TWÓJ KOKPIT
0

Różne

Pora Imperatora #75

2012-05-31 17:26:59 Uniradio


Lata lecą, a ta audycja doczekała się 75. odsłony. Trudno w takiej sytuacji uniknąć refleksji, podsumowań, opinii i szeroko pojętego autotematyzmu. Ponieważ jedna Pora Imperatora o Porze Imperatora już kiedyś była, tym razem pomyśleliśmy ("my" czyli Misiek i Bocian), że najlepiej będzie poświęcić ten odcinek tym, bez których Pory Imperatora by nie było. A mianowicie... Wam, drodzy słuchacze. Tak więc dzisiaj o 21.00 na antenie Uniradia będziemy rozmawiać o Gwiezdnych Wojnach z Wami, przez Wasz pryzmat i z uwzględnieniem Was. Tak więc to Wy będziecie dzisiaj w centrum uwagi. Cieszycie się?

Jak zwykle liczymy na Waszą aktywność i opinie. Tak jak w poprzednich odsłonach audycji, można się z nami kontaktować za pomocą numeru GG: 278708 oraz Skype'a: użytkownik uni_radio. Ponieważ jest to audycja na żywo, możliwe będzie wysłuchanie jej o określonej porze i wyłącznie w internecie, za pośrednictwem strony internetowej rozgłośni studenckiej UniRadio, lub bezpośrednio przez link do programu.


Temat na forum
KOMENTARZE (3)

Różne

Jak zwiedzić ranczo Obi-Wan

2012-05-30 19:11:15

O tym, że Ranczo Obi-Wana należące do Steve'a Sansweeta zmieni się w muzeum kolekcjonariów, właściciel zapowiadał już od 2010. Jesienią zeszłego roku w końcu zakończono remonty i otwarto ranczo/muzeum dla publiczności, ale teraz instytucja musi się jakoś utrzymać. Owszem można wysłać jej datki, ale też można wykupić roczny abonament dostępny w trzech wersjach.Rycerz - 200 USD

- zezwala na jedną wizytę na ranczu dla 2 osób, oprowadzanych przez Steve'a Sansweeta.
- dostaje się newsletter oraz pakiet członkowski
- dostaje się 10% zniżki na zakupy
- można do wycieczki dokoptować jeszcze 2 dodatkowe osoby za 120 USD za głowę.


Mistrz - 600 USD
- zezwala na jedną wizytę na ranczu dla 5 osób, oprowadzanych przez Steve'a Sansweeta.
- dostaje się newsletter oraz pakiet członkowski
- dostaje się 10% zniżki na zakupy
- każdy gość zostanie wymieniony z imienia i nazwiska w newsletterze
- można do wycieczki dokoptować jeszcze 4 dodatkowe osoby za 130 USD za głowę.


Wielki Mistrz - 1200 USD
- zezwala na jedną wizytę na ranczu dla 10 osób, oprowadzanych przez Steve'a Sansweeta.
- dostaje się newsletter oraz pakiet członkowski
- dostaje się 10% zniżki na zakupy
- każdy gość zostanie wymieniony z imienia i nazwiska w newsletterze, względnie grupa
- można do wycieczki dokoptować jeszcze 9 dodatkowych osób za 140 USD za głowę.Pakiet członkowski składa się z listu od Steve'a Sansweeta, karty członkowskiej oraz naszywki. Można je zdobyć także wykupując członkostwo nie uprawniające do wizyty na ranczu. Są dwie wersje:

Nowicjusz - 35 USD
- pakiet członkowski
- newsletter
- zniżka roczna na 30 USD na pakiet uprawniający do zwiedzenia rancza

Uczeń - 75 USD
- pakiet członkowski
- newsletter
- zniżka roczna na 30 USD na pakiet uprawniający do zwiedzenia rancza
- oficjalna koszulkaWystarczyło Sanseeta zwolnić z Lucasfilmu i już zabrał się do roboty.
KOMENTARZE (0)

Różne

George Lucas odsuwa się od Lucasfilm

2012-05-30 09:44:06 Empire

Już praktycznie od ponad roku wiadomo, że George Lucas, zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, planuje wkrótce przejść na emeryturę. Kończy z wielkim kinem, a nawet telewizją, kończy z produkowaniem i reżyserowaniem filmów, wreszcie kończy z Gwiezdnymi Wojnami...choć być może kiedyś zrobi jeszcze jednego Indianę Jonesa. W najnowszym numerze czasopisma "Empire" ukaże się wywiad z Lucasem, w którym potwierdza on swoje postanowienia. W zapowiedzi tego numeru magazynu umieszczono krótki cytat: „Odsuwam się od mojej firmy, od wszystkich moich biznesów, kończę wszystkie swoje zobowiązania i odejdę do swojego garażu, gdzie z piłą i młotkiem będę tworzył własne filmu hobbistyczne. Zawsze chciałem tworzyć filmy bardziej eksperymentalne z natury, bez potrzeby martwienia się o wyświetlanie ich w salach kinowych.”

Dotąd jasne było, że przejście Lucasa na emeryturę będzie wiązać się z brakiem nowych filmów kinowych w jego reżyserii. Jednak dopiero teraz dowiadujemy się, że jego eksperymentalne, małe filmy, o których marzył od wielu lat, mogą nie być produkowane i dystrybuowane przez Lucasfilm, być może w ogóle nie będą publicznie pokazywane. Co więcej, George Lucas przez te wszystkie lata, nawet jeśli nie planował nowej trylogii Gwiezdnych Wojen i zdawało się, że niewiele ma schowanych projektów kinematograficznych, ale dotąd nadal prowadził Lucasfilm. W jakimś stopniu pomagał w kolejnych przedsięwzięciach, a w produkcję animowanych „Wojen Klonów” zaangażował się tak bardzo, że aż opracowywał fabuły kolejnych odcinków. Z taką zapowiedzią może okazać się, że ogólna kontrola nad Gwiezdnymi Wojnami pozostanie tylko w rękach pracowników Lucasfilm, takich jak Micheline Chau, Howarda Roffmana, Dave'a Filoniego czy Jennifer Heddle.
KOMENTARZE (31)

Różne

Star Wars Magazyn #7 w sprzedaży

2012-05-28 21:49:06 Star Wars Magazyn

Z niewielkim poślizgiem ukazał się Star Wars Magazyn #7. Od kilku dni czasopismo można kupić w salonach sieci Empik, Kolporter a także w wielu innych salonikach prasowych na terenie całego kraju. Najnowsza odsłona tego pierwszego polskiego licencjonowanego magazyny o Gwiezdnych Wojnach liczy 48 stron, objętość gazetki powiększyła się względem poprzedniego numeru o 4 strony. Cena natomiast pozostała bez zmian i plasuje się na poziomie 12,50 brutto PLN.

Jakie atrakcje czekają na czytelników w Star Wars Magazyn #7?
 • nowości ze świata Gwiezdnych Wojen,
 • Super Trooper – artykuł o żołnierzach Republiki w czwartym sezonie „Wojen Klonów”,
 • 10 lat minęło – 10-ta rocznica premiery „Ataku klonów”,
 • Rodzinne tradycje – kilka rzeczy o rodzinie Skywalkerów,
 • Imperium nadal kontratakuje cz. 2 – kontynuacja artykułu z poprzedniego numeru na temat 30-lecia Epizodu V,
 • Sposób Tenebrousa – ekskluzywne opowiadanie o Sithach,
 • Star Wars Miniatures – artykuł o grze bitewnej,
 • Warsztat Probe Droida – czyli co do poczytania poleca redakcja Star Wars Magazyn,
 • Artyści wielkiego formatu cz. 1 – rozmowa z braćmi Kuleszami – wybitnymi rysownikami i modelarzami,
 • dział Kantyna – a w nim gry i zabawy,
 • dział Holonet – gdzie znajdziecie listy fanów do redakcji,
 • Konkurs Łowców Nagród z okazji premiery gry Kinect Star Wars,
 • ...a także wiele atrakcji graficznych i plakat z czarnymi charakterami czwartego sezonu „Wojen Klonów”!

  Do czytania Star Wars Magazyn #7 zaprasza Darth Kasa – jeden z najmłodszych redaktorów Bastionu (zarówno stażem jak i wiekiem).  Kolejny numer już za kilka tygodni! W nim natomiast mowa będzie o: postaciach Star Wars, powrocie Dartha Maula w „Wojnach Klonów”, artykuł o wpływie „Imperium kontratakuje” na Expanded Universe oraz opowiadanie „Działa Kelrodo-Ai”.


  Temat na forum
  KOMENTARZE (26)
 • Różne

  Vader napada na bank

  2012-05-28 20:44:04

  Policja w Toledo poszukuje mężczyzny, (najprawdopodobniej) który w ubiegłą środę napadł na bank. Fani Star Wars mogą zapewne pomóc w identyfikacji napastnika...
  FBI donosi, że mężczyzna wtargnął w masce Vadera do banku i zażądał wydania całej gotówki terroryzując obsługą pistoletem. Użycie tak prymitywnego narzędzia zamiast sugestii popartej Mocą może sugerować iż był to jednak przebieraniec, chyba że podejrzany chce abyśmy tak myśleli -If You know what I mean ;)
  Po dokonaniu napadu złodziej oddalił się na swoim BMX-e, zdarzenie zarejestrowały kamery ochrony .


