TWÓJ KOKPIT
0

Różne

Tydzień Sithów - Historia Sithów, cz. 2

2009-12-29 17:28:40 Cathia CuttsonPrzed wami, zgodnie z obietnicą, druga i ostatnia część historii Sithów napisana przez Lady Cathię Cutsson z Brotherhood of the Sith, od Revana i Malaka do czasów Dartha Krayta. Przestrzegamy przed ewentualnymi spoilerami z komiksowej serii "Legacy" oraz historii "Vector".

Zapraszamy do czytania w tym miejscu.Wszystkie atrakcje Tygodnia Sithów dostępne będą tutaj.
KOMENTARZE (16)

Różne

Czołówka Drużyny A w stylu Star Wars

2009-12-29 07:08:08 Oficjalny blog

Po znakomitych fanowskich przeróbkach czołówek na gwiezdnowojenne takich znamienitych seriali jak: McGyver, Airwolf, Dallas i Magnum, pora przyszła na chyba jeden z najbardziej lubianych tytułów: „Drużynę A”. Popularny „A-Team” święcił swoje sukcesy w polskiej telewizji w drugiej połowie lat 90-tych ubiegłego wieku i dla wielu obecnych 20-stolatków jest kultowym serialem akcji. Serial w Stanach Zjednoczonych był emitowany od roku 1983 do 1987 roku. „Drużyna A” doczekała się 96 odcinków podzielonych na 5 sezonów.Już wiecie kim w „Gwiezdnych Wojnach” byłby Hannibal, Buźka, Murdock i B.A.?
KOMENTARZE (21)

Różne

Tydzień Sithów - Historia Sithów, cz. 1

2009-12-28 17:13:46 Cathia CutssonPrzed wami pierwsza atrakcja Tygodnia - historia Sithów, napisana przez Lady Cathię Cutsson z Brotherhood of the Sith. Opisuje ona jak wygnani Jedi przybyli na Korriban, gdzie zniewolili rdzennych mieszkańców, Sithów i o tym co było dalej do momentu, w którym pewna Jedi, Celeste Morne, odnalazła talizman starożytnego Sitha, Karnessa Muura. Przestrzegamy przed ewentualnymi spoilerami z komiksowej serii "Knights of the Old Republic", a konkretnie historii "Vector". Kolejny odcinek już jutro.

Zapraszamy do czytania w tym miejscu.Wszystkie atrakcje Tygodnia Sithów dostępne będą tutaj.
KOMENTARZE (19)

Różne

Odcinek świąteczny ''Schabów Jabby''

2009-12-26 09:35:32 SWExtreme

Dzisiejsze świąteczne wydanie „Schabów Jabby” będzie specjalnym odcinkiem audycji redaktorów Star Wars Extreme: Łukasza Wasilewskiego i Piotra Wojdasiewicza. Będzie to program poświęcony tematyce świąt i temu jakby one wyglądały w świecie „Gwiezdnych Wojen”. Spodziewać się też można prezentów i niespodzianek, niekoniecznie od Gwiazdora!

Audycja „Schaby Jabby” zostanie wyemitowana na antenie Akademickiego Radia Kampus już dzisiaj o godzinie 17, trwać będzie godzinę.Aby odsłuchać „Schaby Jabby” przez internet należy kliknąć tutaj. Poprzednią audycję, której gościem był Jacek Drewnowski – redaktor czasopisma „Star Wars Komiks” znajdziecie tutaj.


Temat na forum
KOMENTARZE (0)

Różne

"Gwiezdne Wojny" a "Gwiezdne wojny"

2009-12-25 15:53:28 Autorytety językowe

Jak wszyscy wiemy, święta Bożego Narodzenia to czas refleksji, i to refleksji szeroko rozumianej. Warto więc - obok tradycyjnej zadumy - poświęcić kilka chwil zagadnieniu, które za polskimi fanami ciągnie się od dłuższego czasu; a chodzi rzecz jasna o pisownię tytułu gwiezdnej sagi.
Część redakcji Bastionu poświęciła ostatnio pewien czas badaniom lingwistycznym, połączonym z pytaniami do autorytetów w dziedzinie językoznawstwa. Celem było ostateczne i w miarę niepodważalne rozstrzygnięcie kwestii: "Gwiezdne Wojny" czy "Gwiezdne wojny"?

