TWÓJ KOKPIT
0

Klasyczna Trylogia

P&O 572: Czy droid RA-7 na piaskoczołgu i na Gwieździe Śmierci to ten sam?

2023-12-24 07:32:22Wracamy do pytań o filmy i “Nową nadzieię”.

P: Czy RA-7, droid z Gwiazdy Śmierci, to ten sam droid, którego widzieliśmy w piaskoczołgu w „Nowej nadziei”?

O: RA-7 to model droida, który często bywa określany droidem z Gwiazdy Śmierci. RA-7, którego widać na Gwieździe Śmierci w „Nowej nadziei” to tak naprawdę 5D6-RA-7. Natomiast ten którego widać w piaskoczołgu to 3B6-RA-7. Można zadać sobie pytanie, co imperialny droid robił na Tatooine? 3B6-RA-7 służył moffowi Dunhausenowi. Dunhausen słysząc pogłoski, że jego droid może być używany przez Imperialne Biuro Bezpieczeństwa do szpiegowania moffa, wysłał go na z góry przegraną misję na Tatooine, gdzie ostatecznie wpadł w ręce Jawów.

K: Więcej o droidach RA-7 pisaliśmy tutaj.
KOMENTARZE (1)

Klasyczna Trylogia

P&O 570: Po co szturmowcy ukrywali ślady ataku na piaskoczołg?

2023-12-10 09:08:33Dziś kolejne istotne pytanie, zmieniające percepcję “Nowej nadziei”.

P: Dlaczego szturmowcy tak pieczołowicie ukryli ślady swojego ataku na piaskoczołg w „Nowej nadziei”? Przecież są wszechmogącym Imperium, mogą robić co chcą i nikt nie będzie się burzył o to że zastrzelili jakiś Jawów.

O: Jedno z możliwych rozwiązań znajduje się w opowiadaniu „Kartografia to niełatwa rzecz: Opowieść właściciela farmy wodnej” z antologii Opowieści z Kantyny Mos Eisley. Główny bohater tego opowiadania, farmer wilgoci, próbuje utrzymać pokój ustanowiony między farmerami, Jawami i Ludźmi Pustyni. Imperium celowo sabotuje jego działania. Zwiększając napięcie między tymi grupami lokalnej populacji, sprawiają wrażenie, że imperialna obecność jest istotna do zachowania pokoju. Z filmów wiemy, że były już napięcia między Tuskenami a farmerami (porwanie Shmi w „Ataku klonów” i następnie krwawa zemsta Anakina, do tego dochodzą Tuskeni napadający niedaleko domostwa Larsów w „Nowej nadziei”). Jednakże tylko EU ukazywało rosnącą przemoc między Tuskenami i Jawami. Chociażby Ilustrowany wszechświat Gwiezdnych Wojen ukazuje fortecę Jawów, gdzie bronią się przed Jeźdźcami Tusken.

Jawowie pełnią istotną rolę w funkcjonowaniu farm i lokalnej społeczności. Więc z pewnością ktoś się tym zainteresuje, jeśli jacyś Jawowie zostaną zastrzeleni. Wraz ze zmniejszeniem się obecności Huttów, których wypływy w Zewnętrznych Rubieżach zmalały w czasach Imperium, Tatooine utrzymywane przez Imperium jest dalekie od bycia bezpiecznym miejscem. Brak strategicznego znaczenia sprawia, że Imperium nie będzie chciało lokować tu swoich zasobów, skoro można je użyć o wiele bardziej efektywnie. Co więcej, z wyciętej sceny rozmowy między Lukiem a Biggsem widać, że mieszkańcy Tatooine nie są nawet świadomi okropności, które Imperium wyczynia w innych miejscach.

K: Tu warto dodać jeszcze jedną rzecz. Polskie tłumaczenie opowiadania to „Kartografia to niełatwa rzecz”, oryginalne brzmi Drawing the Maps of Peace: The Moisture Farmer's Tale. Autorem opowiadania był M. Shayne Bell.
KOMENTARZE (1)

Klasyczna Trylogia

P&O 569: Z jakiego gatunku są doradcy Palpatine’a?

2023-12-03 07:46:47Dziś pytanie o tło Epizodu VI oraz pytania powiązane dotyczące doradców Imperatora.

P: Czy jest jakaś historia tych dziwnych doradców Palpatine’a, których widać w „Powrocie Jedi”? Z jakiego oni są gatunku? Wyglądają na straszliwie bladych. Co się stało ze Sly Moore i Masem Ameddą?

O: Doradcy reprezentują niewielką grupę imperialnych dygnitarzy, którzy mają możliwość prywatnych rozmów z Imperatorem. Są zwani też Imperialnym Wewnętrznym Kręgiem, gdyż jest to grupa ministrów i gubernatorów, którzy zyskali przychylność Imperatora.

Pomimo bladej cery, ogólnie są to ludzie. Kilka różnych ujęć dygnitarzy pojawiło się bez bladej cery, co sugeruje, że to może być kosmetyczny zabieg. Z tych, których widzimy w filmie oficjalnie nazwano trzech. Są to: Janus Greetatus, Sim Aloo i Kren Blista-Vanee. Ważne rolę w EU odgrywają z kolei Sate Pestage i Sim Aloo. Imię Pestage’go zostało wzięte ze scenariusza Epizodu V.

Co się tyczy Masa Ammedy i Sly Moore, oni byli zaufanymi doradcami Palpatine’a, gdy był Najwyższym Kanclerzem. Ich losy dopiero zostaną ujawnione.

K: Nowy kanon wykorzystuje możliwość pisania historii także w późniejszym okresie, czerpiąc z tego, co dodano w prequelach. Więc Sly Moore i Mas Amedda pojawiają się także w czasach klasycznej trylogii i nawet później.
KOMENTARZE (1)
Loading..