  KOMENTARZE (16)

  Różne

  Fabryka droidów w Star Tours

  2012-05-26 13:28:15

  Star Tours w Disneylandach / Disneyworldach to nie tylko wspaniała interaktywna przejażdżka, ale też sklepy z pamiątkami. I właśnie doszła tam nowa atrakcja, "Fabryka droidów", coś co przypomina trochę znaną u nas fabrykę Misiów ze Smyków. W każdym razie, każdy będzie mógł za drobną opłatą samemu sobie zbudować figurkę R2.


  KOMENTARZE (0)

  Różne

  Pora Imperatora #74

  2012-05-24 17:34:51 Uniradio

  Trzeba sobie powiedzieć otwarcie: problemu gwiezdnowojennego serialu Pora Imperatora w należyty sposób jak dotąd nie poruszyła. Postanowiliśmy więc to zmienić. Dlatego też dzisiaj o 21.00 na antenie Uniradia Misiek i Bocian będą się zastanawiać, jak będzie wyglądał aktorski serial gwiezdnowojenny, do czego będzie podobny, a do czego nie, czy wykorzysta sprawdzone wzorce, czy może też zaproponuje innowacyjne rozwiązania? Zapraszamy więc na audycję  Jak zwykle liczymy na Waszą aktywność i opinie. Tak jak w poprzednich odsłonach audycji, można się z nami kontaktować za pomocą numeru GG: 278708 oraz Skype'a: użytkownik uni_radio. Ponieważ jest to audycja na żywo, możliwe będzie wysłuchanie jej o określonej porze i wyłącznie w internecie, za pośrednictwem strony internetowej rozgłośni studenckiej UniRadio, lub bezpośrednio przez link do programu.


  Temat na forum
  KOMENTARZE (0)

  Różne

  Lucasfilm porzuca Grandy Ranch

  2012-05-24 17:21:15

  Niedawno informowaliśmy o tym, że Lucasfilm dostał zielone światło na budowę cyfrowego kompleksu filmowego na Grandy Ranch. Jednak nie zadowoliło to mieszkańców tak zwanej Doliny Lucasa. W końcu Lucasfilm uległo mieszkańcom, poszło im na rękę i ogłosiło, że rezygnują z planów budowy cyfrowej twierdzy na Grandy Ranch. Ranczo zostanie sprzedane i prawdopodobnie zostanie zabudowane przez domki.

  Rzecznicy Lucafilmu podkreślają, że nie chcą by ich firma była widziana jako złowroga korporacja, że studia mogą wybudować gdzieś indziej. W Dolinie Lucasa znajduje się już między innymi ranczo Skywalkera, a LFL bardzo zależy na dobrym sąsiedztwie.

  Liz Dale, która reprezentuje mieszkańców okolicy stwierdziła tylko, że nie jest to dla nich ani dobra, ani zła wiadomość. Natomiast cieszy ich to, że ich obawy zostały wzięte pod uwagę.

  Wszyscy liczą, że nowa lokacja pozwoli Lucasowi zrealizować kolejne marzenie. Tymczasem Grandy Ranch wystawiono już na sprzedaż.
  KOMENTARZE (0)

  Różne

  Magazyn The Clone Wars #7

  2012-05-24 16:45:04 Egmont Polska

  Po nieco dłuższej przerwie na rynku pojawił się kolejny numer magazynu The Clone Wars. W środku znajdziecie jak zwykle artykuły, konkursy, dwa krótkie komiksy oraz inne atrakcje.

  Star Wars The Clone Wars 5/2012 (7)

  Witamy w świecie Gwiezdnych Wojen, gdzie walki kosmiczne są zaciekłe, a miecze świetlne zawsze w ruchu! Nowy numer jest pełen niespodzianek. Poznacie język, którego używa się w Republice. Dowiecie się, co by było, gdyby Cody został zarażony pasożytem mózgu, jakim mistrzem Jedi jest Mace Windu oraz jak niebezpieczne mogą być rankory. Na pewno zainteresuje was również historia Yody i Obi-Wana, którym udało się uchronić Republikę przed kryzysem, a także z chęcią przeczytacie, na czym polegał nikczemny plan hrabiego Dooku. Tym razem w prezencie chwytak R2-D2!
  Cena 7,99 zł, 32 strony.
  KOMENTARZE (14)

  Różne

  Otwieracze

  2012-05-23 21:22:13

  Dla wszystkich fanów, którzy w desperacji otwierali kapslowane napoje kluczem lub nie mieli w sobie dość siły woli aby butelka sama się odkorkowała przygotowano serię otwieraczy w kształtach przypominających konkretne przedmioty z Gwiezdnych Wojen. Każdy z otwieraczy kosztuje około 15$ i sprawdza się doskonale- pod warunkiem, że akurat jest pod ręką.
  Zainteresowani zakupem powinni zajrzeć tutaj.
  KOMENTARZE (16)

  Różne

  Tydzień Ataku Klonów: Klonowanie w świecie rzeczywistym

  2012-05-20 20:17:39  Czasem twórcy SF puszczają sobie wodzę wyobraźni i wymyślają niestworzone światy, technologie, których nie jesteśmy w stanie nawet dotknąć w przeciągu najbliższych stuleci, a nawet tysiącleci. Ale są też takie dzieła, które koncentrują się na technikach już rozwijanych i mało znanych. Klonowanie właśnie należy do tej kategorii.

  Technologia klonowania

  Dziś oczywiście prawie każdy już słyszał coś na ten temat, ale jednocześnie nadal nie wyszło ono z laboratoriów. Potocznie klonowaniem określamy stworzenie idealnej kopii oryginału, ale z biologicznego punktu widzenia chodzi przede wszystkim o identyczny materiał genetyczny. Zatem stosując tę drugą definicję, klonowanie jest formą rozmnażania, które występuje także w naturze - bakterie, jednokomórkowce, ale też odrośla roślin. Nas jednak nie interesuje tworzenie szczepek, a klonowanie żywych organizmów, najlepiej skomplikowanych, wielokomórkowych zwierząt (w tym także człowieka), względnie roślin. Tu najczęściej stosuje się zabieg przeniesienia jądra komórki somatycznej klonowanego osobnika, do komórki jajowej uprzednio pozbawionej jądra. Docelowo tworzymy funkcjonalną zygotę, która już rozwija się powoli w żywego osobnika.

  Obecnie udało się wypracować metody klonowania wielu gatunków roślin i zwierząt. Jednak nawet proces transferu jądrowego nie gwarantuje nam 100% genetycznej identyczności z dawcą. W trakcie wszczepienia jądra dochodzi do drobnej wymiany z DNA mitochondrialnym biorcy. Ma ono jednak minimalny wkład w dziedziczenie cech genetycznych. Zatem dziś stworzenie czystej, genetycznej replikacji jest nie możliwe, wbrew temu, co sugerują nam twórcy SF.

  Termin klon jeszcze w XIX wieku oznaczał roślinę wyhodowaną z ukorzenionej gałązki. Pochodzi to ze starożytnej greki, gdzie κλών to gałązka, odrośl. Dopiero J.B.S. Haldane użył tego słowa po raz pierwszy w odniesieniu do transferu jądrowego Johna Gurdona. Przyjęło się.

  Sam proces transferu jądrowego w celu sklonowania organizmu zaproponował w 1938 Hans Spemann. Ale dopiero w latach 50. zaczęto poważne eksperymenty. W 1952 Robert Briggs i Thomas King próbowali sklonować żabę z gatunku Rana pipiens, ale ich eksperymenty nie zakończyły się powodzeniem. Dopiero John B. Gurdon odniósł sukces klonując inną żabę z gatunku Xenopus laevis w latach 1958 – 1962. Przez długi czas zarzucano mu fałszerstwo, stąd powtarzał eksperymenty. Jednak wyniki jego badań bardzo długo nie dały się przenieść na klonowanie ssaków. Po części także dlatego, że ssaki mają trochę inną budowę komórek krwi, co utrudnia wyselekcjonowanie jądra z materiałem genetycznym. Za to udało się bez problemu z prostszymi zwierzętami, jak ryby. Karpia podobno sklonowano w 1963 (choć to akurat jest informacja niepotwierdzona).
  Na ssaki musieliśmy czekać kolejne 30 lat. Przełomem jest oczywiście słynna owca Dolly (1996), ale za nią poszły kolejne. Mysz (1998), małpa rezus (2000), świnia (2000), bawół (2001), krowa (2001), kot (2001), królik (2003), muł (2003), jeleń (2003), koń (2003), szczur (2003), muszki owocowe (2004), pies (2005), wilk (2007). W 2002 zaczęto nawet eksperymentować na myszach z rearanżacją genów, tworząc praktyczne podstawy inżynierii genetycznej.