Ale zacznijmy od początku.

29 października 2007 roku na Bastionie pojawił się ten news. Traktował on o stronie gwiezdnewojny.ovh.org i prowadzonej na niej akcji propagowania poprawnego - z językowego punktu widzenia - tytułu gwiezdnej sagi. Akcja ta jako pierwsza dostatecznie głośno i wyraźnie poruszała ten problem, a odzew na nią wciąż jest ogromny. Przejawia się on jednak zarówno w głosach poparcia, jak i sprzeciwu.

Jednym ze sztandarowych argumentów przeciw tej akcji było stwierdzenie, że "Gwiezdne Wojny" są znakiem towarowym i dlatego mogą być zapisywane tak, jak się ich twórcy żywnie podoba. Argument ten jest błędny z dwóch powodów:
- żaden językoznawca nie uzna wyższości widzimisię twórcy nad zasadami gramatycznymi, o ile temu widzimisię nie towarzyszy wyraźny zamysł artystyczny (a pisanie słowa "Wojny" dużą literą trudno uznać za wyraźny zamysł artystyczny);
- jak wynika z danych Urzędu Patentowego RP, GWIEZDNE WOJNY jako znak towarowy nie mają rozróżnienia na małe i duże litery (można to sprawdzić tutaj, po skorzystaniu z wyszukiwarki).

Znak towarowy jest więc nieistotny.

Trzeba więc powiedzieć otwarcie, że na stronie gwiezdnewojny.ovh.org nie ma ani jednego błędnego zdania. Wszystkie przytaczane tam informacje są prawdziwe. Dalsze drążenie tematu wskazało jednakowoż, że pomijana jest tam jedna istotna kwestia.

Redakcja Bastionu odwołała się do literatury językoznawczej i poprawnościowej, a nawet podręczników edytorskich, m.in. "Kultury języka polskiego" Hanny Jadackiej i "Edycji tekstów" Adama Wolańskiego (w większości przypadków musieliśmy te książki kupić; doceńcie to), zapytała też niezależnych autorytetów w tej dziedzinie. Najbardziej kompleksowo i jednoznacznie odpowiedzieli pracownicy poradni językowej przy Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Wrocławskiego, firmowanym przez znanego językoznawcę, Jana Miodka. Ich wyjaśnienie przytaczamy poniżej:

Zadane pytania związane są z użyciem wielkich liter ze względów znaczeniowych. Z tego powodu czasami zdarza się, że tak samo brzmiący wyraz, ale użyty w różnych znaczeniach ma inną pisownię, np. Krakowianka (mieszkanka Krakowskiego), ale krakowianka (mieszkanka Krakowa). W opisanej sytuacji pojawia się podobny problem, który może być rozwiązany jedynie przez dwa sposoby zapisu: Gwiezdne wojny (jeśli chodzi o film) i Gwiezdne Wojny (jeśli tekst dotyczy cyklu, serii, marki). Zdaję sobie sprawę z tego, że rozdzielanie tych dwóch znaczeń jest często bardzo trudne. Wtedy o pisowni decyduje autor tekstu. Ważne jest jednak, żeby postępował konsekwentnie i jeśli to możliwe poinformował o motywach swojego wyboru.

Zdanie to znajduje uzasadnienie m.in. w tej zasadzie poprawnej pisowni. Warto zwrócić uwagę, że fraza "Gwiezdne wojny" jest w tym zapisie poprawna jedynie, gdy mówimy o tytule filmu, książki, słuchowiska itp., natomiast jeśli mówimy o cyklu wydawniczym czy serii (czyli wszystkim, co nie jest "Nową nadzieją", ale nosi markę "Star Wars"), powinniśmy pisać to jako "Gwiezdne Wojny".

W sposób graficzny można przedstawić to w ten sposób.

Mamy nadzieję, że ten wywód rozwieje wątpliwości wielu fanów i w konstruktywny sposób uzupełnią zawarte na gwiezdnewojny.ovh.org informacje. A przynajmniej zachęcą do rzeczowej dyskusji na ten temat.
KOMENTARZE (35)

Różne

Wesołych świąt!

