o 20:00, stacja emitować będzie jedną część gwiezdnej sagi. Pierwszy wyprodukowany epizod serii, czyli "Nowa nadzieja", przypomniany zostanie w dniu rocznicy jego premiery, 25 maja.

"Dawno, dawno temu, w odległej galaktyce…" - od tych słów 30 lat temu narodził się fenomen "Gwiezdnych Wojen". Najpopularniejsza na świecie filmowa saga to 6 pełnometrażowych filmów zgrupowanych w dwie trylogie. Jako pierwsza powstała "Nowa nadzieja", która zgodnie z chronologią akcji jest 4. częścią serii. Film w USA miał premierę 25 maja 1977 roku. Wyświetlano go wówczas jedynie na 32 ekranach, podczas gdy dziś przeciętny film w USA wchodzi do dystrybucji kinowej przynajmniej w 800 kopiach. "Gwiezdne Wojny" od dnia premiery w samych tylko kinach zarobiły prawie 4 miliardy dolarów, a na książki, filmy, płyty, gry i zabawki związane z gwiezdną sagą Amerykanie co roku wydają ponad miliard dolarów.

Na pomysł kosmicznej baśni dla młodzieży George Lucas wpadł na początku lat 70. Reżyser należał wówczas do nowego pokolenia hollywoodzkich twórców obok Martina Scorsese, Williama Friedkina, Petera Bogdanovicha i Francisa Forda Coppoli, który uważał Lucasa za geniusza. Namawiał go na realizację scenariusza "Czasu Apokalipsy", Lucas wybrał jednak inny projekt: filozoficzną przypowieść o orwellowskim świecie przyszłości "THX 1138". Rok później zapowiedział, że chce zrobić film fantastyczny dla młodych widzów, co Coppolę wprawiło w osłupienie. Projekt dojrzewał kilka lat, doczekał się wydania książkowego w 1976 roku i wreszcie rok później wszedł na ekrany. Do końca 1977 roku trafił do Wielkiej Brytanii, Szwecji, Finlandii, Argentyny, a nawet na Filipiny. Do Polski zawitał dopiero po dwóch latach. Film, w który nie wierzył w Hollywood niemal nikt, zapoczątkował zbiorowe szaleństwo na punkcie Luke'a Skywalkera i Dartha Vadera.

Niesłychanej popularności "Gwiezdnych Wojen" doszukiwano się zarówno w młodzieńczej świeżości filmu, niesłychanie nowoczesnej jak na tamte czasy realizacji, ale również w sprawnym połączeniu mitów i wątków obecnych w naszej kulturze. W "Zemście Sithów" mamy przecież nawiązania do narodzin Frankensteina, westernowego rodeo, samurajskich pojedynków i wampira Nosferatu. W romansie księżniczki Leii i przemytnika Hana Solo odnaleźć można burzliwy związek wyniosłej Scarlett O'Hary z cynicznym, ale czarującym Rhettem Butlerem z "Przeminęło z wiatrem", ale też miłosną historię Ricka Blaine'a i Ilsy Lund z "Casablanki". Co ciekawe, w bohaterach gwiezdnej sagi dopatrzeć się można również wątków autobiograficznych. Główny bohater to ponoć alter ego samego reżysera (Luke S. = Lucas), a jego starszy towarzysz, zręcznie igrający z systemem Han Solo, to rzekomo ukłon w stronę samego Coppoli.

Film Lucasa wyróżniał się spośród innych produkcji science fiction, tym że nie był zawieszony w próżni. Każda z planet miała swoją - rozwijaną w dalszych częściach - historię, postaci należały do określonych gatunków, których pochodzenie i zwyczaje poznawaliśmy w kolejnych epizodach. Fenomenalnie rozwiązano też problem języków, którymi posługiwały się rozmaite kosmiczne stwory. Jawa na przykład mówią zmiksowanymi afrykańskimi dialektami, dźwięki wydawane przez Chewbaccę to odgłosy niedźwiedzia i morsa, a na mowę Greedo składają się słowa zapożyczone z 15 systemów językowych.

CANAL+ Film wyemituje gwiezdną sagę w kolejności zgodnej z chronologią akcji filmu:

GWIEZDNE WOJNY - CZĘŚĆ I MROCZNE WIDMO
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace, 1999
CANAL+ Film: wtorek, 22 maja 2007, 20:00

GWIEZDNE WOJNY - CZĘŚĆ II ATAK KLONÓW
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones, 2002
CANAL+ Film: środa, 23 maja 2007, 20:00

GWIEZDNE WOJNY - CZĘŚĆ III ZEMSTA SITHÓW
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith, 2005
CANAL+ Film: czwartek, 24 maja 2007, 20:00

GWIEZDNE WOJNY - CZĘŚĆ IV NOWA NADZIEJA
Star Wars: Episode IV - A New Hope, 1977
CANAL+ Film: piątek, 25 maja 2007, 20:00

GWIEZDNE WOJNY - CZĘŚĆ V IMPERIUM KONTRATAKUJE
Star Wars: Episode V - The Empire Strikes Back, 1980
CANAL+ Film: sobota, 26 maja 2007, 20:00

GWIEZDNE WOJNY - CZĘŚĆ VI POWRÓT JEDI
Star Wars: Episode VI - Return of the Jedi, 1983
CANAL+ Film: niedziela, 27 maja 2007, 20:00
KOMENTARZE (21)