  Klonowanie człowieka

  Skoro udało się sklonować już nawet małpy, kolejnym krokiem musiało być sklonowanie człowieka, lub przynajmniej próba takiego eksperymentu. To oczywiście naturalna konsekwencja badań, choć budzi przy tym spore kontrowersje.
  W 2004 grupa Woo Suk Hwanga ogłosiła otrzymanie komórek macierzystych człowieka, jednak cały proces okazał się oszustwem.
  W 2008 grupa naukowców pod kierownictwem Samuela Wooda opublikowała wyniki badań, gdzie do komórek jajowych wprowadzono DNA pobrane ze skóry mężczyzny. W ten sposób uzyskano pięć zarodków, po potwierdzeniu że to klony, zniszczono je. Dotychczas nikt nie pochwalił się stworzeniem klonu człowieka, który wyszedłby poza proces embrionalny i jednocześnie udałoby się to potwierdzić. Co prawda pewien włoski naukowiec, Severino Antinori twierdzi, że udało mu się nawet wprowadzić embrion do macicy kobiety, jednak nie potwierdzono wiarygodności tych rewelacji. Podobnie działa też firma Clonaid, powiązana z sektą Realian, którzy od 2002 twierdzą, że są w stanie klonować ludzi, w tym np. śmiertelne chore dzieci. Kilkoro rodziców zgłosiło się do tej firmy i czekają na sklonowanie dzieci.

  Zresztą sam proces klonowania nie jest pozbawiony także wad. Poza utratą części DNA, okazało się, że wśród ssaków zaobserwowano szybsze starzenie się organizmu. Dodatkowo klony mogą cierpieć na zaburzenia natury genetycznej. Zatem z punktu widzenia dzisiejszej technologii, klonowanie jest nie tylko nieetyczne (zasada primum non nocere), ale też wydaje się być pozbawione sensu, zwłaszcza klonowanie w celach reprodukcyjnych.
  Inną sprawą są komórki macierzyste i możliwość uzyskania reprodukowanych organów. Na razie jednak technologia jeszcze pozostawia wiele do życzenia, nie daje rozwiązań. Budzi także kontrowersje etyczne i religijne. Zresztą nawet środowisko naukowe jest podzielone, choć powszechnie uznaje się, że klonowanie w celu pozyskania komórek macierzystych jest zgodne z etyką badawczą.

  Religie generalnie podchodzą źle do klonowania człowieka, choć na razie jeszcze nikt nie publikował badań, czy nawet dyskusji teologicznych nt. duszy klona, czy wpływu klonowania na reinkarnację. Choć zdarzają się sekty, jak wspomnieni już Realianie, którzy twierdzą, nawet że klonowanie to naturalny sposób rozmnażania i w pełni je akceptują.
  Klonowanie człowieka wywołuje kontrowersje, nie tylko religijne, ale też i prawne. Choćby w jaki sposób rozwiązać problem ojcostwa, czy dziedziczenia. Dlatego większość krajów albo nie zajmuje się w ogóle problemem, albo zabrania klonowania ludzi w celach reprodukcyjnych. Taki zakaz jest zawarty w Karcie Praw Podstawowych Unii Europejskiej. W USA nie działa żadne prawo federalne, ale większość stanów (głównie Republikańskich) zakazała klonowania. Choć np. w Nevadzie, gdzie działa firma Clonaid, zakazu nie ma. Rząd USA jedynie zabronił finansowania klonowania i badań nad nim ze środków publicznych. W ONZ także próbowano dyskutować nad światowym traktatem dotyczącym klonowania ludzi, ale skończyło się na debacie.

  Klonowanie wymarłych gatunków

  Kolejnym fantastycznym tematem jest klonowanie wymarłych gatunków, zwłaszcza rozpopularyzowane przez powieść Micheala Crichtona „Jurassic Park” (sfilmowana przez Stevena Spielberga). Dziś jednak szanse na sklonowanie dinozaura są niewielkie. Za to trwają pracę nad odtworzeniem wymarłych względnie niedawno gatunków jak wilk workowaty (w Australii, acz ostatecznie wycofano się z projektu) czy mamut (nad czym myśli się w Rosji od wielu dziesiątków lat).
  Niestety odtworzenie wymarłego organizmu okazuje się być dziś dla nas za trudne. I to nie tylko dlatego, że nie jesteśmy w stanie znaleźć odpowiedniego DNA. Problem polega na tym, by to DNA zawierało sekwencję kompletnego genomu, względnie byśmy potrafili ją odtworzyć, a dodatkowo znaleźli odpowiednie komórki jajowe, które przyjmą obce jądro.

  Klonowanie w popkulturze

  Klonowanie ma też swoje miejsce w kulturze popularnej. Czasem jak w przypadku grupy Radiohead ma to tylko być sugestia. Zasugerowali oni, że album „Kid A” (2000) jest opowieścią o pierwszym ludzkim klonie. Zdecydowanie dalej poszła Nancy Freedman w swojej powieści z 1973 – „Joshua Son of None”, która koncentrowała się na sklonowaniu Johna F. Kenedy'ego. Szybko temat podchwyciła Ira Levin, autorka głośnej powieści „Dziecko Rosemary”. W „Chłopcach z Brazylii” opisała jak Josef Mengele klonuje Adolfa Hitlera. Temat klonowania postaci historycznych to tylko jedno z popularniejszych ujęć tematu. Inne dotyczy klonowania jako normalnego procesu reprodukcji, z różnych powodów. Chyba najbardziej znaną powieścią jest tu „Nowy wspaniały świat” Aldousa Huxleya, gdzie doszło nie tylko do klonowania niższych warstw społecznych, ale ich ujednolicenia. Różne aspekty klonowania często są podstawą filmów rozrywkowych jak „Szósty dzień” z Arnoldem Schwarzeneggerem, czy „Wyspa” z Ewanem McGregorem i Scarlett Johanson. Klonowanie pojawia się także w Star Treku. w filmie „Star Trek Nemesis” Jean-Luc Picard musi się zmierzyć ze swoim własnym klonem, zaś w serialu „Stacja kosmiczna” jest odcinek, w którym zostaje upozorowane zabójstwo, choć właściwie to zabójca zamordował własnego klona.

  Klonowanie w Gwiezdnych Wojnach

  Oczywiście w temat klonowania wpisał się także George Lucas i jego naśladowcy. W „Nowej nadziei” wspomniał o Wojnach Klonów, a w prequelach je pokazał. Klony w Gwiezdnych Wojnach jednak najczęściej są wykorzystywane jako żołnierze, które są trochę bardziej zaawansowane w stosunku do maszyn. Chyba najbardziej znanym obecnie klonem jest Boba Fett, czysta genetyczna replikacja Jango. Natomiast inne klony Jango - żołnierze Republiki przetaczają się przez masę książek, komiksów czy gier.
  Jednak samo klonowanie nie ogranicza się tylko do Kamino i tworzenia Wielkiej Armii Republiki. Proces ten przewija się w wielu historiach w sadze, choćby z klonami Galena Mareka na czele („The Force Unleashed II”). Innym znanym klonem był Dorsk i jego kolejni potomkowie, Jedi stworzony przez Kevina J. Andersona. Cała jego rasa - khommianie rozmnażała się właśnie przez klonowanie i następowanie kolejnych osobników - np. Dorsk 81, potem 82, który go zastąpił.
  Także bardziej znane postaci się klonowały w EU. Imperator Palpatine odradzał się w swoich klonach w „Dark Empire”, ale i tak najbardziej znane klony wczesnego EU pochodzą z trylogii Thrawna, gdzie widzimy szalonego klona Joruusa C'Boatha oraz Luuke'a Skywalkera, a także komory klonujące spaarti. Klonować próbował się także Wielki Admirał Thrawn. Technologię klonowania znali także Yuuzhanie, którzy w ten sposób produkowali voxyny. Używanie jej w Gwiezdnych Wojnach jest naturalnym i rozpowszechnionym procesem i nie budzi większych kontrowersji etycznych.

  Wszystkie atrakcje Tygodnia Ataku Klonów znajdziecie w tym miejscu.
  KOMENTARZE (6)

  Różne

  Tydzień Ataku Klonów: Rok 2002

  2012-05-18 20:10:11  I choć rok 2002 to już w sumie zamierzchła historia, dziś nam jeszcze trochę trudno patrzeć na niego w ten sposób. Większość z nas jeszcze mniej więcej go pamięta, choć zapewne trochę w rozmyciu z poprzednimi i następnymi latami. Jak wyglądał rok 2002 z punktu widzenia historii, spróbujemy pokazać w tym newsie. Proszę pamiętać tylko, że wybór wydarzeń jest subiektywny.

  Rok 2002 w Polsce mija przede wszystkim pod znakiem afer. Z dwóch grubszych wybuchają afera Orlenu a potem afera Rywina. Rządy lewicowe coraz bardziej się pogrążają, a Prawica rośnie w siłę. 5 marca trzech tenorów - Donald Tusk, Andrzej Olechowski i Maciej Płażyński rejestrują nową partię polityczną - Platformę Obywatelską, która to dziś tworzy historię. Już jesienią widać zapowiedź rychłych zmian, koalicja PO-PIS zdobywa drugie miejsce w wyborach samorządowych, stając się ważnym graczem. Jednak najważniejsze wydarzenie ma miejsce w grudniu, kiedy kończymy negocjacje akcesyjne do Unii Europejskiej, podobnie jak kilka innych krajów.

