TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

Mark Hamill tłumaczy scenę w „Powrocie Jedi”

2023-06-07 03:57:40

Nawet po czterdziestu latach są ludzie, którzy potrafią zastanawiać się nad elementami montażu i zdjęć „Powrotu Jedi”. Choćby walkę przy barce nad jamą Carcoon. Tam Luke kopie przeciwnika, a ten odskakuje zanim tak naprawdę Skywalker go trafi.

Mark Hamill wziął na klatę wytłumaczenie tej sceny. Powiedział, że przecież to jest idealne kopnięcie Mocy.Swoją drogą Mark przyznał też, że nie miałby nic przeciwko, gdyby teraz obsadzono nowego aktora w roli Luke’a, w produkcjach dziejących się bliżej klasycznej trylogii.
KOMENTARZE (0)

Klasyczna Trylogia

P&O 542: Co to za Ewoki w kokpicie?

2023-05-28 09:03:12Świętujemy czterdziestolecie “Powrotu Jedi” pytaniem o ten film.

P: Jak się nazywają Ewoki, które pomagały Chewbacce dowodzić AT-ST podczas bitwy o Endor?

O: Adaptacja powieściowa Powrotu Jedi błędnie nazywa ich: Wicket i Teebo. Takie błędy w powieściach to norma, wynikająca ze zmian, które powstają podczas produkcji lub post-produkcji filmu. Z kolei „Star Wars Action Figure Archive” twierdzi, że jeden z tych Ewoków to Warok, ale zdjęcie nie pasuje do żadnego z Ewoków, których widzieliśmy w kokpicie.Ewok w czerwono-brązowym kapturze i brązowym futrze to Widdle Warwick, który pojawił się także w telewizyjnych filmach o Ewokach. Ewok o ciemnym futrze, ciemnym nosie noszący ciemny kaptur pozostaje nienazwany.

Żeby jeszcze było bardziej skomplikowanie dwa Ewoki, które widzimy z Chewbaccą zdobywające AT-ST to nie są te Ewoki z kokpitu. Jeden z nich ma brązowe futro i kaptur (to może być Warok), podczas gdy ciemny Ewok ma skórzany strój i kolorowy nos. I tu nie ma co spekulować, który to Ewok, ponieważ aktorzy grający Ewoków byli bardzo starannie wybierani do robienia popisów kaskaderskich.
KOMENTARZE (4)

Klasyczna Trylogia

40-lecie „Powrotu Jedi”

2023-05-25 19:27:55

Dzisiaj mija dokładnie czterdzieści lat od premiery „Powrotu Jedi”. To wydarzenie jest na swój sposób świętowane przez cały rok, a sam film wrócił z tej okazji do kin w kilku krajach. Na Celebration w tym roku odbył się panel z tej okazji na którym o filmie rozmawiali Billy Dee Williams, Anthony Daniels, Warwick Davis, Ian McDiarmid, Doug Chiang, Rob Bredow i Neal Scanlan. Dzisiaj, w rocznicę premiery, oficjalna opublikowała nagranie z tego panelu.


KOMENTARZE (2)

Klasyczna Trylogia

P&O 541: Jak Porkins mógł przetrwać na polu bitwy?

2023-05-21 08:06:11Jakiś czas temu było pytanie o Porkinsa i katapultowanie (wiecej). Dziś mamy pytanie doszczegóławiające.

P:W „Nowej nadziei” Biggs sugeruje Porkinsowi by się katapultował ze swojego X-Winga. Jeśli tak by się stało, jak mógłby on przetrwać i ewakuować się z pola bitwy?O: Każdy kto widział, co się stało z biednym Goosem w „Top Gun”, wie że wystrzelenie się w środku bitwy to ryzykowna propozycja. Ale tak, X-Wing jest wyposażony w system katapultowy. Oczywiście, gdyby przetrwał wystrzelenie musiałby się modlić, aby Sojusz był w stanie go odnaleźć i zabrać. Tyle, że szanse na to, gdy wkoło latają TIE Fightery i jesteśmy na jakieś 20 minut przed tym jak Luke Skywalker wysadzi Gwiazdę Śmierci, są prawdopodobnie niższe niż nawigowanie w polu asteroidów.
KOMENTARZE (7)

