TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

P&O 580: Dlaczego C-3PO ma kabel zwisający z głowy?

2024-02-18 08:28:40Niestety technologia w niektórych scenach zawodzi, więc potem trzeba się tłumaczyć. Dziś tłumaczenia o „Nową nadzieję”.

P: W scenie z Jawami handlarzami, Luke ma zabrać dwa droidy do czyszczenia. Jest tam widoczny kabel, który ciągnie się z głowy C-3PO, aż gdzieś tam nawet chyba na ziemi go widać. Jeśli Anthony Daniels kontrolował w pełni ruchy C-3PO będąc w kostiumie, to po co był ten kabel?

O: Ten kabel, który wystaje z głowy C-3PO nie ma nic wspólnego z kontrolowaniem ruchów C-3PO. Jedna para kabli odpowiadała za połączenie mikrofonu i komunikację z aktorem, by nagrywać dialogi. Druga odpowiadała za doprowadzenie prądu do świecących oczu C-3PO, tu bateria była umieszczona na jego plecach. W scenie o której pytasz to kabel od oczu do baterii jest widoczny, mimo, że powinien być schowany.
KOMENTARZE (2)

Klasyczna Trylogia

P&O 578: Czy scenę w której Obi-Wan prezentuje miecz Luke’owi wycięto?

2024-02-04 07:19:17Dalej zostajemy przy „Nowej nadziei”.

P: Widziałem zdjęcie z „Nowej nadziei”, w którym to Ben Kenobi trzyma miecz świetlny prezentując go Luke’owi. Czy to ujęcie z jakiejś wyciętej sceny z filmu?

O: Większość zdjęć promocyjnych z klasycznej trylogii to tak naprawdę zdjęcia zrobione na planie podczas produkcji, a nie zdjęcia z tego, co zostało nagrane na filmie. Trudno stwierdzić o jakie zdjęcie dokładnie ci chodzi, ale mogło ono powstać między powtórkami, bądź być alternatywnym ujęciem. Kręcąc film robi się kilka ujęć tej samej sceny, ale wykorzystuje się w ostatecznym filmie tylko jedno (bądź jedno wzbogacone o fragmenty drugiego). Więc jest większa szansa, że to zdjęcie pochodziło z alternatywnego ujęcia, niż wyciętej sceny.
KOMENTARZE (2)

Klasyczna Trylogia

Billy Dee Williams miał problemy po „Imperium kontratakuje”

2024-01-30 18:21:20

W najnowszym wydaniu podcastu Dagobah Dispatch, Billy Dee Williams opowiedział o tym, jak go potraktowano po występie w „Imperium kontratakuje”. Reakcje widzów nie były zbyt przychylne, ale aktor poradził sobie z tym.Mówił, że zaczęło się od dzieciarni. Kiedy jechał odebrać swoją córkę ze szkoły, inne dzieci jak go zobaczyły, zaczynały za nim krzyczeć: „zdradziłeś Hana Solo!” Potem było jeszcze gorzej, nawet w samolocie mu się takie wyzwiska zdarzały. Po paru latach tych docinków, aktor znalazł rozwiązanie i zaczął samodzielnie tłumaczyć ludziom tę sytuację. Jak miał się przeciwstawić samodzielnie tak potężnej figurze jaką jest Darth Vader, w dodatku wspierany przez Bobę Fetta? Ludzi, którzy najeżdżają twoją planetę i musisz się z nimi układać. Ale ostatecznie to właśnie to układanie sprawiło, że udało się ocalić Hana i jego przyjaciół przed kompletną zagładą. Lando zaś musiał zadbać o całość sytuacji.

Billy Dee Williams przyznał jednak, że z czasem tłumaczenie tego wszystkiego i przekonywanie ludzi go zaczęło męczyć i skrócił to. Odpowiada pytaniem „Czy ktoś zginął? Nie, nikt nie zginął”. I to właśnie jest rozwiązanie Landa na zaistniałą sytuację.

