TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

P&O 558: Kto zaprojektował emblematy Imperium i Rebelii?

2023-09-17 07:17:46Dziś pytanie o źródła i inspiracje klasycznej trylogii, w szczególności “Nowej nadziei”.

P: Zastanawiam się, kto jest odpowiedzialny za symbole Rebelii i Imperium z filmów w latach 70. Czy mógł za to odpowiadać John Mollo, czy może Joe Johnston lub inny artysta.O: John Mollo potwierdził kiedyś:
Metalowe insygnia, które znajdują się na czapkach imperialnych oficerów, to ozdoba z aluminium, którą zdobyliśmy i wykorzystaliśmy właściwie w takiej formie w jakiej była. Okrągłe, czarno-białe godło Imperium, które pojawia się choćby na hełmach, zostało zaprojektowane przeze mnie. Wykonałem cała serię szkiców, wykorzystując do tego XVIII wieczną fortyfikację jako inspirację kształtu.
Logo, które pojawia się na hełmach Rebeliantów także zostało zaprojektowane przez mnie. Tym razem jednak nie przypominam sobie o żadnej konkretnej inspiracji.

KOMENTARZE (2)

Klasyczna Trylogia

P&O 557: Kto przeżył eksplozję na barce Jabby?

2023-09-10 10:08:10Dziś pytanie nurtujące wiele osób, które obejrzały “Powrót Jedi”, a potem zderzyły się ze starym (i nowym kanonem).

P: Kto z ferajny z Pałacu Jabby przetrwał eksplozję barki na pustyni na Tatooine, zwłaszcza, że wielu z tych bohaterów żyje dalej w materiałach z EU.

O: Los wielu z bohaterów widzianych w pałacu Jabby został ujawniony w antologii opowiadań Opowieści z Pałacu Jabby. Według tych opowiadań część tej zbieraniny zaokrętowanej na tę wyprawę przetrwała eksplozję barki Jabby. Prawdopodobnie uciekli z drugiej strony gniazda Sarlacca, której nie widzieliśmy w filmie. Bib Fortuna, Tessek, Bubo, Saelt-Marae (tak zwany „Yak face”), Hermi Odle, J’Quille oraz członkowie kapeli Maxa Reebo znaleźli się wśród ocalałych z eksplozji. Bossk, którego obecność na barce jest przeceniana, także przeżył. Większość ofiar, które widzimy na ekranie to słudzy niżej rangi, w tym Yotts Orren czy Nysad, Taym Dren-garen i Vizam. Wszyscy strażnicy na skiffie zostali zabici, w tym Kithaba, Velken Terezi, dwóch Weequayów, Klaatu, Barada i nienazwany Nikto oraz Pobe Snitkin (kierowca skiffa). Na barce zaś zginęli Ree-Yees, Wooof, Gauron Nas Tal, Cane Adis, Giran oraz Sprośny Okruszek.

Bohaterowie tacy jak Dengar, Ephant Mon, Malakili, Yarna d’al’Gargen oraz Arica (czyli Mara Jade) przetrwali, gdyż nie brali udziału w wycieczce.

Nie wiadomo jaki los spotkał postacie takie jak: Geezum, Fozec, Loje Nella, Nizuc Bek, Thul Fain, Rayc Ryjerd i Yoxgit.

K: Tak warto dodać, że w nowym kanonie jest podobnie. W „Księdze Boby Fetta” widzieliśmy niektórych ocalałych jak Boba Fett, Bib Fortuna czy Max Reebo.
KOMENTARZE (11)

Klasyczna Trylogia

P&O 555: Dlaczego Han nie wierzył w Moc?

2023-08-27 09:35:43Dziś pytanie ogólne o podejście do Mocy Hana Solo, które widzieliśmy w “Nowej nadziei”.

P: Jakim cudem Han nie wierzy w Moc, skoro jest na tyle stary, że mógł widzieć Wojny Klonów czy upadek Jedi?