Klasyczna Trylogia

„Powrót Jedi” radzi sobie dobrze w kinach w USA

2023-05-04 22:24:12

Gwoli przypomnienia, w ten weekend w Stanach Zjednoczonych a także Wielkiej Brytanii na krótko w kinach pojawił się „Powrót Jedi”. Była to mocno limitowana dystrybucja z okazji 40-lecia. Dziś film powinien zejść z ostatnich kin. Niemniej jednak warto zauważyć, że w zeszły weekend całkiem nieźle poradził sobie finansowo.W Stanach w trzy dni zarobił 5,1 miliona USD. To dużo i mało. Wystarczająco by zająć czwartą pozycję na liście. Pierwsze miejsce zajął kinowy fenomen czyli film „Super Mario Bros. Film” z 40,8 milionami USD (wyświetlano go w 4204 kinach, co daje średnie zyski – 9713 USD). Na drugim miejscu wylądowało „Martwe zło: Przebudzenie” z 12,1 milionami USD (3417 kin i średnia 3350 USD). Na trzecim pierwsza nowość – „Are You There God? It’s Me, Margaret” z 6,7 milionami USD (3343 kin i średnia 2015 USD).

„Powrót Jedi” wyświetlano w USA jedynie w 475 kinach, więc średnia zarobków na kino to 10738 USD, co jest najlepszą wartością tego weekendu. Miejmy nadzieję, że te doskonałe wyniki sprawią, że Disney dotrzyma słowa i film trafi także na inne rynki. Po 40 latach ludzie wciąż, chcą oglądać ten film na wielkim ekranie, mimo jego obecności na Disney+, czy bardzo często w domowych kolekcjach.

Na chwilę obecną nie ma żadnych informacji o polskiej premierze.
KOMENTARZE (11)

Klasyczna Trylogia

P&O 538: Co to za niebieska ręka szturmowca?

2023-04-30 07:46:53Dziś pytanie o szczegóły „Imperium kontratakuje”.

P: W scenie gdy Chewbacca idzie na złomowisko w Mieście w Chmurach (“Imperium kontratakuje”) jest coś, co wygląda jak niebieska zbroja szturmowca. Obok jest coś co wygląda jak robot. Co to jest?O: Dobre oko. Wśród śmieci na tym wysypisku jest też górna część torsu droida z srebrnym okryciem twarzy. Fragment ciała faktycznie przypomina niebieską, metaliczną część zbroi okrywającej rękę szturmowca, ale jest to zdecydowanie cześć droida. Były pomysły by nazwać tego droida i opowiedzieć jego historię, ale na razie jeszcze się to nie wydarzyło.
KOMENTARZE (3)

Klasyczna Trylogia

P&O 537: Co się stało ze strojami Hana i Luke’a gdy przebrali się za szturmowców

2023-04-23 08:37:52Tym razem pytanie, które nurtuje niektóre osoby oglądające „Nową nadzieję”.

P: W „Gwiezdnych Wojnach Części IV Nowej nadziei”, co się stało z ubraniami Hana i Luke’a, gdy założyli stroje szturmowców? Czy zbroje nałożono na stroje i Han został ze swoimi butami? A potem, gdy je zdjęto, ich oryginalne ciuchy są suche, mimo, że w zgniatarce była woda.O: Tak, twoje założenie, że zbroję szturmowców zakłada się na właściwy strój jest prawidłowe. Zbroja jest wodoodporna, więc dzięki temu strój nie przemoknął. Natomiast musisz zdać się na wiarę, szukając rozwiązania, co stało się z butami.
KOMENTARZE (4)

Klasyczna Trylogia

P&O 536: Czy Gwiazda Śmierci ma hipernapęd?

2023-04-16 11:24:50Tym razem pytanie, które nurtuje niektóre osoby oglądające „Nową nadzieję”.

