TWÓJ KOKPIT
0

Różne

Rzeczy które na zawsze zrujnowały Star Wars

2011-02-28 21:43:46 Club Jade

Star Wars, to 34 letnia marka warta miliard dolarów, wygląda na pozornie zdrową i nienaruszalną, ale w trakcie jej długiego istnienia zdarzały się sytuacje, które odmieniły ją nie do poznania. Na Wookieepedii pojawił się esej pod złowrogim tytułem „Zrujnowane na zawsze”. Jego autor pokusił się o stworzenie listy wydarzeń, które z punktu widzenia oldschoolowych fanów wręcz zniszczyły Gwiezdne Wojny. Lista ma być przestrogą dla twórców Star Wars, by ci nie popełnili w przyszłości przewinień swoich poprzedników. Oto kilka rzeczy, które zrujnowały Star Was na zawsze:

 • Darth Vader jest ojcem Luke’a
 • Ewoki
 • głupkowate komiksy z zielonym królikiem (Jaxxon w Marvelach)
 • Luke przechodzący na Ciemną Stronę Mocy (komiksy „Dark Empire”)
 • Callista (panna z komputera)
 • Waru (istota z innego wymiaru)
 • Edycja Specjalna
 • Greedo strzelił pierwszy
 • Jar Jar Binks
 • Del Rey (a raczej Sue Rostoni)
 • rasa bez Mocy (Yuuzhan Vongowie)
 • śmierć Chewbacci
 • duch Haydena Christensena w „Powrocie Jedi”
 • Zakon Sithów Dartha Krayta
 • Wygnana Jedi jest kobietą
 • Anakin Skywalker ma padawankę
 • The Force Unleashed
 • Wektor
 • Mandalora w „The Clone Wars”
 • pochodzenie Asajj Ventress według „The Clone Wars”
 • brat Dartha Maula z „The Clone Wars”

  Pełną listę znajdziecie pod tym adresem, jednak zawiera ona wiele spoilerów do książek niewydajnych jeszcze w Polsce, dlatego miejcie się na baczności.
  KOMENTARZE (49)
 • Różne

  Jediism dozwolony w kolejnym spisie powszechnym?

  2011-02-28 18:08:00

  Jak donosi Bloomberg, ludzie którzy będą chcieli przyznać, że należą do wyznania Jedi, lub są wiedźmami, będą mogli to zrobić, przynajmniej w spisie powszechnym w 2011, który odbędzie się w Anglii i Walii. Co prawda szef brytyjskiego odpowiednika GUSu, Glen Watson twierdzi, że takie żarty są nieakceptowalne, jest jednak bezsilny. W roku 2001 ponad 400 tysięcy ludzi ogłosiło, że jest Jedi. Jedni zrobili to z uwielbienia dla sagi, lecz duża część protestowała w ten sposób przeciwko wtargnięciu państwa w ich prywatne sprawy.

  - Pytanie o religię jest jedynym nieobowiązkowym pytaniem w całym kwestionariuszu. – Tłumaczy Walton. – Będziemy zbierać informację i załączymy wszystko w wynikach. Wątpię byśmy ścigali kogoś za to, że stwierdzi iż jego religia to np. Jedi.

  Pytanie o religie, jak wiele innych pytań w tym kwestionariuszu, ma ukazać zmiany kulturowe jakie dzieją się w Wielkiej Brytanii, także ze względu na napływ imigrantów w ostatniej dekadzie. Spis na dobre rozpocznie się w marcu.

  Warto wspomnieć, że również u nas w tym roku odbywa się spis powszechny, a na Facebooku znalazła się bardzo podobna inicjatywa.

  No dobrze moi mili. W zeszłym roku wybraliśmy sobie na Króla Polski Yodę – Wielkiego Mistrza Jedi. Ten rok przynosi w naszym kraju spis powszechny ludności, który odbędzie się między 1. kwietnia a 30. czerwca. Niecałe dziesięć lat temu obywatele Wielkiej Brytanii, Australii i Nowej Zelandii w podobnych spisach deklarowali Moc - Religię Jedi - jako własne wyznanie. Wyniki były oszałamiające. Dlatego Król Polski, Yoda zwraca się do Was z PROŚBĄ, abyście i Wy, poddani Jego Wielkiej Mistrzowatości wybrali podczas spisu powszechnego Moc – Religię Jedi.

