TWÓJ KOKPIT
0

Spoza galaktyki

Tony DiTerlizzi

2014-10-21 17:11:47

Rzadko do grona autorów „Gwiezdnych Wojen” trafiają twórcy tak uznani i znani jak Tony DiTerlizzi. Od niedawna dostępna jest The Adventures of Luke Skywalker, Jedi Knight, będąca adaptacją klasycznej trylogii tegoż autora. Warto zatem poświęcić chwilę by spojrzeć na jego dorobek, dobrze znany także w Polsce.

Urodzony 6 września 1969 amerykański artysta jest nie tylko pisarzem, lecz także ilustratorem, który zajmował się grami (w tym „Magic: The Gathering”, czy produkty z serii „Dungeons & Dragons”), filmami (był konsultantem przy „Pajęczynie Charloty”), no i książkami. Najważniejsza z nich bez wątpienia jest seria „Kroniki Spiderwick”, którą stworzył wraz z Holly Black. To seria, która przyniosła im światową sławę. Nam bardziej jest znana z filmu, który na niej bazuje, a który DiTerlizzi wyprodukował. Seria ta to także jedyna rzecz z dorobku tegoż autora, która doczekała się wydania w Polsce nakładem wydawnictwa Egmont. Prawdę mówiąc są to właściwie dwie serie – „Kroniki Spiderwick” oraz „Kroniki Spierwick. Ciąg dalszy”, książki te wychodziły u nas w latach 2004-2010.

Seria składa się z następujących pozycji:
„Przewodnik terenowy” (The Field Guide)
„Kamienne oko” (Bracelet of Bones)
„Sekret Lucindy” (Lucinda’s Secret)
„Żelazne drzewo” (The Ironwood Tree)
„Gniew Mulgarata” (The Wrath of Mulgarath)
„Pieśń Niksy” (The Nixie’s Song)
„Olbrzymi problem” (A Giant Problem)
„Król Wyrmów” (The Wyrm King)

Zaczyna się niepozornie jako historia przygód rodzeństwa Grace’ów: Mallory, Simona i Jareda. Dzieci z mamą przeprowadzają się do zabytkowego, zniszczonego, wiktoriańskiego domu on zaś kryje tajemnice, która stopniowo rozrosła się w cała serię.Próbowano także wydać u nas inną serię autora – „CzarLę”, niestety skończyło się na jednej książce „Poszukiwacze” (The Search for WondLa), za które odpowiada wydawnictwo Znak. To kolejna powieść dla młodzieży. Pierwszy tom wydano u nas w 2013, kolejnych na razie nie. W USA jest to obecnie trylogia.

Eva Dziewięć nigdy nie widziała innego człowieka. Ani słońca, nieba czy drzew. Tak właściwie to nigdy nie opuszczała swego podziemnego domu. Wszystko zmienia się, gdy na jej bezpieczne schronienie napada groźny stwór Bestiil, który czyha na jej życie. Eva zmuszona jest uciekać. Na powierzchni okazuje się jednak, że jest tam jedynym człowiekiem. Świat zamieszkują najróżniejsze istoty, niepodobne do niczego, o czym Eva dotąd się uczyła. Czy Eva w ogóle znajduje się na Ziemi? Czy trafi na ślad ludzi? Czy dowie się gdzie i kim jest? W pełnej przeszkód podróży przez nieznane pomagają jej Tułaczowiec, wielki Otto i robot Mat. Wędruj razem z Evą i jej przyjaciółmi, naucz się orbońskiego alfabetu i przede wszystkim nigdy nie porzucaj wyobraźni!
KOMENTARZE (0)
Loading..