TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

„Powrót Jedi” w Polsacie

2018-08-09 07:06:20Już jutro, czyli w piątek 10 sierpnia o 20:05 na Polsacie zobaczymy szóstą część „Gwiezdnych Wojen”, czyli „Powrót Jedi”. Powtórka w niedzielę 12 sierpnia o 10:35. W obu przypadkach film będzie także wyświetlany w Polsat HD.Prace inżynierów Imperium, którzy konstruują nową, znacznie potężniejszą Gwiazdę Śmierci, zbliżają się ku końcowi. Tymczasem Han Solo (Harrison Ford), wciąż pozostaje w niewoli u odrażającego Jabby. Wkrótce w ręce "króla podziemia" wpadają również R2-D2 i C-3PO, a potem Księżniczka Leia (Carrie Fisher) i Chewbacca (Peter Mayhew). Luke Skywalker (Mark Hamill) sam rusza w końcu na Tatooine i też zostaje więźniem Jabby. Po wielu niebezpieczeństwach przyjaciołom udaje się jednak zabić gangstera i uciec. Luke leci na Dagobah, gdzie umierający Yoda potwierdza, że Vader (David Prowse) jest jego ojcem. Wkrótce duch Obi-Wana (Alec Guinness) mówi mu, że Leia to jego siostra. Tymczasem na Gwiazdę Śmierci przybywa Imperator Palpatine (Ian McDiarmid). Rebelianci postanawiają wykorzystać fakt, że stacja nie jest jeszcze ukończona i zniszczyć osłabiony statek wraz z tyranem. Luke, wraz z przyjaciółmi i oddziałem wojska ma wysadzić w powietrze, znajdujący się na planecie Endor, generator pola siłowego Gwiazdy. Flota Rebelii przygotowuje się w międzyczasie do przeprowadzenia ostatecznego ataku. Szybko okazuje się jednak, że Vader zastawił na rebeliantów pułapkę - bohaterowie wpadają w ręce sił Imperium, a statki Rebelii zostają otoczone przez imperialną armadę. Kiedy totalna klęska wisi w powietrzu, Han Solo, przy pomocy zamieszkujących Endor Ewoków, niszczy generator. Rebelianci atakują stację. Tymczasem wewnątrz Gwiazdy Palpatine zmusza Luka do walki z ojcem. Skywalker zwycięża, nie chce jednak dobić pokonanego Vadera. Imperator rozkazuje zabić bohatera. W tym jednak momencie Vader, który przeszedł wewnętrzną przemianę, atakuje i zabija władcę. Chwilę później umiera na rękach syna. Siły Imperium zostają unicestwione, a Luke w ostatniej chwili ucieka z eksplodującej Gwiazdy Śmierci. Wkrótce Han i Leia wyznają sobie miłość.

„Powrót Jedi” zakończył zarówno klasyczną trylogię jak i przez wiele lat był finałem filmowej sagi. Richard Marquand formalnie był reżyserem tego filmu, tym razem jednak Lucas miał na ten obraz dużo większy wpływ i osobiście reżyserował część scen, zwłaszcza tych trudnych logistycznie. Scenariusz w dużej mierze jest dziełem Lawrence’a Kasdana. Występują: Mark Hamill, Carrie Fisher, Harrison Ford, Ian McDiarmid, Alec Guinness, Billy Dee Williams, Frank Oz, Anthony Daniels, Kenny Baker i Peter Mayhew, a także David Prowse i James Earl Jones jako Vader. Muzyka: John Williams, zdjęcia: Alan Hume.

Na razie Polsat kończy z sagą.
KOMENTARZE (47)

Klasyczna Trylogia

P&O 291: Czy Vader ma dwa miecze świetlne?

2018-08-05 00:28:21Dziś ciekawe pytanie o szczegół z produkcji „Powrotu Jedi”.

P: W „Powrocie Jedi” jest scena w której Luke Skywalker chowa się przed Vaderem i odmawia walki, a ten wygląda jakby trzymał dwa miecze świetlne. Co jest nie tak z tą sceną?

O: Zapewne zauważyłeś pozostałości wyciętej sceny. W filmie pozostała z niej już tylko scena w której Vader mówi „Nie możesz ukrywać się wiecznie, Luke”, ale w scenariuszu było tego więcej.
LUKE: Będziesz musiał przyjść i mnie zaatakować.

VADER: Nie dam ci łatwo takiej przewagi.

LUKE: Ja nie chcę przewagi, ojcze... Nie będę z tobą walczył. Weź moją broń.

Rękojeść miecza Luka wędruje do Vadera. Punkt widzenia Vadeda. Vader zabiera miecz i przypina go sobie do paska.

VADER: Oddaj się ciemnej stronie, Luke. To jedyna droga by ocalić twoich przyjaciół... Tak, twoje myśli cię zdradzają synu. Twoje uczucia są wyjątkowo silne względem...

Vader odwraca się i spogląda na Luke’a.

LUKE: Nie!

VADER: ... siostry.... twoje uczucia cię zdradziły... bliźnięta... Obi-Wan mądrze zrobił ukrywając ją... ale teraz odniósł całkowitą porażkę. Jeśli nie chcesz nawrócić się na ciemną stronę, może ona zechce.

Vader spogląda poniżej, skąd wyskakuje Luke. Wyjmuje miecz z paska Vadera i atakuje.

W wersji kręconej, kierownictwo scenariuszowe usuwało nawiązania do umiejscowienia miecza Luka. Są tam nawet notatki, że Luke wyrwał miecz z ręki Vadera.
KOMENTARZE (26)

Klasyczna Trylogia

„Imperium kontratakuje” jutro w Polsacie

2018-08-02 07:06:44Jutro, czyli w piątek, 3 sierpnia 2018, o godzinie 20:05 na Polsat zobaczymy piątą część „Gwiezdnych Wojen”, czyli „Imperium kontratakuje”. Film można także oglądać na Polsat HD. Powtórka – w niedzielę 5 sierpnia o 9:50, w obu wspomnianych kanałach.Po zniszczeniu Gwiazdy Śmierci, walka o Galaktykę nasila się. Siły Imperium zapędzają Rebeliantów na lodową planetę Hoth. Po zakończonej klęską, wyniszczającej walce, Luke Skywalker (Mark Hamill) przybywa na bagienną planetę Dagobah, by trenować pod okiem mistrza Jedi - Yody. Tymczasem Han Solo (Harrison Ford) i księżniczka Leia (Carrie Fisher) trafiają do Podniebnego Miasta Bespin, gdzie zostają pochwyceni przez Datha Vadera. Kiedy Luke rusza im z pomocą, musi stoczyć okrutny pojedynek na miecze świetlne z samym Darthem Vaderem i stawić czoła rewelacji, która zmieni na zawsze jego życie i przeznaczenie.

„Imperium kontratakuje” dziś uchodzi za sequel wszech czasów. To pierwszy film z cyklu niewyreżyserowany przez George’a Lucasa, który jest tu producentem i współscenarzystą. Reżyseruje Irvin Kershner. Za ostateczny scenariusz odpowiada Lawrence Kasdan, pierwotną wersję napisała Leigh Brackett. Ponadto występują: Alec Guinness, Billy Dee Williams, Frank Oz, Anthony Daniels, Kenny Baker i Peter Mayhew, a także David Prowse i James Earl Jones jako Vader. Zdjęcia: Peter Suschitzky, muzyka: John Williams.

W kolejny piątek finał klasycznej trylogii.
KOMENTARZE (39)
Loading..