  UOP (Urząd Ochrony Państwa), który poniekąd przyczynił się do rozdmuchania afery Orlenu, zostaje przekształcony w Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) i Agencję Wywiadu (AW). Jakby afer w Polsce było mało, wybucha jeszcze jedna – z łowcami skór, Pavulonem i łódzkim pogotowiem.

  Unia też się zmienia. 1 stycznia 2002 w życie wchodzi Euro. Zostawiono tylko kilka miesięcy by pozbyć się z rynku Marek, Franków, Lirów czy Drachm i kilku innych walut. Również NATO rozpoczyna proces swojego kolejne rozszerzenia.

  Świat natomiast żyje przede wszystkim zamachami terrorystycznymi i wojną z terrorem oraz rozliczaniem zbrodniarzy. Trwają poszukiwania Osamy Bin Ladena. Amerykanie uruchamiają Guantanamo. Rozpoczyna się proces Slobodana Miloševica. Al-Kaida dokonuje zamachu na Dżerbie (Tunezja, gdzie kręcono Nową nadzieję), Bali i kilku innych miejscach. W Iraku trwają poszukiwania broni masowego rażenia.

  Dochodzi też do konfliktu między Hiszpanią a Marokiem o bezludną wyspę Perejil. Jest to pierwsza „nowa wojna” w nowym tysiącleciu.

  W Afryce w miejsce Organizacji Jedności Afrykańskiej powołano Unię Afrykańską. Szwajcaria natomiast wpierw w referendum decyduje się przystąpić do ONZ, potem w końcu staje się członkiem Narodów Zjednoczonych.

  W Holandii i Belgii zalegalizowano eutanazję.  W Polsce rok 2002 to także kolejny rok Małyszomanii. Adam zdobywa brązowy i srebrny medal na olimpiadzie w Salt Lake City, pierwszy medal dla Polski na zimowych igrzyskach olimpijskich od 30 lat! Dodatkowo Adaś zgarnia po raz drugi Kryształową Kulę.

  Wielkie zmiany w TV, dwie wielkie platformy cyfrowe Cyfra+ i Wizja TV łączą się, jednocześnie regionalne oddziały TVP tworzą wspólny kanał informacyjny TVP3. Tymczasem w komercyjnych TV mamy pierwszy finał polskiej edycji programu Idol.
  W Polsce trwa nagonka na BSE (choroba szalonych krów), zwłaszcza gdy znaleziono pierwszy przypadek tej choroby w naszym kraju.
  Do lamusa odchodzi ważna marka polskiego rynku motoryzacyjnego - Polonez. Deawoo-FSO zawiesza produkcję tych samochód, nigdy jej nie odwieszono.
  Z ciekawostek - w Warszawie na rondzie de Gaulle’a ustawiono sztuczną palmę. W Paryżu 200-milionowy turysta zwiedził Wieżę Eiffla, natomiast Steve Fossett jako pierwszy człowiek na świecie okrążył naszą planetę balonem bez międzylądowania.

  Wydarzenia religijne - Jan Paweł II przyjeżdża do Polski z VIII pielgrzymką. To jego ostatnia podróż duszpasterska do naszego kraju. Papież także kanonizował ojca Pio z Pietrelciny, a potem jeszcze Josemarię Escrivę de Balaguer, założyciela Opus Dei. Z tej okazji członkowie Opus Dei powołują do życia organizację charytatywną Harambee, która do dziś zajmuje czołowe miejsce pośród instytucji starających się zmodernizować Afrykę (powoływanie szpitali, uleczeni, szkół i centrów kształcenia).  Technologia. Na rynkach europejskich pojawia się Xbox. Ukazuje się też pierwsza oficjalna wersja Mozilli. Odkryto także kolejny księżyc Jowisza - Arche. Sekta Reaalian informuje o narodzinach pierwszego sklonowanego człowieka. Tej informacji nigdy nie potwierdzono.

  W kinie rok 2002 to nie czas Gwiezdnych Wojen. Na świecie „Atak klonów” przegrywa ze Spidermanem, „Władcą Pierścieni” oraz Harrym Potterem. W Polsce najwięcej widzów zgarnia „Zemsta” Andrzeja Wajdy. Dobrze radzi sobie także „Pianista”. Rok 2002 to także „Piękny umysł”, „Raport mniejszości”, „Asterix i Obelix: Misja Kleopatra” a także wciąż popularna w naszym kraju „Amelia”. Fani Marka Koterskiego mieli okazję zobaczyć w kinach „Dzień świra”, natomiast furorę w Polsce robi też film „Edi”.

  W roku 2002 zmarli między innymi Astrid Lindgren, słynna szwedzka pisarka, Billi Wilder – reżyser i scenarzysta, Elizabeth Bowes-Lyon, czyli brytyjska królowa-matka, Edward Dziewoński, słynny członek kabaretu Dudek, Marek Kotański, twórca Monaru oraz Richard Harris, aktor.

  Wszystkie atrakcje Tygodnia Ataku Klonów znajdziecie w tym miejscu.
  KOMENTARZE (17)

  Różne

  Pora Imperatora #73

  2012-05-17 20:05:30 Uniradio

  Pora Imperatora wraca po krótkiej, ale treściwej przerwie, by zastanowić się na antenie nad kolejnym palącym i niezwykle istotnym dla fanów Star Wars problemem. Co by było, gdyby Gwiezdne Wojny powstały w... Polsce? Misiek i Bocian mają kilka teorii. Zapraszamy zatem już niedługo, bo dzisiaj o 21.00 na audycję  Jak zwykle liczymy na Waszą aktywność i opinie. Tak jak w poprzednich odsłonach audycji, można się z nami kontaktować za pomocą numeru GG: 278708 oraz Skype'a: użytkownik uni_radio. Ponieważ jest to audycja na żywo, możliwe będzie wysłuchanie jej o określonej porze i wyłącznie w internecie, za pośrednictwem strony internetowej rozgłośni studenckiej UniRadio, lub bezpośrednio przez link do programu.


  Temat na forum
  KOMENTARZE (0)

  Różne

  Czas na Publicystykę: przemyślenia o Kinect Star Wars

  2012-05-16 09:49:07 Lekt

  Kinect Star Wars, gra korzystająca z pełnych możliwości sterowania kamerą konsoli Xbox 360, podzieliła fanów Gwiezdnych Wojen na całym świecie. Z jednej strony to lekka rozrywka, pozwalająca grupie przyjaciół wceilić się w postaci z Gwiezdnych Wojen...albo rankora, z drugiej nie jest to gra doskonała, ma kontrowersyjne nawiązania do uniwersum SW, a w przypadku polsiej wersji odrażający dubbing. Naszą bastionową recenzję tej gry możecie przeczytać w tym miejscu, a poniżej prezentujemy dużo bardziej emocjonalne spojrzenie na Star Wars Kinect:

  „Star Wars Kinect” - Garść przemyśleń w sosie recenzji


  Wszystkie teksty publicystyczne znaleźć możecie w tym miejscu.
  KOMENTARZE (11)

  Różne

  Star Wars Weekends 2012

  2012-05-15 21:18:18 StarWars.com

  Ponownie, jak co roku, w parku rozrywki Disney's Hollywood Studios odbędą się ekscytujące weekendy Star Wars. Pisaliśmy o nich już kilka razy. Atrakcje zaczną się już w najbliższy weekend i potrwają do 10 czerwca.

  Głównymi prowadzącymi różne atrakcje podczas Star Wars Weekends będą James Arnold Taylor (głos Obi-Wana Kenobiego) i Ashley Eckstein (głos Ahsoki Tano), gwiazdy Wojen Klonów. Wśród gości specjalnych pojawią się: Ray Park (Darth Maul), Jeremy Bulloch, Daniel Logan (Boba Fett), Jerome Blake (Rune Haako/Mas Amedda), Dee Bradley Baker (głos klonów z The Clone Wars), Andy Secombe, Tom Kane, Silas Carson (Nute Gunray), Michonne Bourriague (Aurra Sing), Nika Futterman (głos Asajj Ventress), i chyba najciekawszy, bo rzadko pojawiający się na tego typu imprezach, Jake Lloyd (Anakin Skywalker z Epizodu 1). Podczas kolejnych weekendów odbędą się spotkania z tymi aktorami, oraz liczne możliwości zdobycia autografu.

