TWÓJ KOKPIT
0

Różne

P&O 260: Czy Yuzzemowie pochodzą z Ragna III czy Endoru?

2017-12-31 08:50:44Dziś pytanie o rasy pochodzące z Endoru.

P: Czy Yuzzemowie, tacy jak Joh Yowza z zespołu Maxa Rebo, pochodzą z planety Ragna III czy porośniętego lasem księżyca Endor?

O: W SF widzieliśmy przypadki, kiedy pewne gatunki w różnych miejscach ewoluowały równolegle, czyli na dwóch odległych planetach, powstały dwa bardzo podobne gatunki tubylców. W tym przypadku mamy dokładnie taką sytuację.

Porośnięty lasem księżyc Endor jest domem dla Yuzzumów. Planeta Ragna III jest domem dla Yuzzemów. Tu druga samogłoska jest różnicą. Pochodzący z lasów Endoru Yuzzumowie są kulkami futra z długimi, patykowatymi ramionami i nogami, oraz paszczą wypełnioną zębiskami. Tymczasem Yuzzemowie to olbrzymie, potężne pokryte futrem humanoidy z krótkim, przyciętym pyskiem, małymi oczkami i nikczemnym usposobieniu. Lepiej dokładnie przeczytaj poradnik międzygwiezdnego turysty, bo nie chciałbyś pomylić obu gatunków.

Yuzzemy pojawiły się po raz pierwszy w powieści Spotkanie na Mimban (1978) Alana Deana Fostera. A sama nazwa znalazła się w oryginalnych scenariuszach Lucasa. Jeśli masz Album z Imperium Kontratakuje spójrz na stronę 24 i przyjrzyj się dokładnie rysunkom architektury lodowych korytarzy bazy Echo. Na jednym z nich jest napisane na ścianie „Yuzzem ma się włamać przez zaznaczony kropkami obszar”. Początkowo wampa była nazywana właśnie Yuzzemem.

Tymczasem mniejsze Yuzzumy były wymyślone na potrzeby „Powrotu Jedi”. We wczesnym stadium rozwoju, Endor miały zamieszkiwać dwie rasy, futrzaste Ewoki i długonogie Yuzzumy. Tyle, że kukiełki Yuzzumów były zbyt drogie do wykonania w dużej liczbie. W zasadzie stworzono tylko jednego, uzbrojono w blaster i schowano w czeluściach Pałacu Jabby. Dopiero przy wersji specjalnej „Powrotu Jedi” Yuzzum został poprawiony i stworzony komputerowo, tak oto powstał Joh Yowza.

K: Na koniec obrazki obu ras:


Yuzzem

Yuzzum z „Powrotu Jedi”

Yuzzumy z serialu „Ewoks”

KOMENTARZE (3)

Różne

Co nowego w prasie

2017-12-23 12:24:54 Internety

Informacja dla tych co kupują i czytają czasopisma, które na swoich okładkach promują Gwiezdne wojny. Od 19 grudnia w sprzedaży znalazło się niewielkie czasopismo dla dzieci „Wszystko o Star Wars” od wydawnictwa Egmont Polska w cenie 7.99 PLN, w którym znajdziemy typową zawartość dla tego typu publikacji, czyli naklejki, plakaty i zabawy dla najmłodszych. W sprzedaży nadal też jest dostępny grudniowy numer magazynu na gadżeciarzy „Stuff” w cenie 7,90 PLN, a w nim zestawienie gwiezdno-wojennych zabawek. A w ten piątek ruszyło nowe czasopismo dla młodzieży „Mój Spot” w cenie 7,99 PLN, w którym znajdziemy tekst o ostatniej premierze kinowej.


KOMENTARZE (2)

Różne

Pomnik z Wejherowa stał się sławny

2017-12-20 22:23:07 Facebook

Wejherowo to mała turystyczna miejscowość położona na Pomorzu. Latem oblegają ją tysiące turystów, ale okazuje się, że zimą też będzie niezły powód, by tam pojechać. Gdy pada bowiem śnieg, stojący na rynku pomnik założyciela miasta, Jakuba Wejhery, zmienia się w... Dartha Vadera. Sprawa stała się hitem internetu i trafiła nawet do zagranicznych mediów. Poniżej krótki materiał filmowy od 22 Words.


KOMENTARZE (10)

Różne

Disney nabył 20th Century Fox

2017-12-14 16:21:05

The Walt Disney Co. dokonało kolejnego dużego zakupu na rynku filmowym. Tym razem za 52,4 miliarda dolarów nabyło m.in. 20th Century Fox. Poza studiem filmowym Disney nabył również telewizyjną część imperium Ruperta Murdocha: 20th Century Fox Television, kanały tv takie jak Fox, Sky czy National Geographic i serwis streamingowy Hulu. Bob Iger będzie przez najbliższe dwa lata nadzorował proces integracji nowych nabytków w korporacji Disneya - tym samym opóźnił swoje zapowiadane odejście ze stanowiska CEO.


Bob Iger i Rupert Murdoch


Wraz z dokonaniem tej transakcji studio Disneya nabyło prawa do wielu produkcji. Z naszego punktu widzenia najważniejsze w tym temacie są prawa do „Nowej Nadziei” oraz dystrybucji Epizodów I-III, V-VI (pierwotnie te ostatnie Disney miał przejąć dopiero w 2020). Tym samym znikają wszelkie przeciwności, które utrudniałyby wydanie zestawów składających się ze wszystkich filmów czy też wspólne promowanie całej sagi.

Warto tu wspomnieć, że do Disneya trafiły również prawa do wielu innych znanych tytułów, które w ostatnich latach doczekały się kontynuacji bądź też trwają nad nimi prace. Spośród nich wymienić można chociażby: X-Menów, Fantastyczną Czwórkę, Obcego, Predatora, Planetę Małp czy Avatara.

Nabycie platformy streamingowej Hulu wpisuje się natomiast w plany Disneya dotyczące stworzenia własnej platformy tego typu. Obecnie posiadają o wiele więcej tytułów, którymi mogliby przyciągnąć widzów do siebie.
KOMENTARZE (20)

Różne

Magazyn LEGO Star Wars 12/2017

2017-12-10 13:39:20

Na półkach w salonach prasowych można znaleźć już grudniowy numer Magazynu LEGO Star Wars w cenie 10,90 zł, do którego został dołączony minizestaw „Kanonierka HMP”.

  • Ciekawostki z Galaktyki
  • Nieznane, zabawne komiksy
  • Kultowe pojazdy Star Wars
  • Niezwykłe zagadki Yody

Kolejny numer trafi do sprzedaży już 29 grudnia a dodatkiem będzie „Myśliwiec Y-wing”.

W sklepach można również znaleźć wcześniejszy numer magazynu, tym razem jest to ten zawierający Śmigacz Rey.
KOMENTARZE (3)
Loading..