Mówił też o scenie, w której w V Epizodzie widzimy Landa po raz pierwszy. Trzeba było ludzi zainteresować, przyciągnąć. Więc zrobił to co zrobił, czyli zaprezentował siebie. Zrobił to co robi normalnie Billy Dee.
KOMENTARZE (8)

Klasyczna Trylogia

P&O 577: Czemu eskadry nie meldują do siebie wzajemnie?

2024-01-28 11:12:42Tym razem pytanie o “Nową nadzieję” z wojskowego punktu widzenia.

P: Będąc amerykańskim pilotem, zastanawiam się dlaczego różne grupy identyfikowane kolorami (Czerwoni i Złoci), którzy latają na X-wingach i bombowcach przeciw Gwieździe Śmierci w IV Epizodzie, nie meldują do siebie nawzajem.

O: Cóż, ponieważ w filmie nie słychać Złotych, skupmy się na Eskadrze Czerwonych. Meldują się oni w następującym porządku: Dziesiątka, Siódemka, Trójka (Biggs), Szóstka (Porkins), Dziewiątka, Dwójka (Wedge), Jedenastka i Piątka (Luke). Ujęcie Jacka Klaffa jako Johna D. (Czerwony Cztery) odmeldowującego się zostało wycięte podczas montażu. Z powodów zwiększenia dramaturgii Luke musiał w filmie zgłosić się jako ostatni. Pozostali eksponowani piloci (Biggs, Wedge i Porkins) musieli mieć czas, by zobaczyć ich twarz i to wpłynęło w dużej mierze na kolejność meldowania się pozostałych. Dodatkowo, gdybyśmy mieli słuchać pilotów meldujących się kolejno, byłoby to raczej nudne.
KOMENTARZE (3)

Klasyczna Trylogia

Jodie Foster o roli Lei

2024-01-24 22:03:06

To, że zanim Carrie Fisher dostała rolę Lei, ubiegały się o nią inne aktorki, wiemy od dawna. Wiemy, też że jedną z nich była Jodie Foster, o czym pisaliśmy choćby tutaj. Tym razem aktorka odwiedzając program Jimmy’ego Fallona odniosła się do tamtych czasów i wspomniała kilka słów o castingu.

Powiedziała wprost, że w jej przypadku najważniejszy był konflikt harmonogramów. Umówiła się na film dla Disneya – „Posiadłość Candleshoe”, miała kontrakt podpisany, więc nie chciała się z tego wycofywać. Tak więc „Nowa nadzieja” musiała znaleźć sobie inną Leię.

Natomiast mówiąc o samej Lei, wspomniała przede wszystkim o jej fryzurze. W żartach zastanawiała się jak by dała radę się odnaleźć w tej roli i jak jej włosy by wyglądały. Fragment z Jodie Foster możecie obejrzeć poniżej.


KOMENTARZE (7)

Klasyczna Trylogia

P&O 574: Która z sióstr Tonnika to Brea a która to Senni?

2024-01-07 09:27:47Dziś mamy kolejne pytanie zmieniające wydźwięk szczegółów “Nowej nadziei”.

P: W scenie w kantynie, która z sióstr Tonnika to Brea a która to Senni?

O: Dla tych, którzy mocno śledzili EU odpowiedź jest prosta, żadna. Ale zacznijmy od początku. Brea i Senni Tonnika zostały po raz pierwszy nazwane i zidentyfikowane w grze RPG wydanej przez West End Games. Wcześniej, podczas produkcji, były określane jako „kosmiczne dziewczyny”. W RPG zostały określone jako identyczne bliźniaczki, choć nie są identyczne w filmie. Tę nieścisłość wytłumaczył autor Timothy Zahn w opowiadaniu z antologii Opowieści z kantyny Mos Eisley, pisząc, że siostry Tonnika, które widzimy na filmie to strażniczki cienia z organizacji Mistryl, Shada D’ukal i Karoly D’ulin, które udają Breę i Senni. Shada to niby Brea, a Karoly to Senni.Od Star Wars Celebration III, aktorka Christine Hewett, czyli siostra Tonnika nosząca niebieskie ubranie, podpisywała się jako Brea Tonnika (czyli Shada D’ukal). Zatem druga aktorka, Angela Staines, ta w zielonym ubraniu, to musi być Senni (czyli Karoly D’ulin).
KOMENTARZE (4)

Klasyczna Trylogia

P&O 572: Czy droid RA-7 na piaskoczołgu i na Gwieździe Śmierci to ten sam?

