TWÓJ KOKPIT
0

Różne

Tydzień Yuuzhan Vongów – Język Yuuzhan Vongów #1

2010-09-30 19:13:08Na początek Tygodnia Yuuzhan Vongów proponujemy wam artykuł autorstwa Krzysztofa Rewaka z Legnicy, znanego w internecie pod pseudonimem Aquenral, na temat języka yuuzhańskiego. Pierwszym etapem poznawania mowy tych bezwzględnych najeźdźców będzie zaznajomienie się z jej gramatyką. W kolejnym artykule z mini serii „Język Yuuzhan Vongów” odkryjemy kilkadziesiąt słów.


Język yuuzhański został stworzony przez Roberta Salvatore’a w „Wektorze pierwszym”, by później być rozwijanym przez kolejnych autorów książek cyklu „Nowa Era Jedi”. Nigdy nie został w pełni ukończony, znamy jedynie kilkadziesiąt wyrazów i kilkanaście fraz, których znaczenie znamy, więc nie jest możliwe swobodne posługiwanie się nim jak na przykład klingońskim czy Mando’a. Mimo to, istnieje kilka pożytecznych zwrotów, które każdy fan Yuuzhan Vongów powinien znać.

Robot translacyjny C-3PO stwierdził w „Wektorze pierwszym”, że język ten jest podobny do narzecza prymitywnych plemion z Janguiny, jednak do dziś nie zostało to w żaden sposób rozwiązane. Niewykluczone, że Yuuzhan Vongowie zaatakowali planetę ponad trzysta lat przed właściwą inwazją, a tubylcy jedynie przyswoili język swoich panów – niestety nigdy tego nie potwierdzono i pewnie już się nigdy tego nie dowiemy. Warto nadmienić, że niektóre sekty opracowały swój własny, wewnętrzny język, by móc bezpiecznie się porozumiewać; tyczy się to głównie sekt kapłanek-zwodzicielek, wyznawczyń Yun-Harli.

Książki nie były w stanie wyjaśnić wszystkiego, a większa część dotycząca gramatyki języka pochodzi z głębszego przeanalizowania tego, co autorzy wpletli w tekst. Wciąż nie wiemy czy istniał jakiś większy plan dotyczący języka, a może każdy wymyślał nowe wyrażenia bez konsultacji z innymi, ale podwaliny istnieją i myślę, że warto je poznać. Każdy autor podkreślał, że yuuzhański brzmi dla obcych jak gardłowe pomruki, chrząknięcia i warknięcia; jednemu z bohaterów wydawało się wręcz, że narzecze najeźdźców składa się z samym przekleństw i obelg.

Porządek gramatyczny części mowy w yuuzhańskim najczęściej jest strukturą orzeczenie-dopełnienie-podmiot, gdzie ewentualne przysłówki i przymiotniki są dodawane między odpowiednimi wyrazami; warto nadmienić, że jest to bardzo rzadka forma, która występuje jedynie w rodzinie języków austronezyjskich (fidżyjski, starojawajski, malgaski) oraz w sztucznie stworzonym klingońskim. Z pewnością mogłoby to sprawić wiele trudności, szczególnie dla nas, przyzwyczajonych do struktury podmiot-orzeczenie-dopełnienie, jednak to są jedynie ciekawostki dotyczące fikcyjnego, niekompletnego języka, więc nie powinniśmy się tym martwić. Wedle powyższych informacji, porządek w zdaniu będzie wyglądał następująco: dag Vong’o nikk – mam dzieci ja… Jakkolwiek dziwnie nie miałoby to brzmieć.