2009-12-24 13:43:13 załoga Bastionu

Drogie fanki, drodzy fani, szanowni czytelnicy. Chcielibyśmy Wam wszystkim życzyć wesołych świąt. Żebyście mieli święta spokojne jak na Tatooine, rodzinne jak u Jawów, żebyście byli zdrowi jak Mon Calamari i mądrzy jak Givini. I żeby dużo radości, ale i chęci do pracy, przynosiły Wam Gwiezdne Wojny, w każdej formie: książkowe i komiksowe, karciane i komputerowe, filmowe i telewizyjne.
Przy tej okazji życzymy też szczęśliwego roku 2010, oraz udanych obchodów 30-lecia "Imperium kontratakuje".

Wesołych świąt! I pamiętajcie: Moc będzie z Wami. Zawsze.

Życzy wesoła załoga Bastionu:
Anor, Bolek, Burzol, DARTH VADER, Freedon Nadd, Karrde, Kasis, Lady Morte, Lord Bart, Misiek, Nestor, ogór, Paweł, promil, Rusis, ShaakTi1138, Urthona.Temat na forum
KOMENTARZE (45)

Różne

Nowy numer magazynu "Pathfinder"

2009-12-23 21:46:40 Trek.pl

Na stronie trek.pl ukazał się kolejny, ósmy już numer internetowego czasopisma (e-zinu) Pathfinder redagowany m. in. przez dwóch znanych w fandomie osobników - Karola "Wedge'a" Dobosza i Krzysztofa "Aquenrala" Rewaka.

W numerze znajdziemy m. in. bardzo szczegółowo opisaną historię Sithów, losy mistrza Jedi Odana-Urra, opisy innych organizacji używających Mocy (np. Mnisi Aing-Tii, Jal Shey, Matukai) a także konstrukcji miecza świetlnego.

Fanzin można ściągnąć stąd.
KOMENTARZE (8)

Różne

Gwiezdne Wojny na giełdzie

2009-12-22 21:48:50 Gazeta.pl

Dziś w portalu Gazeta.pl ukazała się informacja odnośnie naszej ulubionej sagi:

Howard Roffman, szef firmy Lucas Licensing, zajmującej się udzielaniem licencji na produkcję zabawek z "Gwiezdnych Wojen" w towarzystwie postaci z filmu otworzył wtorkową sesję giełdową na Wall Street. - Po trzydziestu latach "Gwiezdne Wojny" pozostają liderem jeśli chodzi o sprzedaż licencjonowanych zabawek - twierdzą przedstawiciele amerykańskiej giełdy.

To już tradycja, że każdą sesję notowań na Wall Street otwierają zaproszeni goście. Mogą być to szefowie debiutujących spółek, artyści, czy politycy. We wrześniu sygnał do rozpoczęcia handlu na giełdzie dał prezydent Lech Kaczyński. We wtorek na parkiecie gościły znane postacie z filmu "Gwiezdne Wojny", m.in. Darth Vader. Towarzyszyły one Howardowi Roffmanowi, szefowi firmy, która udziela licencji m.in. na produkcję zabawek nawiązujących do sagi George'a Lucasa.

Przedstawiciele giełdy napisali w oświadczeniu prasowym, że chcieli w ten sposób wyróżnić fakt, że po trzydziestu latach od premiery filmu zabawki związane z "Gwiezdnymi Wojnami" stanowią 60 proc. wszystkich gadżetów produkowanych w oparciu o licencje.


Poniżej przedstawiamy filmik z tego wydarzenia:


KOMENTARZE (20)

Różne

Kolekcja Adidas i Star Wars

2009-12-20 14:33:50 ShopAdidas

Kilka razy informowaliśmy was o nawiązaniu przez znaną firmę odzieżową i obuwniczą Adidas Originals współpracy z marką Star Wars. Wiosenno-letnia kolekcja roku 2010 połączy słynne postacie i sceny z galaktycznej sagi z klasycznymi butami i ubraniami Adidas Originals.

Kolekcja zawierać będzie akcesoria oraz odzież dostępną zarówno w ograniczonej, jak i w nieco szerszej dystrybucji dla kobiet, mężczyzn i dzieci.