O: Nawet w czasach Starej Republiki, gdy Jedi byli u szczytu swej potęgi, raczej rzadko się ich widziało na żywo. Choć byli znani dzięki swoim umiejętnościom. Tyle, że Wojny Klonów odarły ich z tej mistyki, skoro nawet najwięksi Jedi padali w bitwach. Rozkaz 66 zatarł ich ślady, a Palpatine uczynił ich dziedzictwem próbę zamordowania kanclerza i przejęcia Republiki. Gdy demokracja „umierała przy brzasku oklasków”, tak naprawdę większość Senatu była zadowolona z upadku Jedi.

Han Solo miał 10 lat, gdy skończyły się Wojny Klonów. W tym wieku był de facto niewolnikiem na okręcie „Trader’s Luck” dowodzonym przez Garrisa Shrike’a. Później uciekł od Shrike’a do akademii imperialnej, a tam wysłano go na pustynię. Więc pomimo tego, że latał z jednego końca galaktyki na drugi, miał niewielkie szanse spotkać Jedi, którzy wówczas wymarli. Oczywiście z Epizodu III wiemy, że Chewbacca miał inne doświadczenia, ale nie wiadomo jaka była reakcja Hana na te zeznania.

Warto też dodać, że w komiksie „Tales #11” (opowieść: Duch), młody Han Solo spotkał Quinlana Vosa na Socorro. Tam Vos używał Mocy, by uratować Hana przed Sarlacciem. Dodatkowo Solo widział jak Vos rozprawił się z grupę łowców Jedi. Pomimo tego, co Han widział, jest tam sugestia, że Vos mógł wymazać te wspomnienia Hanowi. Ponieważ jednak były to „Talesy”, nawet w starym kanonie nie uznawano tego za kanon.

K: Środkowy akapit odpowiedzi, czyli historia Shrike’a to fragmenty z niekanonicznej już powieści Rajska pułapka Ann C. Crispin. Został on zastąpiony nową historią opowiedzianą w filmie „Han Solo”.
KOMENTARZE (5)

Klasyczna Trylogia

P&O 554: Ile Luke szkolił się na Dagobah i jak długo trwał pościg za Hanem?

2023-08-20 09:42:26Wracamy do pytań z klasycznej trylogii, ale tym razem mamy pytanie bez właściwej odpowiedzi. Jedynie z sugestią.

P: Jak długo Luke był szkolony na Jedi w „Imperium” i jak długo trwa pościg Hana i przyjaciół przez Imperium? Wygląda na to, że tyle samo, ale czasowo się to nie dodaje.

O: Czas może sprawiać wrażenie, że się nie dodaje, ale podstawowe pytanie brzmi jak długo leci się z Hoth na Bespin. Wiemy, że „Sokół” uciekł blokadzie Imperium nad Hoth, poleciał w pobliskie pole asteroidów. Po krótkim przystanku w brzuchu kosmicznego ślimaka, bohaterowie opuszczają system Anoat i kontynuują swą podróż na Bespin. Wiemy tylko, że nie mają w pełni działającego hypernapędu, więc niezależnie od dystansu jaki muszą pokonać, zajmuje to czas. Nawet jeśli „Sokół” miałby zapasowy hypernapęd, jak sugerują niektóre źródła. Nie będziemy zastanawiać się, dlaczego Han i Leia podczas tak długiej podróży, nie zmieniają ubrań. Zaś czas szkolenia Luke’a jeszcze trudniej oszacować. Czy są to dni, czy tygodnie? Tego nie wie nikt.

Pewnym szczegółowym, acz nieoficjalnym, wyjaśnieniem jest odpowiedź Pablo Hidalgo z Lucasfilmu. Jego zdaniem „Sokół” nie był w stanie użyć hypernapędu, więc podróżował na silnikach z prędkością podświetlną. Więc zajęło to dajmy na to miesiąc. Bez działającego w pełni hypernapędu nie mogli przewyższyć prędkości światła, ale mogli lecieć z prędkością równą 99%. Jednocześnie, patrząc na fizykę, przy takiej prędkości doświadczyliby dylatacji czasu. Czyli na przykład jeden miesiąc, który spędziliby na pokładzie „Sokoła”, odpowiadałby siedmiu miesiącom, które spędził Luke na Dagobah. Oczywiście te dane liczbowe mogą się mocno różnić. Wszystko zależy od tego, na ile okręt bez działającego w pełni hypernapędu może osiągnąć prędkość bliskiej światłu. Przy tym wszystkim musielibyśmy też przyjąć założenie, że oba systemy są w odległości miesiąca świetlnego, a to jest kolejny kamyczek do ogródka.
KOMENTARZE (6)