  Pamiętajcie, że sprawa wyznania jest rzeczą prywatną, dlatego też nikt tutaj nie nawołuje do zmiany religii, a jedynie do porobienia sobie żartów w tym, jakże dziwnym kraju.

  Marcin „Sharn” Byrski
  Namiestnik Króla Polski – Mistrza Yody


  Wydarzenie na Facebooku znajduje się tutaj.
  KOMENTARZE (0)

  Różne

  Historia galaktycznych map

  2011-02-24 18:11:00

  Chyba nie trzeba tego mówić głośno, ale prawie każdy, kto lubuje się w epickich sagach fantastycznych, lubi także od czasu do czasu spojrzeć na ich mapę. Nie inaczej jest z Gwiezdnymi Wojnami. Choć tu z początku mapa nie była potrzebna, gdy znaliśmy tylko filmy i kilka planet, świat sagi wydawał się prosty. Jednak dopiero gdy zaczął się rozrastać, głównie w EU, pojawiły się nowe lokacje, nowe rasy i pojawiła się potrzeba, by to wszystko uporządkować. Ale aż do roku 1999 mapy galaktyki nie były znane większości fanów.

  Jedną z najstarszych map jest ta, która znajdowała się w Behind the Magic. Ten multimedialny przewodnik łączyła mapę z menu. Trudno mówić tu o skali, raczej o prowizorce, ale i tak to było wówczas coś.  Pierwsza mapa w książkach pojawiła się dopiero w Wektorze pierwszym R.A. Salvatore’a, początku sagi NEJ.
  Powieść wyszła już po prequelach, stąd pojawiają się tu także nowe planety. Trochę później za bardziej prowizoryczną mapę zabrało się wydawnictwo DK. W "Inside the Worlds of Star Wars", przewodniku poświęconym Mrocznemu widmu (przedruk w Complete Locations mamy kolejną mapkę.
  W roku 2000 Del Rey przy okazji Punktu równowagi zmodyfikował swą mapę, dodając tam także przebieg inwazji.
  Ostateczna wersja tej mapy pojawiła się w Jednoczącej mocy w 2003.

  Rok 2001 to eksplozja w rozwoju map. Tematem zainteresowało się czasopismo Star Wars Gamer i wydali swoją własną.
  W 2002 pojawia się też inna mapa galaktyki, w "Ataku klonów". Filmowa zawiera coś, o czym jeszcze nikt nie mówił w EU, a mianowicie siedem galaktyk satelickich.
  Rok 2002/2003 to także okres gdy mapą zainteresowały się DeAgostini i ich encyklopedia (2002) oraz Star Wars Insider (2003). W obu przypadkach użyto bardzo podobnej mapy, różniącej się głównie szczegółami.
  Miłośnicy galaktycznych map, nie mogą sobie odmówić przejrzenia The Essential Atlas, który niejako jest stworzony z myślą o nich. Tam też znajdują się mapy polityczne, historyczne oraz najnowsza mapa galaktyki.
  Oczywiście nie są to wszystkie pozycje. Np. Wizards of the Coast przy okazji systemu RPG także rozwijali swoje własne mapy. Oto przykład z drugiej wersji podstawowego przewodnika.
  Masa map pojawia się także w grach komputerowych. Oto kilka najważniejszych:

  Jedi Knight:
  Battlefront 2:
  Empire at War:
  Galaxies:
  KOTOR:
  Były też mapy w takich grach jak Rebellion:
  Niestety, prawda jest taka, że im starsza mapa, tym mniej wiarygodna. Jednak czasem warto wiedzieć, jak to się zmieniało z czasem.
  KOMENTARZE (0)

  Różne

  Serce Yody w San Francisco

  2011-02-22 17:24:00

  San Francisco miało kolejne miejsce do zwiedzania, którego nie mogą odpuścić sobie fani Gwiezdnych Wojen. Tylko, że w przeciwieństwie do siedziby Lucasfilmu jest ono powszechnie dostępne. Dokładnie w walentynki w Union Square Park zainstalowano gigantyczne serce z włókna szklanego, na którym wyrzeźbiono mistrza Yodę.  Niestety trzeba było się pośpieszyć. W tym miejscu serce stało do 17 lutego, a potem zostało przeniesione w inne miejsce w Bay Area do jakiejś prywatnej firmy.