Nikt nie powinien mieć natomiast problemów z tworzeniem liczby mnogiej, gdyż jest to proste dodanie sufiksu ‘o do rzeczownika w formie podstawowej. Książki nauczyły nas, że Yun’o oznacza bogów, więc możemy śmiało eksperymentować z innymi rzeczownikami, więc voxyn’o będą voxynami, a kanabar’o – robotnikami. Warto jeszcze wspomnieć ciekawostkę, gdyż w ulubionych powiedzeniu Noma Anora, bruk tukken nom canbin-tu (osłabić zawiasy u wrót wrogiej twierdzy), wyraz tukken oznaczają zawias jest użyty w liczbie pojedynczej; spowodowane jest to prostym faktem, iż Yuuzhan Vongowie nigdy nie używali zawiasów przy żywych membranach oqa zastępującym im drzwi, więc zawias nie potrzebował liczby mnogiej, a był jedynie abstrakcyjnym reliktem z przeszłości.

Podstawowym przekształceniem gramatycznym jest utworzenie formy dzierżawczej, co w yuuzhańskim nie jest skomplikowaną czynnością. Jeżeli chodzi o liczbę pojedynczą, jest to banalnie proste, gdyż jedynie dopasowujemy dany przedmiot lub cechę do właściciela, co ładnie zostało pokazane z „Zdrajcy” Stovera: Yun’tchilat, które składa się z dwóch rzeczowników, Yun – bóg oraz tchilat – wola, oznacza wolę boga. Sytuacja się nie komplikuje przy liczbie mnogiej, gdyż po sufiksie ‘o dodajemy kolejny sufiks, tym razem -tu. Kanabar’o-tu khattazz będzie oznaczało w takim razie twarz robotników. Niektóre rzeczowniki podlegają najwyraźniej innym zasadom, gdyż używa się sufiksu -te dla wyrazów kończących się literą t i -tu dla zakończonych inaczej, gdzie przykładem mogą być tchilatte Yun-Yuuzhan (wola Yun-Yuuzhana) albo canbin-tu ro’ik (twierdza wroga).

Pryozz (w czasie przeszłym wyraz brzmi pr’zzyo) jest podstawową formą czasownika być używaną w pierwszej i drugiej formie osobowej (ja, ty), podczas gdy w trzeciej (on, ona, ono) używa się czasownika sos. Warto nadmienić, że Yuuzhan Vongowie często opuszczali ten czasownik jako formę orzeczenia domyślnego, więc zdanie Jedi są wrogami można przetłumaczyć zarówno zgodnie z zasadami, czyli Jeedai’o sos nom’o, ale także w wersji krótszej: Jeedai’o nom’o, pamiętając, że podmiot poprzedza czasownik być. Do dzisiaj nie zostało wyjaśnione, dlaczego porzuca się tutaj szyk orzeczenie-dopełnienie-podmiot, a znając realia, nigdy się już tego nie dowiemy; najprawdopodobniej to jedna z niekonsekwencji wynikających z braku kooperacji między autorami.

Formę rozkazującą do czasownika tworzy się poprzez dodanie sufiksu k do podstawowej formy czasownika w bezokoliczniku. Dla przykładu, guvvu oznacza ruszać się, ale guvvuk! już będzie rozkazem: rusz się! Warto też dodać, że w yuuzhańskim nie istnieją żadne regularne przedimki, a określone i nieokreślone formy rzeczowników wynikają jedynie z kontekstu wypowiedzi. Mimo to, często stosowano przedimek tur, by wywrzeć nacisk (odpowiednik angielskiego the), a także przedimka sen, by ukazać wyjątkowość i unikalność danego obiektu (w sensie ten jedyny).

Autor: Krzysztof Aquenral Rewak
Wszystkie atrakcje tygodnia Yuuzhan Vongów można zobaczyć w tym miejscu.


Temat na forum
KOMENTARZE (23)

Różne

Motorola R2-D2 w sprzedaży

2010-09-30 01:31:11 StarWars.com

Dziś w sprzedaży na terenie USA pojawiła się limitowana edycja telefonów DROID R2-D2, dostępnych jedynie w sieci Verizon Wireless. O tym nietypowym telefonie Motoroli pisaliśmy już w tym miejscu, jest to specjalna wersja Motoroli Droid 2 z systemem operacyjnym Android. Tu warto dodać, że cała ta seria telefonów ma swą nazwę tylko dzięki specjalnemu pozwoleniu Lucasfilm, które jest w posiadaniu praw do słowa "droid".


