TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

P&O 53: Dlaczego Zuckuss nosi maskę oddechową?

2014-01-12 09:25:03Kolejne pytanie z cyklu wyjątkowo trudnych, bo wymagających łączenia EU z filmami. Niestety to pierwsze nie zawsze jest ze sobą spójne, więc trzeba je czasem łatać. Samo pytanie tym razem dotyczy „Imperium kontratakuje” i jednego z łowców nagród.

P: Dlaczego Zuckuss nosi maskę oddechową, skoro Gandowie nie oddychają?

O: Odnosisz się do dwóch różnych wersji fizjologii Gandów, którą ukazano w powieściach. W serii „X-wingi” Michaela A. Stackpole’a, członek Eskadry Łotrów, Ooryl Qrygg, może wejść do pokoju wypełnionego śmiertelnym gazem ponieważ nie musi oddychać. Ale jak wrócisz do Opowieści łowców nagród, przypomnisz sobie, że Zuckuss miał przypiekane płuca gdy przypadkiem oddychał tlenem, co jest normą dla jego gatunku.

Faktem jest, że obaj są Gandami, acz należą do różnych podgatunków. Owadzioocze istoty pochodzą z pokrytej mgłami planety Gand, acz wytworzyły coś co można nazwać kieszonkowymi cywilizacjami, które nie mają ze sobą żadnego kontaktu. Ta izolacja przyczyniła się także do wytworzenia dymorfizmu, stąd poważne różnice biologiczne pomiędzy poszczególnymi klanami Gandów. Niektóre z nich mają możliwości regeneracji swych organów w tym płuc, choć tego ostatniego właśnie Zuckuss nie miał, stąd musiał nosić maskę.
KOMENTARZE (12)
Loading..