TWÓJ KOKPIT
0

Spoza galaktyki

Tim Lebbon

2013-05-21 13:44:16

Wraz z premierą książki Dawn of the Jedi: Into the Void, do grona autorów gwiezdno-wojennych dołączył Tim Lebbon. W Polsce to autor stosunkowo mało znany, ale to nie znaczy, że nie wydawany. Warto się bliżej przyjrzeć kilku pozycjom z naszego rynku, w których pojawiły się dzieła Tima.

Miecze i Mroczna Magia to antologia wydana przez Rebis. Warto dodać, że swoje opowiadanie w niej napisał także inny autor SW - Greg Keyes.

Przeżyj przygodę dziesięciolecia i zatrać się w antologii najpoczytniejszych autorów fantasy...

Elryk... Czarna Kompania... Majipoor - te słowa elektryzowały kilka pokoleń entuzjastów literatury magii i miecza. Antologia ta przynosi kilkanaście kapitalnych, zupełnie nowych opowieści autorstwa najpoczytniejszych autorów tego gatunku. Historii naładowanych akcją, obfitujących w sarkastyczny humor, przerażające potwory oraz bajeczne skarby i - oczywiście - walki na miecze.

Przeżyj przygodę dziesięciolecia!

Poza nimi w antologii znajdziemy opowiadania między innymi Joe Abercrombiego, Glena Cooka, Stevena Erkisona, Scotta Lyncha, Gartha Nixa, Gene’a Wolfe’ego oraz Roberta Silverberga.
Wielka księga opowieści o czarodziejach to wydana przez Fabrykę Słów antologia, która także zawiera opowiadanie Tima Lebbona. Ten zbiór opowiadań wydano u nas w dwóch tomach, opowiadanie Lebbona znajduje się w drugim.

Poszukiwany: czarodziej żywy lub martwy
Cechy szczególne: przekrwione oczy, błędny wzrok, drżące ręce. Wypasiona czapka.


Opowiadania zebrane w tej antologii mówią o mocy i o władzy. Każde z nich porusza temat konfliktów i dylematów związanych z posługiwaniem się magią.

Nie spodziewaj się tu cukierkowych opowieści o dobrotliwych czarodziejach w szpiczastych kapeluszach. Nie znajdziesz tu niczego w tym guście. W wielu z opowiadań magia prowadzi do szerzenia zła i zepsucia.

Od tego momentu przestań się łudzić, że dalej będziesz w stanie rozumieć rzeczywistość. I uważaj na siebie.
Wśród innych autorów znajdziemy Mike’a Resnicha czy Ursulę K. Le Guin.


Zmrok wydana przez Amber, to już samodzielna, autorska powieść, a przy tym całkiem dobrze oceniona.

Księga 1 mrocznej sagi, nagrodzona British Fantasy Society Award dla najlepszej powieści 2007.

Magia umarła. Straszliwa wojna wygnała Magów z Noreeli, świat pogrążył się w barbarzyństwie. Lecz magia może się odrodzić - za sprawą wyjątkowego chłopca. Chłopca, którego trzeba chronić przed Czerwonymi Mnichami... i przed Magami, którzy nie cofną się przed niczym, by zapewnić sobie triumfalny powrót...

Chcesz poznać lepiej świat Noreeli?W dodatku doczekała się jeszcze kontynuacji. Świt także został wydany przez Amber.

Mroczna saga, której pierwszy tom Zmrok został nagrodzony British Fantasy Society Award dla najlepszej powieści 2007

Noreela stoi w obliczu zagłady. Lecz gdzieś w sercu krainy wciąż żyje magia. Nieszczęsny Rafe uosabiał kiedyś jej moc, do dnia gdy Magowie odebrali mu ją brutalnie i zatriumfowali raz jeszcze. Teraz Magowie zbierają armię przerażających wojowników, by utopić Noreelę w morzu krwi. Lecz ostatni pozostali przy życiu mieszkańcy nie zamierzają się pogodzić z wiecznym mrokiem. Prastara przepowiednia mówi, że przyszłość magii objawi się w dziecku jeszcze nienarodzonym - jeśli tylko jego matka przeżyje i ujrzy wstający świt...


Swoją drogą, wśród jego niewydanych w Polsce publikacji znalazłoby się kilka napisanych wspólnie z Christopherem Goldenem, autorem który ma swoją bardzo niewielką gwiezdną historię. Do dorobku Lebbona należy również nowelizacja filmu 30 dni mroku (2007).

Teraz zostało już nam poczekać tylko na polskie wydanie Dawn of the Jedi: Into the Void (obecnie planowane na grudzień).
KOMENTARZE (2)
Loading..