Wiadomo już, że cała kolekcja będzie mieszanką najbardziej znanych i kultowych modeli butów i ubrań, począwszy od Superstarów, przez Forum Mid, a na ZX8000 skończywszy. „Star Wars Collection” zostanie podzielona na 3 packi:

* The Characters Pack (buty inspirowane postaciami)

* The Vehicle Pack (buty inspirowane pojazdami)

* The Direct Pack (buty inspirowane scenami z filmów)

Niedawno zaprezentowano pudełko na buty z Darthem Vaderem, a także ceny poszczególnych sztuk odzieży. Wahają się one od 20 do 100 dolarów.Zamówienie można złożyć w tym miejscu.
KOMENTARZE (23)

Różne

Jacek Drewnowski w ''Schabach Jabby''

2009-12-18 23:18:36 SWExtreme

W jutrzejszych „Schabach Jabby”, które zostaną wyemitowane w Akademickim Radiu Kampus o godzinie 17, fanów komiksów Star Wars czeka nie lada gratka. Redaktorzy Star Wars Extreme przygotowali dla swoich słuchaczy kolejne przesłuchanie. Tym razem ich gościem będzie Jacek Drewnowski – redaktor czasopisma Star Wars Komiks. Głównym tematem rozmowy będą więc gwiezdne komiksy oraz ich obecny status na polskim rynku. Nie zabraknie również kwestii tłumaczeń i komiksów niestarwarsowych.Aby odsłuchać „Schaby Jabby” przez internet należy kliknąć tutaj. Poprzednią audycję, której tematem były najbardziej kultowe sceny „Gwiezdnych Wojen”, znajdziecie tutaj.


Temat na forum
KOMENTARZE (11)

Różne

Pora Imperatora #40

2009-12-15 19:09:36 UniRadio

Temat patosu nie może się „odczepić” od „Pory Imperatora”. W 40 odsłonie swojej autorskiej audycji Michał Misiek Wolski, być może w duecie z Jakubem Bocianem Bocianem lub „prowadzącym niespodzianką”, będą ponownie dyskutować na temat patosu. Tym jednak razem przyjrzą się bliżej jego występowaniu w Expanded Universe, czyli w pozafilmowych źródłach poznania Galaktyki. „Pora Imperatora” do odsłuchania we wrocławskim UniRadiu w środę o godzinie 20:10. Audycja jest emitowana na żywo, dlatego można porozumieć się z prowadzącymi w czasie rzeczywistym, najlepiej za pomocą Gadu-Gadu pod numerem: 278708.Ponieważ jest to audycja na żywo, na możliwe będzie wysłuchanie jej o określonej porze i wyłącznie w internecie, za pośrednictwem strony internetowej rozgłośni studenckiej UniRadio, lub bezpośrednio przez link do programu.

Temat na forum
KOMENTARZE (6)

Różne

Łóżko w kształcie Sokoła Millenium

2009-12-14 13:35:48 Neatorama.com

Wiele już akcesoriów i przedmiotów inspirowanych Sagą widzieliśmy. Jednak to, co zrobiła niejaka Kayla Kromer z USA, zasługuje na chyba największy podziw. Otóż Kayla wykonała łóżko w kształcie Sokoła Millenium. Ma on nawet światła z przodu, a także podświetlany spód. Posiada także schowki na różne fanowskie gadżety i nie tylko, wewnątrz zaś mapę galaktyki. W kokpicie można ustawić dwie figurki (np. Hana Solo i Chewbaccę). Dodajmy, że nie jest to pierwsze jej dzieło. Kromer jest również autorką łóżka w kształcie... hamburgera.Więcej zdjęć "łóżka Millenium" znajdziecie w tym miejscu.


KOMENTARZE (20)

Różne

Ranczo Skywalkera okiem fotografa

2009-12-13 23:29:21 Philip Bloom

Philip Bloom, fotograf i filmowiec, miał okazję nakręcić film widowiskowo prezentujący Ranczo Skywalkera i jego malownicze okolice. Bloom przyjechał na Skywalker Ranch za zaproszeniem Ricka McCalluma i Mike'a Blancharda, którzy chcieli zapoznać się z najnowszym sprzętem kinematograficznym, który zamierzają wykorzystać przy produkcji filmu "Red Tails", oraz serialu aktorskiego Star Wars. Efekt ich pracy widać poniżej:Skywalker Ranch to najsłynniejsze miejsce pracy George'a Lucasa, a obecnie przede wszystkim siedziba Skywalker Sound, w którym swoje filmy montuje wielu amerykańskich filmowców, ceniąc sobie miłą atmosferę tego miejsca: sielankowy wiejski nastrój, oraz dostęp do najnowocześniejszego sprzętu do pracy. Jak pisze sam autor, podczas prac nad poniższym filmem pokój montażowy odwiedzili sami Ben Burtt, George Lucas i Quentin Tarantino.

