TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

Imperialni w ANH

2002-07-28 11:25:00 T`Bone

Myliłby się ten, kto powiedziałby, że Lucas powycinał wiele scen i wątków dopiero w AOTC. Już w ANH można było zaobserwować to zjawisko. Pod nóż montażysty poszli między innymi Imperialni Oficerowie z ANH. Oto kilka przykładowych obrazków ilustrujących tę sytuację.
Na tym zdjęciu Vader, Motti, Tagge i Tarkin rozważają co zrobić z księżniczką Leią. Scena ta została prawdopodobnie wycięta też dlatego, że pokazywała bardziej demokratyczny sposób podejmowania decyzji przez Imperialnych, niż później przez Sojusz Rebeliantów w bazie na Yavin
Z kolei na tym zdjęciu widzimy jak Lord Darth Vader odprowadza Leię do celi po zniszczeniu Alderaanu.
Ten obrazek pokazuje natomiast ludzką twarz oficera Imperialnego, który walczy ze snem podczas służby na Gwieździe Śmierci. Scenę pewnie wycięto też dlatego, by nie pokazywać zbyt ludzkiej twarzy Imperium
To nie jest scena wycięta, lecz alternatywne ujęcie. Zazwyczaj kręci się kilka ujęć tej samej sceny, a potem wybiera najlepsze, lub montuje je się z kilku. Tutaj Leia i Vader oglądają egzekucję Alderaanu.

KOMENTARZE (3)

Klasyczna Trylogia

U źródeł „Gwiezdnych Wojen”

2002-07-21 00:24:00

Dzisiaj publikujemy jeszcze cały artykuł „U źródeł Gwiezdnych Wojen”, który znalazł się na Stopklatkce w okolicach premiery AOTC. Tekst dostępny jest teraz też tutaj. Ale na sam koniec dołączyliśmy pewne bonusy, które nie były dołączone wcześniej.
KOMENTARZE (0)

Klasyczna Trylogia

Burza piaskowa na Tatooine

2002-07-01 12:24:00 T`Bone

Mało kto dzisiaj pamięta scenę burzy piastkowej na Tatooine w ROTJ. Scena ta oczywiście została wycięta już w pierwszej wersji filmu, ale warto się na niej trochę skupić. Cała akcja działa się zaraz po rozprawieniu się z Jabbą przy jamie Carcoon, gdzie swą siedzibę miał Sarlacc. Kiedy Luke Skywalker i przyjacie docierali do Sokoła Millennium okazało się, że szaleje tam straszliwa burza piaskowa. Scena miała wyglądać tak. Najpierw widać jedynie piach i słychać głosy, piski (R2) i ryk (Chewiego). Potem miały się pojawić roboty, poźniej Leia, pomagająca Hanowi, Luke, Lando i na końcu Chewbacca. Wtedy też zaczął się wyłaniać zza piasku kształ Sokoła Millennium oraz X-winga i dwóch Y-wingów. Wszyscy musieli krzyczeć, by móc się na wzajem usłyszeć.
Han
Nie wiem. Wszystko co widzę to wirujący piasek.
Leia
Akurat wszyscy to widzimy.
Han
W takim razie wnioskuję, że dobrzeję.
Zaraz potem wszyscy dochodzą pod kopułę Sokoła, gdzie wiatr jest jakby trochę mniejszy. C-3PO otwiera właz, a Han dziękuje Lukowi za ratunek. Następnie Luke mówi, że musi odwiedzić starego przyjaciela i dotrzymać obietnicy. Potem Han rozmawia chwilę z Lando. Nie ma pewności które dialogi były ostatecznie nakręceno, gdyż różniły się one między sobą w różnych wersjach scenariusza, lecz idea jest taka jak tu przedstawiono. Scenę tę wyciał Lucas głównie dlatego, iż uważał, że po scenie akcji przy jamie Carcoon, trzeba dać coś spokojniejszego, by nie męczyć widza. Mark Hamill wspomina krecenie tej sceny jako najgorszego przeżycia z całej trylogii. Dołączamy też bardzo krótki fragment tej sceny (fatalnej jakości) w formacie QuickTime dostępny tutaj. Na koniec parę zdjęć i ilustracji związanych z tą sceną:

Koncept artystyczna Landa w scenie z burzą piaskową
Koncept artystyczna Leii w scenie z burzą piaskową
R2D2 i C-3PO
Sokół
Luke
Sokół
Luke
Sokół
Han, Leia, Luke
Burza
C-3PO
C-3PO
Han i Leia
Lando
Han i Luke
Sokół
Richard Marquand i Mark Hamill
R2
Sokół

KOMENTARZE (5)
Loading..