TWÓJ KOKPIT
0

Spoza galaktyki

Diuna - zapowiedzi

2011-04-24 13:59:17 REBIS.com.pl

Wydawnictwo REBIS podało konkretniejsze terminy wydania na naszym rynku kolejnych książek z uniwersum Diuny. W maju ukaże się Paul z Diuny, powieść opowiadająca o dżihadzie Paula Muad'Diba.

Pokonawszy Padyszacha Imperatora Szaddama IV w słynnej bitwie pod Arrakin, Paul Atryda włada niepodzielnie wszechświatem. Droga do umocnienia jego władzy jest jednak długa i wyczerpująca - w siłę rośnie kwizarat i kult nowego władcy, trwa krwawy dżihad, przez systemy gwiezdne przetacza się bunt wszczęty przez earla Memnona Thorvalda, przeciwko Imperatorowi spiskują Bene Gesserit, KHOAM i Gildia Kosmiczna, a na jego życie nastają asasyni. W atmosferze nieustannego zagrożenia Muad'Dib musi się zmierzyć nie tylko z licznymi - zewnętrznymi i wewnętrznymi - wrogami, lecz także z wizjami przyszłości, ku której prowadzi ludzkość. A wszystkie jego plany może zaprzepaścić mała, lecz śmiertelnie niebezpieczna dziewczynka...

Na październik zaplanowana jest kolejna pozycja poszerzająca wątki poruszone w Kronikach: Wiatry Diuny.

Wiatry Diuny to kontynuacja zdarzeń zaprezentowanych w Mesjaszu Diuny. Niewidomy Paul znika wśród piasków i jest uważany za zmarłego. Jessica i Gurney przebywają na Kaladanie, Alia z pomocą Duncana stara się nie dopuścić do rozpadu Imperium, Mohiam ginie z rąk Stilgara, Irulana zostaje uwięziona. W tle dramatycznych losów tych bohaterów potężnieje konflikt między Jessiką a jej córką Alią.

Również w październiku ma ukazać się Ród Atrydów, pierwsza część trylogii Preludium do Diuny, opublikowana już kiedyś w Polsce nakładem wydawnictwa Zysk i S-ka.

Cykl powieściowy Franka Herberta „Kroniki Diuny” stał się klasyczną pozycją literatury fantastycznej. Ród Atrydów cofa się o cztery dekady i ukazuje główne jego postaci. Tron Złotego Lwa okupuje starzejący się tyran Elrood IX, ale jego syn, Szaddam, pragnie już sam władać Imperium. Bene Gesserit rozwijają tajemniczy program, którego efektem mają być narodziny Boga-dziecka. Mało ważny ród Atrydów podejmuje ryzykowne działania, a stawką jest zguba z ręki jego najzacieklejszych wrogów, Harkonnenów.

Jako ciekawostkę warto zaznaczyć, że (również w kolekcjonerskim wydaniu) Rebis uraczy nas w tym roku także kolekcją dzieł wybranych Philipa K. Dicka. W pierwszej kolejności będą to: Ubik oraz Blade Runner: czy androidy marzą o elektrycznych owcach? (maj), dalej planowane są: Człowiek z Wysokiego Zamku, Doktor Bluthgeld i Valis. Oprawą graficzną książek zajmie się Wojciech Siudmak, znany nam chociażby z ilustracji do cyklu Diuny.

Tymczasem 7 czerwca nakładem wydawnictwa Solaris ukażą się Pieśni Umierającej Ziemi - zbiór opowiadań osadzonych w świecie Umierającej Ziemi stworzonym przez Jacka Vance'a. Redakcją tomiku zajęli się George R.R. Martin i Gardner Dozois, a swój wkład w niego ma dwoje pisarzy gwiezdnowojennych. Opowiadanie Abrizonde jest autorstwa Waltera Jona Williamsa (Szlak przeznaczenia, Ylesia), a Powrót wiedźmy ognia wyszedł spod pióra Elizabeth Hand (cztery książki młodzieżowe o przygodach Boby Fetta). Do grona autorów których opowiadania znajdziemy w Pieśniach... zaliczają się również m.in.: Dan Simmons, Robert Silverberg, Mike Resnick, Neil Gaiman, czy w końcu sam George R.R. Martin.
KOMENTARZE (7)

Spoza galaktyki

Garstka nowinek spoza galaktyki

2011-04-13 14:24:23 różne

Wydawnictwo Fabryka Słów zapowiedziało na 20 maja publikację pierwszej książki z cyklu "Gears of War", Aspho Fields. Seria, której autorką jest znana i lubiana Karen Traviss, liczy sobie na razie trzy z planowanych pięciu tomów. Premiera czwartego będzie miała miejsce w USA 2 sierpnia.

Również na maj planowana jest Szkoła ognia - druga część cyklu "StarFist”, militarnego science fiction autorstwa Dana Cragga i Davida Shermana ("Próba Jedi").

W 2011 roku ma się ukazać także Król Orków - kolejna powieść R.A. Salvatore'a o świecie Zapomnianych Krain. Wydawnictwo ISA nie podało jeszcze bliższych informacji co do terminu publikacji.

Tymczasem w Stanach Zjednoczonych pojawiła się zapowiedź czwartej książki osadzonej w uniwersum Mass Effecta. Deception nie będzie już autorstwa Drew Karpyshyna, ale na otarcie łez - pałeczkę po nim przejął William C. Dietz, znany fanom Gwiezdnych Wojen z książkowej trylogii Dark Forces, opowiadającej o losach Kyle'a Katarna. Książka ma ukazać się 27 września.
Na 20 kwietnia, również w Stanach, zaplanowana jest premiera czwartego i zarazem ostatniego zeszytu z serii komiksowej Evolution, przybliżającej nam przeszłość Człowieka Iluzji. Ani Deception, ani Evolution nie są obecnie w zapowiedziach polskich wydawnictw - gdy tak się stanie, niezwłocznie Was poinformujemy.
KOMENTARZE (8)
Loading..