Całą opowieść o pobycie na Ranczu Skywalkera, wraz z całą techniczną specyfikacją, przeczytać można w tym miejscu.
KOMENTARZE (12)

Różne

''Schaby Jabby'' o Ossusie

2009-12-11 23:35:21 SWExtreme

Jutro o godzinie 17, jak co tydzień, w Akademickim Radiu Kampus zostanie wyemitowana gwiezdnowojenna audycja „Schaby Jabby” prowadzona przez redaktorów serwisu internetowego Star Wars Extreme. Jej tematem będzie wszystkim dobrze znana Biblioteka Ossus. O powstawaniu i rozwijaniu się fanowskiej Biblioteki opowie jeden z założycieli Ossusa - Piotr „Yako” Wasiak.Aby odsłuchać „Schaby Jabby” przez internet należy kliknąć tutaj. Poprzednią audycję, której tematem były najbardziej kultowe sceny „Gwiezdnych Wojen”, znajdziecie tutaj.


Temat na forum
KOMENTARZE (14)

Różne

"Star Wars Insider" nr 114

2009-12-11 08:56:26 StarWars.com

Niedługo w sklepach zagości kolejny numer "Star Wars Insidera", tradycyjnie z dwoma okładkami - ekskluzywną, sprzedawaną w wybranych sklepach (z bohaterami The Clone Wars) oraz zwykłą (The Old Republic). A w numerze:

- Wywiad z Dave'm Filoni o drugim sezonie,

- Streszczenia dwóch pierwszych odcinków, które pokażą się w 2010 r.,

- Historia Dark Horse'a: jak wydawnictwo ożywiło sagę i tchnęło w nią nowego ducha,

- Cad Bane opowiada o błędach w uniwersum SW,

- Wywiad z Darthem Stewie'em z "Family Guya",

- Firma Museum Replicas ujawnia szczegóły powstawania ich najwyższej jakości kostiumów,

- co nowego ukaże się w świecie książek i spojrzenie na książki z serii "Darth Bane",

- Spojrzenie na komiks "Legacy: Monster",

- Siedem stron niepublikowanych storyboardów z "Imperium Kontratakuje" a konkretnie bitwy o Hoth z komentarzem J. W. Rinzlera,

- Artykuł o grze "The Old Republic",

- Nowe produkty od Hasbro, Acme i innych oraz spojrzenie na dawniejsze zabawki i figurki związane z Bożym Narodzeniem,

- Historia Jango Fetta z epizodu II,

- Bantha Tracks,

- i inne rubryki.Zachęcamy też do odwiedzenia strony magazynu na portalu Facebook.
KOMENTARZE (11)

Różne

Czapki z bohaterami Star Wars

2009-12-09 08:45:06 New Era Japan

Japoński oddział producenta czapek New Era ma w swojej ofercie nakrycia głowy prezentujące różne postacie z Gwiezdnych Wojen. Wymiar każdej to 59,6 cm, ceny wahają się od 6 do 9 tysięcy jenów. Część jest już dostępna, część będzie do kupienia w przyszłym roku. Jeśli chcecie dokonać zakupu lub dokładnie obejrzeć inne gwiezdnowojenne czapki, zapraszamy w to miejsce.


KOMENTARZE (29)

Różne

Kolekcja Adidasa w całej okazałości

2009-12-08 22:22:22 Ludwik

Ludwik, jeden z użytkowników Bastionu, znalazł w sieci dokładniejsze zdjęcia butów firmy Adidas z kolekcji, która ma się ukazać w sklepach już w styczniu 2010 roku. O „Star Wars Collection” informowaliśmy was już tutaj i tutaj.