  Twórca tego serca, Lawrence Noble działał na rzecz fundacji „Bohaterowie i Serca”, która wspiera szpitale w San Francisco. Olbrzymie serce z Yodą na obu stronach wystawiono na zamkniętej aukcji 10 lutego. Następnie przez kilka dni zdobiło San Francisco.

  Oczywiście budziło zainteresowanie. Wielu ludzi przyszło je tam zobaczyć. W tym także Pak Han, który zrobił te zdjęcia.


  Na koniec małe przypomnienie. To nie jedyny Yoda, którego można zobaczyć w San Francisco. W prezydium Lucasfilmu znajduje się inna rzeźba mistrza Jedi, której autorem także jest Noble.


  KOMENTARZE (0)

  Różne

  Lucas inspirował się polskim komiksem?

  2011-02-21 20:20:36 Na plasterki!!!

  Powszechnie wiadome jest, że George Lucas tworząc Gwiezdne Wojny czerpał pomysły z wielu źródeł, sięgał do książek, filmów, seriali i komiksów. Niektóre z tych wpływów są widoczne gołym okiem, inne zauważy bardziej wnikliwy fan. Na temat tych inspiracji powiedziano i napisano już wiele (na Bastionie też), ale jak się okazuje nadal jest miejsce na nowe odkrycia i spekulacje.

  Na blogu Na plasterki!!!, pojawił się właśnie interesujący tekst na temat podobieństw „Nowej nadziei” do pewnego komiksu. Każdy szanujący się czytelnik komiksów, zapewne domyśla się już, o twórczość jakiego polskiego autora chodzi. Oczywiście o Janusza Christę, ojca dzielnych wojów Kajka i Kokosza oraz marynarzy Kajtka i Koka. Blog poświęcony jest właśnie przygodom Kajka i Kokosza, a także wszystkiemu co z działami Christy jest związane.
  Wspomniany artykuł odwołuje się do długiej kosmicznej podróży, którą wśród rozlicznych przygód, odbyli marynarze Kajtek i Koko, a której zapis przez kilka lat ukazywał się jako paski komiksowe w gazetach. Komiks „Kajtek i Koko w kosmosie” ujrzał światło dzienne przed premierą „Nowej nadziei”, a tymczasem obydwa tytuły mają ze sobą więcej wspólnego, niż mogłoby się wydawać. Co więcej, podobieństwa nie dotyczą tylko IV epizodu. Czyżby odkryto właśnie polski wkład w Gwiezdne Wojny?
  Zapraszamy do przeczytania, bogato zilustrowanego przykładami, artykułu:

  Jak Kajtek i Koko zostali rycerzami Jedi


  Temat na forum
  KOMENTARZE (11)

  Różne

  Dotykowe hologramy

  2011-02-21 09:10:55 oficjalny blog

  Naukowcy na uniwersytecie w Tokio opracowali technologię, która jest znaczącym krokiem w kierunku odejścia od myszy i klawiatury - dotykowe hologramy.

  Do tej pory hologramy byly przeznaczone tylko dla oczu, jak próbowałeś ich dotknąć, Twoja ręka przechodziła na wylot. Teraz mamy technologię, która dodaje również wrażenie dotyku do hologramów.

  Projekt wykorzystuje fale ultradźwiękowe, które wytwarzają nacisk na rękę użytkownika starającego się "dotknąć" hologram. Do śledzenia ruchu ręki użytkownika naukowcy wykorzystują dwa Wiimoty firmy Nintendo. Jak na razie technologia została przetestowana z sukcesami tylko ze stosunkowo prostymi obiektami holograficznymi ale naukowcy mają duże plany wobec niej. Czyżbyśmy w przeciągu kilku lat mieli się doczekać szeroko dostępnej technologii wykorzystującej hologramy, a świat rodem z Gwiezdnych Wojen znowu miał stać się bardziej rzeczywisty?