2023-12-24 07:32:22Wracamy do pytań o filmy i “Nową nadzieię”.

P: Czy RA-7, droid z Gwiazdy Śmierci, to ten sam droid, którego widzieliśmy w piaskoczołgu w „Nowej nadziei”?

O: RA-7 to model droida, który często bywa określany droidem z Gwiazdy Śmierci. RA-7, którego widać na Gwieździe Śmierci w „Nowej nadziei” to tak naprawdę 5D6-RA-7. Natomiast ten którego widać w piaskoczołgu to 3B6-RA-7. Można zadać sobie pytanie, co imperialny droid robił na Tatooine? 3B6-RA-7 służył moffowi Dunhausenowi. Dunhausen słysząc pogłoski, że jego droid może być używany przez Imperialne Biuro Bezpieczeństwa do szpiegowania moffa, wysłał go na z góry przegraną misję na Tatooine, gdzie ostatecznie wpadł w ręce Jawów.

K: Więcej o droidach RA-7 pisaliśmy tutaj.
KOMENTARZE (1)

Klasyczna Trylogia

P&O 570: Po co szturmowcy ukrywali ślady ataku na piaskoczołg?

2023-12-10 09:08:33Dziś kolejne istotne pytanie, zmieniające percepcję “Nowej nadziei”.

P: Dlaczego szturmowcy tak pieczołowicie ukryli ślady swojego ataku na piaskoczołg w „Nowej nadziei”? Przecież są wszechmogącym Imperium, mogą robić co chcą i nikt nie będzie się burzył o to że zastrzelili jakiś Jawów.

O: Jedno z możliwych rozwiązań znajduje się w opowiadaniu „Kartografia to niełatwa rzecz: Opowieść właściciela farmy wodnej” z antologii Opowieści z Kantyny Mos Eisley. Główny bohater tego opowiadania, farmer wilgoci, próbuje utrzymać pokój ustanowiony między farmerami, Jawami i Ludźmi Pustyni. Imperium celowo sabotuje jego działania. Zwiększając napięcie między tymi grupami lokalnej populacji, sprawiają wrażenie, że imperialna obecność jest istotna do zachowania pokoju. Z filmów wiemy, że były już napięcia między Tuskenami a farmerami (porwanie Shmi w „Ataku klonów” i następnie krwawa zemsta Anakina, do tego dochodzą Tuskeni napadający niedaleko domostwa Larsów w „Nowej nadziei”). Jednakże tylko EU ukazywało rosnącą przemoc między Tuskenami i Jawami. Chociażby Ilustrowany wszechświat Gwiezdnych Wojen ukazuje fortecę Jawów, gdzie bronią się przed Jeźdźcami Tusken.

Jawowie pełnią istotną rolę w funkcjonowaniu farm i lokalnej społeczności. Więc z pewnością ktoś się tym zainteresuje, jeśli jacyś Jawowie zostaną zastrzeleni. Wraz ze zmniejszeniem się obecności Huttów, których wypływy w Zewnętrznych Rubieżach zmalały w czasach Imperium, Tatooine utrzymywane przez Imperium jest dalekie od bycia bezpiecznym miejscem. Brak strategicznego znaczenia sprawia, że Imperium nie będzie chciało lokować tu swoich zasobów, skoro można je użyć o wiele bardziej efektywnie. Co więcej, z wyciętej sceny rozmowy między Lukiem a Biggsem widać, że mieszkańcy Tatooine nie są nawet świadomi okropności, które Imperium wyczynia w innych miejscach.

K: Tu warto dodać jeszcze jedną rzecz. Polskie tłumaczenie opowiadania to „Kartografia to niełatwa rzecz”, oryginalne brzmi Drawing the Maps of Peace: The Moisture Farmer's Tale. Autorem opowiadania był M. Shayne Bell.
KOMENTARZE (1)

Klasyczna Trylogia

P&O 569: Z jakiego gatunku są doradcy Palpatine’a?