Klasyczna Trylogia

Wiemy kto zagrał Willrowa Hooda w „Imperium kontratakuje”

2023-08-07 21:54:57

Na rozwiązanie niektórych tajemnic trzeba czekać latami. W tym wypadku mowa o 43 latach od premiery „Imperium kontratakuje”. Na Bespin podczas ewakuacji biegnie jeden z inżynierów niosąc sprzęt obecnie nazywający się camtono. Sama nazwa przedmiotu została nadana przy okazji serialu „The Mandalorian”, czyli prawie 40 lat po premierze V Epizodu.Inżynier nazywa się Willrow Hood, widać go przez krótką chwile w „Imperium”. Jego imię pojawiło się po raz pierwszy w kartach CCG w 1997 (wg jednych źródeł), albo w topps w 2015 (seria „Topps Choice”) (wg drugich źródeł), gdzie dostał własną kartę. Od tego czasu Willrow zaczął zyskiwać popularność wśród fanów. W 2017 na Celebration w Orlando zorganizowano nawet bieg cosplayerów przebranych za Willrowa Hooda, o czym pisaliśmy tutaj. Do tego warto dodać, że postać zaczęła się przewijać gdzieś w innych mediach, np. w grze „LEGO Star Wars: The Skywalker Saga”, a nawet ma własne opowiadanie w zbiorze From a Certain Point of View: The Empire Strikes Back - „Due on Batuu”, którego autorem jest Rob Hart.

Przy tej popularności Hooda w końcu ktoś zapytał, kto go grał. Był to statysta, ale w końcu dzięki śledztwu użytkowników Wookiepedii udało się ustalić jego tożsamość. Aktor to Egbert Sen, który urodził się w latach 30. XX w Pakistanie, a od 1957 przeprowadził się do Wielkiej Brytanii. Poza „Imperium kontratakuje” zagrał też w „Ośmiorniczce” i „Poszukiwaczach zaginionej arki”. Niestety zmarł w 2019, prawdopodobnie nie dowiedział się jaką popularność w ostatnich latach zdobyła jego postać.
KOMENTARZE (9)

Klasyczna Trylogia

P&O 552: Dlaczego Mon Mothma zawiesiła się mówiąc o Bothanach?

2023-08-06 09:44:47Dziś pytanie o „Powrót Jedi” i jego staro-kanoniczne i niekanoniczne wyjaśnienia.

P: Czy istnieje jakieś wyjaśnienie, dlaczego Mon Mothma zawahała się podczas odprawy Rebeliantów w „Powrocie Jedi”? Wygląda jakby coś innego zaprzątało jej głowę.

O: Mon Mothma bardzo przeżywa każdą śmierć, więc wieść o poświęceniach dla Sojuszu bardzo ją bolą. W powieści i komiksie Cienie Imperium, dowiadujemy się, że Bothanie stracili małą grupę pilotów, by zdobyć plany II Gwiazdy Śmierci. Oczywiście barwniejsza wersja znajduje się w komiksie Kevina Rubio Tag i Bink, gdzie stwierdzenie many Bothans odnosi się do postaci imieniem Manuel „Manny” Both-Hanz, który patrząc na jego zdjęciu na biurku Mon Mothmy był jej kochankiem. Boba Fett zabił Manny’ego a Tag i Bink dostarczyli wieści o drugiej Gwieździe Śmierci Rebeliantom.
KOMENTARZE (7)

Klasyczna Trylogia

P&O 551: Czy Oakland zainspirowało AT-AT?

2023-07-30 07:00:22Dalej pozostajemy w tematach “Imperium kontratakuje”, ale tym razem pytanie o inspiracje.

P: Czy imperialna maszyna krocząca AT-AT jest inspirowana żurawiami w porcie w Oakland?

