TWÓJ KOKPIT
0

Różne

Kubełek lodu na głowę

2014-08-29 17:45:42

ALS Ice Bucket Challenge, czyli wyzwanie lodowe, które podejmują różni ludzie, sławni i mniej sławni. Przede wszystkim chodzi o pomoc fundacji ALS Assocation, ale też i o zabawę i pewnie promocję. Nic dziwnego, że wyzwanie to podejmują sławni ludzie i nominują kolejne osoby, które albo wyleją sobie kubeł lodu na głowę, albo wspomogą fundację. Mogą też wspomóc i się oblać. Pisaliśmy już o J.J. Abramsie (w tamtym newsie jest więcej o samej fundacji ALS) i Garethie Edwardsie. Dziś kolejna porcja kubłów zimnej wody.


Mark Hamill


Harrison Ford


Steven Spielberg


Bob Iger


501 Legion

Kolejna porcja kubełków lodu w przyszłym tygodniu.
KOMENTARZE (7)

Różne

10 najlepszych walk

2014-08-29 09:56:04 YouTube

Dziś Oficjalna wstawiła kolejny z serii filmów "Starwars.com 10", w której ekipa strony przygląda się najlepszym walkom. Niestety, nie jest on nowością, ponieważ dokładnie takie samo zestawienie pojawiło się w pierwszym artykule z cyklu. Niemniej jednak, warto przypomnieć sobie najlepsze pojedynki z "Gwiezdnych Wojen".


KOMENTARZE (12)

Różne

R2-D2 przyprawi obiad

2014-08-26 07:57:15

R2-D2 to niezwykle pracowity mały droid, tym razem zawędrował do kuchni gdzie wraz z R2-Q5 posłużą jako solniczka i pieprzniczka. Wykonane z porcelany robociki kupicie tutaj za około 30 dolarów. Figurki mają około 9 centymetrów wysokości, 7,5 centymetra szerokości i 5 centymetrów głębokości.
KOMENTARZE (8)

Różne

Weselny AT-AT

2014-08-22 07:42:25


Czy tort weselny musi być banalny i podobny do wielu innych? Otóż, nie. Amerykańska firma Cake Central dekorująca wymyślne torty weselne, przygotowała tort w kształcie machiny kroczącej AT-AT. Ciasto było ponoć o smaku cytrynowo-malinowym. Poniżej możecie zobaczyć kilka zdjęć dzieła.
Przypominamy też, że pisaliśmy już kiedyś o nawet bardziej spektakularnej inicjatywie.
KOMENTARZE (3)

Różne

Adolf Hitler

2014-08-19 22:05:42 StarWars.comTym razem Cole Horton zajął się postacią Adolfa Hitlera, ale przede wszystkim skupił się na jego drodze do władzy absolutnej, która w pewien sposób zainspirowała Lucasa w prequelach. Jednak pomimo podobieństw między tym co osiągnął Hitler i Palpatine, warto pamiętać, że sam Lucas mówił o kilku historycznych inspiracjach, w tym także Napoleonem, Juliuszem Cezarem czy Oktawianem Augustem. Jednak Horton jako historyk specjalizujący się w II wojnie światowej postanowił się skupić na podobieństwach między Lordem Sithów a kanclerzem III Rzeszy.Właściwie od relatywnie anonimowej postaci stał się niespodziewanie kanclerzem, który dostał nieprzeciętną władzę, rozwiązał senat i zbudował w sekrecie armię wydajniejszą niż jakakolwiek inna istniejąca. Zakończył też istnienie republiki, zastępując ją swoim nowym porządkiem, takim w którym miał nieograniczoną władzę. Brzmi znajomo? Pewnie dlatego, że to nie tylko historia z „Gwiezdnych Wojen”, ale także i z II wojny światowej.

W sadze „Gwiezdnych Wojen” jej twórca George Lucas ukazał jak demokratyczna Republika jest powoli manipulowana, by dać nieograniczoną władzę Lordowi Sithów, kanclerzowi Palpatine’owi. W „Zemście Sithów” Lucas eksploruje pytanie:
– Jak przeobrazić demokrację w tyranie w burzy oklasków? Nie przez zamach, ale przy aplauzie? – mówi Lucas. – To historia Cezara, Napoleona czy Hitlera.

