TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

P&O 564: Co to za machinę chcieli wcisnąć Owenowi Jawowie?

2023-10-29 12:05:25Dziś kolejne pytanie o szczegóły IV Epizodu.

P: W oryginalnej „Nowej nadziei” w scenie z kupnem droidów, oprócz Jawów, Owena i Luke’a oraz oczywiście droidów pojawia się takie duże przypominające jajko coś z jakąś linką. Co to w ogóle jest?O: Ten duży, kształtem przypominający jajo to jeszcze jeden droid na sprzedaż. Dokładniej R2-G1, który jest starszą generacją wyprzedzającą obecne jednostki R2. Ta długa lina na górze pomaga wystawić droida na poziom podłoża i pokazać go sprzedawcy. Były dwa ujęcia, w których dało się dostrzec tę linkę. I tu uwaga, w wersji DVD usunięto ją z jednej ze scen. W filmie nie ma żadnego ujęcia, gdzie byłoby widać jak ta linka właściwie jest przymocowana do piaskoczołgu.
KOMENTARZE (4)

Klasyczna Trylogia

George Lucas, „Imperium” i hollywodzkie gildie

2023-10-23 19:33:55 Screenrant

Dziś żyjemy kolejnymi informacjami o strajkach w Hollywood. Strajkowała gildia scenarzystów, strajkuje gildia aktorów. Choć strajki mają swoje racje, to jednak warto przypomnieć, że czasem twórcom filmowym udało się pokonać gildie, choć ponosili pewne koszty. Jednym z tych filmowców był George Lucas.Gdy na ekrany kin wchodziła „Nowa nadzieja”, Lucas chciał, by zaczynała się od przypominających „Flasha Gordona” napisów początkowych, które wprowadziłyby widza w akcję. Stało się to istotnym elementem sagi. Ale nie było to w smak Gildii Reżyserów, Gildii Scenarzystów oraz Stowarzyszeniu Twórców Filmowych. Te wymagały pilnowały reguł, by filmy zaczynały się od napisów mówiących o twórcach.

O ile jeszcze „Nowa nadzieja” przeszła z problemami, o tyle te zaczęły się piętrzyć wraz z „Imperium kontratakuje”. Lucas chciał kontynuować trend. Gildie bardzo naciskały by respektować ich reguły. Jedną z przyczyn było to, że w Epizodzie V nie dość, że pojawiły się napisy początkowe, to jej twórcami nie byli tylko Lucas. Reżyserem był Irvin Kershner, a scenarzystą Lawrence Kasdan. Gildie nałożyły nawet kary na Kershnera. Lucas opłacił kary za niego, ale ze swojej wizji nie zrezygnował. Za to zrezygnował z członkostwa we wszystkich trzech gildiach. Stał się niezależnym filmowcem. Swoją drogą, wspomniane reguły nie są dziś aż tak mocno przestrzegane.
KOMENTARZE (3)

Klasyczna Trylogia

P&O 562: Co się stało z nagrodą, którą dostał Han Solo?

2023-10-15 09:39:43Kolejne z intrygujących pytań, które nasuwają się pod wpływem oglądania „Nowej nadziei”.

P:Zastanawiam się, co Han Solo zrobił z nagrodą, którą dostał od Sojuszu? To musiało być sporo pieniędzy. Na co to poszło, naprawy „Sokoła” czy inne rzeczy?

Po pierwsze zacznijmy od samej nagrody. Na Yavinie IV Han i Chewie ładują konterneki, ale nie ma w nich kredytów. W pierwszej wersji scenariusza była mowa o ośmiu milionach kredytów, ale potem zostały one zamienione na pudła z przyprawą. W radiowej adaptacji „Gwiezdnych wojen” jest scena odnosząca się do nagrody. Skoro Sojusz ma niewiele imperialnej waluty, Han zgadza się zaakceptować cenne metale jako ekwiwalent. Warto dodać, że nikt w Sojuszu nie rozważał odmówić Hanowi zapłaty, ani nawet go zabić, żeby nie zdradził ich Imperium.

Patrząc na to, co się dzieje jedynie w filmach, nie wiemy, czy Han nadal nie ma tej nagrody. Powrót nad tunele Gwiazdy Śmierci, by ocalić Luke’a, prawdopodobnie zaskoczył nawet samego Hana. Od tego momentu przyczepił się do swoich nowych przyjaciół. Dopiero łowca nagród z Ord Mantell przypomniał mu o niespłaconym długu wobec Jabby Hutta. Pod koniec Epizodu V był już gotów odejść i spłacić dług.

O: Zaś pomijając filmy, w serii komiksów Marvela „Star Wars” (oryginalna seria), Han postanowił spłacić swój dług po bitwie o Yavin, ale podczas podróży napadł go pirat imieniem Crimson Jack. Ukradli oni cenny ładunek, Han i Chewie nie mieli jak spłacić Jabby i nie mając innych opcji wrócili do Rebelii.
KOMENTARZE (2)

Klasyczna Trylogia

P&O 560: Czy Luke był za młodu na Dagobah?

2023-10-01 08:21:49Dziś kilka pytań o V Epizod, związanych z wypowiedziami Luke’a Skywalkera.

P: Czy Luke Skywalker był na Dagobah będąc niemowlęciem? W „Imperium kontratakuje” Luke mówi, że jest coś znajomego w tym miejscu, jakby sugerował, że był tu wcześniej. Jedyny moment, w którym miałoby to rację bytu to końcówka „Zemsty Sithów”. Zwłaszcza, że dodatki do tego filmu ukazują scenę w której Yoda przybywa sam na Dagobah. Co więcej, gdy Luke wchodzi do jaskini pod drzewem, jest tam jakaś sztuczna struktura, jakby mury przy jaskini. Czy to była jakaś osada na Dagobah? W serii Timothy’ego Zahna o dziedzicu Imperium, jest wspomniane, że Yoda pokonał tam mrocznego Jedi, co miałby spowodować, że Ciemna Strona jest związana z tym miejscem.

O: Oficjalnie stary kanon mówił, że Yoda przybył na Dagobah sam, co zostało pokazane na scenie wyciętej z „Zemsty Sithów”. Zgodnie z wcześniejszymi wersjami scenariusza, jego kapsułą ratunkowa ląduje na nieznanym terenie. Yoda nigdy wcześniej nie był na Dagobah, więc walka z mrocznym Jedi z gatunku Bpfasshi, opisana w Dziedzicu Imperium, nie miała miejsca i nie jest już częścią kanonu. Wciąż możliwe, że odbyła się gdzieś indziej, a ranny mroczny Jedi trafił w to miejsce, ale na pewno nie działa się na Dagobah. Luke nigdy nie był na Dagobah przed „Imperium kontratakuje”. Więc ta znajomość to coś, co pozostanie tajemnicą. Może chodzi o to, co mu się wydaje, że jest „jakby ze snu”. Tak, wiele elementów tej jaskini wydaje się być skonstruowanych. Ale pamiętajmy, że Luke znajduje tam tylko to, co zabrał ze sobą. Nie ma gwarancji, że to mury istniały naprawdę, a nie są jedynie częścią wizji walki z Vaderem.

K: Tu warto dodać jeszcze jedną rzecz, która od początku była na granicy starego kanonu. W serii „Star Wars Tales” pojawił się komiks Jądro ciemności, w którym wspomniany pojedynek ma miejsce na Dagobah. Tylko, że to nie Yoda walczy z mrocznym Jedi, a Minch, Jedi będący przedstawicielem tego samego gatunku.
KOMENTARZE (2)
Loading..