  To jednak nie koniec atrakcji, na SW Weekends odbędą się: Fabryka Droidów, specjalna atrakcja, gdzie, z 71 różnych częśći można zbudować własnego, spersonalizowanego droida - figurkę w skali 3 3/4, legendarny już, taniec gwiezdych gwiazd "Hyperspace Hoopla", parada przebierańców, i inne atrakcje. Dziś pojawiły się plakaty reklamujące to wydarzenie:

  Ponadto przy okazji nakręcono kilka krótkich filmów. Oprócz odwiedzin Chewiego na spotkaniu z Ashley Eckstein, pojawił się też film z próbą naradzenia się z Darthem Vaderem:


  KOMENTARZE (6)

  Różne

  Nowe produkty Her Universe

  2012-05-15 20:47:32 HerUniverse.com i inne

  Zgodnie z zapowiedziami sklep dla fanek - HerUniverse wprowadza do sprzedaży nowe produkty i zapowiada kolejne. Na Facebooku co chwilę pojawiają się nowe zdjęcia prezentujące poszerzający się asortyment sklepu. Część z nowych produktów można już zakupić, część zadebiutuje na imprezach z serii Disney’s Star Wars Weekends począwszy od 18 maja, następnie wszystko ma pojawić się w sklepie Her Universe 21 maja. Jednak istotniejsza, zwłaszcza dla potencjalnych klientów z Polski, jest ogłoszona w Dniu Gwiezdnych Wojen informacja o zawiązaniu współpracy pomiędzy Her Universe a Hot Topic. Jest to amerykańska sieć sklepów, która posiada także sklep internetowy. Hot Topic prowadzi wysyłkę do wielu krajów, w tym do Polski. W ich ofercie na chwilę obecną znajduje się 5 koszulek (nowości oraz starsze wzory) i nowa bluza. Miejmy nadzieję, że z czasem dojdą nowe koszulki i gadżety.

  Z nowości do sprzedaży trafiły już: nowy top vintage, koszulka z Vaderem-czaszką, bluza wzorowana na Leii i nowa torba (dostępna na stronie Her Universe).  Wkrótce do sprzedaży trafią:
 • nowy top z napisem Sith;
 • zapowiadana koszulka zainspirowana przez samą Carrie Fisher, która zawsze lubiła hasło „Looking for love in Alderaan places” (gra słów: Alderaan – all the wrong);
 • nowa koszulka z R2-D2;
 • cała seria koszulek dla małych dziewczynek w różnym wieku; wszystkie z prezentowanych poniżej koszulek są ozdobione grafikami Katie Cook;
 • dziecięce body, na które trafi wzór zaprezentowany na trzeciej z poniższych dziecięcych koszulek;
 • tunika imitująca kostium Ahsoki dla młodszych fanek;
 • nowe charmsy do bransoletki: posrebrzany, imitujący wisiorek z japoru, który Anakin wykonał dla Padmé oraz drugi poświęcony postaci Boby Fetta (niestety nie ma na razie zdjęcia).

  Nowe produkty z kolekcji Wiosna/Lato prezentują się tak:  Na koniec prezentujemy krótki filmik z Ashley Eckstein i Chewiem promujący Disney's Star Wars Weekends.  Nowości Her Universe i poczynania Ashley Eckstein możecie śledzić na następujących stronach: HerUniverse.com, Facebook, Twitter, Flickr oraz YouTube.
  KOMENTARZE (12)
 • Różne

  Więcej planet typu Tatooine

  2012-05-15 19:42:00

  Kiedyś pisaliśmy o systemie Kepler-16 b (więcej), czyli pierwszej znanej planecie istniejącej w systemie podwójnym. Wygląda na to, że takich planet w naszej galaktyce jest więcej. Naukowcy amerykańscy korzystający z misji kosmicznej Kepler ogłosili niedawno odkrycie dwóch kolejnych planet z podwójnych układów. Zatem można już mówić o zdefiniowaniu nowej klasy układów planetarnych. Nowe planety nazwano Kepler-34 b oraz Kepler-35 b. Obie są planetami gazowymi, przypominającymi rozmiarowo Saturna.

  Kepler-34 b okrąża swoje słońca co 289 dni, gwiazdy zaś okrążają się wzajemnie co 28 dni. Układ ten jest odległy od nas o 4,9 tys. lat świetlnych.  Kepler-35 b krąży wokół gwiazd mniejszych niż słońce (80 i 89 procent masy słońca). Jeden cykl zajmuje mu 131 dni, a gwiazdom 21. Układ odległy jest o 5,4 tys. lat świetlnych i na razie jest najdalszym odkrytym systemem planetarnym.

  - Takie planety mogą mieć naprawdę szalone zmiany klimatyczne, jakich nie doświadczymy na innych typach planet. Cykl może przebiegać przez wszystkie cztery pory roku wiele razy w ciągu okresu orbitalnego, a zmiany temperatur mogą być olbrzymie - przypuszcza Jerome Orosz z Uniwersytetu Stanowego San Diego, współautor publikacji.

  Do tego należy jeszcze dołożyć planetę, która okrąża trzy słońca, odkrytą przez Polaka - doktora Macieja Konackiego. Niestety na razie nikt poważnie nie zastanawia się nad nazwaniem tego typu układów nazwą Tatooine.
  KOMENTARZE (0)

  Różne

  R2-D2 bogaty w kofeinę

  2012-05-14 21:13:14

  Mały towarzysz Skywalkera znany był z wielu dodatkowych funkcji, których nie przewidzieli konstruktorzy. Wiele z tych dodatków zawdzięczał Anakinowi, chyba jednak nawet on nie wpadłby na to, że mały robot może ...robić kawę.
  Pewna para postanowiła nadać automatowi do parzenia kawy wyjątkowy wygląd, efekty ich pracy możecie zobaczyć poniżej.
  KOMENTARZE (15)

  Różne

  Star Wars Identities

  2012-05-12 11:23:15

  Choć wystawa Star Wars Identities czynna jest już od pewnego czasu, warto jeszcze na chwilę do niej wrócić i zobaczyć, czym dokładnie ona jest. Zorganizowana przez firmę X3 Limited, przy współpracy z Lucasfilmem, wystawa obecnie znajduje się w Montrealu w Kanadzie, dokładnie w Montréal Science Centre i będzie czynna tam aż do 16 września 2012. Potem przeniesie się Edmonton w Kanadzie (tam będzie czynna od 27 października 2012 do 1 kwietnia 2013). Dalsze losy wystawy nie są znane, wszystko zależy od zainteresowania samą wystawą, tak widzów jak i potencjalnych współorganizatorów. X3 Limited organizuje samą wystawę, jednak potrzebuje wspólników, którzy dysponują odpowiednim lokum i są przygotowani logistycznie do takiego przedsięwzięcia.

  Na razie bilety, zwłaszcza te w sieci, są już wyprzedane. Ciężko się dostać, zatem jest szansa, że Identities będzie kontynuowana. Bilety dla dorosłych kosztują 23 USD, dla młodzieży 20 USD, a dzieci 13,50 USD. Dzieciaki do 4 roku życia wchodzą za darmo. Są też zniżki na bilety rodzinne.

  Na koniec warto jeszcze zobaczyć w jaki sposób zorganizowano ekspozycję. Już na tych zdjęciach widać, że rozwinięto się od czasów "The Exhibition".


  KOMENTARZE (0)

  Różne

  Kolejny numer Star Wars Magazyn już za tydzień w sklepach

  2012-05-11 23:24:03 Star Wars Magazyn

  Najnowszy, siódmy już, numer Star Wars Magazyn został zaakceptowany przez amerykańskich zwierzchników, a to oznacza, że w przyszłym tygodniu trafi on do druku i dystrybucji. Dlatego bardzo możliwe, że za tydzień w piątek, a najpóźniej 21-22 maja w salonikach prasowych sieci Empik i Kolporter będzie można nabywać najświeższą odsłonę tego pierwszego polskiego licencjonowanego czasopisma.

  Star Wars Magazyn jako pozycja wydawnicza ma już rok i z tej okazji objętość gazetki powiększy się o kolejne kartki. Od numeru siódmego liczyć będzie 48 stron, przy czym cena nie ulegnie zmianie.

  W Star Wars Magazyn #7 znajdziecie:
 • Rodzinne tradycje – dowiedz się więcej o rodzinie Skywalkerów,
 • Super Trooper – nowe wyzwania dla żołnierzy Republiki,
 • opowiadanie „Sposób Tenebrousa”,
 • 10 lat „Ataku klonów”,
 • i jak zawsze konkursy i inne godne uwagi atrakcje.


  Temat na forum
  KOMENTARZE (20)
 • Różne

  Przejdź na jasną stronę drogi

  2012-05-11 02:01:29

  W ramach pikniku pod nazwą "Przejdź na jasną stronę drogi ", który odbył się 6 maja w Warszawie, Policja korzystała ze wsparcia jednostek specjalnych. Miny zatrzymanych musiały być bezcenne. Zobaczcie z resztą sami.
  KOMENTARZE (20)

  Różne

  Kolejny numer pisma "Star Wars Insider" już w sklepach za granicą

  2012-05-10 17:04:15

  W sklepach za granicą pojawił się już kolejny, 33. numer czasopisma "Star Wars Insider". Znajdziemy w nim m. in.

  - Wywiady z Warwickiem Davisem, który odpowiada na pytania zadane mu na Facebooku, Samem Witwerem (mówi, jakie momenty z Sagi lubi) Jeffreyem Brownem, który napisał książkę "Darth Vader and Son" i Duwaynem Durhamem, reżyserem odcinków "Pursuit of Peace" i "Water War".