  KOMENTARZE (12)

  Różne

  Tonight I'm Frakking You

  2011-02-21 08:45:51

  Kolejny raz mamy przyjemność zaprezentować Wam fanowski teledysk, w którym znajdziecie sporo nawiązań do Gwiezdnych Wojen. Marzenia pewnego geeka ożywają, gdy pewnej nocy znajduje się w klubie nocnym pełnym gorących dziewczyn przebranych w kostiumy rodem ze znanych filmów fantastycznych. Jak się ta noc zakończy? Przekonajcie się sami.  W teledysku możemy zobaczyć kilku, znanych fanom seriali, aktorów m.in. Alessandrę Torresani (Caprica), Amy Okudę (The Guild, Californication), Kunala Nayyara (Big Bang Theory) czy Richarda Hatcha (Battlestar Galactica).
  KOMENTARZE (15)

  Różne

  Obsada nowego Star Tours

  2011-02-20 13:16:00

  Disney powoli zajmuje się reklamą nowego Star Tours. Co pewien czas wrzucają na swoim blogu kolejne informacje. Jedno jest pewne, nowy Star Tours będzie bardzo rozbudowany, zobaczymy wiele planet i spotkamy klasyczne postaci. Oczywiście wiemy, że R2-D2 i C-3PO powrócą, a nawet odegrają role o wiele bardziej znaczące niż dotychczas (zwłaszcza C-3PO). Poznamy też nowe droidy – Stat Torus Pilot Ace (AC-38) oraz Spokesbot Aly San San. Ale to nie koniec niespodzianek. Kto jeszcze dołączy do Star Tours?

  Cóż nie byłoby Gwiezdnych Wojen bez Dartha Vadera. Mroczny Lord Sithów dołączy do ekipy wraz z legionem szturmowców oraz nowymi skytrooperami. Ich pancerze zaprojektowano specjalnie dla nowego Star Tours. Zobaczymy także Bobę Fetta, ulubieńca fanów, a także kilka innych okropnych droidów i stworów.  Ale trzeba zbalansować czarne charaktery dobrymi. Zobaczymy między innymi mistrza Yodę, księżniczkę Leię i admirała Ackbara, którzy wyciągną pomocną dłoń w naszej przygodzie. Dodatkowo będzie szansa na spotkanie się w z Chewbaccą.

  Cóż, nowy Star Tours zapowiada się ekscytująco.
  KOMENTARZE (0)

  Różne

  Tunezyjskie lokacje

  2011-02-15 20:38:57 ceta

  Chyba jedną z najbardziej rozpoznawalnych lokacji z Gwiezdnych Wojen jest pustynna planeta Tatooine. To miejsce wyrosło z tunezyjskich krajobrazów i na stałe wrosło w dziedzictwo kultury światowej. Nic dziwnego, że przy normalnych wycieczkach do Tunezji pokazuje się zwiedzającym także pozostałości z planu, choćby Mos Espę. Z takiej właśnie wycieczki skorzystała fanka – ceta, a poniżej kilka ze zdjęć, które zrobiła.  Wszystkie zdjęcia z tej części wyjazdu znajdziecie tutaj. Natomiast tym, którzy marzą o wycieczce do Tunezji przypominamy o biurze podróży 5 Kontynentów, choć oczywiście przed wyjazdem warto zapoznać się z aktualną sytuacją w Tunezji.
  KOMENTARZE (16)

  Różne

  O słabościach literatury znakiem Star Wars opatrzonej

  2011-02-15 14:53:00

  Tydzień temu opublikowaliśmy artykuł Tam, gdzie kończy się Moc i jednocześnie obiecaliśmy, że zwiększymy ilość publicystyki jaka pojawia się na łamach Bastionu. Czas szybko mija, nastał kolejny wtorek, tym samym mamy dla Was kolejny artykuł.

  Tym razem mamy przyjemność zaprezentować Wam felieton, w którym autorka - Monique7 - poruszyła bardzo ważny problem, słabego poziomu części książek spod znaku Gwiezdnych Wojen. Co w nich zawodzi i dlaczego mimo wszystko wciąż je czytamy? Zachęcamy do lektury i podzielenia się z nami również swoimi przemyśleniami na ten temat.

  O słabościach literatury znakiem Star Wars opatrzonej

  Za tydzień możecie się spodziewać nie jednego, a aż trzech tekstów, w ramach publikacji wyników najnowszego Bastionowego konkursu na artykuł prasowy. A tymczasem cały czas zachęcamy Wszystkich do pisania własnych artykułów, podzielcie się z innymi fanami swoimi przemyśleniami.