Telefon, który w pełnej nazwie nazywa się: "The Star Wars: The Empire Strikes Back DROID R2-D2", będzie spakowany w pudełko przypominające bryłę karbonitu, ze specjalną gwiezdnowojenną stacją dokującą i zestawem słuchawkowym. Na telefon od razu załadowane będą: dzwonki z R2-D2, cztery animowane tapety, widget zegar R2-D2, wideo „The Best of R2-D2” z oryginalną muzyką z Kantyny, oraz ekskluzywna aplikacja binokularów.

Przy tej okazji opublikowano też aplikację Star Wars Mobile App dostępną na wszystkie telefony z systemem operacyjnym Android 2.1, która użytkownikom da kilka tapet, dźwięków, zdjęć i gier o tematyce Star Wars. Cena aplikacji to 2,99$.

Więcej szczegółów, zdjęć i ciekawostek znaleźć można na oficjalnej stronie telefonu.
KOMENTARZE (15)

Różne

Starwarsowe konta na Facebooku

2010-09-27 09:45:07 Facebook

Facebook jest jednym z najpopularniejszych serwisów społecznościowych na świecie. Nic więc dziwnego, że wiele osób zakłada konta w celu promocji swoich produktów, stron internetowych, zespołów czy też po prostu w celach rozrywkowych. Dzięki stronom fanowskim (fanpage) można często dowiedzieć się wielu informacji zanim te pojawią się na innych stronach. Wśród olbrzymiej liczby stron nie zabrakło także stron typowo starwarsowych, których listę prezentujemy poniżej:

Wydawnictwo Amber
Galactic Binder
EU Cantina
The EU Review
EU Cast
Star Wars Book Club
TheForce.net
ForceCast
Star Wars Books (najświeższe informacje o książkach SW)
Industraial Light & Magic
Join The Clone Wars
Star Wars Collecting
Gentile Giants
Sandtroopers.Com
Lightsabre
SWActionNews
Sillof's Workshop


Osoby (mniej lub bardziej) związane z Gwiezdnymi Wojnami:
Seth Green (aktor, komik, twórca „Robot Chicken”)
Warwick Davis
Richard LeParmentier (odtwórca roli Admirała Mottiego w „Nowej Nadziei”)
Dave Filoni (reżyser „Wojen klonów”)
Paul Kemp (autor „Rozdroży czasu”)
Ashley Eckstein (głos Ashoki Tano w „Wojnach klonów”)
Kevin J. Anderson
John Jackson Miller
Dave Prowse (odtwórca roli Dartha Vadera)
Ralph McQuarrie
Steve Sansweet


Produkty:
Star Wars: The Force Unleashed II
Star Wars: The Old Republic
Star Wars Komiks
Her Universe - kolekcja ubrań dla fanek
Star Wars Insider
Dark Horse Comics


Strony informacyjne i fandomowe:
Bastion Polskich Fanów Star Wars (oficjalny profil)
Star Wars Extreme
Rebel Legion Eagle Base (grupa tylko dla członków)
Polish Garrison (grupa)
Gorzowskie Stowarzyszenie Miłośników Star Wars "Dagobah"
Prakseum Legnickich Fanów Star Wars (grupa)
Spotkania Wielkopolskich Fanów Star Wars
Łódzki Fanklub Star Wars
Bydgoski Fanklub Star Wars
Skierniewickie Stowarzyszenie Fanów Gwiezdnych Wojen
Jedi Order
Manda’Yaim - Polska Społeczność Mandalorian
Biblioteka Ossus
Ilum - Galeria mieczy świetlnych
Wokieepedia
Jedipedia (niemiecka encyklopedia Gwiezdnych Wojen)
Club Jade
Star Wars In Concert


Wiele osób prowadzi swoje blogi a konto na Facebooku służy im po prostu jako źródło dodatkowej reklamy. Czasem bez sprawdzania samego bloga stali czytelnicy dzięki „fanpage” mogą jako pierwsi dowiedzieć się o nowych wpisach:

Blog Bobby
Dziennik pokładowy Aquenrala
"Polska na rowerze" - blog Death
Dave's World - blog Dave'a

Jeśli znacie więcej (oficjalnych) starwarsowych profili na Facebooku podzielcie się z nami!
KOMENTARZE (18)

Różne

Schaby Jabby #50

2010-09-25 08:39:39 SWExtreme

Już dziś na antenie Akademickiego Radia Kampus od godziny 17:00 rozbrzmiewać będzie złota edycja audycji „Schaby Jabby”! Od startu programu minął już prawie rok, tym czasie redaktorzy serwisu Star Wars Extreme, którzy prowadzą „Schaby” regularnie co sobotę, nagrali już 49 audycji. Do lidera gatunku, czyli „Pory Imperatora” brakuje im zaledwie 4 odcinków. Dzisiejsze „Schaby Jabby” poprowadzi nietypowo tercet: Łukasz Wasilewski, Piotr Wojdasiewicz i Maciej Szczepański. Z okazji okrągłej 50-tej edycji prowadzący przygotowali wiele konkursów z nagrodami. Poza tym porozmawiają o Festwialu Kultury Dalekiego Wschodu i powrócą na moment do pięknych chwil jakie spędzili 2 tygodnie temu w Bydgoszczy na konwencie StarForce 2010.

Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą posłuchać Akademickiego Radia Kampus na częstotliwości 97,1 FM, alternatywą jest możliwość słuchania radia przez internet za pomocą odtwarzacza mp3, wystarczy kliknąć tutaj by połączyć się z serwerem rozgłośni.

Pliki audio z poprzednimi „Schabami Jabby” znajdziecie na stronie Star Wars Extreme w dziale Artykuły, lub w inny łatwy sposób, poprzez włączenie odtwarzacza umieszczonego po prawej stronie w menu.


Temat na forum
KOMENTARZE (5)

Różne

Jesienno-zimowa kolekcja Star Wars Adidas Originals

2010-09-23 12:38:11

Niedawno informowaliśmy Was o zbliżającej się za oceanem premierze kolekcji odzieży adidas Originals, inspirowanej Gwiezdnymi Wojnami. Tym razem mamy przyjemność donieść, że kolekcja zawita również do sklepów w naszym kraju.

Kolekcja adidas Originals Star Wars składa się z dwóch linii. Pierwsza z nich to projekty zainspirowane postaciami z odległej galaktyki. Wybrani bohaterowie stali się twarzami i inspiracją do stworzenia kompletnie nowych, fenomenalnych wersji, klasycznych fasonów butów i odzieży adidas. W tym wydaniu odwiedzą świat m.in. Han Solo firmujący grafitowe buty SL 72, futrzany Chewbacca, który zainspirował projektantów adidas Originals do stworzenia butów i kurtki z puchatymi, brązowymi wykończeniami oraz olbrzymi Jabba the Hutt, który przyczynił się do powstania zielono-brązowej improwizacji na temat popularnego modelu butów do koszykówki M ATTITUDE.

Druga linia nowej serii adidas Star Wars nazwana Good vs. Evil to improwizacja na temat walki dobra ze złem. Składają się na nią klasyczne fasony koszulek, bluz sportowych i butów idealnych do gier zespołowych takich jak: futbol amerykański, tenis czy koszykówka. W kolekcji podzielonej na drużyny dobra i zła, kolory dzielnych wojowników Jedi to błękit i żółty, natomiast zawodników z ciemnej strony mocy, której podobno nigdy nie należy lekceważyć, poznać można po czarno-czerwonych strojach. Dla tych, którzy nie mogą się zdecydować po której stronie walczyć o zwycięstwo, powstał model koszulki inspirowanej amerykańskim footballem, którą wystarczy przekręcić na drugą stronę, by dołączyć do drużyny przeciwnej mocy. Linia Good vs. Evil to również nowe modele butów dla najmłodszych utrzymane w „drużynowej” stylistyce.

Od września 2010, kolekcja adidas Originals Star Wars będzie dostępna w salonach marki w Krakowie (Bonarka City Center i Galeria Krakowska), Łodzi (Manufaktura) i Poznaniu (Stary Browar) oraz w wybranych sklepach adidas w Polsce.


