TWÓJ KOKPIT
0

Spoza galaktyki

Nagradzają i wydają autorów Star Wars

2007-06-18 23:00:00

Elizabeth Hand dostaje Nebulę

12 maja wręczono w Nowym Jorku nagrody Nebula przyznawane przez Amerykańskie Stowarzyszenie Pisarzy Science Fiction. W kategorii powieść wyróżniono Jacka McDevitta za książkę "Seeker".
Powieść: "Seeker", Jack McDevitt (Ace Books)
Mikropowieść: "Burn", James Patrick Kelly (Tachyon Publications)
Nowela: "Two Hearts", Peter S. Beagle (F&SF Oct/Nov 2005)
Opowiadanie: "Echo", Elizabeth Hand (F&SF Oct/Nov 2005)
Scenariusz: "Ruchomy zamek Hauru", Hayao Miyazaki, Cindy Davis Hewitt i Donald H. Hewitt
Nagroda Andre Norton: "Magic or Madness", Justine Larbalestier (Razorbill)
Ponadto James Gunn otrzymał nagrodę Wielkiego Mistrza (Grand Master Award) a D.G. Compton tytuł Author Emeritus.
Elizabeth Hand napisała książeczki z serii o młodym Boba Fetcie.

Nocny pociąg do Rigel - Timothy'ego Zahna

W dniu dzisiejszym ukazała się w Polsce powieśći Timothy'ego Zanha pt. "Nocny pociąg do Rigel".

Wydawca: Wydawnictwo Dolnośląskie
Tłumaczenie: Iwona Michałowska
Data wydania: maj 2007
Oprawa: broszurowa
Liczba stron: 328
ISBN: 9788373845886
Cena detaliczna: 29,90 zł

Brawurowe połączenie space opery i kryminału. Agent rządowy Frank Compton prowadzi śledztwo w świecie przyszłości, gdzie liczne cywilizacje łączy międzygwiezdna sieć kolejowa. Pociągi mkną wielokrotnie szybciej niż światło, a zarazem ich konstrukcja pozostaje tajemnicą. Jednak ktoś chce zaatakować całą sieć i obsługiwane przez nią światy. Tylko Compton może odnaleźć nieuchwytnego wroga, którego tożsamość stanowi absolutną zagadkę.
Nowa powieść Timothy’ego Zahna nie rozczaruje wielbicieli rozrywkowej science fiction. Stworzył bogaty świat pełen różnorodnych ras, pomysłowych pojazdów i śmiercionośnych broni, a intryga, którą uknuł, godna jest samego mistrza Raymonda Chandlera.


Obietnica Króla-Czarnoksiężnika: Najemnicy Księga II

W księgarniach pojawiła się kolejna powieść R.A. Salvatore'a z cyklu przygód o Drizzcie w świecie Forgotten Realms. Jest to druga z serii, bez głównego bohatera.

Obietnica Króla-Czarnoksiężnika: Najemnicy Księga II Cena: 26.00 zł

"Zostawię ci duszę, ale nie życie. Ciesz się, że odnalazłem w sobie trochę litości."
Król-Czarnoksiężnik
Licz o niewypowiedzianej mocy, który podobno został zniszczony, a jednak jakimś sposobem nadal włada całą krainą.

Paladynka
Obrończyni dobra ukrywająca tajemnice równie mroczne, co każdy skrytobójca, nieprawdopodobny sojusznik mrocznego elfa.

Entreri i Jarlaxle niedawno pojawili się w poszarpanych, bezlitosnych górach Ziem Krwawnika, lecz już wcześniej znajdowali się w trudnych sytuacjach. Pochwyceni między duchem oszalałego z żądzy władzy licza i praworządną furią związanego przysięgą rycerza, nigdy wcześniej nie czuli się bardziej swobodnie.

Cytadela Skrytobójców pragnie ich śmierci.
Nieumarły Król-Czarnoksiężnik pragnie ich dusz.
A paladynka, która przysięgała stać na straży sprawiedliwości, pragnie być ich przyjacielem.
Witajcie na Ziemiach Krwawnika!
Skrytobójca Artemis Entreri i jego towarzysz, drow Jarlaxle, przybyli na nawiedzane przez demony pustkowia mroźnej północy na prośbę swojej smoczej protektorki. Wkrótce odkryli, że znajdują się w samym sercu walki między potężnymi siłami, które pragną ich śmierci... albo czegoś gorszego. Lecz Entreri i Jarlaxle nie są zwykłymi wędrownymi najemnikami, a starożytne zło kryjące się na dzikich Ziemiach Krwawnika być może w końcu znalazło godnego przeciwnika.