  Temat na forum
  KOMENTARZE (21)

  Różne

  Filipińska baloniada

  2011-02-13 22:07:00

  Na Filipinach rozpoczęła się 16. edycja International Hot Air Balloon Fiesta. Biorą w niej udział zawodnicy z całego świata. Pierwsza "baloniada" odbyła się w 1994 roku w byłej amerykańskiej bazie wojskowej. W tej edycji wzięła udział belgijska ekipa znana ze słynnego już balonu w kształcie maski Dartha Vadera. Poniżej prezentujemy zdjęcia z nimi. Trzeba przyznać, że choć temat znany, wciąż prezentuje się imponująco.

  Prawdziwy Złoty Wiek Baloniarstwa.
  KOMENTARZE (0)

  Różne

  Schaby Jabby #68

  2011-02-12 11:19:47 Star Wars Extreme

  Już dzisaj, 12 lutego, między 17 a 18, w Akademickim Radiu Kampus odbędzie się kolejna audycja serii "Schaby Jabby". Tym razem w nawale obowiązków za mikrofonem pojawi się tylko jeden przedstawiciel redakcji portalu Star Wars Extreme - Łukasz Wasilewski. Co jeszcze bardziej eksctyujące to fakt, że do teraz nie wiadomo co będzie tematem audycji, więc suchacze mogą szykować się na niespodziankę. Na bieżąco komentować można audycję wysyłając wiadomości na radiowe gg (nr 971).

  Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą posłuchać Akademickiego Radia Kampus na częstotliwości 97,1 FM, alternatywą jest możliwość słuchania radia przez internet za pomocą odtwarzacza mp3, wystarczy kliknąć tutaj by połączyć się z serwerem rozgłośni.


  Pliki audio z poprzednimi "Schabami Jabby" znajdziecie na stronie Star Wars Extreme w dziale Artykuły, lub w inny łatwy sposób, poprzez włączenie odtwarzacza umieszczonego po prawej stronie w menu.


  Temat na forum
  KOMENTARZE (2)

  Różne

  Star Tours otwiera się w maju

  2011-02-10 10:45:36 StarWars.com

  Star Tours to stały punkt rozrywki w parkach rozrywki Disneya poświęcony Gwiezdnym Wojnom. Pierwsza wersja Star Tours istniała od 1987 do zeszłego roku, a jej nowa wersja, wzbogacona o nowe epizody, kilka alternatywnych wersji i najnowocześniejsze technologie otwiera się 20 maja 2011.

  Ważnym wydarzeniem dla twórców nowej interaktywnej podróży statku kosmicznego Starspeeder 1000, była wizyta George'a Lucasa, który wraz z Rickiem McCallumem, przyjechał sprawdzić efekt ich pracy. Lucas odwiedził kilka planet i był na tyle zadowolony z tej nieziemskiej podróży, że pozwolił sobie na zdjęcie z pilotem Starspeedera, czyli C-3PO.  Data ponownego otwarcia Star Stours zbiega się z kolejnymi już weekendami Star Wars odbywającymi się w parku Disney Hollywood Studio, które odbywają się w każdy weekend od 20 maja do 12 czerwca. Oprócz Star Tours podczas Star Wars Weekends odbędą się następujące atrakcje: parada, liczne konkursy, Akademia Jedi, niedostępne nigdzie indziej figurki i pamiątki, prelekcje i prezentacje, oraz liczne gwiazdy, w tym zapowiedziani już: Anthony Daniels i Ashley Eckstein.
  KOMENTARZE (3)

  Różne

  Tam, gdzie kończy się Moc

  2011-02-08 14:15:27

  Wiele razy słyszeliśmy Wasze sugestie dotyczące zwiększenia ilości publicystyki prezentowanej na łamach Bastionu. Za każdym razem odpowiadaliśmy, że również chcielibyśmy zobaczyć więcej tego typu artykułów w naszym serwisie, jednakże na chwilę obecną jest to niemożliwe. Przyrzekaliśmy jednak, że będziemy się starali ten fakt zmienić. Jako, że zwykliśmy obietnice dotrzymywać, to pragniemy już dzisiaj zaprezentować pierwszy z wielu artykułów publicystycznych, które w najbliższych miesiącach pojawią się na Bastionie.