O: Zgodnie z komentarzem George’a Lucasa na wydaniu DVD „Imperium kontratakuje”, imperialne machiny kroczące były głównie inspirowane powieścią „Wojna światów” H.G. Wellesa, gdzie to Marsjanie najechali na Ziemię w wielkich, chodzących pająkach. George chciał by bitwa wyglądała inaczej, więc nie chciał mieć czołgów i normalnej machiny bitewnej. Miały więc być speedery i większa dynamika.

Jak twierdzi Joe Johnston, który odpowiadał za projekty w „Imperium” jeśli chodzi o nogi maszyny kroczącej inspirowali się pracami Syda Meade’ego, który projektował ciężarówki przyszłości.

Natomiast jeśli chodzi o ludzi, którzy przejeżdżają przez okolice portu na Wschodniej Zatoce, nawet jeśli widzą w żurawiach podobieństwo do AT-AT nie były one w żadnym stopniu brane pod uwagę jako inspiracja.
KOMENTARZE (2)

Klasyczna Trylogia

P&O 550: Czy Vader odciął Luke’oiwi rękę w nadgarstku czy w przedramieniu?

2023-07-23 08:52:58Tym razem mamy kolejne rozważania o ciągłości tego, co widzimy na ekranie w klasycznej trylogii.

P: W „Imperium kontratakuje” gdy droid medyczny dotyka mechanicznej ręki Luke’a by przeprowadzić kontrolę, widzimy układy na przedramieniu. Myślałem, że Vader odciął rękę Luke’owi w nadgarstku?O: Po pierwsze tak, Vader odciął rękę Luke’owi w nadgarstku, ale nie wiadomo jakie były uszkodzenia przedramienia, zwłaszcza, że widzieliśmy je zakryte rękawem Luke’a. Po drugie układy te muszą odwzorowywać działanie ścięgien ludzkiej ręki. Więc nawet jeśli te u Luke’a pozostały nietknięte, były niekompatybilne z technologią protetyczną i trzeba było je wymienić.
KOMENTARZE (3)

Klasyczna Trylogia

P&O 546: Czy były dwie wersje hełmów rebelianckich?

2023-06-25 09:30:14Kolejne pytanie o szczegóły IV Epizodu.

P: W „Nowej nadziei” wygląda jakby żołnierze rebelianccy zmienili swoje hełmy. W scenie ceremonii wyglądają jakby ich wizjery zostały opuszczone. Czy zachowanie to zostało wbudowane w hełmy? O: Spora część hełmów rebeliantów faktycznie była inna. Jak potwierdził John Mollo część z nich była zbudowana tak, że miała wizjery opuszczone. Jednakże nie mieli wówczas hełmów, które miałyby mechanizm ich podnoszenia i opuszczania. Choćby właśnie gwardia honorowa Rebelii nosiła wersję z opuszczonym wizjerem. Wizjery w filmie miały mieć funkcję ochronną, więc w czasie walki ze szturmowcami na Łamaczu Blokady miały chronić walczących. Bez tej ochrony łatwiej byłoby ich wyrżnąć.
KOMENTARZE (2)

Klasyczna Trylogia

P&O 544: Jak nazywał się dowódca Szarych?

2023-06-11 02:30:38Tym razem ponownie wracamy do pytań o „Powrót Jedi”.

P: Jak nazywał się dowódca Szarych pilotujący Y-Winga podczas bitwy o Endor? I drugie pytanie czy przeżył bitwę?O: Według serii książek i komiksów „X-Wingi” dowódca Szarych Salm Horton. Wcześniejsze źródła sugerują, że cała eskadra Szarych została szybko wycofana z bitwy, potem jednak dowiedzieliśmy się, że dowódca Szarych brał udział w ataku na superstrukturę Drugiej Gwiazdy Śmierci. Tak, faktycznie Lando wzywał jednie Czerwoną i Złotą grupę, by wezwać ich do ataku na główny reaktor, ależ kto by mógł sobie odpuścić możliwość zniszczenia Gwiazdy Śmierci? I tak, przeżył bitwę.
KOMENTARZE (2)
Loading..