Shannara", przebojowa seria fantasy Terry'ego Brooksa, na kinowych ekranach

"Shannara", przebojowa seria fantasy autorstwa Terry'ego Brooksa, druga po "Harrym Potterze" na liście z najlepiej sprzedającymi się książkami fantasy, doczeka się wersji kinowej. Prawa do jej ekranizacji zakupiło właśnie studio Warner Bros., które na podstawie 14 kolejnych książek cyklu ma zamiar stworzyć nową, przebojową serię filmową.

Akcja serii Brooksa rozgrywa się w dalekiej przyszłości na Ziemi zaludnionej przez elfy, trole, gnomy i krasnoludy. Główni bohaterowie książki to ród pół elfów, pół ludzi obdarzonych magicznymi zdolnościami, którzy muszą ocalić świat.

Do sfinalizowania kontraktu z Brooksem, który do tej pory nie zgadzał się na ekranizację swoich książek, doprowadził Dan Fara, wielki fan twórczości pisarza. Producenci z Warnera informuja także, że jako pierwsza na kinowe ekrany trafi druga część cyklu "Kamienie Elfów Shannary".

Terry Brookes jest autorem nowelizacji "Mrocznego Widma"


Potęga Mitu w księgarniach

W polskich księgarniach, nakładem wydawnictwa ZNAK ukazała się "Potęga mitu" Josepha Campbella.

Tłum.: Ireneusz Kania
Opr. graf.: Sylwia Kowalczyk

ISBN 978-83-240-0833-9
Wydanie drugie
Rok wydania 2007
format 165 x 235 mm, twarda oprawa
Cena detaliczna 38.00 zł

„Kiedy nasz najmłodszy syn obejrzał Gwiezdne wojny dwunasty albo trzynasty raz z rzędu, spytałem go: >>Dlaczego oglądasz je tek często?<<. A on mi na to: >>Z tego samego powodu, dla którego ty przez całe życie czytasz w kółko Stary Testament<<. Znalazł się w świecie nowego mitu”.

Kultowa już Potęga mitu jest zapisem rozmów Josepha Campbella z dziennikarzem Billem Moyersem, zainspirowanych przez Jacqueline Kennedy Onassis, ówczesną redaktorkę wydawnictwa Doubleday. Rancza, na którym spotykali się autorzy, użyczył im sam George Lucas.

Joseph Campbell – wybitny antropolog i religioznawca – porównuje mity różnych kultur, w których poruszane są wielkie tematy ludzkości: życie, zdolność do ofiary, miłość, bohaterstwo, pragnienie wieczności... Jednocześnie podkreśla, że mitologia odgrywa w życiu współczesnego zachodniego człowieka niewielką rolę, co powoduje, że nie potrafi on żyć w zgodzie ze społeczeństwem, naturą i przede wszystkim samym sobą.

Campbell twierdzi, że mitologia Zachodu oparta jest na światopoglądzie z pierwszego tysiąclecia przed naszą erą, który nie zgadza się ze współczesnym wyobrażeniem o wszechświecie. Dodaje też, że długo będziemy musieli czekać na nową mitologię, bo wszystko zmienia się zbyt szybko, żeby można to było zmitologizować. Campbell wierzy jednak, że nowa mitologia powstanie. Tym razem będzie to mitologia mieszkańców całej planety.

Dla Campbella mit jest rzeczą aktualną i żywą: „Najświeższe wcielenie Edypa lub dalszy ciąg romansu o Pięknej i Bestii stoi na rogu 42 ulicy i Piątej Alei i czeka na zmianę świateł”.

Joseph Campbell – (1904-1987) jeden z najwybitniejszych mitografów XX wieku, antropolog, religioznawca i myśliciel, którego fundamentalne dzieła Bohater o tysiącu twarzy i Maski Boga zmieniły tradycyjne sposoby pojmowania mitologii i stały się natchnieniem naukowców, pisarzy i artystów drugiej połowy ubiegłego stulecia.
KOMENTARZE (0)
Loading..