Wydarzenia „Zemsty Sithów” są upiornie podobne do prawdziwej historii Adolfa Hitlera. Amerykańska reporterka Dorothy Thompson miała okazję być świadkiem nowej strategii Hitlera, który wraz ze swoją partią dochodził do władzy w Berlinie. Zamiast obalić z przemocą niestabilną Republikę Weimarską, która rządziła Niemcami po I wojnie światowej, Hitler przejął kontrolę nad Niemcami używając legalnych środków. Korespondentka z Berliniu w latach 30. Zaczynała rozumieć, że:
– Nie ma już potrzeby organizowania marszu na Berlin.
Ani organizowania zamachu stanu, którego Hitler próbował już wcześniej. Tym razem jak pisała Thompson – ruch Hitlera miał zamiar przegłosować dyktaturę! Co jest samo w sobie fascynującym pomysłem. Wyobraźcie sobie, że kandydat na dyktatora przekonuje suwerennych ludzi by zagłosowali za oddaniem mu swoich praw.

W obu przypadkach zarówno Palpatine, jak i Hitler byli kanclerzami zanim stali się dyktatorami. Adolf Hitler ugrał na niestabilności Republiki Weimarskiej wystarczające poparcie, by stać się kanclerzem Niemiec w 1933. Palpatine zbił kapitał na niestabilności Republiki, wykorzystał możliwości i stał się kanclerzem podczas „Mrocznego widma”. Lucas tłumaczy:
– Chociaż Palpatine uczynił już pierwszy krok i stał się kanclerzem, w II Epizodzie zobaczymy następny krok, a w III jeszcze kolejny.

Następnym krokiem była konsolidacja władzy przez przyznanie specjalnych uprawnień. Dla Palpatine’a ta okazja pojawiła się wraz z rozpoczęciem wojny klonów widzianej w „Ataku klonów”. Tam Jar Jar Binks proponuje, by Palpatine przejął nadzwyczajne uprawnienia dopóki nie zostanie rozwiązany kryzys z Separatystami. Także w reakcji na kryzys Hitler przejął nadzwyczajną władzę po pożarze Reichstagu w 1933. Po dekrecie Hitlera, Reichstag i Reichsrat przegłosowały coś co jest znane jako Ustawa o pełnomocnictwach (Ermächtigungsgesetz), które dawały kanclerzowi efektywną władzę ustalania praw z pominięciem tych dwóch ciał legislacyjnych. Oba ciała nie przetrwały długo nowych rządów. Senat Republiki, przemianowany potem na Senat Imperialny zakończył swoją działalność podczas „Nowej nadziei”, kiedy wielki Moff Tarkin ogłosił:
– Imperator rozwiązał radę ostatecznie.

W Niemczech Hitler rozwiązał Reichsrat, ciało legislacyjne które reprezentowało niemieckie samorządy. Historyk Ian Kershaw dodaje:
– Nie było politbiura, rady wojennej, gabinetu (od 1938), junty wojskowej, senatu czy zgromadzenia ministrów, które by pośredniczyły lub sprawdzały jego rządy.
Po rozwiązaniu ciał legislacyjnych, zarówno Hitler jak i Palpatine mieli wolność w działaniu tak jak chcą. W obu przypadkach obaj nowo wybrani kanclerze byli w stanie poprowadzić swój lud do wojny wykorzystując przy tym stworzoną w sekrecie armię. W przypadku Palpatine’a ta armia to oczywiście armia klonów stworzona na kilka lat przed wybuchem wojen klonów. W Niemczech to tajne dozbrojenie zaczęło się na lata zanim Hitler został kanclerzem. W wyniku traktatu wersalskiego z 1919 Niemcom zabroniono budować wielu narzędzi wojennych. By obejść te restrykcje, Niemcy budowali swoje U-Boaty w Hiszpanii i Finlandii, pracowali nad samolotami w Rosji, trenowali pilotów, no i produkowali w domu czołgi udając, że to traktory rolnicze.

Mając skonsolidowaną władzę i potężne wojsko w swoich rękach, obaj Hitler i Palpatine mogli rządzić swoimi ludźmi za pomocą strachu. Historyk John Keegan streszcza sytuację w Niemczech:
– W całym imperium Hitlera panowały przymus, represje, kary, akcje odwetowe terror i eksterminacja, będące narzędziami którymi nazistowskie Niemcy rządziły okupowaną Europą.

W fikcyjnym wszechświecie „Gwiezdnych Wojen”, Tarkin streszcza sytuację w Epizodzie IV słowami:
– Strach utrzyma lokalne systemy.