Wszystkie zdjęcia z kolekcji adidas Originals Star Wars możecie zobaczyć w tym miejscu.
KOMENTARZE (19)

Różne

Star Tours I – relacja z Orlando

2010-09-22 17:55:59 Lord Sidious i MiszkaStar Tours jest kinem 4D, w którym film doświadczamy zarówno przez obraz i dźwięk, jak również zapach, dotyk i poruszanie.
Przy okazji Celebration V wysłannicy Bastionu – Lord Sidious i Miszka, mieli okazję skorzystać z atrakcji Star Tours.

Serdecznie zapraszamy do przeczytania opatrzonej filmami i zdjęciami relacji.
KOMENTARZE (2)

Różne

Tropami Gwiezdnych Wojen - jezioro Como

2010-09-21 23:36:27

Najsłynniejsze miejsce w które udają się fani śladami Gwiezdnych Wojen to Tunezja. Zdecydowanie mniej osób niż tą pustynną krainę, kojarzy z filmami takie lokacje jak jezioro Como, Sewillę czy Finse. A są to rejony do których o wiele łatwiej trafić, a zwiedzenie ich zajmuje zdecydowanie mniej czasu niż podróż śladami młodości Luke'a i Anakina. W jedno z takich miejsc właśnie (nad jezioro Como, gdzie kręcono część scen z Naboo do "Ataku klonów") w ubiegły weekend udali się Bastionowi wysłannicy. W przygotowanej relacji możecie przeczytać co zastali na miejscu oraz jak przygotować samemu taką wycieczkę.

Wycieczka nad jezioro Como
Fotorelacja
KOMENTARZE (16)

Różne

Schaby Jabby #49

2010-09-18 12:16:02 SWExtreme

Dzisiaj w Akademickim Radiu Kampus, o godzinie 17:00 rozpocznie się najnowsza audycja "Schabów Jabby", którą poprowadzą znani i lubiani redaktorzy Star Wars Extreme Łukasz Wasilewski i Piotr Wojdasiewicz.
Oczywiście jak każdy fan mógł się spodziewać, najnowsza audycja będzie dotyczyć oczywiście minionego zlotu fanów gwiezdnej sagi, StarForce 2010. Jeżeli jesteście ciekawi co do powiedzenia na temat konwentu mają redaktorzy, to zapraszamy do radioodbiorników.
Niespodzianką będzie wywiad z tajemniczą "Ważną Osobą". O kim mowa? Dowiecie się już o 17:00.

Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą posłuchać Akademickiego Radia Kampus na częstotliwości 97,1 FM, alternatywą jest możliwość słuchania radia przez internet za pomocą odtwarzacza mp3, wystarczy kliknąć tutaj by połączyć się z serwerem rozgłośni.


KOMENTARZE (3)

Różne

Raiders of the Lost Jedi Temple of Doom

2010-09-14 13:17:55 Orlando Attractions Magazine

Star Tours to jedna z najczęściej odwiedzanych atrakcji w parkach Disneya poświęcona Gwiezdnym Wojnom. Została otworzona w styczniu 1987 roku, a zamknięto ją przed miesiącem przy okazji Celebration V, podczas specjalnego przedstawienia "Last Tour to Endor". W przeddzień tego wydarzenia Star Tours odwiedzili nasi reporterzy, więc relację z tej atrakcji przeczytać można w tym miejscu

Tam też opisana jest atrakcja związana z Indianą Jonesem...który również był głównym bohaterem "Ostatniej wycieczki na Endor" – przedstawienie zamykające Star Tours okazało się mieć tytuł "Raiders of the Lost Jedi Temple of Doom" i być niezwykłym połączeniem światów Indiany Jonesa i Star Wars. Nareszcie wszystkie fanki marzące od lat o pojedynku Indiana Jones vs Han Solo będą mogły zobaczyć jak by się on rozstrzygnął. Ponadto Indiana na swej drodze spotkał: księżniczkę Leię, Bobę Fetta, Greedo i Dartha Maula, a wśród statystów ujrzeć można było takich aktorów jak: Anthony Daniels, Jamie King, Seth Green, James Arnold Taylor, czy Dee Bradley Baker. Wieczór swoją obecnością uświetnili też Mark Hamill i George Lucas.