  - Opowiadanie Jeffa Grubba zatytułowane "Hunting the Gorach".

  - Spojrzenie na książkę "Scourge" wyżej wymienionego autora.

  - Spojrzenie na komiks "Darth Vader and the Ghost Prison" i wiadomości na temat serii "Knight Errant: Escape".

  - Stałe rubryki.

  Podobnie jak w przypadku poprzednich numerów, tak i ten będzie miał 3 okładki - zwykłą, dla subskrybentów i alternatywną.


  KOMENTARZE (8)

  Różne

  Star Wars 1313

  2012-05-10 10:54:26 różne

  Za każdym razem, gdy fani dowiadują się o nowym projekcie, o którym praktycznie nic nie wiadomo zaczynają się spekulacje czym on mógłby być. Dobrym przykładem takiej sytuacji jest Star Wars Indentities, które dopiero po kilku tygodniach okazało się być wystawą.

  Kilka dni temu historia się powtórzyła. Lucasfilm zarejestrował co najmniej osiem domen, w których nazwie znajduje się tajemniczy tytuł nowego projektu - Star Wars 1313. Firma złożyła również wniosek patentowy na ten znak towarowy. Jednak czym będzie owy projekt? Grą? książką? Serialem? A może nawet filmem? Niestety nie wiadomo.

  Fani już wpadli na kilka pomysłów czym Star Wars 1313 mogłoby być. Jednym z nich jest coś, co byłoby związane z Bobą Fettem, gdyż właśnie on był znany w jednej z książek jako CT-1313. Kolejnym argumentem dla tej wersji jest fakt, iż niecały rok temu Joe Johnston mówił, że chciałby się zabrać za film, którego bohaterem byłby Fett. Inną wersją, przy której skłania się wielu fanów na całym świecie jest projekt, który miałby się składać z gry/serialu/filmu i towarzyszących mu komiksów i książek. Jeszcze inni doszukują się jakichś innych nawiązań tych cyfr do Expanded Universe. Czy któraś z tych wersji się sprawdzi? Dowiemy się za kilka tygodni.

  A według Was czym będzie Star Wars 1313? Spekulacje już trwają na forum.
  KOMENTARZE (24)

  Różne

  Klucze do mieszkania

  2012-05-09 21:53:56 Resztki Imperium

  Czego to licencjonobiorcy nie wymyślą. Tym razem oferują fanom klucze do mieszkania. Oczywiście z gwiezdno-wojennymi wzorkami. Za klucze odpowiada firma Howard Keys.


  Średnio klucze nie kosztują więcej niż 5 USD za sztukę. Na stronach Howard Keys można wybrać kilka rodzajów kluczy Star Wars, nie tylko ze względu na zdobienia, ale także typy zamków.  KOMENTARZE (14)

  Różne

  Muzeum Dwóch Imperiów w Witaszycach koło Jarocina

  2012-05-09 00:03:41 Star Wars Magazyn

  W Witaszycach koło Jarocina w malowniczym dworku w centrum miasta w miniony weekend zainaugurowało Muzeum Dwóch Imperiów – miejsce poświęcone Gwiezdnym Wojnom i epoce napoleońskiej. W budynku obok Pałacu Witaszyce wystawiono stałe ekspozycje muzealne: parter został zdominowany przez przedmioty historyczne związane z wojnami Napoleona, zaś piwnicę przekształcono w pierwsze w Polsce muzeum Star Wars, gdzie zobaczyć można wystawy i scenki rodzajowe z odległej galaktyki.

  Impreza otwarcia trwała od 5 do 6 maja. Na przybyłych czekało wiele atrakcji: strefa gier, trampolina, zabawy dla najmłodszych, grill bar, stoiska, moc klocków LEGO, prezentacje wojskowe i pokazy grup kostiumowych. A wszystko to przy pięknej wiosennej pogodzie (przynajmniej w sobotę!). Jedną z głównych atrakcji tej majówki był przyjazd Femi Taylor – znanej już polskim fanom aktorki i tancerki z Dni Fantastyki 2012, która zagrała postać Ooli w „Powrocie Jedi”.  Muzeum Gwiezdnych Wojen nie jest może muzeum w pełnym znaczeniu tego słowa, bo większość eksponatów nie ma więcej niż 20 lat. Jednak to pierwsza tego typu atrakcja w Polsce, gdzie w sześciu różnych salach na stałe ulokowano: kolekcjonaria, zdjęcia z autografami oraz gwiezdne zabawki i gadżety. W rolę przewodników po muzeum wcielili się mistrzowie Jedi i Boba Fett.  Sala nr 1 stylem przypomina dom Larsów z Tatooine. Tej też planecie zostało poświęcone to pomieszczenie.  Sala nr 2 to natomiast zgniatarka śmieci z Gwiazdy Śmierci gdzie ugrzęźli bohaterowie Rebelii podczas ucieczki z poziomu więziennego stacji. W stylowych gablotkach umieszczono figurki z serii Hasbro Star Wars: Unleashed, miecze świetlne oraz inne ciekawe przedmioty. Na środku pokoju ulokowano wynurzone oko dianogii ze śmieci. Ciekawym dodatkiem jest jama rancora rodem z pałacu Jabby – to miejsce czeka świetlana przyszłość i wiele zmian.  Sala nr 3 to pokład statku kosmicznego oraz jaskinia łowców nagród. W gablotach znaleźć można pełno zabawek i figurek statków oraz ich pilotów i oficerów. Na ścianie wejścia do groty łowców powieszono baner imitujący kokpit statku konsularnego, którym na pokład krążownika Federacji Handlowej przybyli Qui-Gon Jinn i Obi-Wan Kenobi w „Mrocznym widmie”. Pierwszą atrakcją wspominanej wyżej jaskini był naturalnych rozmiarów R2-D2, w głębi natomiast ulokowali się najsłynniejsi w Galaktyce łowcy nagród.  Sala nr 4 jest najmniejsza, aczkolwiek zdobi ją spora ekspozycja bitwy o Geonosis. Na półkach stoją figurki klonów i rycerzy Jedi a w głębi na piasku do boju „maszerują” żołnierze Republiki i droidy Konfederacji.  Salę nr 5 zdominowały scenki batalii z Epizodów V i VI, czyli bitew o Hoth i Endor. W Gablotach umieszczono figurki związane z wymienionymi filmami – między innymi „kolosalny” AT-AT ze Star Wars Miniatures.  Ostatnia sala (nr 6) to miejsce kultu klocków LEGO Star Wars. Wystawiono tutaj najbardziej monumentalne zestawy, w tym statki i armie „ludzików” – z wyłączeniem legendarnego i olbrzymiego Sokoła Millenium (aczkolwiek wg zapowiedzi pojawi się on w przyszłości). Obok salki z LEGO niedługo zostanie otwarta Kantyna z prawdziwego zdarzenia, udekorowana identycznie jak ta z „Nowej nadziei”, gdzie będzie można spożyć %Mocne% trunki w gwiezdnowojennym klimacie.  Najważniejsze, że prace nad muzeum ciągle trwają, praktycznie co tydzień będą pojawiać się nowe elementy ekspozycji i wystroju wnętrz. Podłoga zostanie pomalowana, tak by zwiedzający dosadniej poczuli klimat tego miejsca. Przed muzeum jeszcze długa droga do doskonałości, ale najważniejsze, że został obrany dobry kurs a jego organizatorom nie brakuje determinacji i zapału do pracy. Życzymy powodzenia i wielu sukcesów w przyszłości!

  Nie zapominajmy jednak o muzeum epoki napoleońskiej, które posiada bogate zbiory: dokumentów, ołowianych żołnierzyków (ustawionych w dwie makiety bitew), dziesiątki obrazów i rysunków, przedmiotów z epoki, medali oraz gro innych artefaktów.  Według informacji podanych nam przez organizatorów majówki w Witaszycach, bardzo możliwe jest, że jeszcze w tym roku odbędzie się podobna starwarsowa impreza na terenie Pałacu Witaszyce. O wszystkim nowinkach będziemy was informować na bieżąco.


  Muzeum Dwóch Imperiów w Witaszycach koło Jarocina – jedyna na świecie muzeum, gdzie spotkały się dwie legendy!
  Witaszyce, al. Wolności 35
  tel. 602 781 229
  http://www.palacwitaszyce.com.pl/
  KOMENTARZE (31)

  Różne

  Bonnie Burton zwolniona z Lucasfilm

  2012-05-08 10:08:06 Twitter

  Wczoraj wieczorem, na swoim koncie na Twitterze, Bonnie Burton zawiadomiła iż trzy tygodnie temu zakończyła pracę w Lucasfilm jako medialny koordynator i główny prowadzący strony internetowe. Zatrudniona 9 lat temu, czyli w 2003 roku, Bonnie była odpowiedzialna za większość materiałów ukazujących się na oficjalnej stronie StarWars.com, a w ostatnich latach przede wszystkim interesujące wpisy na oficjalnym blogu. Jest też autorką kilku książek, oraz publikowanych na Bastionie lekcji z produkowania gwiezdnowojennych gadżetów za pomocą domowych metod i przedmiotów znalezionych pod ręką. Te ostatnie zebrała nawet w książce „Star Wars Craft Book”. Burton była dość istotnym elementem części publicznego wizerunku Star Wars, przeprowadzała liczne wywiady ze znanymi ludźmi lubiącymi SW, pisała do Star Wars Insidera, a pewnego razu nawet zaślubiła R2-D2.