Pod koniec obaj Hitler i Palpatine użyli swojej władzy, by skończyć żywot swoich republik i obwieścić ich własny Nowy Porządek. W przypadku Palpatine’a jego Galaktyczne Imperium zostało ogłoszone podczas wydarzeń „Zemsty Sithów”. W przypadku Hitlera oficjalne proklamowanie jego nowego porządku miało miejsce w 1941, wiele lat po tym jak już jako kanclerz dostał pełnię władzy i wciągnął świat w II wojnę światową.


Tak na marginesie, to w Starwarsówku temat Hitlera pojawiał się parę razy. Oczywiście najbardziej znane pojawienie to „Indiana Jones i Ostatnia krucjata”, gdzie w rolę Adolfa wcielił się Michael Sheard (swoją drogą wcielał się w tę postać nie po raz pierwszy). Ale kanclerza III Rzeszy grał także Alec Guinness w „Hitler – ostatnie 10 dni” (1973). Także Liam Neeson grał tę postać w serialu historycznym „The Great War and the Shaping of 20th Century” (1996).
KOMENTARZE (7)

Różne

Skarbonka z Yody

2014-08-19 09:48:39

Yoda nie należał do najwyższych rycerzy Jedi, jednak wiele razy udowodnił, że tak na prawdę, liczy się wnętrze. Pomysł ten wykorzystać postanowił sklep Entertainment Earth i przygotował skarbonkę o wysokości siedmiu cali, w której możecie schować swoje oszczędności. Według opisu producenta jest to holograficzny wizerunek Yody -stąd niebieska barwa skarbonki. Gdy już przyjdzie czas opróżnić figukę, można to zrobić przez ukrytą w podstawce pokrywkę, dzięki której nie trzeba niszczyć sędziwego mistrza.O figurce pisaliśmy już w zcerwcu, wtedy zapowiadana była jako gadżet dla zwiedzających Comoc Con w San Diego, teraz zgodnie z zapowiedzią, trafiła do sprzedaży. Aby móc oszczędzać w ten sposób pieniądze, należy najpierw zainwestować około 25 dolarów tutaj, chętni powinni się jednak pospieszyć, edycja jest limitowana do 1500 sztuk.
KOMENTARZE (3)

Różne

Wyzwanie lodowe Abramsa

2014-08-18 08:53:07 ClubJade

J. J. Abrams wziął udział w kolejnej akcji charytatywnej. Tym razem podjął wyzwanie lodowe, w ramach odzewu na akcję zorganizowaną przez ALS Association, pomagającą ludziom chorującym na stwardnienie zanikowe boczne. Gwiazdy oraz mniej znani ludzie nagrywają w ramach akcji filmiki, na których są oblewani zimną wodą z lodem i promują stronę przez którą można przekazać pieniądze na akcję. Poniżej znajdziecie taki właśnie filmik z reżyserem Epizodu VII.


KOMENTARZE (4)

Różne

Sukces akcji Force For Change

2014-08-15 08:59:32 theForce.netKilkukrotnie pisaliśmy o akcji charytatywnej współorganizowanej przez Lucasfilm i UNICEF. Program nazywa się „UNICEF Innovation Labs and Programs” i ma na celu znalezienie nowych sposobów do walki z ważnymi dla świata problemami. Przykłady to choćby przenośne panele słoneczne, które trafiły do Ugandy i Chin. Fani ze 125 krajów chętnie wsparli akcję dając 4,26 mln dolarów - do tej sumy firma Disney dorzuciła kolejny milion. Zebrana suma jest siedmiokrotnie wyższa niż suma konieczna do uruchomienia jednego z programów innowacyjnych laboratoriów - można się zatem spodziewać kilku ciekawych rozwiązań, które przyniesie. Z tej okazji J.J. Abrams przekazał fanom kolejną wiadomość z gadżetem z planu.Podczas zbiórki dokonywanej przez portal Omaze można było, w zamian za donację, otrzymać upominki związane z Epizodem VII. Dla jednej wylosowanej osoby przewidziano jednak nagrodę specjalną - możliwość spędzenia jednego dnia na planie Epizodu VII i zagrania w jakiejś scenie. Zwycięzcą okazał się D.C. Barns z Denver.