  Napisania jego podjął się fan, z którego opowiadaniami i artykułami wielokrotnie się już w naszym serwisie spotkaliście, a swoją twórczością nie raz zdobywał wyróżnienia w Bastionowych konkursach. Marcin "Vua Rapuung" Waniek, bo o nim mowa, napisał tym razem artykuł poruszający zagadnienia magii w świecie Gwiezdnych Wojen. Czy potężne artefakty, czarnoksiężnicy i tajemnicze zjawiska rzeczywiście są związane z magią, czy też z wysoko rozwiniętą technologią i Mocą? Nie na wszystkie pytania da się jednoznacznie odpowiedzieć ale na pewno warto się nad nimi chwilę zastanowić podczas czytania tego artykułu, do czego gorąco zapraszamy.

  Tam, gdzie kończy się Moc


  Już za tydzień możecie się spodziewać kolejnej dozy publicystyki w naszym serwisie. Tymczasem wszystkich chętnych do jej współtworzenia, gorąco do tego zachęcamy. Jeśli chcecie podzielić się z innymi swoimi przemyśleniami, macie pomysły na ciekawe artykuły i chcielibyście je zrealizować, to śmiało, piszcie. My z chęcią je opublikujemy. Osoby zainteresowane dłuższą współpracą prosiłbym o wcześniejszy kontakt.

  Przypominam również o trwającym obecnie konkursie na artykuł prasowy i zachęcam do wzięcia udziału. Jeszcze parę dni do końca zostało, więc wciąż jest czas na napisanie jakiegoś artykułu.
  KOMENTARZE (3)

  Różne

  Starwarsowa reklama z Super Bowl

  2011-02-07 11:21:20 YouTube

  Niedawno pisaliśmy o nowej reklamie Volkswagena, w której dużą rolę odgrywają Gwiezdne Wojny i która to reklama miała zostać pokazana podczas tegorocznego finału NFL Super Bowl. Teraz możemy już ją obejrzeć:  Dla zainteresowanych: mecz wygrali Packersi.
  KOMENTARZE (20)

  Różne

  Gwiezdne Wojny najlepiej zarabiającą marką

  2011-02-05 23:19:49 RebelScum

  Zgodnie z ostatnimi doniesieniami przychód z ubiegłorocznej sprzedaży produktów powiązanych z Gwiezdnymi Wojnami przekroczył sumę 510 mln dolarów. Tym samym jest to najlepszy wynik spośród wszystkich lat, w których nie ukazał się żaden z epizodów. Ponad 510 mln dolarów zapewnia jednocześnie pierwsze miejsce na liście najlepiej sprzedających się marek dla chłopców w Stanach Zjednoczonych. Miejsce to Gwiezdne Wojny zajmują nieprzerwanie od 2008 roku, kiedy to swoją premierę miał serial The Clone Wars.

  Najlepiej sprzedającym się produktem ze znaczkiem Star Wars w ostatnich latach jest LEGO Star Wars: The Visual Dictionary wydawnictwa DK Publishing. Przez 56 tygodni przewodnik ten znajdował się na samym szczycie listy najlepiej sprzedających się książek obrazkowych dla dzieci wg New York Times.
  KOMENTARZE (29)

  Różne

  Schaby Jabby #67

  2011-02-04 19:27:46 SWExtreme

  Śmigacze są w Gwiezdnych Wojnach jednym z podstawowych środków komunikacji planetarnej. Redaktorzy portalu Star Wars Extreme, którzy co tydzień prowadzą audycję „Schaby Jabby”, postanowili przyjrzeć się temu zagadnieniu w sobotnim odcinku programu. Dopomoże im w tym prof. Jerzy Achimowicz z Wojskowego Instytutu Medycyny Lotniczej. W gestii podsumowania: w sobotę o godzinie 17 w Akademickim Radiu Kampus będzie można odsłuchać 67. odsłonę „Schabów Jabby”.

  Mieszkańcy Warszawy i okolic mogą posłuchać Akademickiego Radia Kampus na częstotliwości 97,1 FM, alternatywą jest możliwość słuchania radia przez internet za pomocą odtwarzacza mp3, wystarczy kliknąć tutaj by połączyć się z serwerem rozgłośni.

  Pliki audio z poprzednimi „Schabami Jabby” znajdziecie na stronie Star Wars Extreme w dziale Artykuły, lub w inny łatwy sposób, poprzez włączenie odtwarzacza umieszczonego po prawej stronie w menu.


  Temat na forum
  KOMENTARZE (0)
  Loading..