  Po opublikowaniu informacji o zmianie pracy Burton, dzięki swojej dotychczasowej karierze w internecie, otrzymała liczne słowa wsparcia, nie tylko od zwykłych fanów, ale też od bardziej lub mniej znanych gwiazd internetu, jak Ashley Eckstein, czy Seth Green, więc raczej da sobie radę. Dla nas fanów oznacza to jednak, że Lucasfilm po zeszłorocznej rewolucji, w wyniku której pracę stracili Steve Sansweet i Sue Rostoni, wciąż przechodzi duże zmiany. Trudno powiedzieć czy są to zmiany spowodowane jakiegoś rodzaju kryzysem finansowym, czy zmianą strategii w promowaniu i prowadzeniu Gwiezdnych Wojen. Jedno jest pewne, póki co oficjalna strona Star Wars wciąż zmniejsza swój zakres informacji i artykułów, na rzecz multimedialnych atrakcji związanych z The Clone Wars.
  KOMENTARZE (25)

  Różne

  Darth Vader vs Gandalf

  2012-05-07 19:09:28 JohnnyTano za YouTube

  Niektórzy miłośnicy fantastyki wszelakiej lubią się zastanawiać, jak zakończyłyby się pojedynki bohaterów z różnych tytułów. Niejedno takie starcie prezentowaliśmy już na Bastionie, ostatnio Darth Vader walczył z Chuckiem Norrisem.
  Tym razem, w produkcji pt. "Super Power Beat Down", nasz mroczny Lord Sithów zmierzył się z potężnym Gandalfem w "Władcy pierścieni". O wyniku tego starcia, w drodze głosowania, zadecydowali internauci. A jaką podjęli decyzję? Przekonajcie się sami:  Bardziej konserwatywnych fanów ostrzegamy: Vader niekanonicznie miota błyskawicami Mocy.
  KOMENTARZE (12)

  Różne

  Japońskie promocje w 7 Eleven i nie tylko

  2012-05-07 17:25:15

  Jakiś czas temu pisaliśmy o okolicznościowych produktach z Japonii towarzyszących Mrocznemu widmu w 3D. Nie jest to jedyna promocja w tym kraju. Do "promotorów" filmu dołączyła znana na świecie sieć 7 Eleven. Poniżej lista produktów, które wprowadzili w marcu i kwietniu w swoich sklepach.

  Pałeczki do jedzenia z motywami ze Star Wars.  Figurki do posadzenia na kubku, dołączane do różnej maści zupek chińskich w kubeczkach.  Foldery reklamowe dodawane przy zakupie niektórych słodyczy.  Dodatkowo wszystkie produkty z logiem Star Wars mają swoje punkty, które należy zbierać. Potem zabrane można wymienić na nagrody np. zestawy LEGO czy inne figurki. Wśród nich jest też jedna ekskluzywna - "Home Star R2-711", 8 calowy R2-D2 w kolorach sieci (zielony, czerwony i pomarańczowy).  Poza siecią 7-Eleven promowaniem Gwiezdnych Wojen/Gwiezdnymi Wojnami zajęły się także inne firmy. Np. Domino's Pizza, która przygotowała specjalną serię pudełek.  Do tego oferują plakat w ruloniku. Jeden z trzech do wyboru.  Oraz własne karty kolekcjonerskie.  Od 23 maja do 17 czerwca będzie zaś można kupić specjalne łyżeczki i widelce.  Zostały jeszcze bary Space Chocolate, Meteorite-Chocolate Cookies i Star-Vani. Można tam kupić lody na patyku, okolicznościowe, zawierające specjalny patyczek. Te patyczki należy zbierać by móc je wymienić na koszulki.  Na świecie Mroczne widmo 3D zarobiło już prawie 60 milionów (plus 43 w samych tylko Stanach), z czego ponad 6 milionów w Japonii. Więcej film zarobił jedynie w Niemczech (11 milionów) i Wielkiej Brytanii (8 milionów).
  KOMENTARZE (0)

  Różne

  Oficjalny Blog zawieszony

  2012-05-05 08:18:00

  Po zamknięciu forum, przebudowie oficjalnej strony, zamknięci sklepu i trwającym obecnie zamykaniu blogów, StarWars.Com zamraża kolejną funkcjonalność. Tym razem padło na oficjalny Blog.  Oficjalnie nie jest on zamknięty, ale trwa jego gruntowna przebudowa. Na razie nie będzie aktualizowany, a Lucas Online rozważa w jaki sposób go przebudować i rozbudować. Za jakiś, bliżej nieokreślony czas, ma ruszyć w nowej formule, z nowymi tekstami i autorami. Podobno mają w pewien sposób uwzględnić wyniki starych ankiet. Można też pisać, co się myśli o zmianach w komentarzu przy ostatnim wpisie. Może zostanie to wzięte jakoś pod uwagę.
  KOMENTARZE (0)

  Różne

  Dzień Gwiezdnych Wojen i gwiezdnowojenny maj

  2012-05-03 23:27:59 starwarsowy internet  Długi majowy weekend w pełni, a my pragniemy przypomnieć, że maj jest bardzo gwiezdnowojennym miesiącem, poczynając od dnia jutrzejszego czyli Dnia Gwiezdnych Wojen. Jak już pisaliśmy, od lat wśród fanów, dzień jutrzejszy, czyli czwarty maja, jest uznawany za święto Gwiezdnych Wojen – Star Wars Day. Wynika to z podobieństwa dwóch, brzmiących po angielsku prawie identycznie, fraz "May the 4th be with you" (Czwarty maja będzie z tobą) oraz "May the Force be with you" (Niech Moc będzie z tobą). Z roku na rok o tym dniu robi się coraz głośniej, a świętują go nie tylko fani. W zeszłym roku data ta została wykorzystana do promocji wydania Gwiezdnych Wojen na Blu-rayu, a w tym na StarWars.com można przeczytać długą listę atrakcji przygotowanych z tej okazji.

  Pierwszą godną uwagi opcją, jest nowość na oficjalnej stronie Star Wars czyli możliwość wysyłania e-kartek. Teraz znajdziecie gwiezdnowojenne pocztówki na każdą okazję, które możecie wysłać do zaprzyjaźnionych fanów! Wszystkie kartki znajdziecie w tym miejscu. Jest tam oczywiście cały zestaw na 4 maja.  Poza tym:
 • Jutro zostaną ujawnione nowe informacje i zwiastuny dotyczące Star Wars Celebration VI, największej imprezy Star Wars na świecie, która odbędzie się w dniach 23-26 sierpnia w Orlando. Nowe szczegóły pojawią się tutaj.
 • W dniach 4-25 maja można zgłaszać swoje prace do konkursu na projekt koszulki Star Wars organizowanego przez Welovefine.com, do wygrania nawet 2 500 $.
 • We wspomnianym wcześniej artykule na StarWars.com podany jest szereg stron i sklepów, które szykują z tej okazji promocje i inne atrakcje. Warto będzie zajrzeć tam jutro.
 • Her Universe zapowiedziało na jutro niespodzianki.
 • Jutro światło dzienne ujrzy druga część fanfilmu Saber, o czym pisaliśmy w tym miejscu.
 • Na Facebooku też świętują.
 • Można kupić specjalną koszulkę na tę okazję, w tym miejscu.
  Niektóre atrakcje, jak np. maraton czwartego sezonu The Clone Wars lub część promocji, dostępne będą niestety tylko dla fanów z USA.

  Tak więc jutro można rozpocząć świętowanie miesiąca Gwiezdnych Wojen. A co jeszcze czeka nas po drodze?

  4.05 – Dzień Gwiezdnych Wojen
  14.05 – 68. urodziny George’a Lucasa
  16.05 – 10. rocznica premiery Ataku klonów
  19.05 – 13. rocznica premiery Mrocznego widma i 7. Zemsty Sithów (i 68. urodziny Petera Mayhew)
  21.05 – 32. rocznica premiery Imperium kontratakuje
  25.05 – 35. rocznica premiery Nowej nadziei i 29. Powrotu Jedi (i 68. urodziny Franka Oza)
  27.05 – 90. urodziny Christophera Lee

  W tym roku odbędzie się znów Dzień uznania dla prequeli Star Wars (Star Wars Prequel Appreciation Day), tym razem - 16 maja.