Wiadomo już, że cała kolekcja będzie mieszanką najbardziej znanych i kultowych modeli butów, począwszy od Superstarów, przez Forum Mid, a na ZX8000 skończywszy. „Star Wars Collection” zostanie podzielona na 3 packi:
  • The Characters Pack (buty inspirowane postaciami)
  • The Vehicle Pack (buty inspirowane pojazdami)
  • The Direct Pack (buty inspirowane scenami z filmów)
Poniżej możecie zobaczyć jak owe buty wyglądają, więcej zdjęć znajdziecie na tej stronie.KOMENTARZE (35)

Różne

Pora Imperatora #39

2009-12-08 00:08:06 UniRadio

Dwie „Pory Imperatora” temu mowa była o patosie. Temat nie został dokładnie wyczerpany przez Michała Miśka Wolskiego i Jakuba Bociana Bociana, dlatego też: następna „Pora Imperatora” będzie znów o patosie, tym razem w Nowej Trylogii. Spodziewać się więc można kolejnych zwrotów w dyskusji na temat trudny i złożony. Nie zabraknie dobrej muzyki, śmiesznych gagów, pozdrowień i w końcu ostatecznego ujawnienia tożsamości pewnego zakochanego słuchacza. Będzie po prostu patetycznie, jak zawsze...

„Pora Imperatora” numer 39 wyemitowana zostanie w środę o godzinie 20:10 we wrocławskim UniRadiu. Kontakt z prowadzącymi zapewni wam radiowe konto Gadu-Gadu pod numerem: 278708.Ponieważ jest to audycja na żywo, na możliwe będzie wysłuchanie jej o określonej porze i wyłącznie w internecie, za pośrednictwem strony internetowej rozgłośni studenckiej UniRadio, lub bezpośrednio przez link do programu.

Temat na forum
KOMENTARZE (10)

Różne

''Schaby Jabby'' na żywo

2009-12-05 12:28:05 SWExtreme

„Schaby Jabby” doczekały się pierwszej audycji na żywo! Jej emisja dobędzie się jak zwykle w sobotę – dzisiaj - między godziną 17 a 18 w Akademickim Radiu Kampus. Audycję poprowadzą redaktorzy serwisu internetowego Star Wars Extreme. Tematem dzisiejszego programu będą najbardziej klimatyczne momentu obu trylogii Gwiezdnych Wojen – oczywiście zdaniem prowadzących. Jednak jeżeli będziecie chcieli podczas trwania audycji wtrącić swoje trzy grosze, dzwońcie pod numer telefonu (22) 827-72-05 i wypowiedzcie się na antenie. Dla mniej przebojowych słuchaczy przygotowano kontakt w formie Gadu-Gadu pod numerem: 971. Zeszłotygodniowe „Schaby Jabby”, w których wyemitowano drugą część wywiadu z Jackiem Rozenkiem znajdziecie tutaj.Aby odsłuchać „Schaby Jabby” przez internet należy kliknąć tutaj.


Temat na forum
KOMENTARZE (5)

Różne

Pora Imperatora #38

2009-12-01 18:04:27 UniRadio

W marcu tego roku z okazji Dnia Kobiet redaktorzy „Pory Imperatora” Michał Misiek Wolski i Jakub Bocian Bocian debatowali na temat kobiet w uniwersum Star Wars. Po ponad półrocznym odpoczynku od tematu, postanowili do niego powrócić i po raz kolejny próbować rozpracować kobiety, tym jednak razem z fanowskiej strony. W programie nie może zabraknąć najważniejszego – kobiecej perspektywy, a tę zapewni pierwszy gość w tym sezonie „Pory Imperatora”, którym będzie Natalia Death Szczepkowska ze Spotkań Wielkopolskich Fanów Star Wars. Natalia opowie co nieco o fankach i o tym co przyciąga kobiety do Gwiezdnych Wojen.

Ta wyjątkowo kobieca „Pora Imperatora” wyemitowana zostanie w środę o godzinie 20:10 we wrocławskim UniRadiu. Kontakt z prowadzącymi zapewni wam radiowe konto Gadu-Gadu pod numerem: 278708.Ponieważ jest to audycja na żywo, na możliwe będzie wysłuchanie jej o określonej porze i wyłącznie w internecie, za pośrednictwem strony internetowej rozgłośni studenckiej UniRadio, lub bezpośrednio przez link do programu.

Temat na forum
KOMENTARZE (25)
Loading..