2023-12-03 07:46:47Dziś pytanie o tło Epizodu VI oraz pytania powiązane dotyczące doradców Imperatora.

P: Czy jest jakaś historia tych dziwnych doradców Palpatine’a, których widać w „Powrocie Jedi”? Z jakiego oni są gatunku? Wyglądają na straszliwie bladych. Co się stało ze Sly Moore i Masem Ameddą?

O: Doradcy reprezentują niewielką grupę imperialnych dygnitarzy, którzy mają możliwość prywatnych rozmów z Imperatorem. Są zwani też Imperialnym Wewnętrznym Kręgiem, gdyż jest to grupa ministrów i gubernatorów, którzy zyskali przychylność Imperatora.

Pomimo bladej cery, ogólnie są to ludzie. Kilka różnych ujęć dygnitarzy pojawiło się bez bladej cery, co sugeruje, że to może być kosmetyczny zabieg. Z tych, których widzimy w filmie oficjalnie nazwano trzech. Są to: Janus Greetatus, Sim Aloo i Kren Blista-Vanee. Ważne rolę w EU odgrywają z kolei Sate Pestage i Sim Aloo. Imię Pestage’go zostało wzięte ze scenariusza Epizodu V.

Co się tyczy Masa Ammedy i Sly Moore, oni byli zaufanymi doradcami Palpatine’a, gdy był Najwyższym Kanclerzem. Ich losy dopiero zostaną ujawnione.

K: Nowy kanon wykorzystuje możliwość pisania historii także w późniejszym okresie, czerpiąc z tego, co dodano w prequelach. Więc Sly Moore i Mas Amedda pojawiają się także w czasach klasycznej trylogii i nawet później.
KOMENTARZE (1)

Klasyczna Trylogia

P&O 568: Czy Conan Antonio Motti to kanoniczne imię, czy żart?

2023-11-26 08:27:39Dziś pytanie o tym jak działa kanon, gdy twórca wypowiada się publicznie.

P: Czy zdecydowaliście traktować imię „Conan Antonio Motti”, które pojawiło się w programie O’Briena jako kanoniczne? Innymi słowy czy to jest kolejny żart, czy podeszliście do tego poważniej?

O: Tak gwoli wprowadzenia, dla tych, co nie są w temacie. W maju 2007 w programie „Late Night with Conan O’Brien” nagrywanym w obszarze zatoki San Francisco, gościem był George Lucas. Prowadzący postanowił przetestować wiedzę George’a Lucasa z „Gwiezdnych Wojen”, co było częścią rozmowy z Lucasem.

Odpowiadając na jedno z pytań, George wyjawił pełne imię admirała Mottiego, które brzmiało Conan Antonio Motti. Tak się akurat złożyło, że Motti był jedną z tych filmowych postaci, która nie miała wcześniej pierwszego imienia nadanego w Expanded Unvierse, w przeciwieństwie do takich osób jak Wilhuff Tarkin, Cassio Tagge czy Firmus Piett. Więc skoro brakowało przeszkód uznano, że to może być właściwe imię.

Ale to tylko część historii, bowiem Steve Perry i Michael Reaves pragnęli nazwać Mottiego imieniem „Zi” w książce Gwiazda Śmierci nad która pracowali. Co więcej Zi Motti został zaakceptowany i wszystko szło w tym kierunku, kiedy George wszystkich zaskoczył obwieszczeniem. Książka jeszcze była na tym etapie, że nie trafiła do druku, więc zmiana była jak najbardziej możliwa. Pierwsze oficjalne, drukowane źródło podało imię Mottiego w październiku 2007. Co więcej był to pierwszy raz, kiedy George Lucas publicznie podał tego typu informację, a nie było to związane z produkcją prequeli.

K: Dla przypomnienia, George zrobił coś podobnego także później. W 2010 na Celebration V wywiad z nim prowadził Jon Stewart. Gdy zadał pytanie z jakiej planety pochodzi Obi-Wan Kenobi, Lucas odparł „Stewjon”. Ta została dodana do kanonu.
KOMENTARZE (4)
Loading..