TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

P&O 284: Czemu nie naprawiono cieni mieczy świetlnych?

2018-06-17 07:05:07P: W „Powrocie Jedi” w scenie walki Luke’a z Vaderem w sali tronowej Imepratora miecze świetlne rzucają cienie na podłogę! Czemu tego nie naprawiono w wersji specjalnej?

O: Ale tam nie było nic do naprawiania. Jeśli miecze świetlne istniałyby na prawdę, rzucałyby cień. Zauważ że ostrze nie jest prześwitujące. Dlatego nie przechodzi przez nie światło, więc powstaje cień. Możesz to samo zobaczyć z świetlówką, która choć jak jest włączona daje światło, trudno przez nią przejrzeć, ale jak w pokoju masz inne źródło światła, które na nią pada, to nawet jak ona świeci będzie rzucać cień.

Ale żeby nie opowiadać o realistyczności mieczy świetlnych, wystarczy przypomnieć sobie scenę z Epizodu II, kiedy Obi-Wan paruje nim błyskawice Dooku. Nie zbudowano takiego miecza, który by to potrafił, co więcej byłoby to bardzo trudne do osiągnięcia inżynieryjnego, ale taki efekt był potrzebny w filmie.
KOMENTARZE (7)

Klasyczna Trylogia

P&O 283: Czemu w napisach początkowych piszą, że Luke dowodzi rebeliantami?

2018-06-10 08:05:17Dziś pytanie o „Imperium kontratakuje” i „kontrowersyjne” napisy początkowe.

P: Dlaczego w napisach początkowych do „Imperium kontratakuje” jest zdanie, że Rebelianci (a dokładniej grupa bojowników o wolność) dowodzona przez Luke’a Skywalkera? A przecież Leia wciąż tam dowodzi!

O: Jeśli chcesz już dzielić włosy to naprawdę bazą Echo dowodził generał Rieekan, ale jeśli wstawiono by jego imię w napisy początkowe, trzeba by wytłumaczyć ludziom kim on jest. Ideą napisów początkowych jest wprowadzenie w akcje, ale ważniejsze jest budowanie dramaturgii, niż techniczne aspekty, o które można by się spierać. I tak oto w pierwszym Epizodzie widnieje informacja, że wyznaczono dwóch Rycerzy Jedi, choć faktycznie jeden z nich jest Mistrzem a drugi dopiero padawanem. Więc można by się spierać o to, czy to jest prawdziwe zawsze, czy tylko z pewnego punktu widzenia.

Natomiast jest jeszcze drugie dno. Z napisów wiemy, że unikając znienawidzonej floty Imperium, grupa bojowników o wolność pod wodzą Luke’a Skywalkera założyła nową, tajną bazę na lodowej planecie Hoth. Tu trzeba dodać, że Luke w stopniu komandora poprowadził Rebeliantów na Hoth, co zostało ukazane w codziennych stripach gazetowych Archiego Goodwina i Ala Williamsona (wydanych potem także przez Dark Horse jako „Classic Star Wars”). On znalazł planetę Hoth, i podjął próby aby sprowadzić nań Rebeliantów.
KOMENTARZE (5)
Loading..