KOMENTARZE (3)

Różne

Koszulki z Vaderem

2014-08-11 22:59:23 OtherTees

Firma OtherTees zajmująca się sprzedażą koszulek, po raz kolejny ma w swojej ofercie produkty z grafikami z Gwiezdnych Wojen. Tym razem są to dwie koszulki z Darthem Vaderem. Dostępne są w sprzedaży do jutra, do godziny 22:00, w cenie 33 zł za sztukę. Dla czytelników Bastionu firma przygotowała specjalny kod rabatowy bastionstarwars, dające 3 zł zniżki z każdej transakcji.Dodatkowo zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie organizowanym przez OtherTees, szczegóły znajdziecie w tym miejscu.
KOMENTARZE (3)

Różne

Różowa tajna broń

2014-08-07 16:43:46Tym razem Cole Horton trochę nietypowo jak dla siebie podszedł do problemu. Zajął się różowymi droidami, które w „Wojnach klonów” wyruszają na tajną misję i zaczął się zastanawiać na ile to w ogóle ma sens, a argumentację czerpie z historii II wojny światowej.

W „Wojnach klonów” przedstawiono telewizyjnym fanom parę różowych astromechów, R2-KT i QT-KT. Zaciekawiony widz mógłby się zastanawiać, co właściwie robi para różowych droidów w tajnej misji w samym środku wojny, czy droidy w kamuflażu nie byłby bardziej odpowiednie jako tajna broń? Ale jak się spojrzy wstecz na II wojnę światową, okaże się, że różowy to całkiem dobry kolor dla wielu tajnych misji.

W odcinku „Wojen klonów” pt. Secret Weapons obserwujemy historię R2-D2 i jego znajomych astromechów, które rozpoczynają niebezpieczną misję przeciw separatystom w samym środku wojen klonów. Jednym z tych droidów, który dołącza do przygód R2-D2 jest różowy droid QT-KT. „QT” to właściwie drugi różowy robot widziany w „Wojnach klonów” i jest oczywiście inspirowany pierwszym, R2-KT.

R2-KT to specjalny droid zbudowany przez klub R2 Builders dla córki Albina Johnsona Katie, który żyje gdzieś w społeczności Star Wars od momentu kiedy dziewczynka odeszła w 2005. Nie tylko prawdziwy droid pojawiał się na różnych imprezach w całym kraju, lecz także różowy astromech wystąpił wśród figurek Hasbro, w książkach Star Wars oraz także w odcinku „Wojen klonów”.

II wojna światowa jest pełna dziwnych opowieści i pozornie szalonych pomysłów. Ale gdy świat jest pogrążony w wojnie i czasy są ciężkie, nawet pozornie szalone rozwiązanie jest warte ryzyka. Tak było w przypadku różowych myśliwców, które latały nad niebem Europy. Różowy okazał się być bardzo efektywnym kamuflażem o zmierzchu i o świcie, w szczególności dla samolotów rozpoznawczych które latały pod warstwą chmur. Na tle czerwonych i różowych chmur samoloty rozpoznawcze były bardzo trudne do zauważenia od dołu, co pozwalało im fotografować z ukrycia pozycję wroga.

Pomysł, by użyć różu jako kamuflażu podczas II wojny światowej pioniersko wykorzystała Królewska Marynarka dzięki lordowi Mountbattenowi, który zauważył dość wcześnie w czasie wojny, że jeden z cywilnych okrętów jego konwoju, wciąż pomalowany na różowo-szary kolor, nie wyróżniał się tak bardzo jak cała reszta. Stąd prosta nauka, że różowy może być mniej zauważalny w słabo oświetlonych warunkach jakie panują o świcie czy zmierzchu. Ten szaro-różowy kolor potem został potem nazwany Mountbatten Pink (różem Mountbattena), okazał się na tyle efektywny, że lord rozkazał przemalować wszystkie okręty pod swoim dowództwem na ten nowy kolor. Ta kolorystka była używana przez cała II wojną światową, a nawet podczas wojny w Zatoce, gdzie niektóre z nowoczesnych brytyjskich myśliwców i cystern są pomalowane na jasnoróżowo.Pierwszy droid od góry to oczywiście R2-KT, drugi to QT-KT. Samolot na zdjęciu to różowy Spitfire z czasów II wojny światowej.
KOMENTARZE (2)

Różne

Tatuaże Star Wars

2014-08-05 23:04:50 przepastny internet

Skoro Harrison Ford znów jest na chodzie uczcijmy to kolejnymi tatuażami powiązanymi z postacią Hana Solo.Wszystkie prezentowane dotychczas na Bastionie tatuaże znajdziecie tutaj.
Jeśli macie tatuaże Star Wars, które chętnie zaprezentowalibyście szerszej publiczności, piszcie do nas.
Temat na forum
KOMENTARZE (3)
Loading..