Krótki reportaż z tego dnia można ujrzeć tutaj, a poniżej prezentujemy całe przedstawienie:


Miłośnicy parków rozrywki nie muszą jednak rozpaczać, nowoczesna wersja Star Tours zostanie otwarta we wszystkich najważniejszych parkach Disneya już w 2011 roku.
KOMENTARZE (11)

Różne

Schaby Jabby #47

2010-09-04 10:40:00 SWExtreme

Niektórzy narzekają, że w gwiezdnowojennej audycji Akademickiego Radia Kampus pod tytułem „Schaby Jabby” często odchodzi się od tematu Gwiezdnych Wojen. Dzisiaj słuchacze programu, którzy popierają tą teorię, będą bardzo blisko prawdy. Bowiem w „Schabach Jabby” numer 47, które o godzinie 17 wyemituje na swojej antenie Akademickie Radio Kampus, mowa będzie przede wszystkim o zamiłowaniu ludzi do fantastyki i science-fiction. Redaktorzy portalu Star Wars Extreme: Maciej Szczepański i Łukasz Wasilewski zastanowią się wspólnie jak to jest, że te nurty mogą ludzi równie mocno przyciągać, co odpychać. W zapowiedzi audycji nie ma ani słowa o Star Wars, toż to istny chleb powszedni dla wiecznych malkontentów. W programie spodziewać się należy ścisłego nawiązania do wątków poruszonych w poprzednich „Schabach” (link do nich znajdziecie poniżej).

Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą posłuchać Akademickiego Radia Kampus na częstotliwości 97,1 FM, alternatywą jest możliwość słuchania radia przez internet za pomocą odtwarzacza mp3, wystarczy kliknąć tutaj by połączyć się z serwerem rozgłośni.

Ostatnie „Schaby Jabby” (nr 46) można znaleźć w tym miejscu na stronie Star Wars Extreme, lub w inny łatwy sposób, poprzez włączenie odtwarzacza umieszczonego po prawej stronie w menu.


Temat na forum
KOMENTARZE (1)

Różne

Zapowiedź czasopisma "Star Wars Insider" nr 120

2010-09-02 05:33:00 StarWars.com

Niedługo w sprzedaży ukaże się kolejny, 120. już numer czasopisma Star Wars Insider. Podobnie jak w przypadku poprzednich, będzie miał 3 okładki: zwykłą (z grupą postaci i napisami), ekskluzywną dla wybranych sklepów (z Shaak Ti) oraz dla subskrybentów (tak samo jak pierwsza, tylko bez napisów).

W numerze:

- Wywiady z Joelem Aronem (specjalistą od animacji komputerowej w TCW), Cullym Fredricksenem i Nathalie Cox (Rahm Kota i Juno Eclipse z "The Force Unleashed" i "The Force Unleashed II")

- Dave Filoni opowie czego należy się spodziewać w trzecim sezonie TCW

- Rysunki będące hołdem dla autora komiksów Ala Williamsona

- Przedstawienie miniaturowych dioram użytych w filmie Imperium Kontratakuje

- Rzadkie zdjęcia Carrie Fisher jako księżniczki Lei

- Spojrzenie na książki: "The Force Unleashed II", "The Jedi Path", "The Making of Star Wars: The Empire Strikes Back" i "Star Wars: Visions".

- Przegląd gadżetów związanych z Gwiazdą Śmierci

- Spojrzenie na komiksy: "Clone Wars - Hero of the Confederacy", "Dark Empire" (twarda okładka), "A Long Time Ago vol. 2" i "The Force Unleashed II"

- Zapowiedź nowych zabawek i zestawów of Hasbro, LEGO, Williams-Sonoma, Sideshow i Funko


KOMENTARZE (9)
Loading..