  Tak więc, drodzy fani, nadarza się piękna okazja do spędzenia czasu z ukochaną Sagą. Możecie świętować cały miesiąc. Zastanówcie się jak uczcić ten piątek i następne dni. Niektórzy już zaczęli świętować, jak Andrew Goldenberg aka Goldentusk, którego wiersz w obronie Mrocznego widma zamieściliśmy na portalu jakiś czas temu. Tym razem Goldentusk przygotował specjalną piosenkę na Star Wars Day o biednym fanie, któremu zaginęła kolekcja gadżetów.  A jak Wy uczcicie ten dzień? Koszulka Star Wars? Maraton filmów? Gwiezdnowojenna twórczośc fanów? Gry? Książki? Komiksy? A może po prostu wykorzystacie weekend i zabawicie się z przyjaciółmi:  A maturzystom pozostaje nam tylko życzyć: May the 4th be with You! :)
  Jak już będzie po wszystkim to odstresujcie się przy Gwiezdnych Wojnach.
  KOMENTARZE (10)
 • Różne

  Nowe koszulki SW w sieci sklepów House

  2012-05-03 18:12:57 gros1k za House

  W sieci sklepów z odzieżą House pojawiły się nowe męskie koszulki Star Wars. T-shirty dostępne są w ośmiu wzorach, w pięciu rozmiarach i kosztują 35,90 zł, 44,89 zł lub 53,90 zł, w zależności od modelu.  Całą kolekcję można obejrzeć (i kupić) w tym miejscu oraz w sklepach na terenie całego kraju.
  KOMENTARZE (24)

  Różne

  Darth Vader vs Chuck Norris

  2012-05-02 12:06:23 YouTube.com

  Czy kiedykolwiek zastanawialiście się jak zakończyłby się pojedynek Mrocznego Lorda Sithów, Dartha Vadera z Chuckiem Norrisem? Jeżeli nie to zapraszamy do obejrzenia krótkiego filmiku z cyklu Fight Fight Fight Patricka Boivina.


  KOMENTARZE (18)

  Różne

  Ashley Eckstein opowiada o The Clone Wars i Her Universe

  2012-05-02 09:17:55 HerUniverse.com

  Ashley Eckstein jest związana z Gwiezdnymi Wojnami na co dzień, użycza głosu Ahsoce Tano i prowadzi sklep z ubraniami oraz gadżetami dla fanek - Her Universe. Ostatnimi czasy aktorka udzieliła kilku wywiadów, wzięła również udział w czacie. Poniżej przedstawiamy najciekawsze informacje z jej wypowiedzi dotyczących serialu The Clone Wars oraz Her Universe.

  The Clone Wars
  Na pytanie czy myśli, że Lucas wprowadzi kiedyś w prequelach, gdzieś w tle, jej postać odparła: „O rany… nie mam pojęcia! Nie mam na to żadnego wpływu, to mogę powiedzieć z pewnością. Jeśli zdecyduje się na to, będę tak samo zaskoczona jak wszyscy. Ale myślę, że to, że [Ahsoka] została zaakceptowana jako część historii Star Wars jest bardzo fajne. Wiem, że na początku była naprawdę irytująca; pyskaty pomocnik, co do którego wiele osób miało wątpliwości, a teraz czuję, że w końcu zasłużyła na uznanie. To mi wystarcza, ale jeśli trafi do filmów, to z pewnością będzie niespodzianką.”
 • Ashley wspomniała, że w pisanie scenariuszy do 5 sezonu zaangażowani byli także ludzie piszący dla HBO.
 • O klimacie nadchodzącego sezonu powiedziała: „Nadal robi się coraz mroczniej i bardziej poważnie, podczas gdy zbliżamy się coraz bardziej do Epizodu III.” Dodała również, że będzie to „najbardziej dramatyczny sezon” i aktorsko był dla niej największym wyzwaniem.
 • Ahsoka w sezonie piątym dojrzeje jeszcze bardziej.
 • Znów pojawi się Lux i spotka się z Ahsoką.
 • Eckstein powiedziała, że jej zdaniem, Ahsoka nie jest w nim zakochana. Nowe uczucia zaskoczyły ją, ale koniec końców pozostanie wierna naukom Jedi, bo to jest dla niej najważniejsze.
 • Ahsoka i Padmé znów będą miały wspólne przygody w 5 sezonie.
 • Dowiemy się trochę więcej na temat przeszłości Ahsoki.
 • Aktorzy nagrywają jeden odcinek dziennie, trwa to od czterech do sześciu godzin. Zwykle potrzebne są trzy podejścia do nagrania każdej wypowiedzi.
 • Eckstein, oprócz Ahsoki, podkłada w serialu głos przeróżnym droidom, kobietom w barach, niewolnicom…
 • Zdaniem aktorki Ahsoka nie domyśla się co łączy Anakina z Padmé. Myśli, że są dobrymi przyjaciółmi. A nawet gdyby się dowiedziała, to ciężko byłoby jej w to uwierzyć, ponieważ idealizuje Anakina.

  Her Universe
 • Nowa torba Her Universe (prezentowana tutaj) trafi do sprzedaży podczas tegorocznej edycji imprez Disney Star Wars Weekends.
 • Nowe koszulki trafią do sprzedaży już 4 maja (w dniu Gwiezdnych Wojen). Dwie z nich (widoczne poniżej) zostały zaprezentowane ostatnio na Facebooku.
 • Do grona gościnnych artystów, których projekty trafiły na koszulki dołączyła Denise Vasquez (koszulka z Vaderem).
 • Koszulki Her Universe trafią do sprzedaży do Legolandu w Kalifornii. Tam zadebiutują dwie z nich: koszulka z R2-D2 oraz dla małych dziewczynek z Ewokiem.
 • W ofercie sklepu pojawi się niedługo nowa bluza. • Eckstein wielokrotnie opowiadała skąd wziął się pomysł na założenie takiej firmy, jaką jest Her Universe. Teraz wspomniała dodatkowo, że zainspirowała ją w dużej mierze Alyssa Milano, która stworzyła linię dla kobiet będących sportowymi kibicami, a dla których brakowało kobiecych ubrań i gadżetów. Milano na początku skierowała swoją ofertę do fanek baseballu, którego zawodowym graczem był mąż Eckstein i w ten sposób aktorka zetknęła się z tym pomysłem na biznes, który przypadł jej do gustu.
 • O swoim udziale w prowadzeniu Her Universe: „Jestem zaangażowana od pierwszego dnia, kiedy wpadłam na ten szalony pomysł, następnie zatrudniłam konsultanta, żeby pomógł zamienić pomysł w realną firmę. Mam niesamowitego biznesowego partnera, który współpracuje ze mną nad tworzeniem produktów i prowadzeniem naszego sklepu, ale moje palce są na wszystkim, ponieważ muszą być. Nie mam dużej ekipy zajmującej się firmą. Zajmujemy się wszystkimi codziennymi sprawami, począwszy od tego co znajdzie się na metce, a kończąc na prawnych aspektach. Większość ludzi nie zdaje sobie sprawy, że to tylko ja i kilka osób stoimy za kulisami i sprawiamy, że to wszystko dochodzi do skutku. Mam na tyle szczęścia, że nadal jestem w stanie pracować jako aktorka, ale to [prowadzenie Her Universe] praktycznie praca na pełny etat.”
 • Dla Her Universe pracuje, w pełnym wymiarze, Dan Madsen, który był prezesem Oficjalnego Fanklubu Star Wars oraz Star Treka. Eckstein ceni jego doświadczenie z różnymi franczyzami. Madsen pracuje w firmie praktycznie od początku i jest specjalistą od reklamy.
 • Zgodnie z zapowiedziami już wkrótce poznamy nowe marki, z którymi zwiąże się Her Universe. Jednak jak mówi Eckstein Gwiezdne Wojny już zawsze będą miały „specjalne miejsce w jej sercu”. Nie tylko dlatego, że jest od lat fanką, ale przede wszystkim, Lucasfilm jako jedyna firma dał Her Universe na początku szansę.
 • Ashley opowiedziała jak zwykle wygląda proces powstawania nowego produktu: najpierw zespół Her Universe wybiera te projekty, które najbardziej im się podobają. Te zostają następnie przedstawione licencjodawcom, co czasami owocuje zmianami w projektach, przed ich zatwierdzeniem. Następnie prezentowane są potencjalnym sprzedawcom (np. Disneyland), by zbadać czy będą zainteresowani sprzedażą produktów.
 • Większość produktów, które trafiły do sprzedaży została zainspirowana w mniejszym lub większym stopniu przez różne fanki. Niektóre są odpowiedzią na konkretne prośby zamieszczone w internecie. Eckstein zapewnia, że czyta i przegląda propozycje, które pojawiają się w sieci (na Facebooku, Twitterze itd.).

  Ponadto:
 • Ashley Eckstein i James Arnold Taylor (Obi-Wan Kenobi w TCW) poprowadzą tegoroczne weekendy Star Wars w Disneylandzie (Disney Star Wars Weekends).
 • Eckstein zdradziła, że pracuje obecnie przy produkcji dla Disney Channel.
 • Jej ulubioną postacią Star Wars jest R2-D2.  Wywiady źródłowe: www.starpulse.com, www.nerdistnews.com, www.fictionalfrontiers.podcastpeople.com, www.fictionalfrontiers.podcastpeople.com, www.tvrecaps.ew.com.
  KOMENTARZE (10)
 • Loading..