P: Jak Gwiazda Śmierci przemieściła się z Alderaanu na Yavin 4 tak szybko, nie mając nawet silników?O: Choć silniki Gwiazdy Śmierci nie są wprost widoczne, prawda jest taka, że jest ona wyposażona w hipernapęd klasy 4.0, zlokalizowany koło równika. Tam też umieszczono silniki podświetlne. Zdolność niszczenia planet byłaby bezużyteczna, jeśli nie można byłoby przemieścić się w ich pobliże. To może prowadzić do pytania, jeśli „Sokół Milennium” jest tak szybki, to dlaczego Rebelianci nie wykorzystali przewagi i nie rozpoczęli ewakuacji. Będąc świadom mobilności Gwiazdy Śmierci Rebelianci uznali, że lepiej będzie spróbować wykorzystać szansę na atak na Gwiazdę Śmierci pod Yavinem.
KOMENTARZE (9)

Klasyczna Trylogia

„Powrót Jedi” wraca do kin z okazji 40-lecia

2023-04-08 20:24:05

Dziś na Celebration podczas panelu o 40-leciu „Powrotu Jedi” ogłoszono, że film wróci do kin. Po raz ostatni w normalnej dystrybucji szósta cześć sagi Skywalkerów była grana w 1997 w ramach „Wersji Specjalnej”.

Tym razem jednak będzie to ograniczona dystrybucja, zarówno czasowo jak i dostępna tylko w wybranych kinach. 28 kwietnia 2023 film zadebiutuje w Stanach Zjednoczonych (mają tam grać film do 4 maja), Wielkiej Brytanii (mają tam grać film do 1 maja) i na kilku innych rynkach. Na razie nie ma żadnych informacji o Polsce. Gdy w czasie pandemii „Imperium kontratakuje” wracało do kin, z pewnym opóźnieniem pojawiło się także w Polsce.

Z okazji powrotu do kin przygotowano też nowy plakat. Jego autorem jest Matt Ferguson.Jeśli pojawią się informacje o polskiej premierze, oczywiście o tym napiszemy.
KOMENTARZE (4)

Klasyczna Trylogia

P&O 532: Dlaczego Rebelianci nie mieli wielkich zwycięstw przez 19 lat?

2023-03-19 08:06:49Dziś pytanie o pewną logikę wydarzeń w sadze.

P: W napisach otwierających „Nową nadzieję” dowiadujemy się, że przejęcie planów Gwiazdy Śmierci było pierwszym wielkim zwycięstwem Rebeliantów. W scenach usuniętych z „Zemsty Sithów” widzieliśmy jak utworzono Rebelię. Więc jak to jest możliwe, że przez 19 lat nie mieli żadnych ważnych zwycięstw, a potem w ciągu trzech lat niszczą dwie Gwiazdy Śmierci i zabijają Imperatora? Drugie pytanie, jak zdobyli te plany Rebelianci. Czy tak jak jest to pokazane w grze Lethal Alliance? Podobno były też inne wersje.

O: Z adaptacji powieściowej „Zemsty Sithów” wiemy, że akcje Delegacji Dwóch Tysięcy sprawiły, że stała się ona zagrożeniem dla władzy Palpatine’a. Po ogłoszeniu się imperatorem, Palpatine rozprawia się z tym zagrożeniem, ogłaszając członków Delegacji wrogami publicznymi. Więc zupełnie jak Obi-Wan i Yoda, senatorowie tacy jak Bail Organa, Mon Mothma czy Garm Bel Iblis, musieli przyciszyć swój sprzeciw wobec Imperium, by móc zaatakować w odpowiednim momencie. Bez Jedi czy wsparcia wojskowego, każde wystąpienie przeciw Imperium byłoby skazane na porażkę. Sojusz Rebeliantów nie ogłosił siebie jako siły opozycyjnej wobec Imperium, aż do momentu kilku lat przed „Nową nadzieją”.

Zdobycie planów jest historią opowiadaną wiele razy przez twórców „Gwiezdnych Wojen”. Więc tak Rianna Saren z gry „Lethal Alliance” miała w tym swój udział, podobnie jak Kyle Katarn, o czym wspomina ta gra, podobnie jak pierwszy poziom gry Dark Forces. Dodatkowo transmisja danych na statek Lei była ukazana w grach „X-wing”, adaptacji radiowej „Nowej nadziei” i powieści Świt Rebelii A.C. Crispin.
KOMENTARZE (1)
Loading..