Różne

Darth Vader jako...balon

2007-04-23 13:20:17 oficjalna


Benoît Lambert członek garnizonu "FanWars", będącego belgijskim odziałem 501 legionu już od dawna marzył o stworzeniu balonu, który podkreślał by jego oddanie "Gwiezdnym Wojnom". Jednak dopiero gdy poznał bliżej belgijskich fanów cały projekt wydawał się możliwy. Niezbędna jednak była zgoda Lucasfilmu, lecz na szczęście udało się. Firma pozwoliła na budowę balonu w kształcie głowy Dartha Vadera, pod warunkiem, że nie będzie on służył komercyjnym zyskom. Mówi Lambert: Kiedy pierwsze szkice projektu zostały zaakceptowane przez naszą drużynę i Lucasfilm, prace mogły się rozpocząć. Na powstanie balonu potrzeba było osiem tygodni ciężkiej pracy. Na życzenie Lucasfilmu, aby projekt pozostał tajemnicą, angielska ekipa nazwała ją "Głowa Jeden" (ang. "Head One"). Nazwa ta przysłużyła się utrzymaniu tajemnicy aż do pierwszego publicznego pokazania, ale została też wykorzystana przy oficjalnej rejestracji.

Dmuchany Darth Vader razem z koszem ma 26 metrów wysokości, 21 szerokości, oraz 24 długości. Balon może pomieścić dwóch pasażerów i pilota, i jest bardzo prawdopodobne, że będzie można go zobaczyć na najważniejszych imprezach fanowskich.

Po więcej informacji zapraszamy do oficjalnej strony tego projektu.
KOMENTARZE (18)

Różne

Skandal na Hyperspace

2007-04-11 23:38:00

No prawie. Jakiś czas temu było głośno o zniżkach na Hyperspace, w związku ze zmianą wydawcy Insidera. Od kilku dni posiadacze płatnej wersji strony oficjalnej są zbulwersowani reklamami. Dotychczas było tak, że posiadacz Hyperspace poza dostępem do dodatkowych stron, które mówiąc oględnie najczęściej pozostawiają wiele do życzenia, miał na forum awatar, dostawał bloga i nie miał reklam. Szczerze powiedziawszy ta ostatnia rzecz była chyba najbardziej odczuwalna. Teraz wszystko się zmieniło, a jak twierdzi Lucasfilm, nie mają zamiaru dokładać do oficjalnej, więc skoro spadły ceny, to muszą sobie to jakoś odbić. Czyżby miał nastąpić kryzys / koniec Hyperspace?
KOMENTARZE (0)

Różne

"Star Wars tango" w amerykańskim "Tańcu z Gwiazdami"

2007-04-11 14:04:20

Przed premierą "Ataku Klonów" w sieci pojawiały się różne dziwne plotki, jakoby panowie z grupy 'N Sync mieli występować w tym filmie, jako Jedi walczący na Geonosis. Na szczęście nigdy nie potwierdzono takich informacji.

Prawdą pozostało, że jeden z członków zespołu, Joey Fatone, jest wielkim fanem Gwiezdnych Wojen. Po raz kolejny udowodnił to swoim występem w jednym z ostatnich odcinków amerykańskiej wersji "Tańca z Gwiazdami", tańcząc tango do głównego tematu z Gwiezdnych Wojen. Jest to aranżacja Harolda Wheelera oparta na słynnym "Star Wars Disco" zmiksowanym przez Meco, późniejszego producenta płyty "Christmas in the Stars".

Fatone ubrany jest w szatę Jedi i ma warkoczyk padawana. Zaczyna taniec z zielonym mieczem świetlnym Master Replicas, zaś jego partnerka, Kym Johnson, przebrana jest w strój bardzo przypominający strój księżniczki Leii, gdy była w niewoli u Jabby. Wcześniej w próbach pomaga im nie kto inny, jak R2-D2. I wszyscy, od amerykańskiego Huberta Urbańskiego, po jury, rzucają cytatami z SW.
A wszystko to obejrzeć możemy z pomocą YouTube:
"Gwiezdne Wojny" są wszędzie. To pewne.
KOMENTARZE (23)

Różne

Film dokumentalny "Świat według 'Gwiezdnych Wojen'" w TV 4

2007-04-07 11:53:52 Gazeta Telewizyjna

Już dziś (7.04) o godzinie 18:00 TV 4 wyemituje pierwszą część trzyodcinkowego dokumentu o technologii inspirowanej filmami George'a Lucasa. Powtórki pierwszego odcinka w poniedziałek (9.04) o 21:00 oraz wtorek (10.04) o 23:45. Druga część zostanie wyemitowana 14 i 16 kwietnia, a trzecia 21 i 23 kwietnia.
KOMENTARZE (11)

Różne

Darth Vader na katedrze w Waszyngtonie

2007-04-05 00:16:59 RI


Brzmi to może nieco nieprawdopodobnie, ale przecież prima aprilis już za nami, a to sama prawda. W waszyngtońskiej Katedrze Narodowej można znaleźć głowę Dartha Vadera. Znajduje się ona w systemie rynien otaczających budynek, zapewniających spływanie wody z dachu. Jakim cudem Vader znalazł się w Katedrze? Historia zaczęła się w 1980, kiedy to National Geographic World ogłosił konkurs dla dzieci na najlepszego gargulca bądź innego potwora, który nadawałby się do rynien. Trzecie miejsce w konkursie zajął Chritopher Rader z Nebraski, który przysłał rysunek symbolizujący nowe wcielenie zła - Dartha Vadera. Został on wykonany z kamienia i umieszczony na wieży północno-zachodniej.

Każdy fan przebywający w Waszyngtonie powinien zatem obowiązkowo odwiedzić katedrę, ale dodatkowo niezbędna będzie lornetka.
KOMENTARZE (15)
Loading..